ویزای آلمان | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

ویزای آلمان | انواع + هزینه + مراحل + مدارک + شرایط

همه ساله درخواست های زیادی برای ویزای آلمان می شود. شرایط و روند درخواست ویزای آلمان با توجه به تقاضای زیاد اندکی طولانی و سخت است.

این نوشته در تاریخ 1401/05/11 بروزرسانی شده است.

وقتی بحث سفر به اروپا یا گردش در اروپا می‌شود، اولین کشوری که به ذهن هر ایرانی می‌رسد کشور آلمان است. کشور آلمان نیز مانند دیگر کشور‌های اروپایی نیاز به اخذ ویزای آلمان برای ورود به آن کشور را دارد. ویزای آلمان به دلیل پرتقاضا بودن سختی‌های خود را دارد. تمام مواردی که درمورد ویزای آلمان باید بدانید را در اینجا با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

 ویزای آلمان باید بدانید را در اینجا با شما به اشتراک خواهیم گذاشت

ویزای آلمان

با آوازه‌ای که آلمان در زمینه‌های تحصیلی، کاری، صنعتی، سرمایه‌گذاری، درمانی و توریستی دارد افراد زیادی به مقاصد مختلف، فکر مهاجرت به آلمان را در سر می‌پرورانند. مقدمه هر مهاجرتی اخذ ویزا است. ویزای آلمان نیز به دلیل قرار گرفتن آلمان در حوزه شینگن، ویزای شینگن محسوب شده و با دارا بودن آن می‌توان به تمام کشور‌های عضو شینگن رفت و آمد کرد.

انواع ویزای آلمان

کشور آلمان به دلیل سیاست مهاجرت‌پذیر بودنش ویزا‌های مختلفی را معرفی کرده است. ویزای ترانزیت، ویزا کوتاه مدت که به ویزای تایپ C معروف است و ویزا بلند مدت که به ویزای تایپ D معروف است. ویزای کوتاه مدت حداکثر ۹۰ روزه می‌باشد و بیشتر برای توریست‌ها اعطا می‌شود.

البته جهت شرکت در سیمنار‌ها، نمایشگاه و مواردی این چنینی ویزای کوتاه مدت صادر می‌شود. ویزای بلند مدت اجازه اقامت یک سال به بالا را به شخص متقاضی می‌دهد. ویزای‌های تحصیلی، کاری، سرمایه‌گذاری، پیوست به خانواده، ازدواج و جستجو شغل از مواردی است که مشمول ویزای بلند مدت می‌شوند.

انواع ویزای آلمان نوع C یا کوتاه مدت

ویزای کوتاه مدت آلمان به معنای اجازه اقامت حداکثر ۹۰ روزه است. ویزای کوتاه مدت انواع مختلفی دارد که برای مقاصد مختلف صادر می‌شود. ویزای نوع C می‌تواند یک بار ورود، دو بار ورود و یا چندبار ورود باشد. مواردی که شامل این دسته از ویزا‌ها می‌شود از قرار زیر می‌باشد.

ویزای ملی آلمان

ویزای ملی آلمان اجازه اقامت طولانی مدت تا یک سال را به فرد متقاضی می‌دهد. این ویزا برای اهداف خاصی صادر می‌شود، به عنوان مثال برای تحصیل یا کار که فرد مدت زمان بیشتری در آلمان اقامت خواهد داشت. دارندگان این ویزا باید بعد از ورود به کشور آلمان نسبت به درخواست و اخذ اقامت خود اقدام نمایند. طی اطلاعیه جدید سفارت آلمان در تهران روند صدور ویزای ملی آلمان به دانشجویان ایرانی از این پس سریع‌تر و آسان‌تر انجام خواهد شد.

ویزای ترانزیت آلمان

ویزای ترانزیت فرودگاهی برای شهروندان غیر از اتحادیه اروپا که نیاز به اخذ ویزا برای محدوده شینگن دارند صادر می‌شود. مدت اعتبار این ویزا بسته به ساعت و توقف هواپیما، ۲۴ – ۴۸ ساعت می‌باشد.

ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان برای مقاصد توریستی در تمام ۲۶ کشور عضو شینگن صادر می‌شود. این ویزا حداکثر ۹۰ روزه می‌باشد و دارندگان ویزا توریستی اجازه کار در این مدت را ندارند.

ویزای دیدار با خویشاوندان و دوستان

کسانی که خویشاوند یا دوستان مقیم در آلمان دارند می‌توانند درخواست ویزای دیدار از آنان را کنند. برای درخواست این ویزا باید دعوت نامه‌ای از طرف خویشاوند یا دوست برای شخص متقاضی فرستاده شود. فرد دعوت‌کننده متعهد می‌شود که تمام هزینه‌های خورد و خوراک و مسکن فرد متقاضی را عهده‌دار شود.

ویزای تجاری آلمان

کسانی که با کشور آلمان داد و ستد می‌کنند و یا با مقاصد تجاری قصد سفر به آلمان را دارند با ارائه مدرک کارت بازرگانی و دیگر مدارک اثبات‌کننده تجارت فی مابین دو کشور، اقدام به دریافت ویزای تجاری آلمان می‌کنند.

ویزای درمان آلمان

افرادی که می‌خواهند برای درمان به آلمان سفر کنند با ارائه مدارک پزشکی و تمکن مالی که نشان دهنده توانایی پوشش هزینه‌های درمان هست، می‌توانند تقاضای ویزای درمان کنند. مدت زمان اعتبار ویزای درمان تا ۱۸۰ روز می‌باشد.

ویزای شرکت در سمینار، نمایشگاه، فستیوال

افراد دانشگاهی که علاقه‌مند به شرکت در سمینار‌های علمی در کشور آلمان هستند، می‌توانند با ارائه مدارک مربوطه ویزای کوتاه مدت را دریافت کنند. همچنین افراد علاقه‌مند به شرکت در نمایشگاه‌ها و فستیوال‌های فرهنگی و ورزشی که در کشور آلمان یا هر یک از کشور‌های عضو شینگن برگزار می‌شود، می‌توانند درخواست ویزا کنند.

انواع ویزای آلمان نوع C یا کوتاه مدت

مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان

ویزای آلمان نیز مانند ویزای دیگر کشور‌ها یک سری مدارک برای ارائه به سفارت نیاز دارد. لیست عمومی مدارک که برای هر نوع ویزایی ضروری است به شرح زیر می‌باشد:

• منابع مالی تأمین سفر، مشخصات همراه و مشخصات میزبان در آلمان (هتل یا دعوتنامه)، برنامه سفر دقیق، و …
• اصل شناسنامه
• اصل پاسپورت جدید (با حداقل هفت ماه اعتبار از زمان سفر)
• اصل و فتوکپی پاسپورت قدیم (از صفحه مشخصات و کلیه ویزا‌های شینگن گذشته)
توضیحات: سابقه سفر به هر کشوری در جهان یکی از عوامل بسیار مهم در اثبات توریست بودن متقاضی می‌باشد.
• دو قطعه عکس پرسنلی جدید (عکس بیومتریک) در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴، رنگی، زمینه سفید ۷۰% زوم چهره و تمام رخ، بدون روتوش

• گردش حساب بانک (پرینت ۳ ماهه حساب جاری) توجه: گردش حساب بایستی دارای تراکنش‌های طبیعی باشد و از حساب‌سازی پرهیز شود. به عنوان مثال برداشت و واریز‌ها با مبالغ بالا و غیر متعارف بدون دلیل قانع‌کننده برای سفارت وجود نداشته باشد.

توضیحات: نوع حساب، مدتی که این حساب را داشته‌اید، مبالغ واریزی و برداشتی، تعدد و نظم تراکنش‌ها در یک بازه زمانی همگی در اعتبار گردش مالی تأثیرگذار هستند. باید توجه داشت از واریز مبالغ سنگین به حساب مرده پرهیز کرد. تا زمان اعلام نتیجه اخذ ویزا نباید بیش از ۳۰ درصد موجودی حساب را برداشت کرد، زیرا احتمال استعلام سفارت از بانک وجود دارد.

• در صورت داشتن سپرده بانکی پرینت گرفته شود.
• نامه تمکن مالی از بانک (به زبان انگلیسی)، و ذکر موجودی (به یورو یا دلار)

توضیحات:
– ارائه سند شریکی نیز بلامانع می‌باشد.
– ارائه مبایعه نامه با کد رهگیری نیز بلامانع می‌باشد.

• در صورت سفر فرزندان زیر ۱۸ سال به همراه یکی از والدین (درصورت جدایی والدین) ارائه رضایت نامه محضری و یا حکم حضانت فرزند الزامی می‌باشد.
• واچر هتل ( تأئیدیه رزرو هتل ) برای تمام شب‌های اقامت، یا “اصل” دعوتنامه شخص دعوت‌کننده با ذکر محل اقامت و وجود اتاقی مجزا برای اقامت. واچر جعلی منجر به ریجکت شدن ویزای آلمان خواهد شد. توجه نمائید در صورت اقدام به اخذ ویزای شینگن آلمان توسط آژانس هواپیمایی سفری دیگر، رززواسیون رسمی به شما تعلق خواهد گرفت.

مدارک برای دانشجویان و محصلین

• گواهی اشتغال به تحصیل، توصیه نامه از استاد دانشگاه
مدارک شغلی برای کارمندان بخش خصوصی یا دولتی
• حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با تاریخ شـروع خدمت، اعتبار قرارداد کاری، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و حقوق ماهیانه و تعداد روز‌های مرخصی طبق فرمت ارسالی (روی سربرگ شرکت) با تاریخ، شماره، امضا مدیر عامل و مهر شرکت + یک نسـخه از روزنامه رسمی شرکت، آگهی تأسیس و آگهی آخرین تغییرات + فیش حقوقی سه ماه اخیر + اصل لیست بیمه سه ماه اخیر (در صورت وجود).


مدارک شغلی برای پزشکان

• پروانه طبابت، دانشنامه پزشکی از دانشگاه ( برای ویزای آلمان)، کارت نظام پزشکی، سوابق بیمه
مدارک شغلی برای مشاغل آزاد
• جواز کسب یا پروانه کاری/بهره‌برداری، سوابق بیمه
مدارک شغلی دارندگان شرکت
• روزنامه رسمی، آگهی تأسیس، آگهی آخرین تغییرات شرکت، اساسنامه و معرفی نامه از شرکت که درآمد و سمت لحاظ شود.

مدارک شغلی برای وکلا

• پروانه وکالت (شماره کانون وکلا)

مدارک شغلی برای ساختمان سازان
• معرفی نامه، قرارداد کاری، جواز ساخت، روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا کارت نظام مهندسی و سوابق بیمه حتی اگر اختیاری باشد

مدارک شغلی برای کارمندان آزاد

• سوابق بیمه، معرفی نامه (خطاب به سفارت) با ذکر سمت شغلی و درآمد و تعداد روزهای مرخصی، و قرارداد کاری.
مدارک شغلی برای بازرگانان
• کارت بازرگانی، روزنامه رسمی، آگهی تاسیس، سوابق بیمه
• گواهینامه فعالیت صنعتی
مدارک برای بازنشستگان
• حکم بازنشستگی، فیش حقوق

مدارک ویزای تحصیلی

برگه پذیرش از دانشگاه یا کالج

اصل و ترجمه مدارک دانشگاهی از قبیل دانشنامه و ریرنمرات مقاطع پیشین

تمکن مالی دانشجو یا سرپرست وی که نشان دهنده تامین مالی دانشجو در حین تحصیل باشد

در صورت دریافت بورسیه، برگه بورسیه. با داشتن بورسیه دیگر نیازی به ارائه تمکن مالی نمی‌باشد

انگیزه نامه SOP

مدارک ویزای کاری

 • اصل و ترجمه مدارک دانشگاهی
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • کاور لتر (انگیزه کاری)
 • داشتن دعوت نامه کاری از یک کارفرمای آلمانی
 • ارائه قرارداد کاری با حقوق مشخص شده
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • در صورت همراه بودن همسر و فرزندان، ارائه سند ازدواج و تولد فرزندان
مدارک ویزای کاری آلمان

روند درخواست ویزای آلمان

روند درخواست ویزای آلمان مانند هر ویزای دیگر، پس از تکمیل فرم ویزا و آماده کردن مدارکی که در بالا گفته شد، باید اقدام به گرفتن وقت سفارت کرد. تمامی امور مربوط به اخذ مدارک و مصاحبه مراجعه کنندگان توسط دفتر ویزامتریک که نماینده رسمی سفارت آلمان در تهران می‌باشد، انجام می‌گیرد.

در سایت دفتر ویزامتریک، می‌توان وقت مصاحبه و تحویل مدارک را رزرو کرد. به دلیل پر متقاضی بودن ویزای آلمان، باید در گرفتن وقت دقت کرد. معمولا وقت سفارت آلمان 45 روز پس از درخواست می‌باشد. اما در شرایطی مانند پاندمی کرونا یا زمانی که کثرت تقاضای ویزا است، مدت انتظار طولاتی‌تر می‌شود.

ویزاهای تحصیلی، ویزاهای کاری با دعوت نامه، درمان و ویزاهای توریستی مدت زمان کوتاه‌تری در انتظار خواهند بود. اما ویزاهایی مانند جستجو کار، پیوست به خانواده زمان انتظار بیش از 6 ماه خواهد بود.
در روز تحویل مدارک به سفارت، باید مدارک هیچ گونه نواقصی نداشته باشد و ترتیب مدارک بر اساس لیست اعلامی از سوی سفارت در فایل قرار گرفته باشد. مصاحبه‌کننده بیشتر به جستجوی دلیل واقعی شخص برای مسافرت به آلمان و تصدیق مدارک ارائه شده خواهد بود.

مدت زمان صدور ویزای آلمان

وظیفه بررسی و صدور یا رد ویزای آلمان تنها بر عهده سفارت بوده و دفتر ویزامتریک هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد. معمولا بررسی ویزا آلمان بین 10 تا 26 روز کاری خواهد بود. در صورت صدور ویزا از سوی سفارت، متقاضی پاسپورت خود را از دفتر ویزامتریک تحویل خواهد گرفت.

بیشتر درمورد دفتر ویزامتریک بدانیم

سفارت آلمان نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی، به دلیل حجم بالای تقاضای ویزا و صف‌های طولانی جلوی سفارت اقدام به ایجاد یک نمایندگی به نام دفتر ویزامتریک کرده است. کلیه امور مربوط به ویزا اعم از دریافت مدارک، مصاحبه، انگشت نگاری و تحویل پاسپورت به این دفتر سپرده شده است.

هزینه درخواست ویزای آلمان

هزینه‌های ویزای آلمان بر اساس سن و نوع ویزا متغیر است. به طور معمول تمام انواع ویزاها برای سنین زیر 6 سال رایگان می‌باشد. باقی هزینه‌ها را برای راحتی خواندن شما لیست بندی کردیم.

هزینه ویزای ترانزیت و کوتاه مدت برای 6 – 12 سال، 40 یورو و برای بیش از 12 سال، 80 یورو می‌باشد.

هزینه ویزای بلند مدت برای سنین زیر 18 سال 40 یورو و بالاتر از 18 سال، 80 یورو می‌باشد.

هزینه ویزای ملی برای سنین کمتر از 17 سال، 37.5 یورو و بالاتر از 17 سال، 75 یورو می‌باشد.

علاوه بر هزینه صدور ویزای آلمان، هزینه گرفتن وقت و استفاده از خدمات دفتر ویزامتریک نیز وجود دارد. هزینه گرفتن وقت 600 هزار تومان و هزینه خدمات عمومی ویزامتریک 29.4 یورو می‌باشد. هزینه خدمات ویزامتریک برای سنین زیر 6 سال نیز باید پرداخته شود. هزینه خدمات VIP آن برای تمامی گروه‌های سنی، 75 یورو می‌باشد.
اگر مایل به درخواست ویزا از طریق آژانس‌های مسافرتی باشید، باید هزینه ی‌بیشتری که شامل کارمزد آژانس نیز می‌باشد را بپردازید. در عوض بسیاری از پیچیدگی‌های روند ویزا را طی نخواهید کرد.

خدمات اضافی دفتر ویزامتریک

فتوکپی، فکس و چاپ با هزینه هر برگه 30 سنت (0.5 یورو)

عکس بیومتریک هر نفر 8 یورو

سرویس پر کردن فرم ویزا هر نفر 10 یورو

تحویل پاسپورت با پست هر نفر 9 یورو

خدمات اطلاع رسانی اس‌ام اس (هر کدام 1 یورو)، ایمیل (رایگان) و تماس تلفنی (هر تماس 3 یورو)

علل ریجکت ویزای آلمان

 • عوامل زیادی می‌تواند باعث ریجکت ویزای آلمان شود. از جمله این موارد:
 • ناقص بودن یا اشتباه بودن اطلاعات فرم ویزا
 • عدم ارائه بلیط برگشت در ویزاهای کوتاه مدت به خصوص توریستی
 • جعلی بودن رزرو یا آدرس هتل
 • عدم ارائه بیمه مسافرتی یا تمام شدن زمان آن
 • گذرنامه با اعتبار کم یا نبود صفحات خالی
 • عدم ارائه گردش مالی 6 ماهه یا کافی نبودن گردش 6 ماهه
 • عدم ارائه تمکن مالی کافی و به حد نصاب رسیده
 • عدم ارائه رضایت نامه والدین برای افراد زیر 18 سال
 • قدیمی بودن و یا مطابق نبودن با اصول بیومتریک بودن عکس
 • ناقص بودن مدارک
 • داشتن سوء پیشینه
 • ممنوع الخروج بودن متقاضی از طرف کشور مبدا

در صورت ریجکت شدن درخواست ویزا، می‌توان نسبت به ریجکتی آن به سفارت آلمان اعتراض کرد. روند اعتراض به این گونه است که متقاضی باید نامه اعتراض خود را به زبان آلمانی نوشته و از طریق ایمیل به افسر مخصوص ویزا ارسال کند. برای اعتراض یه ریجکتی ویزا می‌توان 1 روز بعد از اعلام نتیجه ویزا تا 1 ماه بعد اقدام کرد. برای برخی از ویزا‌ها تا 1 سال نیز فرصت اعتراض وجود دارد. نتیجه اعتراض تا 40 روز کای مشخص خواهد شد. اگر اعتراض به ریجکتی نیز کارامد نشد بایستی 9 ماه بعد از ریجکتی با رفع نواقص و مشکلات مدارک و دیگر موارد، دوباره اقدام به درخواست ویزا کرد.

شرایط ورود به کشور آلمان پس از پاندمی کرونا

شرایط ویزا و ورود به کشورها در طول دوره پاندمی کرونا دست خوش تغییرات بسیاری شد. اکنون با نزدیک شدن به پایان کرونا، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مدارکی که برای درخواست ویزا و پس از آن ورود به کشور درخواست می‌شود، کارت واکسیناسیون کرونا می‌باشد. مسافران باید هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده و از دوز دوم آن 14 روز گذشته باشد. همچنین داشتن تست منفی PCR نیز در مبادی ورودی فرودگاه ضروری می‌باشد. واکسن‌های مورد تایید کشور آلمان “فایزر و بیون تک”، “مدرنا”، “آسترازنکا”، “جانسون‌اند جانسون” می‌باشد.

مشخصات سفارت آلمان و دفتر ویزامتریک

آدرس سفارت آلمان تهران، خیابان فردوسی، نبش کوچه برلن
برای امور کنسولی و مصاحبه باید به دفتر ویزامتریک مراجعه کنید.
آدرس دفتر ویزامتریک: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، نبش خیابان بیست و یکم، ساختمان شیراز
ساعات کاری دفتر ویزامتریک: روزهای شنبه تا جمعه، ساعت 8 تا 16:30

کشور آلمان همیشه کانون جذب توریست از اقصی نکات دنیا بوده است. افراد با مقاصد مختلف اقدام به دریافت ویزای آلمان می‌نمایند. در این بین ایرانیان با توجه به ملاحظات سیاسی و حجم بالای درخواست‌ها، شرایط سخت‌تری برای دریافت ویزای آلمان دارد. مهم‌ترین بخش این پروسه مصاحبه توسط سفارت آلمان است. در صورت کامل بودن مدارک و مصاحبه قابل قبول، شانس بالایی برای دریافت ویزای آلمان خواهید داشت.

مشخصات سفارت آلمان و دفتر ویزامتریک

آخرین قوانین ورود به کشور آلمان از نظر تزریق واکسن و تست کرونا

کشورهایی که از نظر بیماری کرونا توسط دولت آلمان پر خطر تشخیص داده می‌شوند نسبت به مسافران این کشورها به آلمان قوانین سخت‌تری اعمال می‌شود. افرادی که متقاضی سفر به آلمان هستند باید در سامانه الکترونیکی ثبت نام کنند، از فرم تایید نهایی کپی بگیرند و کد QR را نگهداری کنند. علاوه بر این بعد از وارد شدن به آلمان باید 10 تا 14 روز در قرنطینه نگه داشته شوند.

مسافرانی که واکسن‌های مورد تایید آلمان را نزده‌اند از حضور آن‌ها به امکان عمومی مانند سالن‌های سینما، تئاتر، مجموعه‌های ورزشی جلوگیری می‌شود. براساس مقررات اعلام شده به دفاتر خدمات مسافرتی و هواپیمایی در مورد محدودیت سفر به آلمان در ایام کرونا، مسافرانی که قصد سفر به آلمان را دارند باید کارت واکسیناسیون جانسون، فایزر، مدرنا و آسترازنکا را زده باشند.

همچنین نتیجه تست PCR در محدوده ۴۸ مانده تا پرواز مقصد را دریافت کرده باشند. طبق آخرین قوانین ورود به کشور آلمان از نظر تزریق واکسن و تست کرونا کارت واکسن مسافران باید به زبان انگلیسی بوده و از مدت آخرین دُز دریافت واکسن 14 روز گذشته باشد.

سوالات متداول ویزای آلمان

ویزای آلمان چیست؟

با آوازه‌ای که آلمان در زمینه‌های تحصیلی، کاری، صنعتی، سرمایه‌گذاری، درمانی و توریستی دارد افراد زیادی به مقاصد مختلف، فکر مهاجرت به آلمان را در سر می‌پرورانند. مقدمه هر مهاجرتی اخذ ویزا است. ویزای آلمان نیز به دلیل قرار گرفتن آلمان در حوزه شینگن، ویزای شینگن محسوب شده و با دارا بودن آن می‌توان به تمام کشور‌های عضو شینگن رفت و آمد کرد.

انواع ویزای آلمان کدام ها هستند؟

کشور آلمان به دلیل سیاست مهاجرت‌پذیر بودنش ویزا‌های مختلفی را معرفی کرده است. ویزای ترانزیت، ویزا کوتاه مدت که به ویزای تایپ C معروف است و ویزا بلند مدت که به ویزای تایپ D معروف است.

آدرس سفارت و ساعات کاری آلمان کجا و چقدر است؟

آدرس سفارت آلمان تهران، خیابان فردوسی، نبش کوچه برلن
برای امور کنسولی و مصاحبه باید به دفتر ویزامتریک مراجعه کنید.
آدرس دفتر ویزامتریک: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، نبش خیابان بیست و یکم، ساختمان شیراز
ساعات کاری دفتر ویزامتریک: روزهای شنبه تا جمعه، ساعت 8 تا 16:30

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

2 نظر

اسد 12 مهر 1397 پاسخ

لطفا در مورد قیمت انواع ویزاها اطلاع رسانی کنید با سپاس

طاهر 10 مهر 1397 پاسخ

سلام من طاهر قهرمان جهان اسیا المپیک سر مربی تیم ملی و لیسانس تربیت بدنی فوق دیپلم گیاهان دارویی برای المان میخواستم اقدام کنم لطفا کمکم کنید