درباره پمپئی ایتالیا بیشتر بدانیم

درباره پمپئی ایتالیا بیشتر بدانیم

پمپئی، (Pompeii) بقایای شهری کشف شده در ناپل ایتالیا است که از آن تحت عنوان شهر سوخته نیز یاد می‌کنند. در سال ۷۹ پس از میلاد با فوران شدن کوه آتشفشانی …

پمپئی (Pompeii) بقایای شهری کشف شده در ناپل ایتالیا است که از آن تحت عنوان شهر سوخته نیز یاد می‌کنند. در سال ۷۹ پس از میلاد با فوران شدن کوه آتشفشانی ویزیوس این شهر و مردم آن در حدود ۴ الی ۶ متر در زیر خاک و خاکستر مدفون شدند. Pompeii در طی قرن‌ها پس از حفاری‌های متعدد کم کم از زیر خاک سر برآورد. اکنون خرابه‌های این شهر به همراه محوطه باستانی اطراف آن تحت عنوان هرکولانیوم ( Herculaneum) از جذاب‌ترین مناطق گردشگری ایتالیا به شمار می‌آید.

با سفر به این مکان تاریخی می‌توانید نمونه‌ای نادر از شهرهای رومی و نحوه زیست مردمان آن را از نزدیک مشاهده کنید. برای آشنایی بیشتر با Pompeii و جاذبه‌های گردشگری آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درباره پمپئی ایتالیا بیشتر بدانیم | یوروپ تورز

سرگذشت پمپئی

شانزده سال پیش از اینکه کوه آتشفشانی ویزیوس فوران کند، پمپئی دچار خسارت‌های زیادی ناشی از زلزله شده بود. مردم به بازسازی خانه‌های خود مشغول بودند که متوجه نشانه‌هایی از فعالیت آتشفشان شده و حدود ۲۰ هزار نفر شهر را ترک کردند. با فوران آتشفشان و ورود مواد مذاب به شهر جمعیت ۲۰۰۰ نفری باقیمانده نیز از بین رفته و شهر Pompeii به ویرانه‌ای در دل خاک و خاکستر تبدیل شد. باستان‌شناسان در طی حفاری‌های انجام شده در قرن هجدهم هر آنچه را پیدا می‌کردند خارج ساخته و به موزه انتقال می‌دادند. اما در سال ۱۹۱۱ تصمیم بر این شد که شهر به همراه آثار و بقایای آن ثابت و بدون تغییر باقی بماند.

سرگذشت پمپئی | یوروپ تورز

جاذبه‌ های دیدنی پمپئی

جاذبه‌های گردشگری در شهر سوخته Pompeii آنقدر حیرت‌آور و شگفت انگیز است که هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می‌کند. در ادامه به معرفی برخی از جذاب‌ترین مناطق دیدنی در این شهر باستانی خواهیم پرداخت.

موزه آنتیکواریوم

قبل از اینکه به شهر افسانه‌ای و جذاب Pompeii بروید بهتر است توقف کوتاهی در میانه راه کرده و از موزه آنتیکواریوم (Antiquarium) دیدن کنید. در این موزه به اطلاعات مفید و کاملی درباره شهر Pompeii دست پیدا خواهید کرد. لوازم مختلف زندگی از جمله ظروف رومی، کوزه‌ها، کالاهای تجاری، اثاثیه و… به جا مانده از مردم رومی پمپئی در این موزه نگهداری می‌شود. همچنین مجسمه‌های گچی قربانیان آتشفشان از دیگر شگفتی‌های نگهداری شده در این موزه به شمار می‌آید.

موزه آنتیکواریوم | یوروپ تورز

میدان فروم

اصلی‌ترین میدان شهر Pompeii که به میدان فروم معروف است از سه ناحیه با ستون‌های مختلفی احاطه شده که در قسمت شمالی آن معبد ژوپیتر قرار دارد. در قسمت راست میدان فروم تالار فروش مواد غذایی تحت عنوان ماسلوم نیز به چشم می‌خورد. در اطراف این میدان ساختمان‌ها، معابد و زیارتگاه‌های مختلفی از جمله معبد وسپاسیان، زیارتگاه لارس، مجلس ثنا و تالار فروش پشم وجود دارند. از سمت چپ میدان نیز مشاهده معبد آپولو همراه با ۴۸ ستون یونانی آن امکان‌پذیر است.

میدان فروم | یوروپ تورز

گراند تئاتر

در Pompeii سالن گراند تئاتری نیز وجود دارد که ساخت آن بر روی یک زمین شیبدار صورت گرفته است. ظرفیت این سالن در حدود ۵۰۰۰ نفر بوده و در حال حاضر به منظور نمایش نور و صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. جایگاه تماشاچیان بالاترین ردیف آن یکی از بی‌نظیرترین چشم اندازها را به شهر پمپئی و کوه وزوو دارد. علاوه بر گراند تئاتر، سالن تئاتر کوچکی نیز در کنار آن خواهید دید که از اولین نمونه‌های سالن تئاتر رومی محسوب می‌شود. قدمت این سالن به ۷۵ سال پیش از میلاد برمی‌گردد که اغلب جهت اجرای موسیقی کاربرد داشته است.

گراند تئاتر | یوروپ تورز

حمام استابیان

حمام عمومی استابیان (Stabian Baths) در خیابانVia dell’Abbondanza واقع شده و از بزرگترین و منحصر به فردترین حمام‌های Pompeii به شمار می‌آید. در ورود به حمام استخر شنایی و ورزشگاهی ستون‌دار مخصوص گلادیاتورها را مشاهده خواهید کرد. همچنین در بخش راست آن حمام‌های مردانه و زنانه‌ که هر کدام دارای بخش‌های مختلفی مانند حمام آب سرد، قفسه، رختکن و حمام آب داغ هستند وجود دارد.

حمام استابیان | یوروپ تورز

خانه مناندر

از بزرگترین خانه‌های پمپئی می‌توان به خانه مناندر (Menander) اشاره کرد که صاحب آن تاجری ثروتمند بود. در بخش ورودی خانه مجسمه‌ای از این تاجر وجود دارد که دو طرف آن با ستون‌هایی دارای سرستون‌های کرینتی احاطه شده است.

در بخشی از حیاط داخلی نیز معبد کوچکی قرار دارد که سقف چوبی آن همچنان سالم است. اتاق‌های خانه نیز با نقاشی‌های حماسی ایلیاد هومر و ستون‌های رنگی تزیین شده‌اند. در خیابانی نزدیک به این خانه رستورانی با عنوان ترموپولیوم (Thermopolium) واقع شده است. در این رستوران ظروف مختلف پذیرایی، اجاق، کتری، چراغ و… وجود دارد. در بازدید از رستوران می‌توانید پول پرداخت شده توسط آخرین مشتری را نیز روی پیشخوان مشاهده کنید.

خانه مناندر | یوروپ تورز

حفاری‌ های جدید

در انتهای خیابانی با عنوان ویا دل آبوندانزا حفاری‌های تازه‌ای صورت گرفته است که بر اساس آن می‌توانید اثاثیه رها شده و نقاشی‌های دیواری را ببینید. اکثر خانه‌هایی که دارای طبقات هستند مجهز به بالکن بوده که به وسیله ستون‌هایی تثبیت شده‌اند. بدین ترتیب با سبک معماری ساختمان‌ها و بناهای ۲۰۰۰ سال پیش در روم باستان بیشتر آشنا خواهید شد. در بازدید از Pompeii حتماً به مراکزی از جمله کارگاه رنگرزی، آهنگری و فروشگاه آهن فروشی سر بزنید.

حفاری‌ های جدید | یوروپ تورز

آمفی تئاتر

آمفی تئاتر Pompeii که در آن سوی شهر وجود دارد از قدیمی‌ترین آمفی تئاترهای رومی محسوب شده که قدمت آن به قرن ۸۰ پیش از میلاد برمی‌گردد. در نزدیکی این آمفی تئاتر ورزشگاهی نیز قرار دارد که در وسط آن استخر شنایی مشاهده می‌شود.

آمفی تئاتر | یوروپ تورز

خانه ویتی

چنانچه به خیابان ویکولو دی مرکوریو (Vicolo di Mercurio) بروید با خانه ویتی از جذاب‌ترین و منحصر به فردترین خانه‌های پمپئی روبرو خواهید شد. این خانه به افرادی از طبقه متوسط جامعه تعلق دارد که دارای تزیینات زیبا و گوناگونی است. تزیینات مرمرین و مجسمه‌های سنگی در ایوان این خانه نمایی بسیار جذاب به آن بخشیده است. باغچه خانه نیز مجدداً گلکاری شده تا گردشگران را با خود به بخشی از حیات زنده آن دوران ببرد. در آشپزخانه می‌توانید هنوز هم ظروف پخت و پز قرار گرفته در آن را مشاهده کنید. علاوه بر این نقاشی‌های دیواری متعدد و تابلو سنگ‌های افسانه‌ای خانه حکایت از روحیات مردمان رومی در آن دوران را دارد.

خانه ویتی | یوروپ تورز

خیابان مقبره

در گذر از دروازه پورتو ارکولانو و دیوارهای Pompeii قدم در حاشیه شهر خواهید گذاشت که خیابان اصلی آن مورد حفاری قرار گرفته است. در اطراف این خیابان بناهای یادبود جالب و زیبایی دیده می‌شوند. در انتهای این خیابان ویلای دیومدس از بزرگترین ویلاهای Pompeii که دارای باغ گسترده‌ای به همراه ایوان ستون‌دار است به چشم می‌خورد. در زمان فوران آتشفشان این ویلای بزرگ تبدیل به گورستانی غم انگیز گردید. باستان‌شناسان در طی کشفیات خود در راهروی زیرزمینی این ساختمان جسد ۱۸ زن و کودک را یافتند. در قسمت ورودی باغ ویلا مجسمه مردی کلید به دست قرار دارد که در کنار او برده‌ای مشغول حمل اشیای گرانبها است.

خیابان مقبره | یوروپ تورز

بازدید از پمپئی

شهر سوخته Pompeii در حدود ۴۴ هکتار مربع مساحت دارد که دیدن کامل آن بیش از دو روز زمان خواهد برد. اما بازدید از مناطق برجسته آن تنها ۳ ساعت طول خواهد کشید. این مجموعه از ساعت ۹ صبح الی ۵ بعد از ظهر دایر بوده که در ساعات ۱۰ و نیم الی ۱۲ و نیم ظهر بسیار شلوغ است. بنابراین بهتر است بازدید خود را به ساعات دیگری موکول کنید. البته ساعات فوق ممکن است با توجه به فصل تغییر یابد.

بازدید از پمپئی | یوروپ تورز

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی و بررسی شهر باستانی پمپئی پرداختیم. در طی حفاری‌هایی که در طول تاریخ صورت گرفته، در بازدید از این شهر می‌توانید آثار و بقایای به جا مانده از دوران روم باستان اعم از مردم، خانه‌ها، ساختمان‌ها و… را مشاهده کنید. Pompeii در حال حاضر یکی از جذاب‌ترین مناطق گردشگری ایتالیا به شمار آمده که هر ساله گردشگران بسیاری را مجذوب آثار تاریخی و حیرت انگیز خود می‌نماید.


سوالات متداول پمپئی

پمپئی دارای چه جاذبه هایی است؟

موزه آنتیکواریوم، میدان فروم، گراند تئاتر، حمام استابیان (Stabian Baths)، خانه مناندر (Menander)، حفاری‌ های جدید، آمفی تئاتر، خانه ویتی، خیابان مقبره

بازدید از شهر سوخته پمپئی چقدر زمان می‌برد؟

شهر سوخته Pompeii در حدود ۴۴ هکتار مربع مساحت دارد که دیدن کامل آن بیش از دو روز زمان خواهد برد. اما بازدید از مناطق برجسته آن تنها ۳ ساعت طول خواهد کشید.

بازدید از مناطق برجسته شهر سوخته پمپئی چه زمانی ممکن است؟

این مجموعه از ساعت ۹ صبح الی ۵ بعد از ظهر دایر بوده که در ساعات ۱۰ و نیم الی ۱۲ و نیم ظهر بسیار شلوغ است. بنابراین بهتر است بازدید خود را به ساعات دیگری موکول کنید. البته ساعات فوق ممکن است با توجه به فصل تغییر یابد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!