با بهترین غذاهای مجارستان آشنا شوید

با بهترین غذاهای مجارستان آشنا شوید

غذاهای مجارستان ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم این کشور دارد. در طبخ بیشتر غذاهای مجارستان از فلفل پاپریکا و گوشت حیوانات اهلی استفاده می شود.

هنگام سفر به کشورهای دیگر می توانید از روی غذاهای آن کشور با فرهنگ و آداب و رسوم آن بیشتر آشنا شوید. غذاهای مجارستان نیز ریشه در آداب و رسوم این کشور اروپایی دارد. در این کشور می توانید پاپریکا را در بیشتر غذاهای آن ببینید و طعم آن را بچشید.

غذاهای مجارستان

غذاهای مجارستان مانند خود کشور مجارستان زیبا و قابل توجه است. در این کشور می توانید طعم فلفل پاپریکا را در بیشتر غذاها بچشید. پس اگر شما به غذاهای فلفل دار علاقمند هستید حتما غذاهای مجارستان شما را به سوی خود جذب خواهد نمود. در این مقاله با غذاهای مجارستان که بیشتر معروف هستند آشنا خواهید شد. البته سعی نکنید که این غذاها را در منزل خود تهیه کنید. زیرا طعم هر غذا در کشور خاستگاه آن ویژه و خوشمزه خواهد بود.

گولاش غذای مجارستان

معمولا هر کشور با یک غذای ویژه بیشتر شناخته می شود. گولاش غذای ویژه و نماد کشور مجارستان است. در این غذا از فلفل پاپریکا به مقدار زیاد استفاده می شود. گولاش نوعی خورش است که از گوشت پخته شده با ادویه و فلفل خشک شده در آفتاب تهیه می شود. مواد این غذای مجارستانی را بعد از خشک شدن در آفتاب در سیرابی گوسفند ریخته و با بقیه ملزومات در داخل دیگ می پزند. البته امروزه این غذا به عنوان سوپ طرفداران بیشتری دارد تا به عنوان خورش.

گولاش غذای مجارستان

لانگوش یک نوع کلوچه پرطرفدار

این کلوچه که بیشتر مجارستانی ها به آن علاقه زیادی دارند نوعی نان است که در روغن داغ سرخ شده است. بعد از سرخ شدن نیز به آن مواد دیگری مانند: سوسیس، سس سیر و خامه ترش اضافه نموده و در صورت تمایل با پنیر پیتزا تزیین می نمایند. به افرادی که دارای رژیم غذایی هستند خوردن این کلوچه را اصلا توصیه نمی کنیم.

لانگوش یک نوع کلوچه پرطرفدار

پورکولت یکی دیگر از غذاهای مجارستان

این غذا شباهت زیادی با گولاش دارد اما دقت کنید که در کشور مجارستان آن را به عنوان لانگوش به خورد شما ندهند. این غذای مجارستانی با هر نوع گوشت و با انواع مواد دیگر شامل: پیاز، پاپریکای شیرین و سیر تهیه می شود. تفاوت این غذا با گولاش در نوع گوشت آن است که بدون استخوان و با سبزیجات طبخ می شود. نام دیگر این غذا گوشت خورشتی است. زیرا در هنگام چشیدن طعم این غذا می توانید طعم ناب گوشت مجارستان را مزه مزه کنید.

در نوع دیگری از این غذا به نام پاپریکاش که بسیار به این غذا شباهت دارد، از مقدار زیادی پاپریکای شیرین استفاده می شود. در کنار این دو نوع از غذاهای مجارستان می توان نوعی نودل که به نوکدلی شهرت دارد را استفاده نمود.

پورکولت یکی دیگر از غذاهای مجارستان

دلمه برگ کلم مجارستانی

این یکی از غذاهای مجارستان است که شباهت زیادی با غذای ایرانی دلمه برگ کلم دارد. اما همان گونه که گفته شد غذاهای مجارستان آکنده از فلفل پاپریکا است. در این غذا نیر مواد داخل آن پاپریکا همراه با گوشت و برنج پخته شده و در داخل برگ کلم به طور خاصی پیچیده می شود. برای سرو آن نیز از خامه ترش و برگ سبزیجات استفاده می شود. البته طعم این دلمه با دلمه ایرانی بسیار متفاوت است. فراموش نکنید که این یکی از غذاهای مجارستان است که در اعیاد و مناسبت های ویژه پخته و برای مهمانان سرو می شود. امروزه در هر رستورانی می توانید این غذا را سفارش دهید.

توروش چوزا یا پاستا با پنیر کلبه

اگر شما تمایل به خوردن غذاهای مجارستان با تزیین ویژه دارید حتما این غذا را نخواهید پسندید.  این غذای مجاری اصلا زیبایی شگفت انگیزی ندارد که شما را مجذوب خود کند. اما گول ظاهر آن را نخورید. با امتحان نمودن یک لقمه از آن ما به شما اطمینان می دهیم که طرفدار آن خواهید شد.  برای تهیه این غذا،  پاستای مخصوص که به طرز خاصی تهیه شده است با گوشت معطر شده در دیگ آب جوشانده می شود. برای سرو آن نیز از خامه ترش استفاده می شود.

توروش چوزا یا پاستا با پنیر کلبه

اشترودل مجارستانی

   این نوع از غذاهای مجارستان بیشتر مورد علاقه افرادی است که طالب خوردن فست فودها هستند. برای تهیه این غذا از یک نوع خمیر نان که به صورت مشخصی رول شده و در داخل آن با گوشت طعم دار پر شده، استفاده می شود. این غذا در بیشتر رستوران ها و یا فست فودهای  کنار خیابان نیز طبخ شده و گردشگران با علاقه زیاد به خوردن آن می پردازند. اما طعم و مزه هر کدام از این غذاهای مجارستان برگرفته از آداب و رسوم منطقه با یکدیگر بسیار متفاوت است.

اشترودل مجارستانی

یکی از غذاهای مجارستان به نام تاس کباب بره

اگر علاقمند به خوردن تاس کباب هستید حتما این غذا را نیز مزه کنید. خوردن این غذا برای شما حتما لذت بخش خواهد بود. برای تهیه این غذا از بیشتر قسمت های بدن بره می توان استفاده نمود. سر، پا، دل، جگر و هر قسمت که می شود خرد کرد و در دیگ بر روی آتش پخت را می توان استفاده کرد. برای مواد دیگر نیز می توان از سیب زمینی و گوجه فرنگی و فلفل استفاده نمود. اگر بعد از خوردن این غذا دچار نفخ و سنگینی معده شدید می توانید از تنقلات و یا میوه های ترش مزه مانند: آلبالو و آلوچه استفاده نمایید. به شما توصیه می کنیم حتما طعم این غذا را در مجارستان بچشید. حتما طعم آن با تاس کباب ایرانی کاملا متفاوت خواهد بود.

سوپ ماهیگیر یا هولسلی

یکی از غذاهای مجارستان که جایگاه مهم و ویژه ای در این کشور دارد سوپ ماهیگیر است. این غذا نوعی سوپ است که برای طبخ آن از انواع ماهی مانند: اردک ماهی، گربه ماهی و پرچ استفاده می شود. در این غذا از مقدار زیادی پاپریکا استفاده می شود. رنگ قرمز این غذا نیز برای همین ادویه است. اما در بعضی از مناطق مجارستان روش پخت این سوپ کمی متفاوت است و در پخت آن از ماهی کارپ به همراه پاستای ضخیم استفاده می شود. اما در نوع دیگر سوپ ماهیگیر  از ترکیب 4 نوع ماهی رودخانه ای استفاده می شود و دارای محبوبیت بیشتری در میان مجارها است.

غذاهای مجارستان و شوملی گالوشکا

شاید نام این کیک را در سراسر کشور مجارستان بشنوید. یک کیک  اسفنجی با رویه شکلات و مغز گردو که بر روی آن هم تزیین از خامه زده شده است. قدمت این دسر به سال های 1950 بر می گردد. از آن زمان تا کنون طرز پخت و مواد اولیه این کیک توسط خانواده شیرینی پز آن مخفی مانده است. اما در رستوران ها و کافه ها می توانید انواع مختلف آن را با طعم ها و مزه های متفاوت بچشید.

غذاهای مجارستان و شوملی گالوشکا

دو بوش تورتا

اگر به خوردن کیک علاقه دارید. حتما طعم این کیک مجارستانی را در سفر به مجارستان بچشید. این کیک توسط شیرینی پزی به همین نام در سال 1885 به دنیا معرفی شد. در طبخ این کیک از لایه های کرم کره ای و شکلاتی در میان کیک اسفنجی استفاده می شود. در انتها برای روکش این کیک نیز از روکش کارامل استفاده می شود. که به آن طعمی بی نظیر و منحصر به فرد را هدیه می نماید. کرم کره ای شگفتانه این کیک محسوب می شد که تا سال ها طرز تهیه آن از نظر عموم مخفی بود. اما امروزه در اکثر مناطق مجارستان نمونه هایی از این کیک را می توانید با طعم های شگفت انگیز بچشید.

دو بوش تورتا

چورتوش کالا

حالا که صحبت از شیرینی و دسر شد شاید بد نباشد که با یکی دیگر از غذاهای مجارستان یا بهتر بگوییم دسرهای مجاری آشنا شوید. چورتوش کالا یک نوع نان شیرین است که بر روی یک استوانه به طرز خاصی پیچیده می شود و سپس بر روی ذغال به صورت کبابی برشته می شود. البته بر روی این خمیر که به صورت معینی بر روی یک دوک چوبی پیچیده شده است کره مالیده شده و شکر پاشیده می شود. بعد از برشته شدن داخل این دوک نان را از مواد مغذی مانند: دارچین، نارگیل، کاکائو و گردو پر می کنند.

این دسر را می توانید در بیشتر مناطق و کافه های مجارستان بچشید. البته به علت محبوبیت این دسر در اکثر خیابان ها نیز طبخ می شود. در گذشته این نان که به نان دودکشی شهرت داشت فقط در اعیاد پخته و مصرف می شد. اما امروزه در اکثر مکان ها و بیشتر مواقع  شاهد طبخ این نان به صورت گوناگون هستیم.

چورتوش کالا

توروش چوسا یکی دیگر از غذاهای مجارستان

این یکی از غذاهای مجارستان است که به صورت خانگی پخته و مصرف می شود. برای همین اکثر افراد از چشیدن طعم آن طفره می روند. اما فراموش نکنید که این یک غذای سنتی مجارستان است. برای تهیه آن از نوعی پاستا به نام چوسا به همراه پنیر خانگی و بیکن استفاده می شود. این مواد در یک ظرف که قبلا گرم شده مخلوط می شود.  به علت استفاده کردن پنیر در این غذا طعم و مزه ای شگفت انگیز را تجربه خواهید نمود.

برای افرادی که علاقمند خوردن غذاهای مجارستان با طعم شیرین هستند نوع شیرین آن به نام توروش تیستا نیز وجود دارد. در این نوع از غذاهای مجارستان بیکن حذف و به جای آن مقدار زیادی شکر اضافه می شود. برای اینکه طعم این غذا را بهتر حس کنید می توانید از دانه های پرطرفدار مجارستانی مانند: خشخاش و یا گردو بر روی آن استفاده نمایید.

فوزلیک

برای طرفداران سوپ نوعی از غذاهای مجارستان را معرفی می کنیم که بسیار سریع و راحت طبخ می شود. فوزلیک نوعی از غذای مجاری است که به صورت آبگوشتی غلیظ به همراه سبزیجات است. در مواد تشکیل دهنده آن می توانید انواع سبزیجات رنگارنگ مانند: نخود سبز، سیب زمینی، لوبیا، عدس و هویج را مشاهده نمایید. برای غلظت این سوپ از آرد و خامه ترش بهره برده شده است. به شما توصیه می کنیم در سفر به مجارستان حتما طعم این سوپ بی نظیر و مخصوص مجاری را که در اکثر مناطق و خیابان های مجارستان طبخ می شود، بچشید.

فوزلیک

یکی از غذاهای مجارستان به نام مرغ پاپریکا

هنگامی که در نام غذاهای مجارستان حرفی از پاپریکا برده نشود در تهیه آن از پاپریکا به مقدار فراوان استفاده می شود. حال تصور نمایید که نام این غذای مجاری خود از پاپریکا گرفته شده است. مرغ پاپریکا مشهورترین غذای مجارستان است. که به آن لقب غذای ملی مجارستان داده شده است. مرغ در داخل سس مخصوص به همراه چربی فراوان جوشانده شده و سپس به آن روغن زیتون اضافه می شود. شاید طرز طبخ این غذا شما را به یاد گولاش بیندازد. اما فراموش نکنید که در پخت این مرغ از مقدار زیادی فلفل پاپریکای شیرین استفاده شده است.

دلمه فلفل مجارستانی

این نیز غذایی مانند غذاهای ایرانی است. شباهت ظاهری این دلمه با دلمه های فلفل ایرانی بسیار زیاد است. اما طعم آن را فقط باید در مجارستان بچشید. استفاده از ادویه های مخصوص علی الخصوص فلفل پاپریکا در اکثر غذاهای مجارستان به آنها طعمی متفاوت  بخشیده است. در داخل این فلفل ها را با برنج، گوشت و سبزیجات پر می نمایند.

دلمه فلفل مجارستانی

تورس کسوسا

یک غذای کامل برای وعده ناهار که می تواند انرژی شما را در تمام طول روز حفظ نماید. برای تهیه این غذا از پاستا که پخته شده است و در مرغ و ادویه و کره تفت داده شده و مزه دار می شود، استفاده می کنند. البته دستور پخت هر سرآشپز مجاری با دیگری تفاوت چشمگیری دارد. اما در مواد اولیه آن حتما پاستا وجود خواهد داشت. اگر بخواهید دستور پخت اصلی این غذا را انجام دهید باید حتما این یکی از غذاهای مجارستان را بر روی آتش و با حرارت ملایم طبخ کنید.

خورش سبزیجات مجارستانی

خورشت ها در اکثر مناطق دنیا مخصوصا مناطقی که در آن خوردن برنج دارای محبوبیت است طبخ می شود. خورشت سبزیجات که با نام لکسو در مجارستان شهرت دارد با مواد مختلفی مانند: گوجه فرنگی، پیاز، فلفل طبخ می شود و سپس به آن تخم مرغ زده شده با ادویه اضافه می شود. هنگام طبخ این غذا توسط سرآشپزان مجاری شما به یاد املت ایرانی خواهد افتاد. اما هنگام مزه کردن این غذا اصلا مزه آن شباهتی به مزه املت نخواهد داشت. شاید بتوانید این غذا را در خانه خود طبخ نمایید. البته اگر شما تمایل به مصرف پاپریکا داشته باشید.

خورش سبزیجات مجارستانی

همان گونه که گفته شد پاپریکا در فرهنگ و آشپزی مجارستان دارای جایگاه و مقام ویژه ای است. طعم و مزه این نوع فلفل را فقط باید در کشور مجارستان بچشید. پاپریکا در این کشور به طعم و مزه های مختلفی وجود دارد و در هر کدام از غذاهای مجارستان نوع خاصی از این نوع فلفل استفاده می شود. که البته به آن طعم و مزه ای ویژه را می بخشد. فرهنگ غذاهای مجارستان دارای گستردگی و فراوانی بسیاری است که در این صحبت نمی گنجد. اما در صورتی که شما علاقمند به سفر به این کشور باشید.

شما را کمی با فرهنگ و آشپزی مجاری آشنا می نماید. در صورتی که شما مایل  به سفر مجارستان باشید می توانید از تورهای گردشی ما استفاده نمایید. کافی است تماس بگیرید و در این تورها ثبت نام فرمایید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!