اتمیوم بروکسل | آشنایی – تصاویر – تاریخچه

اتمیوم بروکسل | آشنایی – تصاویر – تاریخچه

اتمیوم بروکسل، در سال ۱۹۵۸ در نمایشگاهی جهانی که پیام‌آور صلح و دوستی بود رونمایی شد و به همین دلیل است که این سازه با نام EX 58 نیز شناخته می‌شود.

اگر شما هم عاشق دیدن بناهای به یاد ماندنی و خاص هستید، سازه اتمیوم بروکسل یکی از مشهور‌ترین مکان‌هایی است که می‌توانید در طی سفرتان به کشور بلژیک، به آن سری بزنید، بهتر است بدانید که این سازه هنری در ابتدا در سال ۱۹۵۸ به عنوان سمبلی برای نمایشگاه بین‌المللی بروکسل که با عنوان اکسپو ۵۸ شناخته می‌شود، طراحی شد. این سازه در زمان ساختش به عنوان سمبل اراده دموکراتیک با پیام امید به پیشرفت‌های فنی و علمی، برقراری صلح میان ملت‌های مختلف و نگرش امیدوارانه به آینده قلمداد می‌شد. چنانچه علاقه دارید که اطلاعات بیشتری درباره این بنای بی‌نظیر کسب کنید، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

اتمیوم بروکسل

تاریخچه سازه اتمیوم بروکسل

پس از پایان جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۵۸ بلژیک تصمیم گرفت که خودش را به عنوان کشوری قدرتمند بعد از جنگ معرفی کند و یکی از فعالیت‌هایی که در همین زمینه انجام شد، اقدام به طراحی و ساخت بنایی نمادین بود که بعدها “اتمیوم” نامیده شد. این سازه دیدنی همانند برج ایفل در شهر پاریس توانست به عنوان نمادی برای کشور بلژیک شناخته شود.

همانطور که پیش از این گفتیم؛ اتمیوم در سال ۱۹۵۸ در نمایشگاهی جهانی که پیام‌آور صلح و دوستی بود رونمایی شد و به همین دلیل است که این سازه با نام EX 58 نیز شناخته می‌شود. ساخت اتمیوم در سال ۱۹۵۸ کلید خورد و در نهایت شش ماه بعد به پایان رسید. البته این بنا بین سال‌های ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۰۶ نیز تحت بازسازی قرار گرفت و بازدید از آن تا زمان تکمیل بازسازی برای همه ممنوع بود.

تاریخچه سازه اتمیوم بروکسل

آشنایی با سازه اتمیوم بروکسل

بنای اتمیوم بروکسل پس از گذشت حدود نیم قرن هنوز هم در بین مردم جایگاه ارزشمندی داشته و توجه گردشگران زیادی را به خودش جلب کرده است. بد نیست بدانید که این سازه علاوه بر داشتن ارزش سمبولیک که به تاریخچه آن بر می‌گردد، یکی از مهم‌ترین بناهای نمادین در شهر بروکسل و پایتخت سیاسی اروپا به شمار می‌رود.

بدنه این بنا به طور کامل از فولاد ساخته شده و در نگاه اول ممکن است مانند ساختمان‌های فیلم‌های علمی-تخیلی به نظر برسد، اتمیوم بروکسل در حقیقت شبیه آینه‌ای به نظر می‌رسد که همزمان گذشته و آینده را نشان می‌دهد. این بنای جذاب با معماری خاصش ۱۰۲ متر ارتفاع و ۲۴۰۰ تن وزن داشته و از فاصله دور به راحتی قابل تشخیص می‌باشد.

این شاهکار انسانی در حقیقت نشان دهنده دغدغه‌های بشریت در سال‌های ۱۹۵۰ میلادی است که توسط معماری به نام آندره واترکین (Andre Waterkeyn) خلق شده و از یک کره مرکزی با ۸ کره دیگر در اطراف آن تشکیل شده است. هر کدام از این کره‌ها به وسیله رشته لوله‌هایی به باقی کره‌ها متصل شده و هر کدام از آن‌ها به صورت استوار روی ۳ ستون قرار گرفته‌اند. جالب است بدانید که در ابتدا مردم فکر می‌کردند که مجموعه این کره‌ها ۸ عدد می‌باشد، اما به علت آن که کشور بلژیک در زمان ساخت این سازه ۹ استان داشت، این بنا با وجود ۹ کره ساخته شد.

شاید برایتان جذاب باشد که بگوییم این سازه ابتدا قرار بود پس از پایان یافتن نمایشگاه بین‌المللی در سال ۱۹۵۸، از بین برود، اما در نهایت محبوب شدن آن بین مردم و همچنین کسب شهرتی جهانی در طول برگزاری این نمایشگاه باعث شد تا این سازه بتواند به یکی از معروف‌ترین بناهای سمبلیک در کشور بلژیک تبدیل شود.

آشنایی با سازه اتمیوم بروکسل

ویژگی‌ های اصلی سازه اتمیوم

  • وزن کلی سازه: ۲۴۰۰ تن
  • ارتفاع: ۱۰۲ متر
  • ظرفیت مجموع کره‌ها: ۸۰۰ نفر
  • ظرفیت کره مرکزی: ۱۵۰ نفر
  • ظرفیت کره بالایی: ۸۰ نفر
  • ظرفیت کره جانبی: ۲۰۰ نفر
  • قطر هر گلوله: ۱۸ متر
ویژگی‌ های اصلی سازه اتمیوم

کلام پایانی

همانطور که خودتان هم متوجه شده‌اید، سازه اتمیوم بروکسل نه تنها از نظر معماری خاص است، بلکه معناهای متفاوتی را در دل خودش جای داده که باعث شده تا این سازه بی‌نظیر در سطح جهانی محبوب شود. چنانچه شما هم قصد دارید که به کشور بلژیک و شهر بروکسل سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا حتما از این سازه خاص با داستان شگفت انگیزش دیدن کنید.


سوالات متداول اتمیوم بروکسل

اتمیوم بروکسل در چه سالی ساخته شد؟

این سازه هنری در ابتدا در سال ۱۹۵۸ به عنوان سمبلی برای نمایشگاه بین‌المللی بروکسل که با عنوان اکسپو ۵۸ شناخته می‌شود، طراحی شد.

اتمیوم بروکسل از چه جایگاهی برخوردار است؟

این سازه علاوه بر داشتن ارزش سمبولیک که به تاریخچه آن بر می‌گردد، یکی از مهم‌ترین بناهای نمادین در شهر بروکسل و پایتخت سیاسی اروپا به شمار می‌رود.

ویژگی های اصلی اتمیوم بروکسل چیست؟

وزن کلی سازه: ۲۴۰۰ تن
ارتفاع: ۱۰۲ متر
ظرفیت مجموع کره‌ها: ۸۰۰ نفر
ظرفیت کره مرکزی: ۱۵۰ نفر
ظرفیت کره بالایی: ۸۰ نفر
ظرفیت کره جانبی: ۲۰۰ نفر
قطر هر گلوله: ۱۸ متر

سازه اتمیوم بروکسل چگونه به نظر می رسد؟

اتمیوم بروکسل در حقیقت شبیه آینه‌ای به نظر می‌رسد که همزمان گذشته و آینده را نشان می‌دهد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!