با سد کومپریدا لاگوا در پرتغال بیشتر آشنا شویم

با سد کومپریدا لاگوا در پرتغال بیشتر آشنا شویم

کومپریدا لاگوا، در واقع یک سد آبی در کشور پرتغال است که بر روی رودخانه لاگورا احداث شده است. ایجاد این سد، باعث ایجاد یک دریاچه مصنوعی در پشت آن شده است.

دانستنی های کومپریدا لاگوا

پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که صنعت گردشگری بسیار شکوفا و پویایی دارد. جمعیت مسافر که بیشتر از سرتاسر اروپا هستند، برای استفاده از هوای خوب و آفتابی و استفاده از سواحل بی‌نظیر به این کشور زیبا سفر می‌کنند. جاذبه‌های توریستی این کشور کوچک اروپایی اما تنها به سواحل محدود نمی‌شود.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این کشور نیز بی‌نظیر و زیبا است. این کشور توریستی اروپا اما جاذبه‌هایی بکر و کمتر شناخته شده نیز دارد. یکی از این جاذبه‌ها که شاید کمتر کسی نامی از آن شنیده باشد، سد و گرداب مصنوعی کومپریدا لاگوا پرتغال می‌باشد. اگر طرفدار بازدید از جاذبه‌های هیجان‌انگیز هستید، این مطلب را از دست ندهید.

با سد کومپریدا لاگوا در پرتغال بیشتر آشنا شویم | یوروپ تورز

گردشگری در پرتغال

پرتغال در جنوب غرب اتحادیه اروپا قرار دارد و از شمال و شرق با کشور اسپانیا محدود می‌شود. جنوب و غرب این کشور نیز به اقیانوس اطلس منتهی می‌شود. این کشور یکی از زیباترین و پرجاذبه‌ترین کشورهای اروپایی است و هر ساله میزبان گردشگران متعددی از سرتاسر اروپا و جهان است.

سواحل آفتابی این کشور که طول زیادی هم دارند، اصلی‌ترین مکانی است که گردشگران را به خود جذب می‌کند. آفتاب همیشگی و هوای خوب و مناسب باعث شده تا گردشگران برای تفریحات آبی، پرتغال را انتخاب کنند. اما تفریحات ساحلی تنها مورد از جاذبه‌های گردشگری این کشور زیبا نیست.

شهرهای پورتو، لیسبون، براگا و آمارانته، سرشار از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌شماری هستند که می‌توانند تا هفته‌ها شما را سرگرم نگه دارند. به جز این جاذبه‌های معروف گردشگری، جاذبه‌های ناشناخته‌ای نیز وجود دارند که می‌توانند بسیاری را به خود جذب کنند. یکی از این جاذبه‌ها، گرداب عمیق کاوئو پرتغال است که یک گرداب با ظاهری عجیب است که می‌تواند هر کسی را به درون خود ببلعد.

گرداب کاوئو نزدیک سد کومپریدا لاگوا پرتغال

سد کومپریدا لاگوا (Lagoa Comprida) در واقع یک سد آبی در کشور پرتغال است که بر روی رودخانه لاگورا احداث شده است. ایجاد این سد، باعث ایجاد یک دریاچه مصنوعی در پشت آن شده است. این دریاچه بخش بزرگی از آب و برق ساکنان این منطقه را تامین می‌کند. این منطقه کمی خشک به حساب می‌آید و بارندگی در آن به اندازه دیگر نقاط اروپا، زیاد نیست. این سد می‌تواند در حدود ۱۲۰۰۰۰ متر مکعب آب را در آن واحد پشت خود ذخیره نماید.

گرداب کاوئو نزدیک سد کومپریدا لاگوا پرتغال | یوروپ تورز

گرداب کاوئو چگونه به وجود آمده است؟

با این که بارندگی در این منطقه زیاد نیست، در برخی موارد و در بعضی از فصل‌ها ممکن است آب پشت سد زیاد شده و از روی آن، سرریز شود. سد کومپریدا لاگوا پرتغال از جنس بتن سخت و به ارتفاع 4.6 متر احداث شده است. برای جلوگیری از سرریز شدن آب از روی این سد، یک گودال دست ساز، در پشت آن توسط ماشین آلات ایجاد شده است. در مواردی که آب پشت سد زیاد شود، آب به داخل گودال ریخته و از خسارت به مناطق پشت سد، جلوگیری خواهد شد.

گرداب کاوئو (Covão dos Conchos) در واقع، مانند گودال و یا سوراخی عظیم، آب پشت سد را در خود می‌کشد و منظره طبیعی بسیار جالبی را به وجود می‌آورد. این گودال در نوع خود بسیار بزرگ و عظیم به شمار می‌رود. محیط این گودال، 48 متر و عمق آن بیشتر از 1519 متر است!

گردشگران و گرداب کاوئو

این گرداب نمای زیبا و هیجان‌انگیزی دارد و گردشگران زیادی برای دیدن آن، به این منطقه سفر می‌کنند. اما سلفی گرفتن و بازدید از این گرداب بزرگ، به همین راحتی‌ها هم ممکن نیست. برای دیدن این گرداب شما باید مسیری طولانی را پیاده‌روی کنید.

مسیر رسیدن به این گرداب، کوهستانی است و شما باید از کوه سرا د استرلا Serra da estrela بالا بروید. طی کردن این مسیر کوهستانی ممکن است ساعت‌ها به طول بینجامد اما بسیاری از گردشگران این سختی‌ها را به جان می‌خرند. رعایت موارد امنیتی در هنگام بازدید از این مکان هم بسیار مهم است و به گردشگران گفته می‌شود که در صورت سقوط در این گرداب، هیچ امیدی به نجات آنان نخواهد بود.

گردشگران و گرداب کاوئو | یوروپ تورز

کلام پایانی

گرداب کاوئو یک گرداب دست‌ساز انسان است که در پشت سد کومپریدا لاگوا پرتغال و برای سرزیر آب احداث شده است. عظمت این گرداب و منظره زیبایی که ایجاد کرده است، به یک جاذبه گردشگری مهم در پرتغال تبدیل شده است.


سوالات متداول کومپریدا لاگوا

ارتفاع سد کومپریدا لاگوا چقدر است؟

سد کومپریدا لاگوا پرتغال از جنس بتن سخت و به ارتفاع 4.6 متر احداث شده است.

در صورت رعایت نکردن موارد امنیتی در سد کومپریدا لاگوا پرتغال چه خطری ممکن است گردشگران را تهدید کند؟

رعایت موارد امنیتی در هنگام بازدید از این مکان هم بسیار مهم است و به گردشگران گفته می‌شود که در صورت سقوط در این گرداب، هیچ امیدی به نجات آنان نخواهد بود.

هدف از احداث سد کومپریدا لاگوا چیست؟

سد کومپریدا لاگوا در واقع یک سد آبی در کشور پرتغال است که بر روی رودخانه لاگورا احداث شده است. ایجاد این سد، باعث ایجاد یک دریاچه مصنوعی در پشت آن شده است. این دریاچه بخش بزرگی از آب و برق ساکنان این منطقه را تامین می‌کند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!