منطقه باستانی کنوسوس یونان | معرفی – ویژگی ها – تصاویر

منطقه باستانی کنوسوس یونان | معرفی – ویژگی ها – تصاویر

منطقه باستانی کنوسوس یونان، یکی از بی‌نظیرترین و جالب توجه‌ترین جاذبه‌های تاریخی واقع در جزیره کرت و یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی کشور یونان است.

یونان کشوری با تاریخ چند هزار ساله است که از مناطق باستانی و دیدنی متعددی برخوردار می‌باشد. بازدید از این مناطق تاریخی می‌تواند خاطرات ماندگاری در ذهن شما ثبت کند. بنابراین توصیه می‌کنیم در زمان سفر به کشور یونان بخشی از زمان خود را به وقت گذراندن در این مناطق به ویژه منطقه باستانی کنوسوس یونان اختصاص دهید. در این مقاله اطلاعات مفیدی درباره منطقه باستانی کنوسوس یونان ارائه خواهیم داد.

منطقه باستانی کنوسوس یونان | معرفی - ویژگی ها - تصاویر | یوروپ تورز

معرفی منطقه باستانی کنوسوس یونان

قصر تاریخی کنوسوس (Knossos) یکی از بی‌نظیرترین و جالب توجه‌ترین جاذبه‌های تاریخی واقع در جزیره کرت و یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی کشور یونان است. این قصر تاریخی، به زمان تمدن مینوسی‌ها بر می‌گردد. این منطقه برای نخستین بار در دوران نوسنگی (حدود 7000 سال پیش از میلاد)، محلی برای سکونت انسان‌ها بوده است. منطقه باستانی کنوسوس یونان که توسط باستان‌شناسی انگلیسی به نام آرتور ایوانس کشف شد، قدیمی‌ترین اثر تاریخی جزیره کرت محسوب می‌شود. گردشگران تورهای یونان با بازدید از این منطقه می‌توانند تصویری فوق العاده از تمدن غنی یونان به دست آورند.

قدمت منطقه باستانی کنوسوس یونان

بر اساس شواهدی که توسط باستان‌شناسان به دست آمده، بین 3300 تا 2000 پیش از میلاد، کنوسوس همانند سایر سکونتگاه‌های موجود در جزیره، منطقه‌ای بسیار پر رونق بوده است. باستان‌شناسان قدمت نخستین مجموعه قصرهایی که در این مجموعه ساخته شده است را مربوط به 2000 تا 1700 سال پیش از میلاد می‌دانند. البته بخش‌هایی از قصر نیز متعلق به دوره‌های تازهتر یعنی 1700 تا 1400 سال پیش از میلاد می‌باشد.

این بخش‌ها روی قسمت‌های قدیمی‌تر قرار گرفته‌اند. در همین دوره، توسعه شهرها در اطراف قصرها رخ داد و قدرت‌های مذهبی و سیاسی و نیز قدرت‌های تجاری متمرکز بودند. همچنین ساخت قصرها با استفاده از مصالح بهتر و روش‌های ساخت نوآورانه و معماری پیشرفته‌تر انجام می‌شد.

قدمت منطقه باستانی کنوسوس یونان | یوروپ تورز

ویژگی‌ های منطقه باستانی کنوسوس یونان

منطقه باستانی کنوسوس یونان در زمان شکوه خود، بزرگترین قصر جزیره کرت بود. مساحت این مجموعه به بیش از 2 هکتار می‌رسید که به نسبت شرایط و تکنولوژی محدود آن زمان، ویژگی‌های قابل توجهی داشته است. در ساخت این کاخ از موادی مثل سنگ‌های مرمر و بسیاری ابزار و مواد دیگر استفاده شده است. این منطقه از دو شاخه اصلی تشکیل شده است. شاخه غربی آن، مکانی برای انبار کردن کوزه‌های حاوی روغن و غلات و شاخه شرقی آن نیز مکان زندگی خاندان سلطنتی بود.

کاخ کنوسوس بر روی یک تپه واقع شده است و از این رو دسترسی آسانی به دریا دارد. بر اساس شواهد به دست آمده، این کاخ در چندین طبقه ساخته شده و محل زندگی پادشاهان آن زمان بوده است. دیوارهای این کاخ با بهترین رنگ‌های موجود در آن زمان رنگ شده و وسایل موجود در فضای داخلی کاخ مانند اتاق‌ها و… همگی نشان دهنده سطح بالایی از پیشرفت و تمدن مردم آن دوران می‌باشد.

این کاخ باستانی، دارای قسمت‌های گوناگون و اتاق‌های متعددی بوده که هرکدام از جذابیت خاصی برخوردار بوده‌اند. اما می‌توان گفت زیباترین و باشکوه‌ترین اتاق این کاخ همراه با وسایلش مربوط به اتاق پادشاه بوده است. یک صندلی بزرگ و تعدادی نیمکت در این اتاق وجود داشته و بر روی دیوارهای آن نیز نقاشی‌های مختلفی کشیده شده است.

تصویری از یک موجود به نام گریفینز که دارای بدن شیر و سر عقاب می‌باشد نیز در بین این نقاشی‌ها به چشم می‌خورد. البته نقاشی‌های دیگری نیز روی دیوارهای کاخ وجود دارند؛ فعالیت‌های گوناگون مردم مثل ماهیگیری، فعالیت‌های ورزشی و… نیز از دیگر موضوعات نقاشی روی دیوارهای کاخ کنوسوس به حساب می‌آیند.

ویژگی‌ های منطقه باستانی کنوسوس یونان | یوروپ تورز

جمع بندی

این قصر، در زمان 1450 سال پیش از میلاد دچار آسیب شدیدی شد. باستان‌شناسان معتقدند که دلیل اصلی خرابی‌های کنوسوس به علت فوران آتشفشان در جزیره ترا (جزیره‌ای نزدیک به کنوسوس)، بوده است. از آن پس، این قصر به مرور زمان تبدیل به خرابه شد و در خاطر کسانی که آن را دیده بودند مدفون ماند. همچنین تمامی یافته‌های به دست آمده از این کاخ نظیر اشیاء هنری، وسایل سفالی، مجسمه‌ها و سایر اشیا در موزه هراکلیون قرار داشته و نگهداری می‌شود.


سوالات متداول منطقه باستانی کنوسوس یونان

قدیمی ترین اثر تاریخی جزیره کرت کجاست؟

منطقه کنوسوس که توسط باستان‌شناسی انگلیسی به نام آرتور ایوانس کشف شد، قدیمی‌ترین اثر تاریخی جزیره کرت محسوب می‌شود.

باستان شناسان معتقدند دلیل اصلی خرابی منطقه باستانی کنوسوس چه بوده است؟

این قصر، در زمان 1450 سال پیش از میلاد دچار آسیب شدیدی شد. باستان‌شناسان معتقدند که دلیل اصلی خرابی‌های کنوسوس به علت فوران آتشفشان در جزیره ترا (جزیره‌ای نزدیک به کنوسوس)، بوده است.

باشکوه ترین قسمت کاخ کنوسوس کدام قسمت است؟

این کاخ باستانی، دارای قسمت‌های گوناگون و اتاق‌های متعددی بوده که هرکدام از جذابیت خاصی برخوردار بوده‌اند. اما می‌توان گفت زیباترین و باشکوه‌ترین اتاق این کاخ همراه با وسایلش مربوط به اتاق پادشاه بوده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!