با کلیسای جامع سنت استفان وین آشنا شوید

با کلیسای جامع سنت استفان وین آشنا شوید

کلیسای جامع سنت استفان وین، یکی از معروف ترین بناهای تاریخی در این شهر می باشد که قدمت آن به قرن ۱۲ میلادی باز می گردد.

وین یکی از تاریخی‌ترین شهر‌های دنیا به شمار می‌رود که در کشور اتریش واقع شده و تاریخ غنی‌اش را در تمامی بخش‌های شهر به خوبی به نمایش گذاشته است. اگر شما هم از دسته علاقه‌مندان به معماری‌های جذاب با سبک باروک و گوتیک هستید، وین بنا‌های خیره‌کننده زیادی برای شگفت‌زده کردن‌تان خواهد داشت. یکی از معروف‌ترین بنا‌های تاریخی در این شهر، کلیسای جامع سنت استفان وین می‌باشد که قدمت آن به قرن ۱۲ میلادی باز می‌گردد.

چنانچه شماهم علاقه دارید که در مورد این جاذبه خاص اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه همراه ما باشید.

کلیسای جامع سنت استفان وین | یوروپ تورز

آشنایی با کلیسای جامع سنت استفان وین  |  St.Stephen’s Cathedral, Vienna

ساخت کلیسای جامع سنت استفان وین در سال ۱۱۴۷ میلادی انجام شد و به عنوان کلیسای مادر کاتولیک در بخش اروپای مرکزی، جایگاهی برای اسقف اعظم و کاردینال، کریستوف شون بورن می‌باشد.

این کلیسا در شهر وین بسیار معروف بوده و با ۳۴ متر عرض و ۱۰۷ متر طول در مرکز این شهر، در میدان اشتقان واقع شده است. کلیسای جامع استفان با نام‌های دیگری همچون \”سنت اشتفان\” یا \”سنت استفان\” نیز شناخته می‌شود.

این بنای تاریخی و باشکوه در طول تاریخ شاهد جنگ‌های بسیاری بوده و پایداری آن باعث شده تا همواره از آن به عنوان نمادی آزادی وین یاد شود.

کلیسای گوتیک استفان با الگوی ظاهری لوزی مانندش در بخش بام معروف بوده و همواره معماری و ظاهر خاص آن برای افراد مختلف خیره‌کننده بوده است.

آشنایی با کلیسای جامع سنت استفان وین | یوروپ تورز

تاریخچه کلیسای جامع سنت استفان وین

اولین ساختمان ساخته شده در محوطه کلیسای جامع سنت استفان وین، کلیسایی رومانسک بود که بعد‌ها در سال ۱۱۴۷، جایش را به کلیسای رومانسک بزرگ‌تری داد.

متأسفانه در سال ۱۲۵۸، یک آتش سوزی مهیب باعث شد تا ساختمان کلیسا ویران شده و در نهایت در اوایل قرن ۱۴ ساخت کلیسای گوتیک آن به شکل کنونی‌اش آغاز شود.

این کلیسای خاص و دیدنی در سال ۱۶۸۳ و همچنین در روز‌های آخر جنگ جهانی دوم از آسیب‌ها در‌امان نماند. در سال ۱۹۴۸ بود که کلیسای جامع استفان بازگشایی شده و توسط کاشی‌های سرامیکی با الگویی لوزی مانند تعمیر و تزئین شد.

این کلیسا در طی این سال‌ها شاهد رویداد‌های خاص و تکرار نشدنی‌ای بوده که از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توانیم به ازدواج موتزارت (۱۷۸۲) و همچنین مراسم تشییع او (دسامبر ۱۷۹۱) اشاره کنیم.

تاریخچه کلیسای جامع سنت استفان وین | یوروپ تورز

آشنایی با معماری و ساخت کلیسای جامع سنت استفان وین

در قرن ۱۲ میلادی بود که رودولف چهارم، کلیسای جامع سنت استفان وین را بر روی ویرانه‌های دو کلیسای قدیمی‌تر ساخت.

جالب است بدانید که در ابتدا کل نمای بیرونی ساختمان سفید رنگ بود، اما امروزه به علت آلودگی هوا تیره‌تر شده است.

سقف این کلیسا به زیبایی هرچه تمام‌تر کاشی کاری شده و نماد امپراتوری وین می‌باشد. در این ساختمان از حدود ۲۵۰۰۰ آجر شیروانی با رنگ‌های مختلف استفاده شده و با عنوان سمبل رسمی وین نیز شناخته می‌شود.

بد نیست بدانید که بزرگ‌ترین ناقوس کشور اتریش با عنوان \”پومرین\”، در کلیسای جامع سنت استفان واقع شده است.

در قرن ۱۲ میلادی این بنای ویژه و تاریخی توسط \”دوک هاینریش دوم جاسومیرگوت\” به سبک رمانسک ساخته شد و پس از حادثه آتش سوزی در سال ۱۲۵۸، دوباره با همین سبک تحت بازسازی قرار گرفت.

برج‌های این کلیسا که سبک گوتیک دارند، بعداً به ساختمان اصلی کلیسا اضافه شدند و تکمیل آن‌ها حدود دو قرن و حتی بیشتر زمان برده است.

یکی از جالب‌ترین و در عین حال مخوف‌ترین بخش‌های کلیسای جامع سنت استفان وین، سردابه آن به همراه بقایای اسکلت قربانیان طاعون می‌باشد که در قبر‌های دست جمعی نگه داشته شده‌اند.

دوران ساخت این کلیسا به سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۳۳ باز می‌گردد، اما در این مدت به علت جنگ‌های مختلف مورد آسیب قرار گرفت. برج‌های شمالی این بنا هرگز تکمیل نشدند، اما در سال ۱۵۲۹ روی آن تاجی رنسانسی قرار داده شد.

این برج به بالابر مجهز شده است و شما از بالای آن می‌توانید به چشم‌اندازی خیره‌کننده از نما‌های مختلف دسترسی داشته باشید.

همانطور که پیش از این گفتیم، یکی از بزرگ‌ترین ناقوس‌های دنیا با عنوان پومرین (Pummerin) در این کلیسا واقع شده است. جالب است بدانید که این ناقوس در سال ۱۶۸۳ و از بقایای یک توپ جنگی ترک ساخته شد. ناقوس پومرین هر ساله در جشن سال نو به صدا درآمده و روی برج کلیسا قرار گرفته است.

بر روی در ورودی کلیسای جامع سنت استفان وین، نشانی با شکل O۵ حکاکی شده که از نظر تاریخی اهمیت خاصی دارد. این عدد نشان دهنده پنجمین حروف الفبا یعنی E می‌باشد و قرار گرفتنش در کنار حرف O، نام کشور اتریش را نشان می‌دهد.

این شکل به عنوان نشانی مخفی برای مقاومت نازی‌های اتریشی به شمار می‌رفته است.

باید بدانید که نه تنها ساختمان کلیسا، بلکه فضای داخلی آن نیز آثار هنری و دیدنی‌های جذابی را در دل خود جای داده است.

محراب \”وینر نویشتات\” (Wiener Neustadt) یکی از خاص‌ترین دیدنی‌های کلیسا است که با طلا کاری و نقاشی های  باشکوه و خیره‌کننده‌اش، مریم مقدس را در بین کاترین و باربارای مقدس به تصویر کشیده است.

در این کلیسا لباس اسقف‌ها و همچنین متنهایی از کتاب‌های قدیمی نیز نگهداری می‌شود که می‌توانید از آن‌ها هم بازدید کنید.

یک خود نگاره خاص و جذاب نیز از یک هنرمند در زیر پلکان دیده می‌شود که به نمای بیرون از پنجره خیره شده است. این خودنگاره به دوران رنسانس، یعنی زمانی که هنرمندان شروع به مشهور شدن کردند، باز می‌گردد.

این کلیسا روز‌های شنبه و دوشنبه از ۶ صبح تا ۱۰ شب و شنبه‌ها و روز‌های تعطیل از ۷ صبح تا ۱۰ شب باز می‌باشد.

در کلیسای جامع سنت استفان وین تور‌هایی ۳۰ دقیقه‌ای هم برگزار می‌شود که در صورت بازدید از این بنای جذاب می‌توانید از آن‌ها نیز کمک بگیرید.


سوالات متداول کلیسای جامع سنت استفان وین

کلیسای جامع سنت استفان وین در کجا قرار دارد؟

کلیسای جامع سنت استفان وین همانطور که از اسمش پیداس در شهر وین اتریش واقع شده است.

تاریخ ساخت کلیسای جامع سنت استفان چه سالی است؟

ساخت کلیسای جامع سنت استفان وین در سال ۱۱۴۷ میلادی انجام شد و به عنوان کلیسای مادر کاتولیک در بخش اروپای مرکزی، جایگاهی برای اسقف اعظم و کاردینال، کریستوف شون بورن می باشد.

این کلیسا در چه زمان هایی برای عموم باز هست؟

این کلیسا روزهای شنبه و دوشنبه از ۶ صبح تا ۱۰ شب و شنبه ها و روزهای تعطیل از ۷ صبح تا ۱۰ شب باز می باشد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!