آشنایی کامل با کلیسای صلیب مقدس استونی

آشنایی کامل با کلیسای صلیب مقدس استونی

واژه کلیسا در عهد جدید برگرفته از واژه یونانی ekklesia بوده که از دو واژه یونانی به معنی مجمع یا فراخواندن تشکیل شده است؛ به این معنی که کلیسا بدن مؤمنان خواهد بود و از جانب خدا به دنیا آمده‌اند تا به عنوان قوم خود تحت قدرت عیسی مسیح زندگی کنند. کلمه کلیسا برای اشاره به کل جامعه مسیحیان و یا مجموعه مسیحیان یک منطقه رایج است.

هدف از نگارش این مقاله آشنایی شما با کلیسای صلیب مقدس، از قدیمی‌ترین کلیسا‌های واقع در استونی و یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف آن است. توصیه می‌شود تا انتهای مقاله را با دقت مطالعه کرده تا به اطلاعات کاملی از کشور استونی دست یابید. ابتدا می‌خواهیم در رابطه با موقعیت جغرافیایی، فرهنگ و جاذبه‌های گردشگری کشور استونی صحبت کنیم.

کلیسای صلیب مقدس استونی | یوروپ تورز

آشنایی کلی با کلیسای صلیب مقدس در استونی

کشور استونی دارای جاذبه‌های گردشگری متعددی است. تنوع این جاذبه‌ها موجب جذب گردشگران و توریست‌های بسیاری از سراسر جهان شده و آن را به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل می‌کند.

کلیسای صلیب مقدس از کهن‌ترین کلیسا‌های موجود در استونی بوده که قدمتی ۷۰۰ ساله دارد و در hurju risit قرار دارد. از جمله مزیت‌هایی که موجب جذابیت این کلیسا شده، این است که گردشگران می‌توانند بالای این برج زیبا بروند و قدیمی‌ترین زنگ کلیسای قرن چهاردهم و همچنین مناظر دیدنی اطراف را نظاره‌گر باشند.

توصیه می‌شود برای آگاهی از نحوه عبادت مردمان استونی و تجربه یک حس قرون وسطایی، از کلیسای صلیب مقدس دیدن کنید.

دلیل نام‌ گذاری کلیسای صلیب مقدس

در واقع روز صلیب مقدس، روز پیدایش صلیبی است که مسیح با آن مصلوب شده بود. این صلیب به عنوان یک غنیمت جنگی در اختیار پادشاه خسرو پرویز بود. این صلیب که گرامی‌ترین یادگار مسیح است، زنی رنجور را پس از سال‌ها بیماری شفا داد. بنابراین ارزش بالایی نزد مسیحیان داشته و به گونه‌ایست که روز پیدا شدن آن، از بزرگ‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسیحیان به شمار می‌رود.

در زمان عیسی مسیح، قوانین رومیان بر این پایه بود که مجرمان به صلیب کشیده می‌شدند. عیسی مسیح نیز تحت تأثیر تحریکات روحانیون، توسط رومیان در بالای تپه گلگتا به صلیب کشیده شد. در این زمان نخستین پادشاه روم (کنستانتین) با دیدن صلیب مسیح در آسمان، به مادرش هلنا دستور داد که برای یافتن صلیب، به اورشلیم سفر کند. هلنا در سفر به اورشلیم، درخواست ساخت یک نیایشگاه بر بالای تپه گلگتا را داد.

دلیل نام‌ گذاری کلیسای صلیب مقدس | یوروپ تورز

کارگران در حین خاک‌برداری، سه صلیب پیدا می‌کنند که یکی از آن‌ها همان صلیبی بود که مسیح را به آن میخکوب کرده بودند و دو صلیب دیگر مربوط به دزد‌هایی بود که همراه با مسیح اعدام شده بودند. در روز ۱۳ سپتامبر بانو هلنا برای تشخیص صلیب حضرت عیسی، زنی بیمار و در آستانه مرگ را بر بالای صلیب‌ها آورد. با لمس دو صلیب توسط زن، هیچ اتفاقی رخ نداد اما با لمس سومین صلیب شفا یافت. پس از آن در روز ۱۴ سپتامبر خبر پیدا شدن صلیب مقدس به روم رسید.

به عقیده برخی مسیحیان صلیب مقدس ساخته شده از چوب درختی است که شیث (دومین پیامبر) به روی قبر حضرت آدم کاشت و بعد‌ها این درخت توسط سلیمان برای ساخت پل قطع شد. ملکه سبا هنگام عبور از آن پل سقوط کرد و چوب‌ها به دستور سلیمان در زمین دفن شدند که بعد از ۱۴ نسل از این چوب‌ها برای به صلیب کشیدن مسیح استفاده شد.

آداب رسوم روز صلیب مقدس در کلیسای صلیب مقدس

در روز صلیب مقدس، جشنی مذهبی در کلیسای صلیب مقدس برگزار می‌شود. کشیشان در این روز رنگ قرمز پوشیده و بخش‌هایی از کتاب مقدس را می‌خوانند. در کلیسای صلیب مقدس یا دیگر کلیسا‌هایی که این صلیب را دارند، با احترام چهارگوشه کلیسا را با آن متبرک می‌کنند.

بسیاری از مذهبیون در این روز، روزه گرفته و از خوردن مشروبات الکلی خودداری می‌کنند. در برخی کلیسا‌ها افراد در پای صلیب سه مرتبه سجده کرده و کشیش آن‌ها را با صلیب متبرک می‌کند و در میان آن‌ها، نان متبرکی توزیع می‌شود. همچنین در کلیسای صلیب مقدس، زنان شمع روشن کرده و عبادت می‌کنند.

آداب رسوم روز صلیب مقدس در کلیسای صلیب مقدس | یوروپ تورز

جمع‌ بندی

در حقیقت کلیسای صلیب مقدس به گردهمایی انسان‌هایی با عقاید مذهبی مشترک اشاره دارد، اما در اصطلاح به مکان عبادت مسیحیان یا جامعه مذهبی مسیحی گفته می‌شود که اختیارات آن در دست کشیشان و روحانیون است. کلیسای صلیب مقدس از قدیمی‌ترین کلیسا‌های تاریخ بوده که به دلیل قدمت و سبک معماری خاص خود مورد توجه گردشگران بسیاری است.


سوالات متداول کلیسای صلیب قدس

کلیسای صلیب مقدس دارای چندسال قدمت است و در کجا قرار گرفته است؟

کلیسای صلیب مقدس از کهن‌ترین کلیسا‌های موجود در استونی بوده که قدمتی ۷۰۰ ساله دارد و در hurju risit قرار دارد.

یکی از آداب و رسوم های این کلیسا چیست؟

در روز صلیب مقدس، جشنی مذهبی در کلیسای صلیب مقدس برگزار می‌شود. کشیشان در این روز رنگ قرمز پوشیده و بخش‌هایی از کتاب مقدس را می‌خوانند.

یکی از مزیت های این کلیسا چیست؟

از جمله مزیت‌هایی که موجب جذابیت این کلیسا شده، این است که گردشگران می‌توانند بالای این برج زیبا بروند و قدیمی‌ترین زنگ کلیسای قرن چهاردهم و همچنین مناظر دیدنی اطراف را نظاره‌گر باشند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!