ویزای اتریش | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای اتریش | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای اتریش، هم اکنون یکی از اهداف بسیار مهم افرادی است که سعی دارند در خارج از کشور به کار یا تحصیل بپردازند. اتریش از جمله کشور‌های بسیار پرطرفدار و …

اخذ ویزای اتریش هم اکنون یکی از اهداف بسیار مهم افرادی است که سعی دارند در خارج از کشور به کار یا تحصیل بپردازند. اتریش از جمله کشور‌های بسیار پرطرفدار و جذاب دنیا است که در میان کشور‌های اروپایی نام و آوازه بسیار بلندی به دست آورده و برای سفر و اقامت از بهترین گزینه‌های موجود شناخته می‌شود.

کشور اتریش به عنوان کشوری که مهد بناهای تاریخی و فلسفه و موسیقی و هنر است، شناخته شده و هم اکنون مهاجران بسیاری را در خود جای داده است. این کشور مرکز اروپا واقع شده است و از جمله همسایگان این کشور نیز ایتالیا و سوئیس و آلمان و جمهوری چک را می‌توان نام برد. پس در ادامه همراه ما باشید تا پیرامون چگونگی نحوه اخذ ویزای اتریش اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

ویزای اتریش | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط | یوروپ تورز

چگونگی و میزان هزینه ویزای اتریش

با توجه به آنکه اخذ و دریافت ویزای اتریش شینگن و پذیرفتن قوانین و قواعد مربوط به آن از درجه اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، می‌توان گفت که صدور ویزا این کشور از سخت‌ترین مراحل برای سفر به این کشور می‌باشد. صدور این نوع ویزا برای افراد می‌تواند اهداف متفاوتی را دنبال کند اما مهم‌ترین نوع آن را می‌توان هدف گردشگری دانست و این کاملا به شخصی بستگی دارد که درخواست اخذ ویزای اتریش نموده است.

صدور ویزای اتریش یا همان روادید اتریش به صورت شینگن تا ۳ ماه تنها از اعتبار برخوردار می‌باشد‌. ویزای اتریش که به صورت توریستی صادر می‌شود، در دو نوع مختلف مولتی و سینگل تقسیم بندی می‌شود و این دو نوع ویزا کاملا با هم متفاوت می‌باشند‌.
به عنوان مثال ویزای اتریش زمانی که در نوع سینگل صادر می‌شود، به افراد تنها یک بار اجازه سفر به کشور اتریش را می‌دهد ولی زمانی که ویزای اتریش به صورت شینگن مولتی صادر می‌شود، به افراد هیچ گونه محدودیتی برای سفر به این کشور را نخواهد داد و فرد هر تعداد بخواهد می‌تواند از این کشور خارج شود.

کشور اتریش از جمله مهم‌ترین کشور‌هایی شناخته می‌شود که در لیست کشور‌های اتحادیه اروپا و معاهده شینگن وجود دارد. بنابراین این معمول است که برای درخواست اقامت و صدور ویزای اتریش و وقت سفارت این کشور نیاز باشد که در ابتدا از طریق vfs گلوبال برای اخذ ویزای اتریش اقدام نموده باشید.

انواع ویزای اتریش

به صورت کلی انواع ویزای اتریش در دسته‌های متنوعی تقسیم بندی می‌شود اما می‌توان گفت که اصلی‌ترین نوع این تقسیم بندی را در نوع C و D خلاصه نمود‌. ویزای اتریش هم اکنون در انواع دیگر نیز دسته بندی می‌شود که می‌توان به انواع تحصیلی و کاری و توریستی در این زمینه اشاره نمود که از محبوب‌ترین انواع ویزای اتریش می‌باشند. به طور کلی نوع ویزای اتریش دسته C از نوع کوتاه مدت می‌باشد و ویزای دسته D نیز از نوع بلند مدت می‌باشد.

ویزای توریستی اتریش

برای اخذ ویزای اتریش توریستی نیاز است که مدارک خاص این نوع ویزا را فراهم نمود. شرایط اخذ این نوع ویزا با شرایط اخذ انواع دیگر ویزای اتریش کاملا متفاوت می‌باشد و باید در قدم اول تمامی این شرایط را رعایت نمود و مدارک لازم را نیز فراهم نمود. برای مثال شرایط لازم برای اخذ ویزای اتریش از نوع توریستی در چند مورد خلاصه می‌شود که از جمله آن می‌توان به ارائه دعوت نامه و یا ارائه سند گردش حساب و تمکن مالی اشاره نمود. با اخذ این نوع ویزا می‌توان در هر ۶ ماه تنها ۹۰ روز در کشور اتریش اقامت داشته باشید.

ویزای تحصیلی اتریش

برای آنکه بتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش اقدام نمایید، نیاز است که در گام اول دعوت نامه‌ای را از سوی دانشگاه و موسسه آموزشی و یا مدرسه به سفارت ارائه نمایید تا برایتان ویزای توریستی با سرعت دلخواه ان صادر شود‌. البته نکته مهم این است که زمانی که مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی شما به اتمام رسید، وظیفه دارید این کشور را ترک نمایید.

سفارت اتریش در ایران

برای آنکه جهت صدور ویزای اتریش خود اقدام نمایید نیاز است که ابتدا جهت اخذ وقت در سفارت اتریش در تهران درخواستی ارسال نمایید. سفارت اتریش در آدرس تهران، نیاوران، خیابان باهنر، خیابان مقدسی، خیابان زمانی، کوچه می‌رولی، پلاک ۶ واقع شده است اما خدمات کنسولی خود را به دفتر VFS Global واگذار کرده است. برای آنکه در دفتر VFS در تهران حضور پیدا کنید، باید ابتدا به تهران، میدان هروی و خیابان موسوی و مجتمع تجاری هروی، طبقه چهارم مراجعه نمایید.

پیگیری ویزای اتریش

برای آنکه وقت سفارت خود را پیگیری نمایید نیاز است اشاره نماییم که وقت سفارت اتریشی که برای متقاضیان اخذ ویزای کشور اتریش رزرو می‌شود، امکان هیچگونه جابه جایی ندارد. همچنین برای افرادی که متقاضی صدور ویزای کشور اتریش هستند انجام مراحل انگشت نگاری الزامی می‌باشد. همچنین توصیه می‌کنیم که تمامی مدارکتان قابل استعلام و کاملا مستند باشد تا در صورتی که استعلام مدارکتان صورت گرفت، مشکلی پیش نیاید.

ویزای اتریش با دعوتنامه

با توجه به اینکه کشور اتریش مدت زمان طولانی است که به عنوان یکی از بهترین کشور‌های دنیا برگزیده شده است، ایرانیان زیادی طی این مدت در این کشور پناهنده شده‌اند و افراد زیادی نیز هستند که هنوز در تلاش‌اند بتوانند ویزای کشور اتریش خود و خانواده‌شان را دریافت نمایند و با دقت و جدیت بالایی در تلاش برای جمع آوری مدارک خود می‌باشند.

از تاثیرگذارترین مدارک لازم جهت صدور ویزای کشور اتریش می‌توان به ارائه گردش حساب ۳ ماه اخیر اشاره نمود. گردش حساب مبلغی است که تعداد تراکنشات متقاضی ویزا را در طول ۳ ماه اخیر نشان می‌دهد و ملاک مهم برای افسران ویزا بررسی مراودات مالی فرد متقاضی می‌باشد. تمکن مالی نیز از دیگر مدارک مهم و تاثیر گذاری است که می‌تواند به صدور ویزای کشور اتریش شما کمک نماید. میزان تمکن مالی که برای متقاضیان به صورت ایده آل در نظر گرفته می‌شود حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

افرادی که برای صدور ویزای کشور اتریش خود اقدام می‌کنند و در میان تمام مدارک خود، دعوت نامه اتریش خود را نیز ارائه می‌نمایند، از شانس بسیار بالاتری جهت اخذ این ویزا برخوردار می‌باشند. البته نکته مهم این است که مدت زمانی که شما قرار است در این کشور بمانید حتما باید در این دعوت نامه ذکر شده باشد.

وقت سفارت اتریش

یکی از موضوعات مهمی که برای اخذ ویزای کشور اتریش بسیار اهمیت دارد، این است که وقت سفارت اتریش نیاز به انجام هیچ گونه مصاحبه ندارد و شما تنها برای به انجام رساندن مراحل انگشت نگاری نیاز به مراجعه به سفارت دارید. شما پس از آنکه درخواست اخذ وقت سفارت را ارسال نمودید، تنها ۳ ماه فرصت دارید تا مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا را فراهم نمایید زیرا حداقل ۳ ماه زمان خواهد برد که این وقت برای شما در نظر گرفته شود.

قیمت ویزای کشور اتریش

شما با هر آژانس مسافرتی که قراردادی را جهت اخذ ویزای کشور اتریش خود امضا نمایید، هزینه متفاوتی را باید جهت رزرو وقت سفارت اتریش بپردازید. همچنین بابت راهنمایی‌هایی که جهت فراهم نمودن مدارک لازم برای صدور ویزا به شما ارائه می‌شود نیز هزینه‌های خود را در پی خواهد داشت. در حالت عادی این هزینه حدود ۳ میلیون تومان می‌باشد اما بسته به آنکه شرایط شما به چه صورت باشد این هزینه حدودی متفاوت خواهد بود.

قیمت ویزای کشور اتریش | یوروپ تورز

مدت زمان جوابدهی به ویزای کشور اتریش

اینکه چه مدت زمانی طول می‌کشد تا با درخواست صدور ویزای اتریش شما موافقت شود، کاملا بستگی به آن دارد که نوع ویزای اتریش شما چه می‌باشد و همینطور اینکه اگر مدارکتان کامل باشد این ویزا در مدت زمان کمتری برایتان ارسال خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت که پس از ارائه مدارک و انگشت نگاری تنها حدود ۱۴ روز زمان می‌برد که درخواست شما پاسخ داده شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کشور اتریش

کلیه مدارکی که جهت اخذ ویزا برای سفارت ارسال می‌کنید، باید ترجمه شده باشد و همینطور باید مهر وزارت خارجه و همچنین تاییدیه دادگستری نیز ضمیمه آن شده باشد. شناسنامه ایرانی و گذرنامه باید ترجمه شده و به صورت اصل به سفارت ارائه شود. همچنین میزان اعتبار گذرنامه فعلی افراد باید بیش از ۶ ماه باشد. دقت نمایید که سه قطعه عکس رنگی باید حتما ضمیمه دیگر مدارک شود و زمینه این عکس‌ها سفید باشد و صورت به شکل تمام رخ دیده شود. عکس فرد متقاضی باید با ظاهر فعلی فرد هماهنگ باشد.

از مهم‌ترین مدارک می‌توان به منابع مالی و اسناد رسمی شغلی فرد اشاره نمود. همچنین برای افرادی که تحت تکفل‌اند یا برای زنان خانه‌دار یا فرزندان آنها باید صورت حساب بانکی ارائه شود و مشروح کاملی از عملیات بانکی ماه گذشته آنها نیز ارائه شود. برای دانش‌آموزانی که در مقطع تحصیلی دبستان و دبیرستان تحصیل می‌کنند نیز گواهی اشتغال به تحصیل بسیار مهم می‌باشد. سند مالکیت افراد نیز باید به صورت اصل و ترجمه شده باشد و بیمه مسافرتی آنها نیز حتما باید ضمیمه پرونده و دیگر مدارک آنها شود. از دیگر مدارک مهم نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • منابع مالی تامین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در اتریش (هتل یا دعوتنامه اتریش)، برنامه سفر دقیق، و …
 • اصل شناسنامه
 • اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
 • اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزاهای شینگن گذشته)

توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می‌باشد.

• دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴، رنگی، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش
• گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش‌های طبیعی باشد و از حساب‌سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریزها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع‌کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات: نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته‌اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش‌ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تاثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

 • در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
 • نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو)
 • درخواست ویزای اتریش نیازی به ارائه سند ملکی ندارد.

توضیحات:

 • ارائه سند شریکی نیز بلامانع می باشد.
 • ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می باشد.
 • در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می باشد.
 • واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای اتریش خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن اتریش توسط آژانس هواپیمایی سفری دیگر، رززواسیون  رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

 • گواهی اشتغال به تحصیل ، توصیه نامه از استاد دانشگاه

مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی

 • حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روزهای مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).

مدارک شغلی برای پزشکان

 • پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای اتریش )، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه

مدارک شغلی برای مشاغل آزاد

 • جواز کسب یا پروانه کاری/بهره برداری، سوابق بیمه

مدارک شغلی دارندگان شرکت

 • روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

 • پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان

 • معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

 • سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.

مدارک شغلی برای بازرگانان

 • کارت بازرگانی، روزنامه رسمی ،آگهی تاسیس، سوابق بیمه
 • گواهینامه فعالیت صنعتی

مدارک برای بازنشستگان

 • حکم بازنشستگی، فیش حقوق

در صورتی که مدارک شما دارای نقص باشد آنگاه سفارت اتریش به شما اطلاع می دهد که تنها ۵ روز زمان در اختیار دارید تا بتوانید در این ۵ روز تمام مدارک لازم را فراهم نمایید‌. در صورتی که در این ۵ روز نتوانید مدارکتان را فراهم نمایید، آنگاه ویزا به شما تعلق پیدا نمی کند ولی این به معنی ریجکت شدن نمی باشد زیرا ‌ویزای کشور اتریش ریجکتی ندارد.

سال گذشته، در تاریخ ۴ام آبان ماه سال ۱۳۹۹ بود که امکان ارسال درخواست ویزای اتریش و اقامت در این کشور فراهم شد. از این تاریخ بود که افراد زیادی جهت صدور ویزای تجاری اتریش درخواست خود را ارسال کردند و خواهان کسب اطلاعات درباره چگونگی صدور این نوع ویزا در شرایط کرونا شدند.

از تاریخ هشتم اسفند ماه سال ۱۳۹۸ بود که از سوی سفارت اتریش اعلام شد که دیگر درخواست های مربوط به اخذ ویزای توریستی شینگن پذیرفته نخواهد شد و حتی با افرادی که بعد از این تاریخ وقت سفارت برای آنها ارسال شده بود تماس گرفته شد و این وقت به زمان دیگری موکول شد.

اگر در دوران شیوع بیماری کرونا نوبت شما به حالت معلق در آمد و حال تصمیم دارید جریان اخذ ویزای کشور اتریش خود را با سرعت بیشتری به انجام رسانید، نیاز است که به دفتر VFS مراجعه کنید و پاسپورت خود را دریافت کنید و بار دیگر درخواست به جریان انداختن امور اخذ ویزا را ارسال نمایید.

نکته مهم این است که روز های یکشنبه تا پنج شنبه روز های کاری این سفارت می باشد و ساعات ۹ صبح تا ۱۶ بعد از ظهر تنها می توانید به این سفارت مراجعه نمایید.

در این شرایط تنها افرادی اجازه سفر به این کشور را دارند که واکسن هایی را دریافت نموده باشند که مورد تایید کشور اتریش واقع شده باشد. واکسن هایی چون فایزر و بیون تک و مدرنا و سینوفارم و جانسون اند جانسون و آسترازنکا از واکسن هایی است که این کشور آنها را تایید می کند.

همانطور که اشاره نمودیم، ویزای کشور اتریش هم اکنون به عنوان یکی از ویزا ها شناخته شده است که اخذ و دریافت آن بسیار سخت است و صدور آن تحت شرایط بسیار سخت صورت می گیرد.

به هر حال نکته مثبت دریافت این نوع ویزا آن است که برای اخذ وقت سفارت اتریش نیاز به انجام مصاحبه نخواهید داشت و تنها نیاز است که برای انجام مراحل انگشت نگاری و تحویل مدارک به سفارت اتریش مراجعه کنید و در دفتر کارگزاری ویزای این کشور حضور پیدا کنید. از تاثیرگذارترین مدارک برای حضور در این سفارت می توان به تمکن مالی و گردش حساب اشاره نمود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کشور اتریش | یوروپ تورز

آخرین قوانین ورود به کشور اتریش از نظر تزریق واکسن و تست کرونا

با شیوع بیماری کرونا تمامی کشورها از جمله اتریش برای مقابله با این بیماری محدودیت‌های شدیدی در نظر گرفتند. امروزه با کم شدن آمار همه‌گیری کرونا در اتریش قرنطینه‌ها کاهش یافته اما برای افرادی که قصد دارند به این کشور سفر کنند و واکسینه نشده‌اند هنوز محدودیت‌هایی وجود دارد.

در خصوص آخرین قوانین ورود به کشور اتریش از نظر تزریق واکسن و تست کرونا باید گفت که افرادی که قصد ورود به این کشور را دارند در زمان سفر باید گواهی واکسیناسیون، مدرکی که نشان دهنده بهبود از کووید 19 بوده و یا تست پی سی آر منفی خود در 72 ساعت گذشته را ارائه دهند. افرادی که از کشورهایی که جزء فهرست امن دولت اتریش قرار ندارند، قصد سفر به اتریش را دارند باید از قبل فرم سفر خود را تکمیل کرده باشند. این کشور نیز از کشورهایی است که از برنامه دیجیتال کووید اتحادیه اروپا استفاده می‌کند.

با وجود کاهش امار کرونا اما در کشور اتریش هنوز هم رستوران‌های این کشور موظف هستند در ساعت 11 شب به کار خود پایان دهند. همچنین افراد در محیط‌های بسته و وسایل حمل و نقل عمومی موظف به استفاده از ماسک هستند.

توضیحات در خصوص منابع مالی گردش و تمکن بانکی در درخواست ویزای اتریش

گردش و تمکن بانکی ویزای اتریش یکی از شرایط دریافت ویزای اتریش است. متقاضیان اخذ ویزای اتریش باید می‌توانند با ارائه گواهی تمکن مالی، سفارت این کشور را قانع کنند که از لحاظ مالی توانایی کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در این کشور بدون کار کردن را دارا می‌باشند. اثبات تمکن مالی برای اخذ ویزای اتریش شامل ارائه اسناد ملکی و یا اجاره نامه مستغلات، خریدن سهام در کارخانه‌ها و شرکت‌های مختلف و یا دارا بودن حقوق بازنشستگی و مستمری است.

علاوه بر این موارد داشتن یک سپرده بانکی و ۲۲ هزار یورو در حساب‌های بانکی کشور مبدأ می‌تواند افسر سفارت را قانع کند که متقاضی واجد شرایط دریافت ویزای اتریش است. البته متقاضیان اگر بخواهند برای خانواده اعضای خانواده نیز ویزا بگیرند، باید برای هر نفر ۲۰ هزار یورو مدارک تمکن مالی ارائه کنند. این افراد باید به دولت اتریش ثابت کنند که به صورت ماهیانه درآمدی حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو دارند. البته این میزان برای دیگر افراد خانواده ۲۰۰۰ یورو است که می‌تواند از طریق حقوق بازنشستگی یا سود سهام و یا سایر دارایی‌ها مانند اجاره مستغلات تامین شود.


سوالات متداول ویزای اتریش

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کشور اتریش چه می باشد؟

مدارک تاثیر گذار و مهم برای اخذ ویزای کشور اتریش ارائه سند تمکن مالی و گردش حساب می باشد.

واکسن های مورد تایید کشور اتریش چیست؟

از واکسن های مورد تایید این کشور می توان به آسترازنکا و مدرنا اشاره نمود.

روز و ساعت کاری سفارت اتریش در تهران به چه صورت می باشد؟

برای مراجعه به سفارت اتریش و دفتر کارگزاری VFS می توانید در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه و در ساعات ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر به سفارت مراجعه نمایید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

1 نظر

aaaa 28 مرداد 1397 پاسخ

سلام
یه خانم با یه تبعه اتریشی که پاسپورت فرندی پلاس در اتریش داره ازدواج کرده شوهره هم بخاطر نوع پاسپورتش نمیتونه دعوتنامه بفرسته
الان این خانومه چطور میتونه اقامت یا هر نحوی که بره برای شروع زندگیش اقدام کنه
کسی راه حلی بدون لطفا دریغ نکنه