کلیسای نوتردام دو سابلون بروکسل | تاریخچه – تصاویر – ویژگی ها

کلیسای نوتردام دو سابلون بروکسل | تاریخچه – تصاویر – ویژگی ها

کلیسای نوتردام دو سابلون بروکسل، این کلیسا در قرن پانزدهم ساخته شده و توسط اشراف و شهروندان ثروتمند بروکسل حمایت می‌شد.

میدان سابلون بروکسل مراکز خرید بسیار معروفی دارد (مخصوصاً بازار شکلات بلژیکی ها)، اما در همان نزدیکی نیز کلیسای نوتردام دو سابلون بروکسل قرار گرفته است. کلیسای بانو سابلون یک کلیسای گوتیک با پیوندی سلطنتی است. این کلیسا نقطه شروع راهپیمایی سالانه Ommegang بوده که یادآور ورود چارلز پنجم به بروکسل است. در ادامه اطلاعات بیشتری در خصوص این کلیسا به شما ارائه خواهیم داد.

کلیسای نوتردام دو سابلون بروکسل | یوروپ تورز

کلیسای نوتردام دو سابلون

این کلیسا در قرن پانزدهم ساخته شده و توسط اشراف و شهروندان ثروتمند بروکسل حمایت می‌شد. نمای بیرونی گوتیک این کلیسا در اواخر برابانتین ساخته شده و دکوراسیون غنی داخلی آن از جمله دو کلیسای کوچک باروک را نیز شامل می‌شود. این مجموعه در سال ۱۹۳۶ به عنوان یک بنای تاریخی در این کشور ثبت شد.

تاریخچه کلیسای نوتردام دو سابلون

تاریخچه این کلیسا به اوایل قرن سیزدهم باز می‌گردد، افسانه‌ها حاکی از آن است که کلیسای کوچک بانو سابلون پس از آن مشهور شد که یک زن مذهبی به نام بئاتریجس سوتکنس خوابی دید که در آن مریم مقدس به او دستور داد مجسمه معجزه آسای «Onze-Lieve-Vrouw op’t Stocxken» را بدزدد. زن مجسمه را دزدید و طی یک سری اتفاقات خارق العاده توانست آن را در سال ۱۳۴۸ با قایق به بروکسل منتقل کند. سپس به طور رسمی این مجسمه را در کلیسا قرار داد و به عنوان حامی انجمن مورد احترام قرار گرفت.

همچنین انجمن قول داد که یک راهپیمایی سالانه به نام Ommegang برگزار کند که در آن مجسمه در بروکسل به نمایش در آید. به همین خاطر امگانگ به یک رویداد مهم مذهبی و مدنی در تقویم سالانه بروکسل تبدیل شد.

تاریخچه کلیسای نوتردام دو سابلون | یوروپ تورز

ساختمان کلیسای نوتردام دو سابلون

به طور کلی اعتقاد بر این است که ساخت و ساز بنای جدید این کلیسا، در حدود سال ۱۴۰۰ آغاز شده است. کل فرآیند ساخت این بنا حدود یک قرن طول کشید. طبق نقاشی‌های دیواری آن مشخص شده که در سال ۱۴۳۵ به پایان رسیده است. اما ساخت و ساز بنای اصلی به دلیل مشکلاتی که پس از مرگ چارلز در سال ۱۴۷۷ به وجود آمد متوقف شد، و دوباره در پایان قرن، ساخت و ساز مجدداً آغاز شد.

شبستان اصلی با هفت خلیج ساخته شده بود که دو تای آخر باید با برجی که هرگز تکمیل نشد بر فراز آن قرار می‌گرفت. ساکراریوم ساخته شده در پشت گروه کر نیز متعلق به سال ۱۵۴۹ است. در پایان قرن شانزدهم، کلیسا توسط کالوینیست‌ها غارت شد و مجسمه مریم مقدس که بئاتریجس سوتکنس آورده بود، شکسته و نابود شد.
با آغاز اشغال فرانسه در سال ۱۷۹۵ و به لطف وفاداری کشیش به جمهوری، کلیسا از غارت ضد مذهبیان اشغالگر و حامیان آنها در امان ماند. این کلیسا برای چند سال بسته بود و به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه کلیسای چپل به خدمات مذهبی (در زمان ناپلئون) می‌پرداخت.

ساختمان کلیسای نوتردام دو سابلون | یوروپ تورز

ویژگی‌ های کلیسای نوتردام دو سابلون

کلیسای نوتردام دو سابلون بروکسل به سبک گوتیک برابانتین ساخته شده است، اگر چه برخی از قسمت‌ها به سبک جدیدتر (باروک) هستند. این بنا به طور سنتی، در کنار کلیسای جامع سنت مایکل و سنت گودولا و کلیسای چپل، به عنوان یکی از سه کلیسای گوتیک که هنوز در مرکز شهر بروکسل پا بر جا هستند، باقی مانده و مورد علاقه گردشگران و توریست‌ها قرار گرفته است.

این کلیسا از سنگ معدن گوبرتانژ ساخته شده است که معدن آن در برابانت والون (تقریباً ۴۵ کیلومتری «۲۸ مایلی» جنوب شرقی محل کلیسا) قرار دارد. برجک‌ها، قله‌ها و نرده‌های رو باز بعدها به کلیسای اصلی اضافه شده و راهروها را به جای شیروانی‌های پیوسته موازی شبستان، با شیروانی‌های عمود بر هم پوشاندند و تکیه‌هایی با قله‌ها ساخته‌اند.

از ویژگی‌های بارز شبستان می‌توان به ستون‌هایی اشاره کرد که بدون سرستون به جلوه عمودی کمک می‌کنند. ستون‌‌های شبستان دوازده مجسمه از حواریون (متعلق به اواسط قرن هفدهم) را در خود جای داده ‌اند که توسط برخی از مجسمه ‌سازان برجسته باروک ساخته شده ‌اند. تریفوریوم به دلیل نقوش ریتمیک vesica piscis بسیار قابل توجه بازدید کنندگان است. نقاشی‌‌های دیواری چند رنگ در گروه کر مربوط به نیمه اول قرن پانزدهم بوده و این کلیسا دارای گنجینه‌های دیگری مانند تکیه‌ای با استخوان‌های سنت ویوینا است.


سوالات متداول کلیسای نوتردام دو سابلون بروکسل

کلیسای نوتردام دو سابلون در کجا قرار دارد؟

این کلیسا در شهر بروکسل و نزدیکی میدان سابلون بروکسل قرار دارد.

کلیسای نوتردام دو سابلون در چه سالی ساخته شد؟

این کلیسا در قرن پانزدهم ساخته شده و توسط اشراف و شهروندان ثروتمند بروکسل حمایت می‌شد.

کل فرایند ساخت کلیسای نوتردام دو سابلون چقدر به طول انجامید؟

کل فرآیند ساخت این بنا حدود یک قرن طول کشید. طبق نقاشی‌های دیواری آن مشخص شده که در سال ۱۴۳۵ به پایان رسیده است. اما ساخت و ساز بنای اصلی به دلیل مشکلاتی که پس از مرگ چارلز در سال ۱۴۷۷ به وجود آمد متوقف شد، و دوباره در پایان قرن، ساخت و ساز مجدداً آغاز شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!