تندیس داوود | توصیف – بازدید – تصاویر

تندیس داوود | توصیف – بازدید – تصاویر

تندیس داوود، از برجسته‌ترین آثار مجسمه ساز و نقاش معروف ایتالیایی تحت عنوان میکل آنژ است که در سال ۱۵۰۴ میلادی ساخته شد. این مجسمه که از سنگ مرمر تهیه شده …

تندیس داوود از برجسته‌ترین آثار مجسمه ساز و نقاش معروف ایتالیایی تحت عنوان میکل آنژ است که در سال ۱۵۰۴ میلادی ساخته شد. این مجسمه که از سنگ مرمر تهیه شده، ارتفاعی در حدود ۵٫۱۷ متر دارد. مجسمه داوود همچنین از مهمترین شاهکارهای دوره رنسانس به شمار می‌ آید. در حال حاضر این تندیس در گالری آکادمیا واقع در یک موزه هنری در شهر فلورانس نگهداری می‌شود. فلورانس از شهرهای تاریخی ایتالیا است که با سفر به این شهر متوجه حفظ بافت قدیمی آن خواهید شد. بناهای تاریخی و موزه‌های متعددی در این شهر وجود دارند که به جذب هرچه بیشتر گردشگران و مسافران کمک کرده است.

تندیس داوود | توصیف - بازدید - تصاویر | یوروپ تورز

درباره تندیس داوود بیشتر بدانیم

گالری آکادمیا در قرن هجدهم توسط دوک بزرگ تحت عنوان پیتر لئوپولد به عنوان مکان آموزشی برای دانشجویان دانشگاه هنرهای تجسمی تاسیس و ساخته شد. تندیس داوود برجسته‌ترین اثر در میان دیگر آثار موجود در این گالری به شمار می‌ آید.‌ این مجسمه در واقع داوود را که قهرمان انجیل است به نمایش می‌ گذارد.

در ابتدا این مجسمه به سفارش اپرا دل دوئومو به منظور قرارگیری در کلیسای جامع فلورانس ساخته شد. میکل انژ جوان که در آن زمان ۲۶ سال سن داشت از میان دیگر مجسمه سازان معروف برای ساخت این مجسمه بزرگ انتخاب گردید. در حدود دو سال و اندی زمان برد تا شاهکارترین اثر میکل آنژ که مجسمه داوود است ساخته شود. موضوع مذهبی برای این تندیس تحت عنوان جنگ میان داوود و جالوت انتخاب شد.

در سال ۱۸۷۳ مجسمه داوود از کلیسا به گالری آکادمیا انتقال یافت. در این گالری مکان اختصاصی برای مجسمه طراحی و در نظر گرفته شد که دارای پنجره سقفی است. هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری برای دیدن این مجسمه باشکوه و منحصر به فرد به فلورانس ایتالیا سفر می‌کنند.

توصیف مجسمه داوود

تندیس داوود (David of Michelangelo) به سبک کنتراپوستو (Contrapposto) و در شمایل یک انسان ساخته شده که تمامی وزن خود را بر روی یک پا انداخته و پای دیگر به حالت استراحت است. این ژست باعث شده تا شانه‌‌ها و ران‌‌ها در زاویه‌ای متضاد قرار گرفته و بالاتنه حالتی به شکل S داشته باشد.

همچنین صورت مجسمه به طرف چپ متمایل شده، در صورتی که دست چپ نیز تکیه به شانه چپ کرده و سلاح فلاخن از ناحیه پشت به پایین آویزان است. در حال حاضر این اثر میکل آنژ از معروف‌ترین آثار دوران رنسانس محسوب شده و به نوعی زیبایی و قدرت جوانی بدن انسان را نشان می‌دهد.

توصیف مجسمه داوود | یوروپ تورز

البته در این تندیس تناسب چندان رعایت نشده و قسمت بالاتنه و سر کمی بزرگتر از ناحیه پایین تنه است. دست‌ها نیز نسبت به بدن کمی بزرگتر هستند. برخی این عدم تناسب را به دلیل به کارگیری سبک مانریست می‌دانند. برخی دیگر نیز معتقدند که محل قرارگیری این مجسمه بر بالای دیوار بلند کلیسا ایجاب می‌کرد تا این گونه ساخته شود. زیرا قرار گرفتن تندیس بر روی دیوار بلند باعث می‌شود تا این عدم تناسب جلوه‌ای صحیح‌ داشته باشد.

بازدید و موقعیت گالری آکادمیا

گالری آکادمیا (Accademia Gallery) به عنوان محل نگهداری تندیس داوود (David) از مشهورترین موزه‌ها در ایتالیا به شمار می‌آید. این موزه در فاصله کمی از پیازا سن مارک و در شهر فلورانس واقع گردیده است.

بین یک الی دو ساعت زمان نیاز است تا بتوانید از بخش‌های مختلف این گالری دیدن کنید. بلیت موزه برای بزرگسالان در حدود ۲۰ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال در حدود ۸ یورو است. البته بازدید از این گالری و دیگر موزه‌های دولتی ایتالیا در روزهای یکشنبه رایگان خواهد بود. گالری آکادمیا از ۸ صبح الی ۷ بعد از ظهر به جز روزهای دوشنبه و تعطیلات رسمی دایر است. بهترین زمان برای دیدن مجسمه داوود ماه‌های فوریه و نوامبر است که تعداد گردشگران کمتری در این موزه وجود دارد.

بازدید و موقعیت گالری آکادمیا | یوروپ تورز

سخن پایانی

تندیس داوود برجسته‌ترین اثر مجسمه ساز معروف میکل آنژ است که در حال حاضر در گالری آکادمیا واقع در شهر فلورانس ایتالیا نگهداری می‌شود. هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری برای دیدن این شاهکار دوره رنسانس به فلورانس سفر می‌کنند. در گالری آکادمیا علاوه بر مجسمه داوود، آثار هنری و تاریخی دیگری نیز برای بازدید وجود دارد. شما نیز می‌توانید در سفر به ایتالیا از این موزه منحصر به فرد و مجسمه‌های فوق العاده آن از جمله مجسمه داوود دیدن کنید.


سوالات متداول تندیس داوود

تندیس داوود در چه سالی و توسط چه کسی ساخته شد؟

تندیس داوود از برجسته‌ترین آثار مجسمه ساز و نقاش معروف ایتالیایی تحت عنوان میکل آنژ است که در سال ۱۵۰۴ میلادی ساخته شد.

تندیس داوود نمایش دهنده چه چیزی است؟

این مجسمه در واقع داوود را که قهرمان انجیل است به نمایش می‌ گذارد.

در حال حاضر تندیس داوود در کجا نگهداری می‌شود؟

گالری آکادمیا (Accademia Gallery) به عنوان محل نگهداری تندیس داوود (David) از مشهورترین موزه‌ها در ایتالیا به شمار می‌آید. این موزه در فاصله کمی از پیازا سن مارک و در شهر فلورانس واقع گردیده است.

قیمت بلیط موزه آکادمیا برای سنین مختلف چگونه است؟

بلیت موزه برای بزرگسالان در حدود ۲۰ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال در حدود ۸ یورو است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!