پارک ملی سوما استونی | آشنایی – ویژگی ها – جاذبه ها

پارک ملی سوما استونی | آشنایی – ویژگی ها – جاذبه ها

پارک ملی سوما به طور رسمی در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد. این پارک، دومین پارک ملی بزرگ در کشور استونی بوده که دارای مساحت ۳۹۸۸۴ هکتار است. نیمی از این مساحت توسط تالاب‌های مختلف پوشیده شده است. بسیاری از طبیعت گردان طبیعت، این پارک را منحصر به فرد دانسته و یک جواهر با باتلاق‌های بزرگ تقریباً دست نخورده معرفی کرده‌اند. این باتلاق‌ها از فعالیت انسانی مصون مانده و رودخانه‌ها در بستر طبیعی قرار دارند.

پارک ملی سوما استونی | یوروپ تورز

ارزش‌ های تاریخی فرهنگی پارک ملی سوما

پارک ملی سوما استونی علاوه بر اینکه ارزش‌های پارک ملی طبیعی را دارد؛ دارای تعداد زیادی از ارزش‌های تاریخی و فرهنگی نیز هست. مزرعه پرورش اسب‌های وحشی، موزه گردشگری طبیعی متنوع و مناسب فصل‌های مختلف به یکدیگر متصل شده‌اند. خدمات کسب و کار منطقه‌ای برای گردشگران و دوست‌داران طبیعت قابل ارائه است. پیاده روی با کفش‌های مخصوص، در کنار باتلاق‌ها، سفری در دل طبیعت را فراهم می‌کند که می‌توان به تماشای پرندگان منحصربفرد پرداخت. هیجان سفر در طبیعت، با قایق سواری یک فرصت برای به آغوش کشیدن پارک ملی نیمه وحشی است که برای گردشگران فراهم است.

برای کوهنوردان و عاشقان بلندی‌های طبیعی، در منطقه پارک ملی سوما ۵۰ مکان استراحت مختلف وجود دارد. کوهنوردان زیادی در این مناطق تردد دارند و از طبیعت تقریباً دست نخورده لذت می‌برند.

باتلاق و طبیعت شناخته شده پارک ملی سوما استونی

 • پارک ملی سوما با باتلاق‌های وسیع خود شناخته شده است که این باتلاق‌ها و طبیعت با شهرت جهانی عبارت هستند از:
  • به عنوان یک منطقه مهم بین‌المللی پرندگان و تنوع زیستی (IBA) از سال ۱۹۸۹
  • به عنوان بخشی از فهرست تالاب‌های با اهمیت بین‌المللی از سال ۱۹۹۷
  • به عنوان منطقه طبیعت و منطقه زندگی پرندگان و بخشی از شبکه طبیعی مناطق حفاظت شده طبیعت از سال ۲۰۰۴
باتلاق و طبیعت شناخته شده پارک ملی سوما استونی | یوروپ تورز

پنج فصل پارک ملی سوما

احتمالاً اگر بدانید پارک ملی سوما دارای ۵ فصل است، متعجب می‌شوید! سوما با چشم انداز منحصر بفرد، باتلاق‌ها، تپه‌های شنی و چمنزار‌های سیلابی؛ در هر فصلی جدید و غیر منتظره است. بارزترین ویژگی پارک سوما، همان چیزی است که ساکنان روستای محلی از آن به عنوان «فصل پنجم» در سال یاد می‌کنند. علاوه بر بهار، تابستان، پاییز و زمستان؛ آن‌ها دارای فصل پر آب نیز هستند.

در روزگاران قدیم، وقتی مردم روستا‌های اطراف پارک ملی، از رختخواب بیرون می‌آمدند، پا‌هایشان در آب فرو می‌رفت. در طول دوره پر آب، مناظر معمولاً با قایق قابل دسترس هستند. مناظری که با قایق می‌توانید ببینید بسیار زیبا و دیدنی هستند. این مناظر در طول زمستان پوشیده از یخ و برف بوده و در فصل پر آب، یخ و برفی وجود ندارد. مهارت ساخت قایق و همچنین قایقرانی، در این منطقه حفظ شده است. در حال حاضر مسئولان پارک ملی سوما در تلاش برای افزودن قایق رانی در سوما به فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.

جالب است که عروس و داماد‌های زیادی برای گرفتن عکس‌های یادگاری با قایق‌های پارویی در مناطق زیبای این پارک ملی گذر می‌کنند.

قوانین پارک ملی سوما استونی

 • طبیعت پاک و وحشی پارک ملی سوما استونی تنها در صورتی دست نخورده باقی می‌ماند که همه افراد بازدید‌کننده موارد زیر را قانون بدانند و از آن پیروی کنند:
  • به آرامش ساکنان محلی، حیوانات و گیاهان احترام بگذارید.
   در مسیر‌ها و مناطق مشخص و تعیین شده، حرکت کنید.
   علائم و سایر اطلاعات را دنبال کنید.
   هر وسیله یا پسماندی را با خود برگردانید و از طبیعت خارج کنید زیرا در طبیعت هیچ سطل زباله یا پاک‌کننده‌ای وجود ندارد.
   در مکان‌های مشخص شده، مجاز به روشن کردن آتش و برپایی کمپ هستید.
قوانین پارک ملی سوما استونی | یوروپ تورز

کلام پایانی

اگر به دنبال یک طبیعت دست نخورده و بکر هستید و هیجان در سفر را دوست دارید، پارک ملی سوما استونی یک مقصد مناسب است. گردشگران از صدای پرندگان در این طبیعت بکر لذت می‌برند و می‌توانند خرس قهوه‌ای، گوزن، آهو، گراز وحشی و گرگ را از فاصله مناسب ببینند. این جنگل زیبا، پناهگاهی امن برای پرندگان و حیوانات کوچک و بزرگ است.


سوالات متداول پارک ملی سوما استونی

پارک ملی سوما در چه سالی ساخته شد؟

پارک ملی سوما به طور رسمی در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد.

ارزش های این پارک چیست؟

پارک ملی سوما استونی علاوه بر اینکه ارزش‌های پارک ملی طبیعی را دارد؛ دارای تعداد زیادی از ارزش‌های تاریخی و فرهنگی نیز هست.

چرا پارک ملی سوما دارای 5 فصل است؟

سوما با چشم انداز منحصر بفرد، باتلاق‌ها، تپه‌های شنی و چمنزار‌های سیلابی؛ در هر فصلی جدید و غیر منتظره است. علاوه بر بهار، تابستان، پاییز و زمستان؛ آن‌ها دارای فصل پر آب نیز هستند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!