گشت و گذار در موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند

گشت و گذار در موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند

موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند، بزرگترین مجموعه خصوصی در کشور فنلاند بوده که بسیار منحصر بفرد است. این موزه توسط فردی به نام آموس اندرسون سردبیر …

موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند، بزرگترین مجموعه خصوصی در کشور فنلاند بوده که بسیار منحصر بفرد است. این موزه توسط فردی به نام آموس اندرسون سردبیر روزنامه محلی در شهر هلسینکی در سال 1965 تأسیس شد. این موزه به هنر فنلاند در قرون 20 و 21 پرداخته و مجسمه‌ها، طراحی‌ها، چاپ‌ها و پرتره‌های زیبا و منحصر بفردی را به نمایش گذاشته است. موزه اولیه در منزل شخصی آموس اندرسون قرار داشت.

در سال 2018 موزه به مجموعه‌ای به مساحت 13000 متر مربع متشکل از ساختمانی به سبک کارکردی منتقل شد. یک ساختمان زیرزمینی زیبا که توسط معماران در دهه 1930 طراحی شد و در حال حاضر موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند در آن قرار داده شده است. این زیرزمین قبلا محل ایستگاه‌های اتوبوس بود و در حال حاضر به ساختمان دو طبقه‌ای به مساحت 2200 مترمربع تبدیل شده که کلا در زیر زمین مدفون شده است. این بازسازی دارای لابی موزه، فروشگاه، دفاتر اداری، کافه و رستوران است. بخشی از بنای تاریخی به یک سالن تئاتر و سینما با 560 صندلی تبدیل شده است.

موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند | یوروپ تورز

توصیف بیرون ساختمان موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی

 موزه هنر آموس رکس اندرسون هلسینکی در وسط میدان لاسیپالاتسی قرار داشته و به دلیل پنج گنبد پنجره‌دار بتنی که در وسط میدان پراکنده بوده، بسیار متمایز است. این موزه بخاطر نقاشی‌ها و دیگر هنرهایی که به نمایش می‌گذارد به روشنایی و نور روز نیازمند بود اما نوری وجود نداشت.

از طرفی موزه گوگنهام قول داده بود حق امتیازی برای تأسیس یک موزه به کشور فنلاند بدهد تا به صنعت گردشگری این کشور کمک کرده باشد؛ اما در همان سال یعنی سال 2013 موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی اعلام کرد که قصد دارد خانه‌ای جدید و بزرگتر بسازد. این شد که موزه جدید با معماری خیره‌کننده و مدرن با نورپردازی گنبدی شکل در میدان خودنمایی می‌کند.

البته شاید نام گنبد شما را به یاد گنبدهای ساختمان‌های قدیمی بیاندازد در حالیکه این گنبدها بسیار مدرن طراحی و ساخته شده‌اند. این موزه افزوده‌ای به محله فرهنگی هلسینکی بوده که تعدادی موزه هنر معاصر کیاسما، موزه ملی فنلاند و موزه هنر در فاصله کمی از آن قرار دارند.

توصیف داخل ساختمان موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی

سقف مواج و منحصر به فرد موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند بسیاری از گردشگران از جمله نوجوانان را مسحور کرده و تا چند دقیقه به آن خیره می‌شوند تا از راز مواج بودن سقف سر دربیاورند. تابلوهای نقاشی سریالی موجود از آموس اندرسون، پرده از راز یک جنایت برمی دارد و مانند یک کتاب با نگاه کردن به نقاشی‌ها، به راز جنایت پی خواهید برد. به جزء نقاشی‌ها و مجسمه‌های باقیمانده از اندرسون از دیگر هنرمندان مانند سام وانی نیز آثار برجسته‌ای به نمایش گذاشته شده است.

روزنامه‌های قدیمی موجود در این موزه نیز بسیار دیدنی هستند. مجسمه‌های جالب که عمدتا با چوب ساخته شده‌اند، بسیار جذاب بوده و سبک ایجاد آنها نیز جذاب‌تر است. آدمکهای چوبی با قامتهای متفاوت که بیننده را به یاد گرفتاری‌های روزمره مردم می‌اندازد که غرق در روزمرگی هستند و به همین دلیل بسیاری از بازدیدکنندگان این قسمت از موزه را ترسناک توصیف می‌کنند.

در داخل موزه، گالری اصلی یک فضای نمایشگاهی بزرگ بدون ستون بوده که بالای آن توسط یک گنبد بتنی تقویت شده و با صدها دیسک سفید پوشانده شده است. به طور کلی این موزه شامل سه گالری بوده که یکی از آنها گالری اصلی بوده و یک نمایشگاه دائمی است و دو گالری دیگر برای نمایشگاه موقت جهت آثار هنری مدرن هنرمندان معاصر در اختیار هنرمندان گذاشته می‌شود.

توصیف داخل ساختمان موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی | یوروپ تورز

موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی و رونق گردشگری

قبل از اینکه ساختمان موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی فنلاند به ساختمان فعلی منتقل شود، بسیاری از بازدیدکنندگان و توریست‌های خارجی، این موزه را در حد بین الملل نمی‌دانستند و از اینکه باید هزینه بلیط بین الملل را پرداخت کنند، شاکی بودند.

مسئولان موزه با دور اندیشی و انتقال آن به یک ساختمان مدرن توانسته‌اند جاذبه توریستی منحصر بفردی ایجاد کنند که علاقه مندان علاوه بر بازدید آثار هنری موجود در موزه، از معماری عجیب و جذاب ساختمان موزه نیز لذت می‌برند. مسئولان می‌خواستند موزه وارد کشور کنند و به صنعت گردشگری خود رونق دهند اما در حال حاضر با سرمایه گذاری روی هنر سنّتی و مدرن داخلی به آنچه در مورد صنعت گردشگری خواسته‌اند، رسیده‌اند.

موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی و رونق گردشگری | یوروپ تورز

سوالات متداول موزه هنر آموس اندرسون هلسینکی

موزه هنر آموس اندرسون توسط چه کسی تاسیس شد؟

این موزه توسط فردی به نام آموس اندرسون سردبیر روزنامه محلی در شهر هلسینکی در سال 1965 تأسیس شد.

یکی از ویژگی های ظاهری این موزه چیست؟

موزه هنر آموس رکس اندرسون هلسینکی در وسط میدان لاسیپالاتسی قرار داشته و به دلیل پنج گنبد پنجره‌دار بتنی که در وسط میدان پراکنده بوده، بسیار متمایز است.

به طور کلی این موزه چگونه است؟

به طور کلی این موزه شامل سه گالری بوده که یکی از آنها گالری اصلی بوده و یک نمایشگاه دائمی است و دو گالری دیگر برای نمایشگاه موقت جهت آثار هنری مدرن هنرمندان معاصر در اختیار هنرمندان گذاشته می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!