آشنایی با کلیسای سکره کور پاریس قلب مقدس فرانسه

آشنایی با کلیسای سکره کور پاریس قلب مقدس فرانسه

کلیسای سکره کور پاریس به عنوان قلب مقدس کشور فرانسه شناخته می شود. بنای تاریخی کلیسای سکره کور پاریس از ویژگی های ظاهری و معماری خاصی برخوردار می باشد.

پایتخت کشور فرانسه، شهر پاریس محسوب می شود که در این شهرها بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد. کلیسای سکره کور پاریس به عنوان یکی از پربازدیدترین و پرمخاطب ترین یادمان های شهر به شمار می آید و لقب قلب مقدس فرانسه را یدک می کشد. بنای تاریخی کلیسای سکره کور در منطقه 18 پاریس واقع شده است و شباهت زیادی به تاج محل هند دارد. این کلیسا بر روی تپه مونمارتر به رنگ سفید قد علم کرده است. سبک معماری این بنای تاریخی رومانسک بیزانسی محسوب می شود که هر روز سال میزبان شمار زیادی از بازدیدکنندگان می باشد. اگر به معماری بناهای باستانی و کلیسا علاقه دارید و می خواهید در ارتباط با یکی از مکان های مقدس پاریس اطلاعاتی کسب کنید، توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا به معرفی کامل کلیسای سکره کور پاریس بپردازیم.

معرفی اجمالی کلیسای سکره کور پاریس؛ قلب مقدس فرانسه

پس از کلیسای جامع نوتردام، کلیسای سکره کور پاریس یکی از پربازدیدترین اماکن تاریخی پاریس به شمار می آید که سالانه میزبان میلیون ها نفر می باشد. این کلیسا بر بالای تپه ای در محله مونمارتر در سال ۱۸۷۵ و ۱۹۱۴ میلادی توسط معماری به نام پل ابَدی (Paul Abadie) طراحی و ساخته شده است و از سبک معماری رومانسک بیزانسی پیروی می کند. نمای خارجی این کلیسا به رنگ کاملا سفید می باشد که شباهت زیادی به تاج محل هندوستان دارد و در حال حاضر به عنوان قلب تپنده مذهبی شهر پاریس شناخته می شود.

معرفی اجمالی کلیسای سکره کور پاریس؛ قلب مقدس فرانسه

مشخصات کلی کلیسای سکره کور

کلیسا سَکرِه‌کُر دو مون‌مارتر به عنوان قلب مقدس و مذهبی کشور فرانسه شناخته می شود. از مشخصات کلی این کلیسای تاریخی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • موقعیت کلیسا: پاریس- فرانسه
  • معمار: پل ابَدی (Paul Abadie)
  • سبک معماری: Romano-Byzantine
  • کاربری بنا: ساختمان کلیسا
  • سال ساخت: 1875- 1914
  • طول کلیسا: 35 متر
  • عرض کلیسا: 85 متر
  • ارتفاع کلیسا: 83 متر
مشخصات کلی کلیسای سکره کور

تاریخچه کلیسای سکره کور

تپه محله مونمارتر شهر پاریس از دیرباز مکانی برای عبادت مردمان به شمار می آمده است و قبل از رومیان، روحانیون گل ها زیادی در این مکان به عبادت می پرداختند. پس از اینکه رومیان این سرزمین و منطقه را فتح کردند بر روی این تپه عبادتگاه یا پرستشگاهی احداث کرده اند تا خدایان خود یعنی مارس و مرکور را پرستش کنند. سپس مسیحیان به رهبری لوئی چهارم و همسرش به احداث قدیمی ترین کلیسای پاریس اقدام کردند و در نهایت ساختمان کنونی کلیسای سکره کور پاریس در قرن 19 میلادی احداث شد و به عنوان یک خواسته ملی محسوب می شود که در 23 ژوئیه سال 1873 میلادی در مجلس ملی فرانسه مجوز ساخت این کلیسا صادر شد. این کلیسا با هدف بخشیدن گناهان کمون پاریس، یادمانی برای کشته شدگان در جنگ علیه پروس و پرستشگاه فعلی ساخته شده است و به یکی از مهمترین بناهای مذهبی و مقدس پاریس تبدیل شده است.

تاریخچه کلیسا

بنای ساکره کور؛ اولین بنای مقدس مسیحیان

کلیسای سکره کور پاریس در واقع به افتخار اولین اسقف شهر پاریس یعنی (St. Denis) ساخته شده است که به عنوان اولین عبادتگاه مسیحیان به شمار می آید. در افسانه ها در ارتباط با سرگذشت این قدیس اینطور آمده است که به دست رومیان گردن زده شد و پس از جدا شدن سر از بدن، بدن دُنی مقدس بلند شده و سرش را در حالی که پند و موعظه می گفته در دستان گرفته و پس از چند قدم دوباره به زمین می افتد و به طور کامل از هستی می رود. به منظور یادبود این قدیس شهر، بنایی به عنوان نمازخانه در آن نقطه احداث شد که به سن دنی یا سیدنی شهرت یافت.

بنای ساکره کور؛ اولین بنای مقدس مسیحیان

ساکره کور به چه معناست؟

همانطور که اشاره شد، بنای تاریخی یا کلیسای سکره کور پاریس به عنوان قلب تپنده مذهبی این شهر به شمار می آید که محلی برای پرستش و عبادت مسیحیان محسوب می شود. نام این کلیسا یعنی «قلب مقدس» و در حقیقت به قلب مسیح اشاره دارد که بیانگر عشق الهی او به بشریت می باشد.

اطلاعات ساخت و معماری کلیسای سکره کور پاریس

کلیسای سکره کور پاریس در بین سال های 1875 تا 1914 میلادی توسط معمار فرانسوی پل ابَدی (Paul Abadie) با سبک معماری رومانسک بیزانس ساخته شده است. در گام اول به منظور بنای این کلیسا، چاه ها عمیقی به اندازه 33 متر حفر شده اند که به عنوان پایه های اصلی این ساختمان محسوب می شدند. متولی ساخت این کلیسای تاریخی، دولت فرانسه بود که به منظور بزرگداشت جمهوری سوم فرانسه پرداخت و ساخته شده است. این کلیسا سرانجام پس از پایان جنگ جهانی اول در سال 1919 بازگشایی شد و از لحاظ معماری یکی از جذاب ترین و پر بیننده ترین بناهای شهر پاریس به شمار می آید.ساختمان کلیسا به شکل صلیب می باشد که در چهار طرف گنبد اصلی، چهار گنبد کوچکتر قرار گرفته اند که ارتفاع گنبد مرکزی کلیسای سکره کور پاریس و قطر آن به ترتیب 83 و 16 متر می باشد.

معماری این بنا از کلیسای جامع واتیکان الهام گرفته شده است و به منظور تزیین سقف داخلی کلیسا از بزرگترین موزاییک فرانسه با مساحت 475 متر مربع منقش به تصویر عیسی مسیح استفاده شده است که ساخت این موزاییک از سال 1900 تا 1922 میلادی به مدت 22 سال ادامه داشته است. در قسمت زیرین این موزاییک بزرگ، جمله ای به لاتین با مضمون «از طرف فرانسه ملتهب، هدیه به قلب مقدس عیسی، برای سپاسگزاری و درخواست بخشش گناهان» نوشته شده است.

لازم به ذکر است که این تابلو در کارگاه های گیلبر- مرتن توسط لوک- اولیویه مرسون خلق شده است. در قسمت خارجی این ساختمان یک برج بلند مربع شکل مشاهده می شود که در آن بزرگترین ناقوس کلیساهای کشور فرانسه قرار گرفته است که در سال 1895 میلادی توسط برادران پاکار با قطر 3 متر ساخته شده است و چیزی معادل 18895 کیلوگرم وزن دارد و چکش ای ناقوس عظیم، 1200 کیلوگرم وزن دارد.  

اطلاعات ساخت و معماری کلیسای سکره کور پاریس

ناقوس عظیم کلیسا سکره کور

بزرگترین ناقوس کشور فرانسه توسط برادران پاکارد در اَنسی در سال 1895 میلادی ساخته شد و از طرف دایره اسقفی ساوا به کلیسای سکره کور پاریس هدیه داده شد تا در بلندای برج ساختمان قرار گیرد. نام اصلی این ناقوس بزرگ، فرانسواز مارگِریت بوده که در حال حاضر به نام «ساوویاردی» شناخته می شود و برای انواع مراسمات کشور فرانسه از جمله عید پاک، عید پنجاهه، جشن صعود مریم مسیح به آسمان، عروج مسیح به آسمان، کریسمس و روزهای مقدس دیگر به صدا در می آید که تا 10 کیلومتر دورتر صدای آن به گوش مردم می رسد. 

ناقوس عظیم کلیسا سکره کور

نمای ظاهری کلیسای سکره کور پاریس

این بنای تاریخی دارای نمای کاملا سفید می باشد که شباهت بسیار زیادی به تاج محل هند دارد. در نمای این کلیسا از سنگ سفید مخصوصی استفاده شده است که ظاهر زیبا و لطیفی به ساختمان بخشیده است که از معدن‌های شاتو لاندون استخراج شده و در بدنه این بنا به کار برده شده اند. نکته جالب به خاصیت این سنگ های سفید مرتبط می شود که در آب و هوای بارانی، ماده کَلسیت موجود در سنگ‌ها همانند یک شوینده سفید کننده سبب یک دست و سفید شدن نمای کلیسا می شود و زیبایی ساختمان را چندین برابر می کند.

نمای ظاهری کلیسای سکره کور پاریس

کلیسای سکره کور شهر پاریس به چه دلایلی احداث شد؟

در نگاه اول دلیل ساخت کلیسا را می توان محلی برای عبادت و پرستش مسیحیان فرانسه دانست ولی در حقیقت ماجرا، ساخت کلیسای سکره کور پاریس توسط گروهی از مردم فرانسه با دو هدف اصلی پایه گذاری شد:

  • دلیل اول: پروژه ای به عنوان پیمان ملی در صورت جان سالم به در بردن از جنگ با ارتش پروسی ها در سال 1870 میلادی
  • دلیل دوم: شکست ارتش فرانسه در سال 1871 میلادی به عنوان محکومیت اخلاقی گناهان مردم پاریس

این دو دلیل اصلی در ساخت کلیسای ساکره کور شهر پاریس نقش اساسی داشته اند و در نتیجه مجلس شورای ملی فرانسه در سال 1873، حکم شروع ساخت این کلیسای مسیحی را صادر کرد.

کلیسای سکره کور شهر پاریس به چه دلایلی احداث شد؟

مناظر شهر از بالای گنبد کلیسا

عموم مردم می توانند از طریق پله ها به بالای گنبد کلیسای سکره کور پاریس دسترسی داشته باشند و تا 50 کیلومتر از شهر را مشاهده کنند. به طور کلی از بالای گنبد این کلیسا، نماهای بی نظیر شهر پاریس از جمله برج ایفل، لادِفانس، برج مونپارناس، سالن اپرا، بوت شومون، کلیسای سن دُنی، پانتئون، بوادو وینسِن و … قابل مشاهده هستند و بدون تردید چشم افرادی که بالای این گنبد می روند از دیدن چنین منظره فوق العاده ای خیره خواهد شد.

لازم به ذکر است که ورود به این کلیسا برای عموم رایگان می باشد اما برای ورود به بالای گنبد و سردابه باید هزینه پرداخت کرد تا بتوانید شهر را زیر پای خود ببینید و از آن لذت ببرید.

دسترسی به کلیسای سکره کور پاریس

کلیسای سکره کور پاریس یکی از پرطرفدارترین و پربیننده ترین مکان های کشور فرانسه و شهر پاریس به شمار می آید که سالانه میلیون ها نفر به بازدید این بنای تاریخی می روند. این کلیسا بر بلندی تپه مونت مارتر قرار گرفته است و ارتفاع 130 متری دارد که رفتن به بالای گنبد این کلیسا، چشم انداز فوق العاده ای را برای بازدیدکنندگان رقم می زند. حال بسیاری از افراد این سوال را در ذهن دارند که دسترسی به این کلیسای مستطیل شکل شهر پاریس از چه مسیرها و با چه وسایل نقلیه ای امکان پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که سیستم حمل و نقل عمومی شهر از جمله اتوبوس برای رفتن به این کلیسا دارای خطوطی هستند. همچنین لاین مترو نیز از قسمت هایی از مسیر به مونت مارتر خواهند رسید و شما در این زمینه با مشکلی مواجه نیستید.

کلیسای سکره کور پاریس از معماری شگفت انگیزی برخوردار می باشد و نمای خارجی سفید رنگ از سنگ بی نظیر تراورتن به زیبایی آن افزوده است و ارتفاع زیاد این کلیسا از سطح دریا و بر بلندی تپه آن را به دومین سازه بلند کشور فرانسه تبدیل کرده است و سبب شده تا گردشگران و توریست های زیادی برای بازدید از این بنای باستانی و تاریخی به این منطقه از شهر پاریس سفر کنند.

دسترسی به کلیسای سکره کور پاریس

ویژگی های بارز کلیسای قلب مقدس پاریس

کلیسای سکره کور پاریس به عنوان قلب مقدس کشور از معماری بی نظیری با سبک رومانسک بیزانسی ساخته شده است و از ویژگی ها و خصوصیات ظاهری منحصر به فرد و خاصی برخوردار است. از جمله ویژگی های بارز کلیسای قلب مقدس پاریس، می توان به گنبد های سیلیکاتی با سبک رومی، ارغنون عظیم در داخل کلیسا، کاشیکاری های منحصر به فرد و زیبا، برخورداری از بزرگترین ناقوس فرانسه و … اشاره کرد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!