معبد آتنا نایک آتن | الهه پیروزی یونان

معبد آتنا نایک آتن | الهه پیروزی یونان

معبد آتنا نایک آتن، که به عنوان معتبر الهه پیروزی در یونان نیز معرفی می‌شود، واقع در محوطه مسطح آکروپولیس آتن است. این معبد دقیقا بعد از پروپیلای واقع شده است.

معبد آتنا نایک آتن که به عنوان معتبر الهه پیروزی در یونان نیز معرفی می‌شود، واقع در محوطه مسطح آکروپولیس آتن است. این معبد دقیقا بعد از پروپیلای واقع شده است. معبد آتنا نایک (Temple of Athena Nike Athens) یکی از مهم‌ترین عبادتگاه‌های مقدسی است که در حال حاضر بعد از عصر مسینی به جای مانده است. از نظر استراتژیک نیز این معبد از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و از آسیب پذیرترین بخش شهر محافظت می‌کرده است.

معبد آتنا نایک آتن | الهه پیروزی یونان | یوروپ تورز

معرفی معبد آتنا نایک در آتن

معبد آتنا نایک، در سنگر جنوب غربی آکروپولیس، کوچکتر از سایر ساختمان‌های پشت آن است اما کمتر از آنها چشمگیر نیست. در سال 420 قبل از میلاد در طی بازسازی آتن پس از تهاجم پارسیان در سال 480 قبل از میلاد تکمیل شد و برای خوشامدگویی به بازدیدکنندگان از مجموعه آتنا ارائه شد.

بازدیدکنندگان آکروپولیس از طریق پروپیلایا، دروازه اصلی وارد می‌‌شدند، که در سمت چپ یک پایه ‌ی تاریخی و در سمت راست معبد آتنا نایک قرار داشت. به طور کلی، آتنا به عنوان خدای حامی آتن معرفی می‌شد و نایک نیز الهه پیروزی بود. این دو شخص اغلب با یک دیگر ارتباط نزدیکی داشتند و به همین دلیل است که به این معبد، معبد الهه پیروزی نیز گفته می‌شود.

معبد کوچک یونی آتنا را در نقش خود به عنوان محافظ و مدافع آتن مورد احترام قرار داد و به بازدیدکنندگان قرن پنجم قبل از میلاد نوعی پیش نمایش از سایر معابد اختصاص داده شده به الهه که پس از عبور از دروازه می‌دیدند، ارائه کرد.

معبد یونانی تقریبا 2000 سال پابرجا بود تا اینکه توسط ترک ‌های اشغالگر امپراتوری عثمانی در سال 1687 که از مصالح به عنوان دیوار دفاعی در یکی از درگیری ‌های خود با ونیزی ‌ها استفاده کردند، برچیده شد. پس از اینکه یونان در سال 1821 استقلال خود را به دست آورد، تلاش‌های مرمتی در آکروپولیس شامل معبد آتنا نایک بود که در سال 1834 بازسازی شد.

نگاهی به مشخصات کلی معبد آتنا نایک آتن

  • معبد آتنا نایک، واقع در لبه جنوب شرقی آکروپولیس آتن، معبدی بود که توسط معمار کالیکراتس طراحی شد و بین 426-421 قبل از میلاد ساخته شد.
  • این معبد در محوطه معابد قبلی قرار دارد که به آتنا نایک نیز تقدیم شده بودند، پایه‌‌ها و محراب‌‌های آن در داخل سنگر در زیر کف سازه حفظ شده ‌اند.
  • این معبد یک سازه کوچک یونی آمفی پرواستیل با چهار ستون یکپارچه بوده که در دو طرف کوتاه هستند.
نگاهی به مشخصات کلی معبد آتنا نایک آتن | یوروپ تورز

چرا معبد آتنا نایک در آتن ساخته شد؟

معبد آتنا نایک کوچکترین بنای آکروپلیس آتن است. این بنا برای احترام به آتنا نایک، الهه پیروزی ساخته شده است.

این بنا بر روی بقایای معبدی متعلق به قرن ششم آتن ساخته شد که توسط ایرانیان در سال 480 قبل از میلاد ویران شده بود. معبد آتنا نایک بیانگر جاه طلبی آتن برای شکست اسپارت و تبدیل شدن به یک قدرت جهانی بود. خط دیواری معبد به پیروزی آتن بر ایرانیان اشاره دارد.

این بنا توسط کالیکراتس، که مسئول ساخت پارتنون بود، طراحی شد. حدود سال 420 قبل از میلاد بود که ساخت معبد آتنا به پایان رسید.

نکاتی که در رابطه با مراجعه به معبد آتنا نایک بایستی مد نظر خود قرار داد

  • هزینه بلیط ورودی این معبد 12 یورو است. شما می‌توانید از سایت‌های معتبر آن را قبل از ورود به این منطقه رزرو کرده یا از بلیط فروشی محل خریداری کنید.
  • برای مراجعه به این معبد بایستی ابتدا به منطقه آکروپولیس مراجعه کنید. پس از آن به دیونیسیو آرئوپاگیتو بروید و سپس بخش آتنا 85 105 را بیابید.
  • برای رسیدن به این منطقه می‌توانید از خودروی شخصی یا اتوبوس‌ها استفاده کنید. ایستگاه Erechtheiou در خیابان ΕΡΕΧΘΕΙΟΥ تنها 2 دقیقه با معبد فاصله دارد. همچنین می‌توانید از ایستگاه Akropolē در خیابان ΑΚΡΟΠΟΛΗ و ایستگاه ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ که به ترتیب 1 تا 5 دقیقه با معبد فاصله دارند، استفاده کنید.
نکاتی که در رابطه با مراجعه به معبد آتنا نایک بایستی مد نظر خود قرار داد | یوروپ تورز

سخن پایانی

همان طور که مطالعه کردید، معبد آتنا نایک یکی از معابد مهم در آتن به شما می‌رود که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. از آنجایی که افراد زیادی سالانه سفر به آتن را در برنامه خود قرار میدهند، تورهای گردشگری بسیاری برای بازدید از این معبد برای شما عزیزان تعبیه شده است. می‌توانید از آن‌ها برای بازدید از معبد الهه نایک استفاده کرده یا خود به این منطقه سفر کنید و از زیبایی‌های این معبد شگفت زده شوید.


سوالات متداول معبد آتنا نایک آتن

معبد آتنا نایک آتن در کجا واقع شده است؟

معبد آتنا نایک واقع در محوطه مسطح آکروپولیس آتن است. این معبد دقیقا بعد از پروپیلای واقع شده است.

معبد آتنا نایک آتن از چه اهمیتی برخوردار است؟

از نظر استراتژیک نیز این معبد از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و از آسیب پذیرترین بخش شهر محافظت می‌کرده است.

معبد آتنا نایک آتن با چه عنوانی شناخته میشد؟

به طور کلی، آتنا به عنوان خدای حامی آتن معرفی می‌شد و نایک نیز الهه پیروزی بود. این دو شخص اغلب با یک دیگر ارتباط نزدیکی داشتند و به همین دلیل است که به این معبد، معبد الهه پیروزی نیز گفته می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!