خانه کیتس رم | معرفی – تصاویر – تاریخچه

خانه کیتس رم | معرفی – تصاویر – تاریخچه

خانه کیتس، شلی یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر رم بوده و هر ساله میزبان افراد بسیاری از سراسر نقاط جهان می‌باشد. این خانه که امروزه نقش یک موزه را به …

آشنایی کامل با خانه کیتس رم

خانه کیتس، شلی یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر رم بوده و هر ساله میزبان افراد بسیاری از سراسر نقاط جهان می‌باشد. این خانه که امروزه نقش یک موزه را به خود گرفته، روزگاری محل زندگی نویسنده و شاعری معروف به نام جان کیتس بوده که با آثار معروف و مشهور خود همواره میزبان ادبیات دوستان جهان می‌باشد.

ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص خانه کیتس – شلی رم (The Keats – Shelley House) در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار داده تا اگر قصد سفر به این شهر را داشتید، اطلاعاتی جامع در خصوص این خانه به عنوان یکی از مقاصد گردشگری خود داشته باشید. با ما تا پایان این متن همراه باشید.

خانه کیتس رم | معرفی - تصاویر - تاریخچه | یوروپ تورز

آشنایی با شهر تاریخی رم

رم یکی از شهرهای اسطوره و تاریخی کشور ایتالیا و پایتخت این کشور محسوب می‌شود. این شهر زیبا با حدود تقریبی 3 میلیون نفر سکنه و همچنین مساحتی معادل ۱۳۶٫۲۸۷ کیلومتر مربع از وسع‌ترین شهرهای ایتالیا به شمار می‌رود.

رم از قدیمی‌ترین شهرها در طول تاریخ زندگی بشر بوده و با گذار قرن‌ها در طول سیر خود، فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه کرده است. فرهنگ و تاریخ غنی آن زبانزد تمامی جهانیان بوده و با جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی بیشمار خود همواره به یکی از مقصد‌های اصلی گردشگری داخلی و خارجی به شمار می‌رود.

قدمت پیدایش این شهر به قرن 7 پیش از میلاد مسیح بازمی گردد و  از آب و هوایی گرم در تابستان‌ها و سرد و مرطوب در زمستان‌ها بهره می‌برد. رم به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مجاورت دریای نیلگون مدیترانه و کناره رودخانه توره قرار گرفته و با برخورداری از باغ‌ها و ویلاهای فوق العاده زیبا توسط حکومت اشرافی ایتالیا به محض ورود گردشگران چشم هر بیننده‌ای را محسور خود خواهد کرد.

همه افراد از کوچک و بزرگ در سراسر جهان از پیشینه و تاریخ کهن رم اطلاعاتی هر چند به صورت محدود داشته اما می‌توان گفت کمتر کسی شاید از وجود جاذبه‌های گردشگری ادبی در این شهر افسانه‌ای و زیبا اطلاع داشته باشد. بهتر است بدانید که شهر رم در کشور ایتالیا نفوذ غیر قابل انکاری بر روی ادبیات از گذشته‌های دور تا کنون داشته است.

در واقع شهر رم از زمان افرادی چون «Ovid» و «ویرژیل» تا هجوم نویسندگان آنگلوساکسونی همچون چارلز دیکنز، هنری جیمز، ناتانیل هاتورن و جان کیتس جوان و حتی نویسندگان دوران معاصر درگیر تخیلات و تفکران ادبی جهانی شده است.

قصد ما در این مقاله معرفی مکانی به نام خانه کیتس – شلی است که امروزه به عنوان یک موزه در بین گردشگران شناخته شده و روح ادبیات در این بنا دمیده شده است.

معرفی خانه کیتس

یکی از خانه‌های معروف نویسندگان جهان که در واقع امروزه به عنوان یک موزه شناخته می‌شود؛ متعلق به جان کیتس، شاعر و نویسنده رمانتیسیست انگلیسی است. این نویسنده و شاعر بزرگ با آثار بینظیر خود همچون شعر «چکامه‌ای به بلبل» و … شهرت جهانی یافت.

این بنا در حال حاضر محل نگهداری و نمایش یادبودهای ارزشمند، نامه‌ها، دست نوشته و نقاشی‌های بسیاری است که هر ساله علاقمندان بسیاری برای مشاهده این آثار از این موزه دیدن می‌کنند.

علاوه بر جان کیتس نویسنده دیگری به نام پرس بیش شلی با او همکاری داشته و این جاذبه تاریخی را در رم به منظور بزرگداشت و گرامیداشت این دو شاعر برجسته جهانی تاسیس کرده‌اند. همچنین برخی آثار نویسندگان دیگری همچون لرد بایرون، ویلیام وردزورث، رابرت براونینگ، الیزابت برت براونینگ و اسکار وایلد در این موزه واقع شده است.

اگر قصد سفر به کشور ایتالیا و شهر رم را داشتید حتما به شما توصیه می‌کنیم سری به خانه کیتس – شلی زده و آثار ادبی و نقاشی‌های پرتره آن که سرشت ادبی شاعران و نویسندگان و روح بزرگ آنان را نشان می‌دهد؛ دیدن نمایید.

سرگذشت جان کیتس – شاعر معروف انگلیسی

بعد از مبتلا شدن جان کیتس به بیماری سل به پیشنهاد دکترهای انگلیسی او  در نوامبر سال 1820 به شهر رم سفر کرد. بنا به این پیشنهاد که این احتمال وجود دارد که آب و هوای گرم رم بتواند به بهبود درمان او کمک کند.

جان کیتس به همراه رفیق همراه و همیشگی خود جوزف سیورن، هنرمند معروف انگلیسی به رم آمد و آخرین روزهای زندگیش را در بستر بیماری در کنار او به سر برد و سرانجام در در ۲۳ فوریه سال ۱۸۲۱ در رم درگذشت.

خانه محل اقامت او به پاس قدردانی از این شاعر و نویسنده بزرگ رنج کشیده به عنوان مکانی مقدس به موزه‌ای ادبی و تاریخی تبدیل شد. شلی دوست و هم خانه‌ای او در لندن بعد از مرگ کیتس شعری طولانی را در وصف سوگ او سرائید.

این شعر به عنوان یکی از شعرهای باشکوه ادبیات انگلیس شناخته شده و باعث جلب توجه دیگر شاعران آن دوران به اشعار و دست نوشته‌های جان کیتس شد.

نکته: بر اساس قوانین سلامت قرن 19 در مورد خطر ابتلا به سل، تمامی وسایل و کاغذ دیواری‌های اتاق جان کیتس بجز تخت بعد از مرگ او جمع آوری و سوزانده شد.

تاریخچه خانه کیتس

بعد از مرگ جان کیتس و دفن او در سال 1903 تلاش‌ها برای مالکیت آپارتمان دو خوابه او در رم با تشویق رابرت آندروود، شاعر آمریکایی آغاز شد.

در نهایت با تلاش‌های بیشمار و همکاری گروه‌های علاقمند از کشورهای مختلف آمریکا، انگلیس و ایتالیا در طی سال‌های  1909 – 1906 این خانه به عنوان یک موزه در یادبود همزمان برای شلی و کیتس در نظر گرفته شد. بعد‌ها به مرور زمان، افراد اتاق‌های این بنا را به خانه کیتس – شلی  نامگذاری کردند.

تاریخچه خانه کیتس | یوروپ تورز

محافظت از خانه کیتس

با شروع جنگ جهانی دوم به منظور حفظ این بنای ارزشمند مراقبت‌های ویژه‌ای از آن به عمل امد، به طوری که برای حفظ و ممانعت از غارت شدن دارایی‌های گرانبهای موزه  و همچنین عدم نابودی بتا توسط نازی‌های آلمانی، بعد از سال  1943 بهتر دانستند که نشانه و تابلوهای بنا از سر در آن جدا شود.

سرانجام به منظور محافظت بیشتر از بنا در دسامبر سال 1942 با فرستادن دو جعبه از اشیای موزه به صومعه‌ای در مونته کاسینو، این بنا از گزند دشمنان در امان ماند. این دو جعبه بعد از کم شعله ورتر شدن آتش جنگ و رسیدن نیروهای متفقین به رم در سال 1944به خانه خود برگردانده شد.

ویژگی های خانه موزه کیتس

همانطور که درقسمت‌های قبل اشاره شد؛ خانه کیتس یک آپارتمان دو اتاقه بوده که کتابخانه آن محل نگهداری ۱۰ هزار نسخه کتاب در زمینه‌‌ی ادبیات می‌باشد.

همچنین علاوه بر اتاق‌های آن که محل نگهداری آثار ادبی و هنری ارشمندی است، وجود یک بالکن بزرگ با نمایی خیره‌کننده به همراه یک فروشگاه خرید سوغاتی و کتاب به آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان با شاعران سبک رمانتیسیسم کمک شایانی کرده است.

شرایط بازدید موزه خانه کیتس

بازدیدکنندگان برای برگزاری کنفراس‌های ادبی و هنری در این موزه و بازدید‌های گروهی از آثار و نقاشی‌های موجود در خانه کیتس لازم است که قبل از مراجعه به محل با برقراری تماس با مسئولین از طریق سایت موزه، نسبت به رزرو خانه کیتس – شلی اقدام کرده و اتاق‌ها و بالکن‌های آن را برای مدتی مشخص به منظور برگزاری مراسم‌های خصوصی خود اجاره نمایند.

 توضیحاتی درباره ی پله های اسپانیایی

خانه کیتس – شلی به عنوان موزه‌ای ادبی در میدان پیتازا دی اسپاگنا  و در پایین پله‌های اسپانیایی، شهر  جاویدان رم واقع شده است. 

منطقه اطراف «Piazza di Spagna» محلی است که به سبب حضور و زندگی هنرمندان خارجی بسیار در قرن 19، به میدان انگلیسی شهرت دارد. افراد به منظور بازدید از این موزه خانه کیتس – شیلی لازم است که نسبت به تهیه بلیط و هماهنگی‌های لازم اقدام نمایند. مکان دقیق این خانه را می‌توان آنلاین و از طریق گوگل مپ مشاهده کنید.

 توضیحاتی درباره ی پله های اسپانیایی

سفیری فرانسوی با تقبل هزینه ساخت پله‌هایی با فراز و فرود غیر هندسی و نامنظم خود که به پله‌های اسپانیایی شهرت دارد، مسیری را برای هدایت افراد به سمت کلیسای فرانسوی Trinità dei Monti ایجاد کرد.

در زیر این پله‌ها و پایه سازه آن یکی از معمول‌ترین میداین رم به نام پیازا دی اسپاگنا (Piazza di Spagna) قرار گرفته که به صورت دائمی گردشگران و مسافران با مراجعه به این محل به قصد بازدید جاذبه‌های رم از جمله خانه کیتس – شلی می‌توانند در آنجا نشسته و از آب و هوای گرم تابستانی آن لذت ببرند.

همچنین در پایین پله‌های اسپانیایی فواره قایق مانندی با عنوان Barcaccia وجود دارد که ساخت آن توسط اشخاصی به نام یترو برنینی (Pietro Bernini)، پدر معمار برجسته سبک باروک، گیان لورنزو برنینی (Gian Lorenzo Bernini) صورت گرفته است.
یکی از دیگر از بناهای دیدنی موجود در این میدان علاوه بر خانه کیتس – شلی، بنای ساخته شده در سال 1502 میلادی به نام Trinitadei Monti بوده که لویی دوازدهم (Louis XII) کار ساخت آن را شروع کرد و در حال حاضر از برخی طاق‌های سبک گوتیک و یک آرامگاه برخوردار است. این آرامگاه را دنیل دی وُلتِرا (Daniele da Volterra) شاگرد میکلانژ ساخته است.

در میدان پیازا دی اسپانگا (Piazza di Spanga) یکی از خیابان‌های فروشگاهی رم به نام کُندُتی (Via Condotti) به سمت جنوب غربی شهر امتداد یافته و کافه گِرِکو (Caffe Greco) موجود در این خیابان به سبب حضور بیشمار و دائمی هنرمندان، شاعران، نویسندگان و موسیقیدانان جهانی از شهرت بسیاری در بین گردشگران برخوردار است.

بنابراین افرادی که به قصد بازدید از موزه خانه کیتس – شلی و مشاهده عکس‌ها و پرتره‌های این شعرای انگلیسی و آثار معاصرشان راهی رم می‌شوند در این مکان می‌توانند از جاذبه‌های دیدنی دیگری همچون آنچه که در این قسمت بیان شد، لذت و بهره کافی را ببرند.

شرایط بازدید موزه خانه کیتس | یوروپ تورز

نقشه خانه کیتس


سوالات متداول خانه کیتس رم

خانه کیتس رم محل اقامت چه کسی بوده؟

یکی از خانه‌های معروف نویسندگان جهان که در واقع امروزه به عنوان یک موزه شناخته می‌شود؛ متعلق به جان کیتس، شاعر و نویسنده رمانتیسیست انگلیسی است. این نویسنده و شاعر بزرگ با آثار بینظیر خود همچون شعر «چکامه‌ای به بلبل» و … شهرت جهانی یافت.

امروزه این بنا محل چه چیزی است؟

این بنا در حال حاضر محل نگهداری و نمایش یادبودهای ارزشمند، نامه‌ها، دست نوشته و نقاشی‌های بسیاری است که هر ساله علاقمندان بسیاری برای مشاهده این آثار از این موزه دیدن می‌کنند.

شرایط بازدید از این بنا چگونه میباشد؟

بازدیدکنندگان برای برگزاری کنفراس‌های ادبی و هنری در این موزه و بازدید‌های گروهی از آثار و نقاشی‌های موجود در خانه کیتس لازم است که قبل از مراجعه به محل با برقراری تماس با مسئولین از طریق سایت موزه، نسبت به رزرو خانه کیتس – شلی اقدام کرده و اتاق‌ها و بالکن‌های آن را برای مدتی مشخص به منظور برگزاری مراسم‌های خصوصی خود اجاره نمایند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!