عمارت لوکوربوزیه سوئیس | معرفی – سبک معماری – تصاویر

عمارت لوکوربوزیه سوئیس | معرفی – سبک معماری – تصاویر

عمارت لوکوربوزیه سوئیس، سازه ای منحصر به فرد است، فرهنگ و معماری هر کشوری را می‌توان از روی سازه‌های موجود در آن شناخت؛ به عنوان مثال در سوئیس می‌توان …

راهنمای عمارت لوکوربوزیه سوئیس

عمارت لوکوربوزیه سوئیس سازه ای منحصر به فرد است، فرهنگ و معماری هر کشوری را می‌توان از روی سازه‌های موجود در آن شناخت؛ به عنوان مثال در سوئیس می‌توان سازه‌های مدرن و تاریخی شگفت انگیزی را در کنار هم مشاهده کرد. کاخ‌های زیبا و ساختمان‌های مذهبی و کلیساها از منحصربفردترین معماری‌های کشور سوئیس به شمار می‌روند.

عمارت لوکوربوزیه سوئیس | معرفی - سبک معماری - تصاویر | یوروپ تورز

یکی از معروف‌ترین معماران کشور سوئیس لوکوربوزیه(Le Corbusier) است که تمام آثار معماری او را می‌توان در این کشور مشاهده کرد. اولین سازه لوکوربوزیه Maison Blanche نام دارد که در زادگاه این فرد بنا شده است. لوکوربوزیه در زمینه ساعت‌سازی و برنامه‌ریزی شهری نیز شهرت یافته و عمارت لوکوربوزیه سوئیس به عنوان آخرین و بزرگ‌ترین پروژه این معمار دو سال بعد از مرگ وی و در سال 1967 به اتمام رسید. طراحی موزه لوکوربوزیه تفاوت زیادی با کارهای سابق لوکوربوزیه دارد؛ زیرا فضای داخلی موزه از نقاشی، تندیس و نمونه‌های اولیه آثار این معمار برجسته پر شده است.

لوکوربوزیه کیست؟

چارلز-ادوارد ژانرت که با نام لوکوربوزیه شناخته می‌شود در 6 اکتبر سال 1887 میلادی در لاشاک دو فاندز سوئیس متولد شد و در 27 اوت سال 1965 میلادی در کپ مارتین فرانسه درگذشت. لوکوربوزیه یک معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی است که توانست بر معماری و برنامه‌ریزی شهری در سطح بین‌المللی تاثیر بسزایی بگذارد. طراحی‌هایی لوکوربوزیه ترکیبی از عملکردگرایی جنبش مدرن با اکسپرسیونیسم جسورانه و مجسمه‌سازی است و او اولین معماری بود که از بتن ریخته‌گری سفت در ساخت بناها استفاده کرد. عمارت لوکوربوزیه سوئیس از مهم‌ترین آثار این معمار سوئیسی است و 17 اثر او در سال 2016 توسط یونسکو یا سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید.

سبک معماری لوکوربوزیه

جذابیت بالای کارهای لوکوربوزیه به دلیل تاثیرپذیری طرح‌های او از فضای کلی شهری و سیستم شهر نشینی است. لوکوربوزیه که عضو انجمن بین‌المللی معماران مدرن نیز بود و آینده شهرها را این گونه پیش‌بینی کرد که شهرها دارای آپارتمان‌ها و ساختمان‌‌های بزرگی خواهند شد مثل اینکه که هر یک از آن‌ها به طور جداگانه در کنار بقیه قرار گرفته‌اند.

سبک معماری لوکوربوزیه | یوروپ تورز

طرح‌ها و تئوری‌های لوکوربوزیه به خصوص در بین صنف ساختمان سازان بسیار محبوب و قابل قبول بود؛ به طوری که اگر این معمار پیشنهاد می‌داد که به صورت قانونی همه ساختمان‌ها سفید باشند، معماران دیگر از پیشنهاد وی استقبال و پیروی می‌کردند. به عقیده سازنده عمارت لوکوربوزیه سوئیس استفاده از ترکیب ‌های بزرگ منظم در شهرها باعث ناهماهنگی و ایجاد حالت خسته‌کننده در افراد می‌شود.

پلان شهری برزیل یکی از نمونه‌های طراحی با این ایده لوکوربوزیه است. عمارت لوکوربوزیه به عنوان آخرین اثر معماری این هنرمند نشان دهنده پیچیدگی فشارهای مدرنیته در زمان و بود؛ در حالی که طراحی‌های مربوط به معماری شهری لوکوربوزیه مورد استهزا و انتقاد قرار گرفته‌اند.

تناسبات طراحی در معماری عمارت لوکوربوزیه سوئیس

معمار عمارت لوکوربوزیه برای طراحی پلان و نما از یک شبکه مدولار با تناسب طلایی استفاده می‌کرد؛ همچنین در طراحی طبق مدل خود تناسبات و اندازه‌های بدن انسان را به کار می‌گرفت. در سال 1947 مقاله با عنوان ریاضیات ویلای ایده آل توسط کالین رو نوشته شد که در آن به بیان شباهت‌های بین بخش‌های فضایی یک ویلا پالادیو با سازه‌های شبکه‌ای ویلاهای طراحی شده لوکوربوزیه پرداخته شده بود.

سیستم تناسب دهنده در هر دو ویلا مشابه بوده و از یک الگوی ریاضی منظم پیروی می‌کردند؛ در حالی که در طراحی ویلای پالادیو فضاهایی با روابط متقابل هماهنگ و اشکال ثابت وجود داشت که در ویلای لوکوربوزیه به گونه‌ای دیگر طراحی شده بود. به طوری که در ساختار عمارت لوکوربوزیه طبقات افقی شامل فضاهای آزاد توسط کف و سقف تاوه‌‌ای ایجاد شده‌اند.

تناسبات طراحی در معماری عمارت لوکوربوزیه سوئیس | یوروپ تورز

جمع بندی

عمارت لوکوربوزیه توسط یکی از بزرگترین معماران قرن بیستم یعنی چارلز -ادوارد ژانرت در سال‌های پایانی عمر این معمار ساخته شد و هدف از طراحی این موزه را نمایش زندگی کاری خود اعلام کرد. محل قرارگیری این موزه در ساحل شرقی دریاچه‌ زوریخ است و جزو آخرین پروژه‌های هنری بزرگ لوکوربوزیه محسوب می‌شود.


سوالات متداول عمارت لوکوربوزیه سوئیس

عمارت لوکوربوزیه در کجای کشور سووئیس بنا شده است؟

محل قرارگیری این موزه در ساحل شرقی دریاچه‌ زوریخ است و جزو آخرین پروژه‌های هنری بزرگ لوکوربوزیه محسوب می‌شود.

هدف چارلز -ادوارد ژانرت (لوکوربوزیه) از ساخت عمارت لوکوربوزیه سوئیس چه بود؟

هدف از طراحی این موزه را نمایش زندگی کاری خود اعلام کرد.

دلیل جذابیت کارهای لوکوربوزیه چیست؟

جذابیت بالای کارهای لوکوربوزیه به دلیل تاثیرپذیری طرح‌های او از فضای کلی شهری و سیستم شهر نشینی است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!