ساعت نجومی پراگ | آدرس – تصاویر – تاریخچه

ساعت نجومی پراگ | آدرس – تصاویر – تاریخچه

ساعت نجومی پراگ، یکی از جاذبه‌های این شهر که گردشگران زیادی به خاطر آن شهر پراگ را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند، ساعت نجومی پراگ می‌باشد.

یکی از شهرهای پرطرفدار در بین گردشگران، شهر پراگ است. این شهر در جمهوری چک واقع شده و ساختمان‌ها و بناهایی با نمای قدیمی و زیبا در آن به چشم می‌خورد. یکی از جاذبه‌های این شهر که گردشگران زیادی به خاطر آن شهر پراگ را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند، ساعت نجومی پراگ می‌باشد.

در هر ساعتی که این ساعت نجومی به زیبایی نمایش خود را شروع می‌کند، گردشگران بسیاری به تماشای آن می‌نشینند و تصاویری از آن ثبت می‌کنند. به راستی که هر بار تماشا کردن این ساعت برای توریستان لذت بخش خواهد بود. در صورتی که مایل هستید درباره این ساعت تاریخی اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه ما را همراهی کنید.

ساعت نجومی پراگ | یوروپ تورز

تاریخچه‌ای از ساعت نجومی پراگ

سال 1410 نخستین مرحله ساخت ساعت نجومی پراگ اتفاق افتاد. پس از مدتی در سال 1490 صفحه تقویمی آن که در قسمت پایین ساعت قرار دارد، به آن افزوده شد. سال 1865بود که خروس طلایی به این مجموعه پیوست. از بین ساعت‌های نجومی در تمام دنیا، ساعت نجومی شهر پراگ را به عنوان سومین ساعتی می‌شناسند که بسیار قدیمی است و پس از گذشت این همه سال هنوز هم کار می‌کند.

یکی از افسانه‌هایی که در مورد این ساعت نقل کرده‌اند، مربوط به سازنده ساعت می‌باشد و معتقدند که سال‌ها پیش پس از این که این ساعت بزرگ و زیبا ساخته شد، شوراهای این شهر چشمان ساعت ساز را کور می‌کنند تا دیگر نتواند ساعتی به این زیبایی برای سایر کشورها بسازد. در سال ۱۹۴۵ به خاطر حمله ارتش آلمان این ساعت آسیب دید و برخی از مجسمه‌های آن نیز از بین رفتند. بعد از مدتی مجسمه‌هایی به مانند مجسمه‌های قبلی برای این ساعت ساخته شدند.

تاریخچه‌ای از ساعت نجومی پراگ | یوروپ تورز

نمایش ساعت نجومی پراگ

روی ساعت نجومی دو پنجره قرار دارد که راس هر ساعت مجسمه‌هایی از آن‌ها بیرون می‌آیند و به زیبایی تمام نمایش ساعت را آغاز می‌کنند. صفحه نجومی ساعت پراگ اسطرلاب مکانیکی می‌باشد. در این ساعت نماد‌هایی از خورشید و ماه نشان داده شده است. شب و روز و طلوع آفتاب به همراه وضعیت جغرافیایی از دیگر اطلاعاتی است که این ساعت نجومی پراگ در اختیار ما قرار می‌دهد.

مجسمه‌های مختلفی در کنار این ساعت به چشم می‌خورند که هر کدام از آن‌ها نماد یک ویژگی خواهند بود. مجسمه‌ای از یک مرد با یک کیسه پر از پول نماد خساست است. مجسمه‌ای دیگر به همراه یک آینه نشان از غرور می‌باشد. اسکلتی با ساعت شنی مرگ را نشان می‌دهد. و سایر مجسمه‌ها هر کدام سر ساعت به حرکت در می‌آیند و حاضرین را مجذوب خود می‌کنند.

خساست، غرور، ستاره شناسی، فیلسوف و… از جمله نماد‌هایی هستند که این مجسمه‌های ساعت نجومی پراگ نمایش می‌دهد. در پایان با آواز خروس طلایی و به صدا درآمدن زنگ‌ها خاتمه نمایش به تماشاگران اعلام می‌شود. برخی از بازدید کنندگان این ساعت نجومی تا شروع نمایشی دیگر منتظر خواهند ماند. این نمایش آن چنان شگفت انگیز می‌باشد که پس از گذشت این همه سال خسته‌کننده و تکراری نشده است.

زمان مناسب برای مشاهده ساعت نجومی پراگ

با توجه به این که گردشگران بسیاری علاقه‌مند به تماشای این ساعت نجومی هستند، همیشه در مقابل این ساختمان تعداد زیادی توریست در انتظار نمایش ساعت ایستاده‌اند. در صورتی که قصد دارید برای مشاهده این ساعت مراجعه کنید و بدور از ازدحام و در آرامش ساعت را ببینید، بهتر است در اوایل روز و هنگام طلوع آفتاب در آن جا حضور یابید. هر چند که در این ساعات هم افراد زیادی منتظرند تا نظاره‌گر این ساعت باشند.

زمان مناسب برای مشاهده ساعت نجومی پراگ | یوروپ تورز

در آخر

این ساعت نجومی در شهر پراگ برای مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. مردم این کشور معتقد بودند که این ساعت نباید هرگز از کار بایستد و اگر این اتفاق بیافتد دچار مشکلات و سختی‌های زیادی می‌شوند. اتفاقات بسیاری همانند حمله آلمان‌ها ساعت پراگ را تحت تاثیر قرار دادند و چندین بار این ساعت از کار افتاده و نیاز به تعمیر داشت. اما اکنون این ساعت قدیمی بعد از حدود 600 سال هنوز هم کار می‌کند. مطمئنا دیدن این ساعت می‌تواند هیجان انگیز و حیرت‌آور باشد.


سوالات متداول ساعت نجومی پراگ

ساعت نجومی پرگ در چه سالی ساخته شد؟

سال 1410 نخستین مرحله ساخت ساعت نجومی پراگ اتفاق افتاد.

شکل و شمایل این ساعت چگونه میباشد؟

روی ساعت نجومی دو پنجره قرار دارد که راس هر ساعت مجسمه‌هایی از آن‌ها بیرون می‌آیند و به زیبایی تمام نمایش ساعت را آغاز می‌کنند. صفحه نجومی ساعت پراگ اسطرلاب مکانیکی می‌باشد.

بهترین ساعت مناسب برای دیدن از این ساعت نجومی، چه ساعتی است؟

در صورتی که قصد دارید برای مشاهده این ساعت مراجعه کنید و بدور از ازدحام و در آرامش ساعت را ببینید، بهتر است در اوایل روز و هنگام طلوع آفتاب در آن جا حضور یابید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!