دریاچه پیپوس استونی | آشنایی – موقعیت – تاریخچه

دریاچه پیپوس استونی | آشنایی – موقعیت – تاریخچه

دریاچه پیپوس استونی، ساحل غربی چهارمین دریاچه بزرگ اروپا مملو از فرهنگ سنتی، جاده‌های روستایی خوش منظره است و برای کسانی که از ماهیگیری روی یخ و …

ساحل غربی چهارمین دریاچه بزرگ اروپا مملو از فرهنگ سنتی، جاده‌های روستایی خوش منظره است و برای کسانی که از ماهیگیری روی یخ و آب لذت می‌برند، مقصدی ارزشمند است. دریاچه پیپوس استونی چشم انداز طبیعی و زیبا دارد و در منطقه‌ای به همین نام قرار گرفته است. این دریاچه به اندازه همه تاریخ استونی قدمت دارد و مهم است. در این منطقه از استونی عمارت‌های اشرافی، فانوس‌های دریایی، فرهنگ سنتی بازار و کلبه‌های رنگارنگ را به چشم خود خواهید دید.

منطقه پیپسی محل سکونت مؤمنان قدیمی استونی است، یک اقلیت مذهبی سنتی که به عنوان ماهیگیران سخ تکوش و ماهر، سازندگان و پرورش‌دهندگان مشتاق در سراسر این کشور شناخته می‌شوند. طعم غذا‌های محلی و شیرینی‌های خانگی این منطقه از استونی هم بسیار خوشمزه و معروف هستند و توریستان و گردشگران را مجاب به چشیدن طعم‌های بی‌نظیرشان می‌کنند. در سال ۲۰۰۷، کمیسیون اروپا دریاچه پییپوس را به عنوان گنج پنهان استونی ثبت نمود.

دریاچه پیپوس استونی | یوروپ تورز

موقعیت جغرافیایی دریاچه پیپوس استونی

دریاچه پیپوس چهارمین دریاچه بزرگ اروپا پس از دریاچه لادوگا و دریاچه اونگا (در روسیه در شمال سنت پترزبورگ)، دریاچه ونرن (در سوئد) و دریاچه سایما (در فنلاند) است. این دریاچه بقایای آبی است که به طور منظم در پای یخ‌های بزرگ و همیشگی قطب شمال در دوران یخبندان جدید جمع می‌شود. در عصر پالئوزوئیک، ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون سال پیش، کل قلمرو خلیج مدرن فنلاند توسط یک دریا پوشیده شده بود. دریاچه پیپوس هم در نتیجه فعالیت‌های یخچال‌های طبیعی شکل گرفته است که آخرین آن، یخبندان ویچسلین، حدود ۱۲۰۰۰ سال پیش به پایان رسید.

دریاچه پیپوس، دریاچه‌ای است که بخشی از مرز بین استونی و استان پسکوف روسیه را شامل می‌شود. این دریاچه توسط دریاچه باریک Tyoploye به بخش جنوبی دریاچه Pskov متصل می‌شود. مساحت دریاچه پیپوس ۱۳۷۰ مایل مربع (۳۵۵۰ کیلومتر مربع) مساحت دارد. عمق دریاچه پیپوس به حدود ۵۰ فوت (۱۵ متر) می‌رسد و کف آن از گل رس خاکستری تشکیل شده است. این دریاچه که شش ماه از سال یخ‌زده است سرچشمه رودخانه ناروا را تشکیل می‌دهد.
در سال ۱۲۴۲ روس‌ها تحت رهبری الکساندر نوسکی شوالیه‌های توتونی را در دریاچه یخ‌زده پیپوس شکست دادند.

موقعیت جغرافیایی دریاچه پیپوس استونی | یوروپ تورز

در سال ۱۲۳۹ شوالیه‌های لیوونی (نشان برادران شمشیر) لشکرکشی را در شمال غربی روسیه برای گسترش قلمرو خود و تبدیل روس‌ها به کاتولیک رومی آغاز کرده بودند. که با حمله مغول به لهستان و سیلسیا جنگ به ادامه یافت، لشکرکشی توسط شوالیه‌های توتونیک (که شوالیه‌های لیوونی به آن‌ها وابسته بودند) از سر گرفته شد. در سال ۱۲۴۱ شوالیه‌ها پسکوف دریاچه پیپوس استونی را تصرف کردند.

اما نوسکی ارتشی را علیه آن‌ها رهبری کرد. او با بازیابی تمام قلمرو‌های تصرف شده توسط شوالیه‌ها، آن‌ها را درگیر نبرد در دریاچه یخ‌زده پیپوس، معروف به \”نبرد روی یخ\” (Ledovoye Poboishche) کرد. پیروزی او استاد اعظم شوالیه‌ها را مجبور کرد که از تمام ادعا‌های خود در مورد سرزمین‌های روسیه که فتح کرده بود صرف نظر کند و به طور قابل توجهی تهدید توتونی را برای شمال غربی روسیه کاهش داد.

تاریخچه شکل‌ گیری دریاچه پیپوس

همانطور که گفتیم دریاچه پیپوس در جنوب خلیج فنلاند در مرز بین جمهوری استونی و روسیه قرار دارد و بزرگترین دریاچه بین‌المللی در اروپا است. دریاچه پیپسی با مساحت (۳۵۵۵ کیلومتر مربع) چهارمین دریاچه بزرگ اروپا است. پیپسی یک نام جغرافیایی بسیار قدیمی با منشأ فینو اوگریکی در بخش شمالی دشت اروپای شرقی است، اما ریشه آن نامشخص است. در نقشه‌های قدیمی، دریاچه از قرن شانزدهم به تصویر کشیده شده است و نشان از قدمت بالای آن دارد.

در زمان‌های مختلف، دریاچه به نام‌های متفاوتی شناخته می‌شد برای مثال: Peibes، Peibas، Peybass، Beibessee، Beibs و Peips. نام باستانی دریاچه پیپوس عمدتاً در ادبیات زبان آلمانی باقی مانده است. در ادبیات و نقشه‌های جغرافیایی اخیر، این دریاچه با دو نام شناخته می‌شود: پیپسی و چادسکوئه (یا چادسکو-پسکوفسکوئه) که منشأء روسی هم دارند. مردم استونی، مردم فنو اوگریک را که در غرب دریاچه پیپسی زندگی می‌کنند «tsuzoi» به معنی «بیگانه» در روسی مینامند. طبیعت و مناظر اطراف دریاچه پیپوس بسیار زیبا و آرامش بخش است و همین امر سبب شده تا بیشتر توریستان و گردشگران برای دیدن دریاچه پیپوس استونی برنامه‌ریزی می‌کنند.

تاریخچه شکل‌ گیری دریاچه پیپوس | یوروپ تورز

سوالات متداول دریاچه پیپوس استونی

در این منطقه چه چیزهایی قابل مشاهده است؟

در این منطقه از استونی عمارت‌های اشرافی، فانوس‌های دریایی، فرهنگ سنتی بازار و کلبه‌های رنگارنگ را به چشم خود خواهید دید.

مشخصات این دریاچه چیست؟

دریاچه پیپوس چهارمین دریاچه بزرگ اروپا پس از دریاچه لادوگا و دریاچه اونگا (در روسیه در شمال سنت پترزبورگ)، دریاچه ونرن (در سوئد) و دریاچه سایما (در فنلاند) است. این دریاچه بقایای آبی است که به طور منظم در پای یخ‌های بزرگ و همیشگی قطب شمال در دوران یخبندان جدید جمع می‌شود.

دریاچه پیپوس استونی در کجا قرار دارد؟

دریاچه پیپوس در جنوب خلیج فنلاند در مرز بین جمهوری استونی و روسیه قرار دارد

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!