گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل | زمان بازدید – تصاویر – تاریخچه

گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل | زمان بازدید – تصاویر – تاریخچه

گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل، این مجموعه‌های زیبا که تکمیل‌کننده قصر لایکن بودند، به سبک کلاسیک ساخته شده و به شکل یک شهر شیشه‌ای دیده می‌شوند.

در سال ۱۸۷۳ بود که مجموعه‌ای از گلخانه‌ها توسط معماری به نام آلفونس بالات، برای پادشاه لئوپولد دوم طراحی شد. این مجموعه‌های زیبا که تکمیل‌کننده قصر لایکن بودند، به سبک کلاسیک ساخته شده و به شکل یک شهر شیشه‌ای دیده می‌شوند. گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل منظره‌ای جذاب از طاق‌های وسیع، گنبدهای شیشه‌ای و آلاچیق‌های خاص را به نمایش گذاشته است. همچنین معماری خیره‌کننده این گلخانه توانست الهام بخش معماری جدید بلژیک شده و تاثیر آن در کنار هنر نو در سراسر دنیا گسترده شود. بنابراین اگر علاقه دارید که اطلاعات بیشتری درباره این گلخانه بینظیر کسب کنید، در ادامه همراه ما باشید.

گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل | یوروپ تورز

آشنایی با گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل

گیاهان قرار گرفته در گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل بسیار ارزشمند‌اند، زیرا برخی از آن‌ها به مجموعه‌های اصلی شاه لئوپولد دوم تعلق دارند. این گلخانه هر ساله در فصل بهار به مدت سه هفته برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود و شما می‌توانید طیف وسیعی از گیاهان زیبا و کمیاب را در آن مشاهده کنید. گلخانه لایکن در بخشی از منطقه متروپولیتن بروکسل واقع شده و در فاصله ۵ کیلومتری از شمال مرکز شهر قرار گرفته است. این سازه جذاب و بزرگ که قدمت آن به قرن ۱۹ باز می‌گردد، در پارکی با عنوان دامنه سلطنتی لایکن قرار داشته و گیاهان بینظیری را در دل خودش جای داده است.

آشنایی با گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل | یوروپ تورز

تاریخچه ساخت گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل

پادشاه لئوپولد دوم، یعنی دومین پادشاه کشور بلژیک به علت فرارهایش به کنگو در آفریقا که تنها مستعمره بلژیک بود، همواره با عنوان شخصیتی بحث برانگیز شناخته می‌شد. در حقیقت ایده ساخت گلخانه سلطنتی در سال ۱۸۵۱ و پس از بازدید پادشاه از یک گلخانه بزرگ در لندن به نام “قصر کریستال” به ذهنش رسید. او علاوه بر آن که دوست داشت مجموعه‌ای از گلخانه‌های زیبا و مجلل در کنار اقامتگاهش داشته باشد، بر نشان دادن قدرت‌های استعماری‌اش نیز تاکید زیادی داشت.

در حقیقت گلخانه سلطنتی لایکن از قصر کریستال در لندن الهام گرفته شده و با شیشه و صفحات چدنی ساخته شده است. طراحی این باغ نیز توسط معماری بلژیکی به نام آلفونس بالات با همکاری پادشاه لئوپولد انجام شد و علاقه پادشاه به گیاهان مختلف و زندگی مجلل باعث شد که یکی از فوق العاده‌ترین گلخانه‌های دنیا در بروکسل ساخته شود. جالب است بدانید که علاوه بر کاخ کریستال، خانه نخل در باغ کیو نیز یکی دیگر از منابع الهام برای ساخت این گلخانه سلطنتی بود که در نهایت به بخشی جدا نشدنی از کل کاخ سلطنتی تبدیل شد.

گلخانه لایکن جزوی از پارک خصوصی کاخ سلطنتی به شمار می‌رود که این کاخ خصوصی بین سال‌های ۱۷۸۲ تا ۱۷۸۴ توسط فرمانداران هابسبورگ کشور هلند ساخته شده و “کاخ شوننبرگ” نامیده شد. هر چند که در سال ۱۸۹۰ قسمتی از این کاخ در اثر آتش سوزی از بین رفت، اما پس از بازسازی، دوباره به شکوه سابقش بازگشت.

تاریخچه ساخت گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل | یوروپ تورز

بازدید از گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل

گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل مجموعه‌ای متشکل از گلخانه‌های سرد، نیمه گرمسیری و گرمسیری می‌باشد که صدها گونه مختلف از گیاهان را در دل خودش جای داده و علاوه بر گیاهان، معماری ساختمان نیز یکی دیگر از جاذبه‌های اصلی این مکان می‌باشد. گلخانه لایکن حدودا دو هفته در سال برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود. این دوره معمولا در فروردین و اردیبهشت، یعنی زمانی که گل‌های گلخانه شکوفه می‌دهند، تعیین شده است. هنگام بازدید از این گلخانه شما می‌توانید گیاهان خاص و عجیبی را مشاهده کنید که از کنگو به این مکان آورده شده‌اند. همچنین وجود درختان پرتقالی که قدمت برخی از آن‌ها به صدها سال می‌رسد، از دیگر جذابیت‌های این گلخانه زیبا و دیدنی در بروکسل هستند.

بازدید از گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل | یوروپ تورز

کلام پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم یکی از زیباترین مجموعه‌های گلخانه‌ای در دنیا، یعنی گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل را به شما معرفی کنیم که وجود انواع متنوعی از گیاهان با ارزش در کنار معماری خاص و دیدنی آن باعث شده تا بازدید از این باغ به یکی از فراموش نشدنی‌ترین خاطره‌های افراد تبدیل شود. در نهایت امیدواریم که از توضیحات گفته شده، نهایت استفاده را برده باشید.


سوالات متداول گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل

در چه سالی گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل ساخته شد؟

در سال ۱۸۷۳ بود ک این گلخانه ها توسط معماری به نام آلفونس بالات ساخته شد.

ارزش گیاهان این گلخانه چقدر است؟

گیاهان قرار گرفته در گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل بسیار ارزشمند‌اند، زیرا برخی از آن‌ها به مجموعه‌های اصلی شاه لئوپولد دوم تعلق دارند.

در چه زمانی از سال گلخانه سلطنتی لایکن بروکسل برای عموم باز است؟

گلخانه لایکن حدودا دو هفته در سال برای بازدید عموم بازگشایی می‌شود. این دوره معمولا در فروردین و اردیبهشت، یعنی زمانی که گل‌های گلخانه شکوفه می‌دهند، تعیین شده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!