دعوتنامه سوئیس | معرفی – انواع – شرایط

دعوتنامه سوئیس | معرفی – انواع – شرایط

دعوتنامه سوئیس، امروزه برای دریافت ویزای سوئیس جهت مسافرت به بسیاری از کشورها داشتن دعوتنامه لازم است. این برگه تضمین دریافت ویزا نیست بلکه بدون آن رسیدگی …

راهنمای کامل دعوتنامه سوئیس

کشور سوئیس با ویژگی‌هایی که دارد سبب شده است برای زندگی کردن به یکی از بهترین کشورهای جهان تبدیل شود. با داشتن دعوتنامه‌سوئیس روند دربافت ویزا برای ورود به این کشور برای شما آسان‌تر خواهد شد. طبیعت بکر، اماکن دیدنی، جامعه‌ای آرام و اقتصادی و قدمت تاریخی این کشور سبب شده است که هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از جاذبه‌های آن عازم کشور سوئیس شوند.

سوئیس جزء اعضای پیمان شینگن است و به همین دلیل برای ورود به خاک این کشور باید به دریافت ویزا اقدام کنید. رفتن به این کشور می‌تواند با اهداف دیگری نظیر دیدار بستگان، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی و حتی تجاری و کاری باشد که با داشتن دعوتنامه‌سوئیس کار شما راحت‌تر خواهد بود و سریع‌تر ویزا را دریافت خواهید کرد.

دعوتنامه سوئیس | معرفی - انواع - شرایط | یوروپ تورز

کشور سوئیس

سوئیس که نام رسمی آن کنفدراسیون سوئیس است در اروپای غربی واقع شده است. تاریخ این کشور به 150 هزار سال قبل بر می‌گردد. پایتخت آن برن است و کوه‌های سر به فلک کشیده 70 درصد آن را تشکیل می‌دهند که بیشتر آن در کوهستان آلپ قرار گرفته است. مساحت سوئیس ۴۱، ۲۸۳ کیلومتر مربع است. همسایگان آن پنج کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا و اتریش هستند. آب و هوای سوئیس، معتدل است طوری که تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و برفی دارد. بالاترین سن امید به زندگی در اروپا بعد از سوئد متعلق به سوئیس است.

دعوتنامه چیست؟

دعوتنامه برگه‌ای است که در آن شخص برای انجام کار و یا دیدار به مکانی دعوت می‌شود. امروزه برای دریافت ویزای سوئیس جهت مسافرت به بسیاری از کشورها داشتن دعوتنامه لازم است. این برگه تضمین دریافت ویزا نیست بلکه بدون آن رسیدگی به پرونده سخت و دشوار است. این نامه فرم خاصی ندارد فقط باید به زبان رسمی کشوری باشد که قصد ورود به آن کشور را دارید.

دعوتنامه سوئیس برای دریافت ویزا

کسانی که قصد ورود به کشور سوئیس از طریق ویزای شینگن را دارند نیاز است که دعوتنامه‌سوئیس را همراه خود داشته باشند. اگر در این کشور اقوامی دارید و به منظور دیدار آنها عازم سفر هستید باید دعوتنامه‌سوئیس از جانب آنها برای شما صادر شده باشد. اگر هم هدف شما کاری است باید دعوتنامه‌سوئیس شما از جانب کارفرما که خواستار حضور شما است، باشد. دعوتنامه‌سوئیس فرم خاصی ندارد اما زبان آن باید زبان رسمی دولت سوئیس باشد یعنی زبان‌های فرانسوی، رومانش، ایتالیایی و آلمانی قابل قبول هستند.

انواع دعوتنامه سوئیس

دعوتنامه‌سوئیس نامه‌ای است که می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. این دعوتنامه ممکن است از طرف بستگان و آشنایان شما در سوئیس به منظور بازدید صورت می‌گیرد و یا می‌تواند این نامه از جهت همکاری باشد که از طرف شرکت برای شما ارسال می‌گردد و یا حتی ارگان‌های خاصی به منظور دعوت شما به نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌توانند دعوتنامه سوئیس را به شما بدهند. پس می‌توان دعوتنامه‌سوئیس را به 5 دسته تقسیم بندی کرد:

 • دعوتنامه تجاری سوئیس که با اهداف تجارت و رونق اقتصادی از جانب شرکت مقصد صورت می‌گیرد.
 • دعوتنامه سوئیس کاری که جهت استخدام و فعالیت‌های کاری از جانب شرکت مقصد صورت می‌گیرد.
 • دعوتنامه توریستی سوئیس یا خویشاوندی که جهت بازدید و دیدار با بستگان و دوستان از جانب آن‌ها صورت می‌گیرد.
 • دعوتنامه نمایشگاهی سوئیس که به منظور شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی از برخی ارگان‌ها صورت می‌گیرد.
 • دعوتنامه سوئیس پزشکی (درمان) که به منظور معالجه در کشور دیگری صورت می‌گیرد.

انواع ویزای شینگن برای ورود به سوئیس

ویزای نوع A: این ویزا که ترانزیت نام دارد در آن مسافر حق این که از فرودگاه خارج شود را ندارد و باید با تعویض پرواز خود در فرودگاه‌های شینگن به کشوری خارج از این پیمان برود.

ویزای نوع B: مسافر در این ویزا که عبور نام دارد می‌تواند از فرودگاه خارج شود و برای عبور می‌تواند از منطقه شینگن استفاده کند تا در نهایت بتواند از راه زمینی به کشوری غیر از شینگن برود.

ویزای نوع C: به آن ویزای توریستی می‌گویند که اغلب ایرانیان از آن استفاده می‌کنند.

ویزای نوع D: از این ویزای بلند مدت معمولا تاجر‌ها و بازرگانان استفاده می‌کنند تا بتوانند در طول سال برای کار خود بارها به کشورهای شینگن وارد و از آن خارج شوند.

ویژگی‌ های دعوتنامه سوئیس

دعوتنامه‌سوئیس هر نوعی که است و از جانب هر شخص و ارگانی که صادر می‌شود ویژگی‌هایی باید داشته باشد که از جانب میزبان رعایت شود. این مشخصات که رعایت همه آن‌ها لازم است، برای شما ذکر خواهد گردید:

 • ارتباط فرد متقاضی با شخص صدور‌کننده نامه باید مشخص شود. حال می‌خواهد آن شخص از آشنایان و یا اقوام باشد و یا یک شرکت. در هر صورت مدارکی که دال بر ارتباط شما باشد باید ارائه شود.
 • میزبان باید مشخصات کامل خود را در دعوتنامه‌سوئیس ارائه دهد که شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس و تابعیت است.
 • تاریخ تنظیم دعوتنامه سوئیس مشخص شده باشد.
 • شخص میزبان دعوتنامه سوئیس را امضا کند و اگر دعوتنامه سوئیس از جانب یک شرکت است مدیر شرکت و یا کمپانی باید آن را امضا کند.
 • در دعوتنامه سوئیس، محلی برای اسکان فرد متقاضی از جانب میزبان باید تعیین و اثبات شود.
 • مدارکی که برای تکمیل دعوتنامه سوئیس لازم است باید به طور کامل ارائه شود.

دعوتنامه تجاری سوئیس

دعوتنامه‌سوئیس تجاری ممکن است از جانب شرکت مقصد برای دعوت افرادی از شرکت مبدا صورت بگیرد. این افراد به منظور خرید دستگاه یا بازدید از آن و یا وسیله‌ای جهت رونق اقتصادی و تجارت دعوت می‌شوند. دعوتنامه تجاری سوئیس به صورت یک فایل پی دی اف از طریق ایمیل یا پست بین‌المللی به شرکت مبدا ارسال می‌گردد. برای سفارت توضیح کامل و دلیل دعوتنامه سوئیس مهم است و نامه باید از جانب شرکت میزبان مهر و امضا شده باشد و تاریخ داشته باشد. در این صورت است که از جانب سفارت این دعوتنامه سوئیس بررسی خواهد شد.

دعوتنامه تجاری سوئیس | یوروپ تورز

ارائه مدارک دعوتنامه سوئیس به سفارت

مدارک لازم برای صدور دعوتنامه سوئیس باید به سفارت کشور سوئیس تحویل داده شود. همراه آن باید نامه‌ای که تمکن مالی شما را در کشور سوئیس ثابت کند ارائه گردد. اگر قرار باشد هزینه‌های مربوط به خوراک و اقامت شما بر عهده میزبان باشد این موضوع باید حتما در دعوتنامه سوئیس ذکر گردد.

ارائه دعوتنامه سوئیس به این معنی نیست که ویزای شما به صورت تضمینی داده خواهد شد بلکه روند آن را بهتر خواهد کرد و در صورت نبود دعوتنامه سوئیس، صدور ویزای سوئیس شما دشوارتر خواهد شد. میزبان فقط می‌تواند هزینه‌های شما را تضمین کند و تضمین خروج متقاضی به صورت قانونی وجود ندارد. دعوتنامه سوئیس باید به دست شخص متقاضی برسد تا خود شخص متقاضی همراه با مدارکش، دعوتنامه سوئیس را نیز ارائه دهد.

دعوتنامه توریستی سوئیس

شانس دریافت ویزای توریستی سوئیس با حضور یکی از اقوام درجه یک شما (پدر، مادر، خواهر و برادر و …) در کشور سوئیس افزایش خواهد یافت زیرا این افراد می‌توانند برای شما دعوتنامه سوئیس به منظور بازدید ارسال کنند و شانس شما را در گرفتن ویزای توریستی سوئیس افزایش دهند. با دریافت ویزای توریستی سوئیس مانند سایر کشورهای عضو شینگن، می‌توانید به کشورهای دیگر این عضو ورود و خروج داشته باشید. محدودیتی برای ورود شما به دیگر کشورهای اروپایی وجود نخواهد داشت و حتی می‌توانید به گذراندن باقی مانده وقت خود از ویزای توریستی سوئیس، در کشور دیگری بپردازید.

اطلاعات ضروری از سوئیس

کشور سوئیس اختلاف ساعت 2 ساعت و نیمه با تهران دارد و از تهران عقب‌تر است. 4 زبان رسمی در این کشور وجود دارد از جمله فرانسوی، ایتالیایی، رومانش و آلمانی که دعوتنامه شما می‌تواند به این زبان‌ها نوشته شود. فرانک سوئیس واحد پول این کشور است. هر فرانک برابر با 3845 تومان است. رانندگی به جهت راست است و فرودگاه‌های بین‌المللی به نام‌های فرودگاه ژنو، فرودگاه زوریخ، فرودگاه آلترنهاین و فرودگاه سنت گالن دارد.

اهمیت داشتن دعوتنامه سوئیس

ورود به خاک کشور سوئیس بدون ویزای سوئیس باعث می‌شود از جانب مقامات آن مورد سوال قرار بگیرید. آنها از تمکن مالی شما سوال خواهند پرسید و اگر نتوانید دلایل کافی ارائه دهید از ورود شما ممانعت خواهند کرد. گاهی ممکن است در صورت نداشتن تمکن مالی از شما بپرسند که در این کشور کسی را دارید که شما را از لحاظ مالی ساپورت کند یا خیر که در این صورت باید مدارکی ارائه دهید که میزبان از شما حمایت مالی خواهد کرد.

اگر هدف شما بازدید از اقوام و دوستان خود در سوئیس است دعوتنامه سوئیس که از طرف آن‌ها به شما داده می‌شود را به سفارت تحویل دهید. درست است که ارائه دعوتنامه سوئیس اجباری نیست اما اقدامی از روی احتیاط است که درخواست ویزای شما رد نشود و روند آن سرعت بگیرد.

تاییدیه اسپانسر شیپی بعد از دادن دعوتنامه

در صورتی که ویزای سوئیس شما نتواند قدرت مالی مورد نظر را اثبات کند و یا مقامات در آن دچار شک و تردید شوند، سفارت از شما ارائه اعلامیه مربوط به اسپانسر شیپی را می‌خواهد. در این اعلامیه شخصی که قرار است از شما حمایت مالی به عمل آورد باید برای هزینه‌هایی نظیر درمان، تصادفات و یا سایر مواردی که به رفاه اجتماعی شما مربوط باشد تعهد دهد که در صورت لزوم این مخارج را بر عهده بگیرد.

تاییدیه اسپانسرشیپی بعد از دادن دعوتنامه | یوروپ تورز

هزینه‌ای که از این بابت در نظر گرفته می‌شود 30 هزار فرانک سوئیس است و در مواردی کاربرد دارد که فرد می‌خواهد به تنهایی و یا به صورت گروهی تا 10 نفر، این حمایت را انجام دهد. فرم اسپانسر شیپی به صورت آنلاین قابل تهیه نیست و باید از طریق سفارت سوئیس و یا سایر مراجع که ویزا صادر می‌کنند آن را تهیه کرد.

دعوتنامه کاری سوئیس

اگر به دلایلی مثل سوابق تحصیلی و آشنایی با زبان دوم مورد توجه یک کارفرما در سوئیس قرار بگیرید به وسیله یک نامه رسمی استخدام می‌شوید. کارفرما که خواهان حضور شما است، برای ارسال دعوتنامه سوئیس باید ضمانت کامل مهاجر را برعهده بگیرد.

روند این کار باید توسط کارفرما در سوئیس انجام شود و دعوتنامه سوئیس صادر شود که در بسیاری از کشورها این دعوتنامه به صورت الکترونیکی صادر می‌شوند و شخص دعوت شده از طریق کد پیگیری می‌تواند دریافت ویزا در سفارت را دنبال کند. دریافت این نوع دعوتنامه سوئیس به دلیل ضمانت کارفرما مشکل است و ممکن است کارفرما حاضر به ضمانت نشود چون مسئولیت کارهای شما در سوئیس به عهده او خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی سوئیس

برای دریافت ویزای توریستی سوئیس باید مدارکی ارائه دهید که به شرح ذیل است:

 • مدارک شناسایی متقاضی نظیر پاسپورت با اعتبار حداقل 3 ماه از تاریخ درخواست
 • دریافت فرم درخواست ویزا از سایت
 • شناسنامه و کارت ملی و ترجمه‌های آن ها
 • نامه‌های بانکی
 • اسناد مالکیت مربوط به زمین یا خانه
 • نامه‌های کاری و فیش حقوقی دال بر اشتغال فرد که در آن تاریخ استخدام، سمت، حقوق و مرخصی ذکر شده باشد (کارمندان و کارگران)
 • در صورت دریافت قبلی ویزای شینگن یا ویزای معتبر دیگر کشورها کپی آن‌ها را همراه با مهرهای ورودی و خروجی ارائه دهید.
 • نامه اشتغال به تحصیل در دانشگاه‌های ایران از جانب فرد متقاضی
 • گردش 6 ماه آخر سپرده بانکی و ارائه نامه تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی
 • سند مالکیت در صورت داشتن
 • رزرو هتل و بلیط هواپیما
 • گواهی بازنشستگی برای افراد بازنشسته
 • پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا ارائه کارت بازرگانی برای صاحبان مشاغل
 • 2 قطعه عکس به صورت رنگی و 4*6 بدون روتوش و داشتن پس زمینه سفید
مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی سوئیس | یوروپ تورز

سوالات متداول دعوتنامه سوئیس

روند دعوتنامه کاری سوئیس چگونه طی می شود؟

روند این کار باید توسط کارفرما در سوئیس انجام شود و دعوتنامه سوئیس صادر شود که در بسیاری از کشورها این دعوتنامه به صورت الکترونیکی صادر می‌شوند و شخص دعوت شده از طریق کد پیگیری می‌تواند دریافت ویزا در سفارت را دنبال کند.

آیا دعوتنامه دریافت ویزا را تضمین می کند؟

این برگه تضمین دریافت ویزا نیست بلکه بدون آن رسیدگی به پرونده سخت و دشوار است. این نامه فرم خاصی ندارد فقط باید به زبان رسمی کشوری باشد که قصد ورود به آن کشور را دارید.

چند نوع دعوتنامه سوئیس وجود دارد؟

دعوتنامه تجاری سوئیس، دعوتنامه سوئیس کاری، دعوتنامه توریستی سوئیس یا خویشاوندی، دعوتنامه نمایشگاهی سوئیس، دعوتنامه سوئیس پزشکی (درمان)

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

1 نظر

Ali 11 تیر 1398 پاسخ

سلام.داداش من ۲۳سالمه.ولی اشنا دارم تو سوییس میتونین راهنماییم کنید چیکار کنم.لازم بگه پاسپورت و اشنا . بعضی ازین مدارک موردنیاز ویزا نوشتین رو دارم