آب و هوای اسپانیا در طول سال چگونه است؟

آب و هوای اسپانیا در طول سال چگونه است؟

اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی می توان گفت آب و هوای اسپانیا تقریبا تحت شرایط جوی دریای مدیترانه و همچنین اقیانوس اطلس قرار دارد. این کشور به وضوح چهار فصل را در سال تجربه کرده و تغییرات دمایی را در تمام ماه های هر فصل تجریه می کند.

اگر چه تغییرات دمایی در برخی از شهرهای اسپانیا چشم گیر می باشد اما به طوری کلی آب و هوای کشور اسپانیا تقریبا گرم و مرطوب به حساب می آید؛ زیرا در فصل تابستان شهروندان اسپانیایی دمای ۴۵ درجه سانتی گراد را تجربه کرده و در زمستان های آن خبری از یخبندان و کاهش دمای قابل توجهی وجود ندارد.

آب و هوای اسپانیا

اسپانیا از جمله کشورهایی می باشد که افسانه هایی غیر واقعی در مورد شرایط جوی این کشور وجود دارد و بسیاری از گردشگران بر این باورند که آب و هوای اسپانیا همیشه آفتابی است در صورتی که اسپانیا آنچنان هم که گفته می شود همیشه آفتابی نیست و هر یک از ماه های سال می تواند از نظر آب و هوایی تغییرات دمایی مختص به خود را داشته باشد، به طور کلی می توان گفت اسپانیا جزو کشورهای اروپایی است که چهار فصل را تجربه کرده و هر کسی می تواند سردی زمستان و گرمی روزهای تابستانی را در اسپانیا  به وضوح احساس کند.

البته چون این کشور تحت شرایط جوی دریای مدیترانه و همینطور اقیانوس اطلس قرار دارد این تغییر دما تا اندازه ای وجود دارد که در برخی از روزها آب و هوای اسپانیا خیلی گرم و آزار دهنده خواهد بود و در بعضی از روزهای زمستان هوا سرد و خشک می باشد. اما به طور کلی گزارشات هوا شناسی در این کشور طبق همان افسانه های قدیمی بیشتر روزهای اسپانیا را آفتابی گزارش می دهد. البته بهتر است برای شرح دقیق آب و هوای اسپانیا به تفسیر جداگانه ای از تمام ماه های سال در این کشور بپردازیم.

آب و هوای اسپانیا

آب و هوای اسپانیا در ماه ژانویه

در ماه ژانویه یعنی اولین ماه از سال میلادی کشور اسپانیا که مصادف با جشن های کریسمس و آغاز سال نو میلادی می باشد  بیشتر نواحی این کشور هوا سرد و گاها همراه با بارش برف و باران  است. شهروندان اسپانیایی در ماه ژانویه می توانند به سراغ بازی های زمستانی رفته و لذت زیادی از اسکی بازی داشته باشند. قطعا روزهای آفتابی در این ماه کم بوده و زمان مناسبی برای آفتاب گرفتن نمی باشد چونکه همیشه احتمال بارش باران در این روزها وجود دارد. البته آب و هوای اسپانیا در این ماه آنچنان هم قابل پیش بینی نمی باشد و ممکن بوده که در یک سال ماه ژانویه بسیار سرد و گزنده باشد اما در سال بعد آب و هوای اسپانیا خود را به حالت متعادل نشان دهد. ولی به طور متوسط می توان گفت میزان دمای هوا در ماه ژانویه کشور اسپانیا بین ۰_۱۱ درجه سانتی گراد خواهد بود.

آب و هوای اسپانیا در ماه ژانویه

دمای هوا در اسپانیا ماه فوریه

فوریه دومین ماه از زمستان اسپانیا است. در این ماه زمستان ۷۰ درصد از سردی خود را در ماه ژانویه پشت سر گذاشته و تقریبا روزهای متعادل تری نسبت به ژانویه را تجربه می کند. اما همچنان آب و هوای اسپانیا در این ماه سرد و با بارش های پراکنده ای همراه است. البته این سردی و سوز هوا در تمام نقاط کشور اسپانیا وجود ندارد به طوری که در جنوب این کشور هوا گرم تر است و این گرمی به اندازه ای بوده که حتی می توان در ماه فوریه در نواحی اندلس گردش دلچسبی داشته باشید. اما به هر حال در ماه فوریه  آب و هوای اسپانیا سرد و ابری است به طوری که ارزان ترین پروازهای خارجی و مناسب ترین قیمت هتل های مجلل و لوکس در این ماه قابل رزرو شدن می باشد.

دمای هوا در اسپانیا ماه فوریه

چگونگی آب و هوا اسپانیا در ماه مارس

با آمدن ماه مارس، سردی هوا کوله و بار خود را از کشور اسپانیا بسته و کم کم آب و هوای اسپانیا رو به گرمی دلنشینی پیش می رود. اما چون هنوز فصل زمستان تمام نشده است می توان گفت برخی از روزهای اسپانیا چهره زمستانی داشته و بعضی از روزها همانند روزهای بهاری گرم و دلچسب خواهد بود. البته در برخی نواحی مختلف کشور اسپانیا مانند شهر مادرید در ماه مارس هنوز هم بارش های رگباری مشاهده می شود اما آب و هوای اسپانیا خنک و نسبتا گرم خواهد بود و دیگر سوز سرمایی وجود نخواهد داشت. ماه مارس در اسپانیا تقریبا شرایط جوی شبیه به اسفند ماه دارد یعنی نه می توان گفت هوا گرم و نه می توان گفت هوا سرد است.

چگونگی آب و هوا اسپانیا در ماه مارس

چگونگی وضع دمای اسپانیا در ماه آوریل

با آمدن ماه آوریل فصل بهار در کشور اسپانیا آغاز می شود. در این ماه بارش باران شدت گرفته و در بیشتر روزهای سال، آب و هوای اسپانیا حالتی ابری و رطوبتی خواهد داشت. اگر چه ماه آوریل در فصل بهار قرار دارد اما باز هم دمای هوا پایین بوده و در برخی نواحی کشور اسپانیا سردی قابل توجهی احساس می شود. البته در مناطق شمال غرب کشور اسپانیا مانند بارسلون و سواحل جنوبی این کشور آب و هوای اسپانیا درجه حرارت بیشتری خواهد داشت، حتی در نواحی اندلس دمای هوا آنچنان دلچسب بوده که در  ماه آوریل این منطقه پذیرای تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. البته توجه داشته باشید در این ماه نیز همچنان شرایط جوی تغییراتی چشم گیری خواهد داشت یعنی در برخی روزها ممکن هست دمای هوا روزهای سردی را تجربه کند.

چگونگی وضع دمای اسپانیا در ماه آوریل

آب و هوای اسپانیا در ماه می

ماه می دومین ماه از فصل بهار در اسپانیا می باشد. این ماه دل انگیزترین آب و هوای اسپانیا را به خود اختصاص داده است؛ زیرا گرمی روزهای بهاری در بیشتر ساعات روز همراه با رطوبتی دلچسب و بارش باران هایی متراکم خواهد بود. دمای هوا در ماه می متعادل ترین درجه را دارد اما باز هم آب و هوای اسپانیا رزوهای آفتابی زیادی نخواهد داشت چرا که بیشتر روزها دمای هوا متغیر است یعنی در مناطقی مانند بارسلون بارش ها به حداقل رسیده و روزهای آفتابی زیادی دیده می شود اما در بیشتر مناطق اسپانیا هوا خنک بوده و انتظار می رود بارش های باران دیده شود، با نزدیک شدن به انتهای ماه می آب و هوای اسپانیا رنگ و روی روزهای تابستانی را به خود می گیرد و ماه می بیشترین درجه حرارت را در روزهای پایانی خود  به ثبت می رساند.

آب و هوای اسپانیا در ماه می

دمای هوای ژوئن در کشور اسپانیا

با آمدن ماه ژوئن یعنی آخرین ماه از فصل بهار که شروع فصل گرما آغاز می شود درجه حرارت به اندازه ای بوده که شهروندان اسپانیای در بخش های مرکزی تمایل زیادی به نشستن در سواحل دریا دارند و به دلیل بالارفتن درجه حرارت در بیشتر شهرهای اسپانیا خصوصا در شهر مادرید و سویل بسیاری از مناطق به دلیل وجود دمایی معادل ۴۵ درجه سانتی گراد مجبور به استفاده از دستگاه های سرمایشی هستند. در چنین شهرهایی گرمی هوا تا اندازه ای است که تعدادی از مغازه ها حتی کافه ها تا چند روزی بسته هستند.  اما هنوز دمای هوا در برخی شهرهای اسپانیا مانند بارسلون خیلی آزار دهنده نیست و در چنین شهرهایی آب و هوای اسپانیا باز هم چهره بهاری خود را حفظ کرده اند.

دمای هوای ژوئن در کشور اسپانیا

گرم ترین ماه در اسپانیا

فصل تابستان در کشور اسپانیا با ماه ژوئیه شروع می شود و  شهروندان اسپانیایی در بیشتر نقاط کشور به گرم ترین نقطه سال نزدیک می شوند. در ماه ژوئیه آب و هوای اسپانیا بالاترین درجه گرما را تجربه خواهد کرد به طوری که در سواحل جنوبی و همچنین سواحل شرقی، گرمی هوا غیر قابل تحمل خواهد شد و این وضعیت در نواحی مرکزی حتی بدتر هم می باشد. معمولا در اوایل فصل تابستان در نواحی شمالی و همینطور قسمت هایی از شمال غربی امکان این وجود دارد که برخی از روزها درجه هوا کاهش چشم گیری داشته و شهروندان این مناطق روزهای خنکی را در فصل تابستان تجربه کنند. جالب است بدانید در این ماه از سال مردم اروپای شمالی برای برنزه کردن پوستشان علاقه زیادی به اقامت در سواحل بارسلون پیدا می کنند و همانطور که در افسانه ها گفته شده از روزهای آفتابی اسپانیا بیشترین لذت را خواهند برد.

شرایط آب و هوای اسپانیا در ماه آگوست

بیشتر شهرهای اسپانیا مانند مادرید و شهر سویل در ماه آگوست یعنی دومین ماه از تابستان شدیدترین گرمای اسپانیا که تقریبا آزار دهنده بوده را تجربه می کنند. در ماه آگوست تنها شهروندان بومی اسپانیا تحمل گرمای تابستان را خواهند داشت البته همین دسته از افراد سعی می کنند ساعت های زیادی از روزهای این ماه را در کنار سواحل دریایی باشند و با آب تنی کردن و شناهای هر روزه درجه حرارت بدن خود را پایین بکشند. در ماه آگوست تقریبا توریست و گردشگران خارجی کمتری در اسپانیا دیده می شود البته در شهرهایی مانند  بارسلون که تابستان خنک تری را در بر دارد، مسافران بیشتری به چشم می آید.

شرایط آب و هوای اسپانیا در ماه آگوست

شرایط جوی اسپانیا در ماه سپتامبر

با شروع ماه سپتامبر گرمی هوا شکسته شده و دمای هوا تا حد چشم گیری کاهش خواهد داشت. مردم روال عادی زندگی را پیش گرفته و توریست ها با داشتن رنگ هایی برنزه به کشورهایشان باز می گردند. در ماه سپتامبر دمایی دلپذیر بر بیشتر شهرهای اسپانیا حاکم شده و در اواخر ماه سپتامبر حتی هوا کمی سرد هم می شود. با رسیدن به روزهای پایانی ماه آگوست در کشور اسپانیا این امکان وجود دارد تا بوی پاییز را استشمام کرد. اگر چه با حضور در ماه سپتامبر هنوز از فصل تابستان باقی مانده است اما در برخی از روزهای این ماه آب و هوایی خنک همراه با گرد و غبار، آمدن فصل زیبا و هزار رنگ پاییز را نوید می دهد. اما نباید تصور کرد که ماه سپتامبر جزو ماه های پاییز است چرا که در اسپانیا در بعضی از روزهای این ماه باز هم بوی تابستان و گرمی ملایمی احساس می شود.

شرایط جوی اسپانیا در ماه سپتامبر

شروع سردی هوا در اسپانیا با ماه اکتبر

پاییز با آمدن ماه اکتبر خودنمایی های خود را در تمام نقاط اسپانیا شروع می کند. درختان با زرد شدن و هزاران رنگ های زیبا نوید پاییز را می دهند، در ماه اکتبر شرایط جوی آب و هوای کشور اسپانیا تغییرات قابل محسوسی داشته به طوری که هوا سوز سرمایی را به خود می گیرد. در این ماه بادهای وزنده شروع به وزیدن کرده و ابرهای پربار آماده بارش هستند. هر چه به روزهای پایانی ماه اکتبر نزدیک می شویم دمای هوا افت بیشتری خواهد داشت و روزهای بارانی به همراه حالت های ابری تعداد زیادی از ساعات روزهای ماه اکتبر را به خود اختصاص می دهند. البته چنین تغییراتی بیشتر در اواخر اکتبر دیده می شود و در روزهای ابتدایی این ماه باز هم حال و هوای تابستان و حتی روزهای گرمی وجود خواهد داشت.

شروع سردی هوا در اسپانیا با ماه اکتبر

بارش باران در ماه نوامبر

نوامبر در اواسط فصل پاییز بیشترین تغییرات دما را خواهد داشت. اگر چه بارش های باران در این ماه شدت می گیرد اما این تغییرات بیشتر در شمال اسپانیا دیده شده و چنین نواحی بیشتر از هر جای دیگری در اسپانیا حال و هوای پاییز را به خود می گیرد. البته در دیگر شهرهای این کشور اروپایی هم دمای هوا بین ۴_۱۵ درجه سانتی گراد خواهد بود و تقریبا در هیچ منطقه ای از اسپانیا حتی شهرهای مادرید و سویل هم دیگر خبری از گرمی و درجه حرارت بالا وجود ندارد. در اواخر ماه نوامبر شرایط جوی کشور اسپانیا تمایل زیادی به سردی و بارش برف را دارد و با وجود یک ماه مانده به شروع زمستان اما سردی هوا و بارش باران و برف حال و هوای ماه نوامبر را تقریبا زمستانی می کند.

بارش باران در ماه نوامبر

سردی هوا در دسامبر

مطمئنا در ماه دسامبر کسی به دنبال روزهای آفتابی نمی باشد؛ زیرا در این ماه به عنوان آخرین ماه از فصل پاییز جز سردی و گاهی هم باراش برف و باران تغییرات دمای دیگری وجود ندارد. البته جالب است بدانید در ماه دسامبر تنها چیزی که حال و هوای اسپانیا را گرم می کند، تفریحات زمستانی و شور و هیجانی است که شهروندان اسپانیایی برای اسکی در شهرهای این کشور بر پا می کنند. به ندرت پیش میاد که یخبندان در اسپانیا رخ دهد اما روزهای برفی زیادی را هم نیز تجربه می کند. در ماه دسامبر خصوصا اواخر این ماه اگر چه کاهش دما به اوج خود می رسد و با نزدیک شدن به فصل زمستان کسی انتظار دیدن رزوهای آفتابی را ندارد اما با توجه به نزدیکی مراسمات کریسمس و شروع سال نو میلادی شهروندان اسپانیایی در تکاپوی ایام عید هستند و تمام سردی روزهای پایانی ماه دسامبر که در بیشتر سال ها همراه با بارش های شدید برف و باران می باشد را در بین گرمی رفت و آمدهای گرم خرید گم می کنند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!