کوه ماترهورن سوئیس | معرفی – تصاویر – تاریخچه

کوه ماترهورن سوئیس | معرفی – تصاویر – تاریخچه

کوه ماترهورن، یکی از بلندترین قله‌های رشته کوه آلپ، کوه ماترهورن می‌باشد. شهرت ماترهورن به حدی بالاست که دیگر جهانیان کشور سوئیس را با این چشم‌انداز زیبا و …

در مورد کوه‌ ماترهورن سوئیس چه می‌دانید؟ در این مطلب شرح این شگفتی منحصر به فرد را به گوش‌تان خواهیم رساند.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر کشور، جاذبه‌ها و مناظر طبیعی آن کشور می‌باشد. در این مورد اگر بخواهیم به کشور سوئیس بپردازیم، مسلما یکی از اولین پاسخ‌هایی که به ذهنمان می‌رسد، رشته کوه‌های باشکوه آلپ می‌باشد که در حد فاصل سوئیس و ایتالیا واقع شده است. یکی از بلندترین قله‌های این رشته کوه، کوه ماترهورن می‌باشد. شهرت ماترهورن به حدی بالاست که دیگر جهانیان کشور سوئیس را با این چشم‌انداز زیبا و البته بسیار کشنده می‌شناسند؛ در ادامه شما را بیشتر با این جاذبه دیدنی آشنا خواهیم کرد.

کوه ماترهورن سوئیس | معرفی - تصاویر - تاریخچه | یوروپ تورز

قله ماترهورن نماد کشور سوئیس

شاید برایتان جالب باشد بدانید علت این پیوند ناگسستنی که میان قله ماترهورن و کشور سوئیس وجود دارد، چیست و چرا جنبه‌ای نمادین پیدا کرده است. 

بگذارید ابتدا کمی شما را با کوه ماترهورن آشنا کنیم. کوه ماترهورن که دارای شکلی تقریبا هرمی و متقارن است، از جمله مرتفع‌ترین کوه‌های آلپ و اروپا به شمار می‌آید که بخش‌های شمالی، شرقی و غربی آن به سمت کشور سوئیس و جنوب این کوه به سمت کشور ایتالیا مایل است.

نام این قله نیز ریشه‌های مختلفی در زبان‌های آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی دارد. در زبان آلمانی، ماترهورن از دو جزء Matte ( به معنی چمنزار ) و Horn ( به معنی قله ) تشکیل شده است. این قله را در زبان ایتالیایی و فرانسوی با نام Cervi می‌شناسند که گرفته شده از نام لاتین قله ماترهورن( یعنی Mons Silvinus ) است.

داستان فتح این کوه نیز بسیار معروف است. 150 سال پیش و در سال 1865، عده از کوهنوردان شهر زرمات که قصد فتح ماترهورن را داشتند راهی سفری مرگبار شدند، که در نهایت باعث از دست رفتن 4 نفر از اعضای گروه گردید.

با این حال این گروه توانست با موفقیت به قله کوه رسیده و نام خود را به عنوان فاتحان این قله چالش برانگیز به ثبت رساند، که حقیقتا جای تحسین دارد؛ چرا که در اینجا، صحبت از قله‌ای به ارتفاع 4.487 هزار متر است! همین امر توانست انگیزه‌ای شود برای کوهنوردان مشتاقی که قصد محک زدن خود را داشته و لذا تصمیم به صعود به این قله سرد و با این حال روح بخش را گرفتند.

در مورد کوه ماترهورن چه میدانید؟

با خواندن بخش پیشین حتما متوجه شده‌اید که فتح این کوه تا چه حد برای کوهنوردان مخاطره‌آمیز است. ماترهورن که دوازدهمین قله مرتفع در کل اروپا است، مثالی بارز بر این واقعیت است که نیازی نیست حتما جز بلند و بالا ترین‌ها باشید، شما همچنان قادرید عنوان زیباترین را کسب کنید 🙂

این کوه سالانه میزبان چیزی در حدود 3 هزار توریست کوهنورد می‌باشد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی، ماترهورن از سمت شمال به شهر زرمات و از سمت جنوب به سروینیا منتهی می‌شود. اگر سری به سوئیس زدید، می‌توانید با مراجعه به موزه‌ی‌ ماترهورن شهر زرمات، به بازدید از تاریخچه کوهنوردی این کوه پر ماجرا پرداخته و شرح اتفاقاتی که در طول تاریخ در آن به وقوع پیوسته است، را از نزدیک ببینید و بشنوید.

تفریحاتی که میتوان در ماتـرهورن سوئیس انجام داد

سفر به ماترهورن سوئیس تنها مختص فصل سرما نبوده و توریست‌های زیادی هم هستند که ترجیح‌شان به سفر در فصول گرم سال است؛ چرا که این فصول نیز تفریحات خاص خود را دارد. موارد زیر از جمله تفریحاتی است که بنابر فصل سفر شما، امکان انجام‌شان را خواهید داشت.

در فصل زمستان

اسکی در ارتفاعی معادل 3883 متر تجربه‌ای بسیار شگفت انگیز و لذت بخش خواهد بود. تصور کنید که قادرید به راحتی بر روی پیست‌هایی با طول 360 کیلومتر اسکی کرده و در زمانی که طول می‌کشد تا به پایین برسید، نگاهی به مناظر فوق العاده زیبای اطراف خود بیندازید؛ احساسی مشابه به فرمانروای کوهستان، اینطور نیست؟ البته این را هم باید در نظر بگیرید که تجربه در اینجا هم حرف اول را زده و شما باید از مهارت کافی برخوردار باشید تا بتوانید از مسیر‌های پر پیچ و خمی که حین اسکی کردن مقابلتان سبز می‌شوند، به راحتی گذر کنید.

تفریحاتی که میتوان در ماتـرهورن سوئیس انجام داد | یوروپ تورز

پرش از هلیکوپتر و اسکی کردن: پرش از هلیکوپتر، برخورد به سطحی نرم و برفین و از بالا اسکی کنان به پایین آمدن، دیگر باید اوج آدرنالینی باشد که می‌توان در این سفر بدست آورد!؛ یک سرسره طبیعی در محیطی آرام و تنها با کوه‌ها. البته این نوع اسکی تنها مخصوص افراد حرفه‌ای بوده و اگر در این زمینه آموزشی ندیده باشید اجازه ی‌انجام چنین کاری را نخواهید داشت.

پیاده روی در این منطقه کوهستانی به شما خواهد گفت که چه عظمتی مقابل روی شما قرار دارد. پس از یک پیاده روی طولانی، می‌توانید به رستوران‌های میان راه رفته و با صرف یک میان وعده خوشمزه همراه با یک فنجان قهوه داغ، انرژی خود را بازیافته و مجددا به راه خود ادامه دهید. 

در فصل بهار

پیاده روی و تماشای مناظر اطراف در حالی که برف‌ها هنوز در حال آب شدن هستند و هوایی مطبوع و خنک در جریان است، آرامشی عمیق را به شما هدیه خواهد کرد. 

پرواز با پاراگلایدر و تجربه احساس یک پرنده در حین پرواز!: شما می‌توانید به صورت تکی یا همراه با یک مربی این کار را انجام دهید و  چشم‌انداز وسیعی از مناظر دیدنی را شکار روز خود قرار دهید.

گورنر گورگ: تنگه گورنر مکانی با یک زیبایی طبیعی و استثنایی است. گذرگاه‌های چوبی که از میان صخره‌های مرتفع مسیر را به پیش می‌رانند، تجربه‌ای شگفت انگیز و اسرارآمیز از قدرت طبیعت را به شما  ارائه خواهند داد.

در فصل تابستان

پیاده روی زیر نور خورشید: در این فصل از سال که دیگر تنها برف سهم ارتفاعات و قله کوه هاست، شروع پیاده روی با همراهی گرمایی مطبوع و دل انگیز خواهد بود و در ادامه این شمایید که جای جای این کوه را در طی یک سفر پرماجرا و هیجان کشف خواهید کرد.

کوهنوردی/صخره نوردی: قله ماترهورن در کنار دیگر صخره‌ها و کوه‌های پیرامون، فرصتی عالی برای شروع یک صعود لذت بخش خواهد بود. فراموش نکنید که تمامی تجهیزات معمول را با خود به همراه بیاورید تا در ادامه به مشکل برنخورید.

دوچرخه سواری در کوهستان: اگر از دوچرخه سواران کهنه کار هستید، می‌توانید با سفر به این منطقه، تنوعی بیاد ماندنی را به مسیر خود داده، تجربه‌ای سرشار از هیجان را با تنی چند از دوچرخه سواران دیگر شروع کنید.

برای صعود به کوه ماترهورن چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟

در صورتی که کوهنوردی با تجربه باشید، صعود به قله ماترهورن نباید چندان برایتان دشوار باشد. به همراه داشتن تجهیزات کامل، پول کافی و برخورداری از سطح آمادگی جسمانی بالا از شروط اصلی صعود به کوه ماترهورن سوئیس (Switzerland’s Matterhorn mountain) است.

در اکثر برنامه‌های کوهنوردی ماترهورن، در مجموع رفت و برگشت حداکثر تا 3 روز به طول می‌انجامد که شامل:

صعود به پناهگاه کوهستانی در روز اول؛

رسیدن به قله و بازگشت به نقطه شروع در روز دوم است.

البته این احتمال را هم باید در نظر گرفت که برخی مواقع، به دلیل آب و هوای غیر قابل پیش بینی، ممکن است کوهنوردان مجبور شوند صعودشان را تا مدت زمان تقریبی یک و نیم تا دو هفته به تعویق بیندازند.

برای صعود به کوه ماترهورن چه نکاتی را باید مورد توجه قرار داد؟ | یوروپ تورز

همچنین دو پناهگاه زرمات و برویل-سروینیا که از جمله پناهگاه‌های کوهستانی شناخته شده هستند، برای ارائه جای خواب و وعده غذایی فعالیت داشته و شما می‌توانید با پرداخت نقدی هزینه، از این امکانات بهره‌مند گردید. فقط دو نکته را باید مد نظر قرار دهید و آن اینکه:

به دلیل عدم وجود منبع آب آشامیدنی در پناهگاه‌ها، لازم است که شما پیش از شروع کوهنوردی بطری آب همراه داشته باشید و در صورت نیاز نیز با جوشاندن آب کوه، نیازتان را برطرف کنید.

از آنجایی که اوج فعالیت پناهگاه‌های کوهستانی در طول تابستان است، لذا توصیه می‌کنیم حتما از قبل برای خود جا رزرو کنید.

جالب است بدانید که بیشتر راهنماها فقط یک کوهنورد را به کوه ماترهورن می‌برند که این مورد، به شما این امکان را می‌دهد تا ضمن تجربه شخصی یک سفر هیجان انگیز، صعودی ایمن و موفق داشته باشید.

دانستی هایی در مورد ماترهورن افسانه ای

ماترهورن در طول تاریخ قاتل بسیاری گردیده است. بد نیست بدانید که تعداد کوهنوردانی که قصد صعود از آن را داشته‌اند ولی کشته شدند به 500 نفر ( از سال 1865 تا 1995 )می رسند.  

لوسی والکر نیز به عنوان اولین زن فاتح ماترهورن شناخته می‌شود که در سال 1871 موفق به فتح این قله گردید. 

عکس کوه ماترهورن نخستین بار در سال 1960، روی بسته بندی شکلات معروف تابلرون ( Toblerone) چاپ شد. این شکلات سوئیسی تاکنون محبوبیت خود را حفظ کرده و شما می‌توانید آنها را که به شکلی جالب در بسته بندی‌های هرمی شکل ( مشابه قله ماترهورن ) به فروش می‌رسد، خریداری نمایید.

تله کابین کلین ماترهورن، با 3880 متر ارتفاع جزو مرتفع‌ترین تله کابین‌های کوه‌های آلپ است؛ لذا شما می‌توانید از آنجا و برفراز ماترهورن چشم اندازی باورنکردنی از این قله کم نظیر را ببینید و چند عکس رویایی از این مناظر بیندازید تا بعدا با مشاهده آنها، یاد و خاطرات کوه‌های آلپ همیشه پوشیده از برف و سرما را با کوه‌های سر به فلک کشیده، که هر کدام داستان خودشان را دارند، باری دیگر زنده کنید.

بزرگترین خانه اسکیمویی با ارتفاع 34 فوت در کوهپایه ماترهورن قرار دارد که در سال 2016، این خانه در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسید.

جالب است بدانید که بیشتر راهنماها فقط یک کوهنورد را به ماترهورن می‌برند. این امکان تجربه شخصی را فراهم می‌کند و یک صعود ایمن و موفق را تضمین می‌نماید.

دانستی هایی در مورد ماترهورن افسانه ای | یوروپ تورز

سوالات متداول کوه ماترهورن

ویژگی های کوه ماترهورن چیست؟

کوه ماترهورن که دارای شکلی تقریبا هرمی و متقارن است، از جمله مرتفع‌ترین کوه‌های آلپ و اروپا به شمار می‌آید.

ارتفاع کوه ماترهورن چقدر است؟

ارتفاع این قله 4.487 هزار متر است.

یکی از جاذبه های مشهور کوهپایه ماترهورن چه نام دارد؟

بزرگترین خانه اسکیمویی با ارتفاع 34 فوت در کوهپایه ماترهورن قرار دارد که در سال 2016، این خانه در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!