تور اسپانیا

تور اسپانیا

خلاصه ای برای تور اسپانیا

اطلاعات اولیه قبل از تور اسپانیا: کشور اسپانیا در جنوب غربی اروپا و شبه جزیره ایبریا واقع شده است. پرتغال تنها کشور همسایه اسپانیا در این شبه جزیره است. کوه های پیرنه در شمال شرقی اسپانیا مرز طبیعی این کشور با فرانسه و سایر کشورهای اروپایی است؛ همین امر باعث شده که اسپانیا از بسیاری از حوادث و وقایع قاره اروپا دور بماند. گردشگران زیادی برای تور اروپا کشور اسپانیا را انتخاب می کنند. از جمله آن بی طرفی اسپانیا در جنگ های جهانی اول و دوم است. در صدر اسلام، مسلمانان با گذشتن از تنگه جبل الطارق، فاصله کوتاه میان شمال آفریقا و اسپانیا را طی کردند و با فتح آن سرزمین، نام آندلس را بر آن نهادند.

در طی قرن ها حکومت مسلمانان، آندلس پیشرفت های بسیاری کرد، بطوری که به اعتقاد برخی پایه گذار رنسانس علمی در اروپا و عاملی برای ایجاد امپراتوری قدرتمند اسپانیا در قرون ۱۷- ۱۵ بود. دریانوردان اسپانیایی با کشف و فتح سرزمین های مختلف و انتقال منابع آن ها، ثروت بسیاری را نصیب کشورشان نمودند. کشف قاره آمریکا و تسخیر آن بزرگترین رخداد تاریخ اسپانیا می تواند باشد. بناهای تاریخی بسیاری برای گردشگران تور اسپانیا وجود دارد.

هم اکنون زبان رسمی تمام کشورهای قاره آمریکا بجز کانادا، ایالات متحده و برزیل، اسپانیایی است. طی قرون ۱۹- ۱۷ اسپانیا به مرور مستعمرات خود را از دست داد و اکنون فقط جزایر قناری و بخش کوچکی از شمال افریقا را در اختیار دارد. در مقابل سرزمین کوچکی از شمال تنگه جبل الطارق در جنوب اسپانیا از حدود سه قرن پیش تحت اشغال انگلستان است.

در اوسط قرن بیستم ۱۹۳۹-۱۹۳۶ اسپانیا درگیر جنگ های داخلی شد و نتیجه آن روی کار آمدن حکومت دیکتاتوری ژنرال فرانکو بود که تا سال ۱۹۷۵ ادامه داشت. طی این سال ها اسپانیا تقریبا در انزوا به سر می برد. پس از مرگ فرانکو دموکراسی در اسپانیا برقرار شد و نظام پارلمانی شکل گرفت. اسپانیا به سرعت به سوی توسعه گام برداشت، بطوری که در سال ۲۰۰۷ با ۱۴۰۲ میلیارد دلار تولید ناخالص ملی (حدود دو برابر ایران) یازدهمین اقتصاد دنیا شد.

تور اسپانیا
تور اسپانیا

در برخی زمینه ها مانند گردشگری اسپانیا یکی از کشور های برجسته جهان است (رتبه دوم جهان) و گردشگران تور اسپانیا بسیار از بازدید این شهر لذت می برند. اسپانیا هنرمندان و افراد سرشناسی زیادی را به دنیا معرفی کرده است. بطور مثال می توان به پیکاسو، دالی و سروانتس اشاره کرد. در دوران حکومت مسلمانان، فرهنگ ایران در آن سرزمین تأثیر و نفوذ داشته، بطوری که برخی اثار آن هنوز موجود است. در طی سالیان اخیر ارتباط دو کشور رو توسعه بوده که امید است با سرعت بیشتری ادامه یابد. و مسافران بیشتری تور اسپانیا بیشتر شوند.

سیاست داخلی و خارجی اسپانیا

اسپانیا امروز کشور نیرومندی نیست و منابع طبیعی آن نیز به حدی نیست که در رقابت برای کسب قدرت برتر در جهان، شرکت کند. طی قرون ۱۶ تا ۱۸، اسپانیا سیاست خارجی سلطه
جویانه ای داشت؛ اما به تدریج، با از دست دادن مستعمرات خود در قرن ۱۹ به کشوری عادی در اروپا مبدل شد. در حال حاضر، منظر سیاست خارجی اسپانیا را ماهیت و خط مشی حزب حاکم، تحولات و اوضاع بین المللی، موقعیت جغرافیایی – استراتژیک، اقتصادی، فرهنگی، امنیت و منافع ملی تعیین می کند؛ بنابراین، مشکل است اسپانیا بتواند استراتژی بلند مدتی در روابط خارجی داشته باشد.
تغییر اوضاع و احوالی و شرایط داخلی یا بین المللی، امکان وجود خط مشی سیاسی ثابت را از بین می برد. سوسیالیست ها برنامه سیاست خارجی خود را طوری تنظیم کردند که علایق طبقات مختلف مردم را مدنظر داشته باشند و سعی کرده اند تقریبا همه را راضی نگهدارند. شاید سوسیالیست ها این رویکرد را به این دلیل برگزیده اند که ترسی مردم را از روی کارامدن احزاب چپ در اسپانیا از بین ببرند. البته این احزاب بر روی تور های اسپانیا تاثیری نداشته است.

تور اسپانیا
تور اسپانیا

حزب کارگران سوسیالیست، در اکتبر ۱۹۸۲، قبل از برگزاری انتخاباتی که منجر به اولین پیروزی این حزب و تشکیل دولت گردید، اهم اصول سیاست خارجی خود را این گونه اعلام کرد: تنظیم سیاست خارجی با هدف تقویت نقشی اسپانیا در جامعه بین المللی، حفظ منافع ملی، شرکت فعالانه در زمینه صلح بین المللی و تأمین آزادی های اساسی و استقرار عدالت در جهان، احترام به حقوق بشر و رعایت موازین بین المللی حقوق بشر برای رسیدن به صلح، خلع سلاح و کاهش تشنج های بین المللی، عدم استقرار سلاح های هسته ای در اسپانیا، کاستن از تسلیحات معمول و امحای موشک های میان برد هسته ای در اروپا، کوششی برای استقرار نظم نوین اقتصاد بین المللی، کمک به مردمی که برای رسیدن به آزادی های اساسی مبارزه می کنند و یا زیر سلطه رژیم های دیکتاتوری زندگی می کنند، همکاری برای مبارزه مؤثر با تروریسم، تداوم مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اقتصادی اروپا، داشتن سیاست فعال در حوزه دریای مدیترانه، تقویت مناسبات دوستانه با کشورهای همسایه و پیروی از اصلی حسن همجواری در سیاست خارجی، تقویت مناسبات دوستانه با

کشورهای آمریکای لاتین، حفظ روابط دوجانبه با ایالات متحده آمریکا و توسعه مناسبات فرهنگی، تجاری، علمی و فنی بین دو کشور، تلاش برای حفظ حداکثر استقلال بین بلوک های سیاسی، تعلیق عضویت اسپانیا در ناتو و انجام همه پرسی در مورد ادامه یا قطع عضویت اسپانیا در ناتو، کوشش در تنظیم روابط دو جانبه با انگلستان از طریق فشارهای بین المللی برای اعاده حاکمیت اسپانیا بر جبل الطارق، دنبال کردن سیاست گرایشی به غرب و تحکیم روابط با کشورهای اروپای غربی، دنبال کردن سیاست نزدیکی به آفریقا به ویژه روابط با کشورهای شمال این قاره، پشتیبانی از اندیشه تحقق وحدت اروپا و قبول عضویت در مؤسسات و جوامع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اروپا، تحکیم و گسترش روابط با کشورهای خاورمیانه، به ویژه اعراب.

تور اسپانیا
تور اسپانیا

در مجموع می توان گفت که بعد از مرگ ژنرال فرانکو در سال ۱۹۷۵، سیاست و روابط خارجی اسپانیا شکلی دیگری به خود گرفت.پدر واقع، از گوشه نشینی دوران فرانکو فاصله گرفت و روابط دیپلماسی خود را افزایش داد و به اتحادیه اروپا وارد شد. در سال ۱۹۸۲ به عضویت ناتو (NATO) درآمد و در نتیجه نقش مهمی در فعالیت های امنیتی و بین المللی پیدا کرد.
اسپانیا در سال ۲۰۰۱، روابط دیپلماسی خود را با کره شمالی بهبود داد؛ جز آن، به روابط مساعد خود با آفریقای شمالی – به خصوصی، مراکش – ادامه داد و آن را تقویت کرد.

اسپانیا مسیر خود را به سمت خاورمیانه نیز هموار کرد؛ چون کشورهای عربی، تأمین کننده گاز و نفت اسپانیا بودند. روابط خارجی اسپانیا با دو همسایه اش، فرانسه و پرتغال نیز موفقیت آمیز بوده است. با این که مسأله جبل الطارق هنوز حل نشده است؛ تأثیری در روابط دوستانه اسپانیا با ایالات متحده آمریکا و انگلستان نداشته است. امروزه اسپانیا تلاش می کند روابط محدود خود را با کشورهای خاور دور، از جمله فیلیپین، ویتنام، چین، ژاپن و کره افزایش دهد. بنابراین گردشگران زیادی به تور اسپانیا می روند.

تور اسپانیا
تور اسپانیا

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!