صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا | معرفی – ویژگی ها – تصاویر

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا | معرفی – ویژگی ها – تصاویر

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا، یا آناپافساس یکی از مکان‌های تاریخی بی‌نظیر در قرن شانزدهم است. این مکان که دارای یک کلیسا به همراه گنبدی کوچک است …

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا یا آناپافساس یکی از مکان‌های تاریخی بی‌نظیر در قرن شانزدهم است. این مکان که دارای یک کلیسا به همراه گنبدی کوچک است، همانند دیگر صومعه‌های دوره بیزانس دارای آثار هنری معرکه‌ای می‌باشد. این صومعه به دست نقاش و همچنین راهبه بسیار معروفی به نام تئوفانس نقاشی شده است.

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا | معرفی - ویژگی ها - تصاویر | یوروپ تورز

معرفی صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا (Holy Monastery of Saint Nicholas Anapafsas at Meteora) اولین صومعه‌ای است که در راه رسیدن به متئورا مقدس با آن روبرو می‌شویم. این صومعه فقط یک کیلومتر با روستای کاسترکی فاصله دارد. برای نام “Anapafsas” تعابیر متعددی وجود دارد که دو مورد از آنها محبوب‌ترین هستند.

اولین مورد این است که نام «آناپافساس» توسط یکی از خیرین صومعه نسبت داده شده است، در حالی که توضیح دوم مربوط به موقعیت صومعه است که اولین بار در راه رسیدن به سایر صومعه ‌های متئورا با آن برخورد شده است و احتمالا در خدمت آن بوده است. از سویی دیگر، بازدید کنندگان از این محل به عنوان محل استراحت قبل از ادامه بیشتر به سمت بالای صخره استفاده می‌کنند. استراحت به یونانی “anapafsys” ترجمه می‌شود. بنابراین، Saint Nicholas of Anapafsas در لغت به معنای سنت نیکلاسی است که به شما آرامش می‌دهد.

اصلا چرا صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا ساخته شد؟

باید در نظر داشته باشیم که در آن زمان هیچ هتل یا اتاقی برای اجاره وجود نداشت، بنابراین همه مسافران معمولا مجبور بودند یا در بیرون کمپ بزنند یا به مکان‌هایی مانند صومعه‌ها یا حتی در خانه‌های مردم عادی پناه ببرند. به همین دلیل است که برای یونانیان باستان یکی از بزرگ ‌ترین کارهای اشتباه این بود که از ورود افراد به داخل صومعه برای استراحت امتناع میکردند.

اصلا چرا صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا ساخته شد؟ | یوروپ تورز

خود صومعه بر روی صخره‌ای به ارتفاع 80 متر ساخته شده است و صومعه ‌های متروکه و ویران شده دیگر مانند سنت جان پرودروموس، پانتوکراتور و کلیسای کوچک پاناگیا دوپیانی در اطراف آن احاطه شده‌اند. صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا در پایان قرن چهاردهم تاسیس شد. سطح محدود صخره باعث شد که بنای صومعه به صورت عمودی در طبقات و یک سطح روی دیگری ساخته شود.

آیا میتوان به راحتی به تمامی طبقات صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا دسترسی داشت؟

دسترسی به تمام طبقات مختلف صومعه از طریق یک راه پله داخلی انجام می‌شود. در ورودی صومعه، کلیسای سنت آنتونی و دخمه‌ای قرار دارد که قبلا کدها و آثار باستانی صومعه در آن نگهداری می‌شد. بر روی دیوارها، نقاشی‌های مربوط به قرن چهاردهم دیده می‌شود. کاتولیکون، جایی که سنت نیکلاس در آن مورد احترام قرار می‌گیرد و در طبقه دوم قرار دارد که به لحاظ ظاهری طولی بسیار طویل داشته و به ضلع جنوبی دیوار صومعه چسبیده است. گنبد کلیسا نیز کم ارتفاع و بدون پنجره است که در این بخش به چشم می‌خورد.

در طبقه سوم، سفره مقدس قرار دارد که با نقاشی‌های دیواری تزئین شده است. میز که اخیرا بازسازی شده است به عنوان محل پذیرایی برای بازدیدکنندگان استفاده می‌شود. حتی استون، سلول‌های راهبان و کلیسای سنت جان پرودروموس نیز در این بخش وجود دارد. از آنجایی که فضا محدود است و حیاطی وجود ندارد، راهبان تنها زمانی می‌توانستند در این مکان جمع شوند که در شبستان عبادت وجود نداشت.

صومعه و کاتولیکون فعلی صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا در اوایل قرن شانزدهم توسط اسقف لاریسا نیکلاس، سنت دیونیسوس و راهب نیکانوراس، راهب استاگی بازسازی شد. در طاقچه صومعه پرتره‌هایی از بانیان وجود دارد. در سال 1527 پس از میلاد، مجسمه ‌نگاری صومعه توسط تئوفانیس کرتان تکمیل شد، که در میان برجسته ‌ترین تابلونویسان و نقاش ‌های دیواری صومعه‌‌های کوه آتوس و به طور کلی ارتدکس گنجانده شده است.

آیا میتوان به راحتی به تمامی طبقات صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا دسترسی داشت؟ | یوروپ تورز

سخن پایانی

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا یکی از جذاب‌ترین مکان‌های تاریخی در کشور یونان است که بازدید از آن می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی از تاریخ یونان و اتفاقاتی که در این کشور افتاده است، به ما بدهد. می‌توانید خود به تنهایی به بازدید از صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا بپردازید یا از تورهای بازدید در این مکان استفاده کنید.


سوالات متداول صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا توسط چه کسی ساخته شده است؟

این مکان که دارای یک کلیسا به همراه گنبدی کوچک است، همانند دیگر صومعه‌های دوره بیزانس دارای آثار هنری معرکه‌ای می‌باشد. این صومعه به دست نقاش و همچنین راهبه بسیار معروفی به نام تئوفانس نقاشی شده است.

بازدید از صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا چه اطلاعاتی به ما میدهد؟

صومعه مقدس سنت نیکولاس آناپاوسا یکی از جذاب‌ترین مکان‌های تاریخی در کشور یونان است که بازدید از آن می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی از تاریخ یونان و اتفاقاتی که در این کشور افتاده است، به ما بدهد.

علت ساخت این صومعه چه بود؟

باید در نظر داشته باشیم که در آن زمان هیچ هتل یا اتاقی برای اجاره وجود نداشت، بنابراین همه مسافران معمولا مجبور بودند یا در بیرون کمپ بزنند یا به مکان‌هایی مانند صومعه‌ها یا حتی در خانه‌های مردم عادی پناه ببرند. به همین دلیل است که برای یونانیان باستان یکی از بزرگ ‌ترین کارهای اشتباه این بود که از ورود افراد به داخل صومعه برای استراحت امتناع میکردند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!