کلیسای ویرجین ماری لهستان | تاریخچه – تصاویر – معماری

کلیسای ویرجین ماری لهستان | تاریخچه – تصاویر – معماری

کلیسای ویرجین ماری لهستان، کلیسای زیبای ویرجین ماری یک کلیسای کاتولیک رومی تاریخی در کراکوف، کشور لهستان است. این کلیسا در خیابان Karmelicka 19 واقع شده و …

کلیسای ویرجین ماری لهستان، یک کلیسای کاتولیک رومی تاریخی در کراکوف، کشور لهستان است. این کلیسا در خیابان Karmelicka 19 واقع شده و اولین کلیسای کارملیتی شهر به شمار می‌رود. این بنای تاریخی بسیار زیبا در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده، و اولین بازسازی آن به قرن چهاردهم میلادی بر می‌گردد. در ادامه شما را با زیبایی‌ها و تاریخ این کلیسا بیشتر آشنا می‌سازیم، همراه ما باشید!

کلیسای ویرجین ماری لهستان | یوروپ تورز

تاریخچه کلیسای قدیمی ویرجین ماری لهستان

طبق افسانه‌ها، اولین کلیسا در این مکان در قرن یازدهم توسط دوک ولادیسلاو اول هرمان پس از رؤیایی که او را به این نقطه در شمال غربی دیوارهای شهر هدایت کرد، تأسیس شد. جایی که دوک ولادیسلاو بنفشه‌‌های شکوفه ‌دار را در شن پیدا کرد و همین مسئله او را از بیماری مخوفی نجات داد. با این حال، ساخت اولین ساختمان کلیسا با توجه به اسناد و مدارک تاریخی در سال 1395 به ابتکار جادویگا لهستانی و ولادیسلاو یاگیلو آغاز شد.

در دیوار بیرونی کلیسا در امتداد خیابان گاربارسکا، سنگی وجود دارد که رد پایی در آن حک شده که برخی‌ها می‌گویند این سنگ توسط شخص ملکه روی دیوار کلیسا نصب شده است. این کلیسا تا حد زیادی در طول طوفان سوئدی ویران، اما در نیمه دوم قرن هفدهم به سبک باروک بازسازی گشت و در سال 1679 مجددا تقدیس شد.

در 15 آگوست 1683، ژان سوم سوبیسکی قبل از اینکه برای نبرد پیروزمندانه خود در وین علیه امپراتوری عثمانی حرکت کند، آخرین نماز خود را در کراکوف در این کلیسا خواند. هنگامی که کنفدراسیون بار، کنترل شهر قدیمی کراکوف را در سال 1772 به دست گرفت، نیروهای روسی از کلیسا (درست خارج از دیوارهای شهر قدیمی) به عنوان سکوی دید توپخانه استفاده کردند که منجر به خسارت قابل توجهی در بنای ساختمانی کلیسا گشت. اما پس از این‌ها در سال 1997، پاپ ژان پل دوم کلیسا را به یک کلیسای کوچک ارتقا داد.

تاریخچه کلیسای قدیمی ویرجین ماری لهستان | یوروپ تورز

معماری و دکوراسیون داخلی کلیسای ویرجین ماری لهستان

نمای باروک کلیسا بر اساس طرح Il Gesù در رم به وجود آمده است. در دیوار ضلع جنوبی کلیسا، نبش گاربارسکا، مجسمه قرن هجدهم وجود دارد که نشان دهنده گلگوتا با صلیب مرکزی آن است. محراب اصلی بازدید از سنت الیزابت توسط مریم باکره را به تصویر می‌کشد و یکی از بزرگترین نمونه‌های منبت کاری باروک در کراکوف به شمار می‌رود.

مشهورترین اثر هنری در کلیسا، شمایل بانوی ما از پیاسک است که در نمازخانه‌ای در ضلع جنوبی شبستان یافت می‌شود. طبق افسانه‌ها، این نماد زمانی که توسط هنرمند اصلی خود در قرن پانزدهم ناتمام ماند، به طور معجزه آسایی کامل شده است. حتی در هنگام تخریب اکثر دیوارهای اطراف آن توسط سوئدی‌ها، این نماد سالم ماند. به هر حال بعد از بازسازی کلسیا در پی تخریب آن توسط سوئدی‌ها شمایل بانوی ما از پیاسک که Jan Matejko تاجی را به آن افزوده بود مجددا در کلیسا نصب شد.

در پشت کلیسا، که اکنون توسط ساختمان‌های اطراف کاملاً از دید بیرونی پنهان شده، هنوز هم قطعه‌ای از باغ قدیمی کارملیت باقی مانده است.

معماری و دکوراسیون داخلی کلیسای ویرجین ماری لهستان | یوروپ تورز

جمع بندی

لیسای ویرجین ماری لهستان از زیباترین مکان‌های گردشگری این کشور به شمار می‌رود. به خصوص برای افرادی که علاقه زیادی به تاریخ و معماری‌های باروک دارند.


سوالات متداول کلیسای ویرجین ماری لهستان

این کلیسا در کجا قرار دارد؟

کلیسای زیبای ویرجین ماری یک کلیسای کاتولیک رومی تاریخی در کراکوف، کشور لهستان است.

اولین کلیسا این مکان در چه سالی و توسط چه کسی ساخته شد؟

طبق افسانه‌ها، اولین کلیسا در این مکان در قرن یازدهم توسط دوک ولادیسلاو اول هرمان پس از رؤیایی که او را به این نقطه در شمال غربی دیوارهای شهر هدایت کرد، تأسیس شد.

سبک معماری این کلیسا چیست؟

نمای باروک کلیسا بر اساس طرح Il Gesù در رم به وجود آمده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!