آشنایی کامل با موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی

آشنایی کامل با موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی

موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی، یک موزه هنر معاصر است که در شهر هلسینکی فنلاند واقع شده و نام آن به یک ایده مفهومی از استیون هال، اشاره دارد.

موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی: موزه کیاسما هلسینکی یک موزه هنر معاصر است که در شهر هلسینکی فنلاند واقع شده و نام آن به یک ایده مفهومی از استیون هال، اشاره دارد. کیاسما بخشی از گالری ملی فنلاند بوده و مسئولیت مجموعه هنرهای معاصر این گالری را بر عهده دارد. هدف اصلی این مجموعه نمایش هنر معاصر و تقویت جایگاه آن است.

به همراه موزه هنر آتنئوم و موزه هنر سینبریچوف، موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی نیز بخشی از گالری ملی فنلاند است. گالری ملی فنلاند بزرگترین سازمان موزه هنر فنلاند بوده و فعالیت‌های آن توسط قانون گالری ملی اداره می‌شود.

موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی | یوروپ تورز

موزه کیاسما هلسینکی

موزه کیاسما نمایشگاه‌ها و رویدادهای بزرگی را برگزار می‌کند. برنامه‌های عمومی زیادی در کیاسما برای همگان قابل دسترس است. این موزه خدمات متنوعی از بازی رنگی برای کودکان نو پا گرفته تا کارگاه‌های هنری برای بزرگسالان و تورها و رویدادهای گردشی همراه راهنما را در برنامه‌های خود دارد. برنامه ‌ریزی آموزشی گسترده کیاسما، هنر معاصر را در تکالیف مدرسه ادغام کرده و سطح فرهنگی دانش‌آموزان را ارتقا می‌دهد.

موزه کیاسما همچنین دارای کتابخانه است که کتاب‌های تخصصی حوزه هنر معاصر در آنجا قرار دارد. کیاسما نه تنها هنر معاصر را ارائه کرده بلکه آن را جمع آوری و حفظ نیز می‌کند. مجموعه ‌های هنری این موزه بخشی از مجموعه ‌های گالری ملی فنلاند هستند و به این ترتیب عنصر مهمی از میراث فرهنگی فنلاند به شمار می‌روند. در حال حاضر کیاسما بیش از 8500 اثر هنری معاصر را در مجموعه‌های خود جای داده است.

موزه کیاسما هلسینکی | یوروپ تورز

کیاسما چند اصل مهم را دنبال می‌کند:

  • ایجاد مکانی امن برای بازدید کنندگان و آثار هنری
  • رفتار محتاطانه با دیگران
  • همه اجازه دارند همانی باشند که هستند.
  • هر نوع قلدری، آزار و تبعیض ممنوع است.
  • کارکنان کیاسما در کنار شما هستند، از درخواست کمک یا مشاوره دریغ نکنید.
  • کیاسما یک موزه هنری برای همه است.
  • در تمام فعالیت ‌هایشان، به دنبال این هستند که اطمینان حاصل کنند که افراد در هر زمینه ‌ای می‌‌توانند هنر را تجربه کرده و در فعالیت ‌های آنها شرکت نمایند.
موزه کیاسما هلسینکی | یوروپ تورز

طرح برابری کیاسما هلسینکی

این مرکز قصد دارد پایداری و اقتصاد دایره‌ای را به بخشی دائمی از دستور العمل‌های کیاسما تبدیل کند. گالری ملی فنلاند نیز قصد دارد تا سال 2035 به یک مکان فعال برای محیط زیست تبدیل شود. برنامه زیست محیطی گالری ملی به عنوان اثر دست سبز شناخته می‌شوند.

کیاسما هلسینکی فعالانه با مردم، هنرمندان، بازیگران فرهنگی و مشاغل همکاری می‌کند. دست اندرکاران این مجموعه با تجمیع مهارت‌ها و منابع توانسته‌اند هنری فراموش نشدنی خلق کنند. موزه‌ هنر کشور فنلاند و موزه بین ‌المللی، بنیادها و نهادهای فرهنگی و … با این مجموعه در ارتباط هستند. همچنین نمایشگاه‌ها، انتشارات‌ها و … توسط بنیاد حمایت کیاسما حمایت می‌شوند.

یک مسابقه طراحی معماری برای طراحی ساختمانی برای موزه هنرهای معاصر در سال 1992 برگزار شد. این مسابقه برای معمارانی از کشورهای شمال اروپا و بالتیک بود، علاوه بر آن، چهار معمار از دیگر نقاط جهان نیز برای شرکت در این مسابقه دعوت شده بودند. در این مسابقه پروپوزال استیون هول از ایالات متحده، با عنوان Chiasma از بین 516 اثر ارسالی انتخاب شد.

طرح برابری کیاسما هلسینکی | یوروپ تورز

جمع بندی

طراحی ساختمان که به فنلاندی به نام کیاسما تبدیل شده بود، در طول فرآیند طراحی دستخوش تغییرات جزئی شد. کیاسما در سپتامبر 2014 برای تعمیرات بسته شد و در مارس 2015 مجدداً بازگشایی گردید. در سال 2016، کیاسما بیش از 310000 بازدید‌کننده را جذب کرد.


سوالات متداول موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی

موزه هنرهای معاصر کیاسما هلسینکی در کجا قرار دارد؟

موزه کیاسما هلسینکی یک موزه هنر معاصر است که در شهر هلسینکی فنلاند واقع شده و نام آن به یک ایده مفهومی از استیون هال، اشاره دارد.

در این موزه چه کارهایی صورت میگیرد؟

موزه کیاسما نمایشگاه‌ها و رویدادهای بزرگی را برگزار می‌کند. برنامه‌های عمومی زیادی در کیاسما برای همگان قابل دسترس است. این موزه خدمات متنوعی از بازی رنگی برای کودکان نو پا گرفته تا کارگاه‌های هنری برای بزرگسالان و تورها و رویدادهای گردشی همراه راهنما را در برنامه‌های خود دارد.

این موزه چند اثر هنری را در خود جای داده؟

در حال حاضر کیاسما بیش از 8500 اثر هنری معاصر را در مجموعه‌های خود جای داده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!