درباره کشور هلند بیشتر بدانیم

یکی از کشورهای اروپایی که همواره مقصد گردشگران می باشد و حتی بسیاری از افراد قصد مهاجرت و تحصیل را به آن دارند کشور هلند می باشد. با شنیدن نام کشور مناظری از مزارع انواع گل ها به خصوص رز و لاله هلندی در ذهن ما تداعی می شود. اما چرا همواره هلند در لیست افرادی که قصد مهاجرت یا گردش را دارند در رتبه های نخست قرار می گیرد؟ در ادامه بیشتر با کشور هلند و ویژگی ها و جاذبه های آن آشنا می شویم.

کشور هلند

آشنایی با کشور هلند

در قلمرو پادشاهی هلند، علاوه بر جزایر کوچکی در آمریکای مرکزی، کشور کوچک هلند واقع شده است که در واقع بخش اصلی و اروپایی این پادشاهی می باشد. با توجه به مساحتی که دارد از کشورهای پرجمعیت در اروپا محسوب می شود و جمعیتی در حدود 17 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. اما نکته جالبی که وجود دارد این است که تراکم جمعیت در این کشور توزیع تقریبا یکسانی دارد و ساختار شهرهای این کشور مشابه هم می باشد. بیشتر جمعیت این کشور را از نظر مذهبی مسیحی پروتستان ها تشکیل می دهد و مسلمانان در حدود یک میلیون نفر از جمعیت هستند. از شهرهای مهم این کشور می توان به لاهه، آمستردام، روتردام اشاره داشت که هر کدام از این شهرها ویژگی های خاصی دارند و در جهان شناخته شده می باشند. برای مثال روتردام دومین شهر بزرگ کشور هلند می باشد و به واسطه تعداد اسکله هایی که در این شهر ساحلی وجود دارد، عنوان بزرگترین بندر اروپا را به خود اختصاص داده است.

کشور هلند را با نام ندرلند (Netherlands) نیز می شناسند که به معنی زمین های پست می باشد؛ که در کشورهای دیگر نیز در زبان خودشان به همین نام معنی می دهد. اما علت اینکه ندرلند را زمین پست می نامند چیست؟ هلند از جمله سرزمین هایی است که میزان ارتفاع آن از سطح دریا پایین تر می باشد و بخش عمده این منطقه در ارتفاعی پایینتر از سطح دریا یا چیزی در حدود یک متر بالاتر از سطح دریا می باشد.

کشور هلند

موقعیت جغرافیایی کشور هلند

اگر نگاهی به نقشه اروپا بیندازید در قسمت شمال غربی این قاره، می توانید که هلند را بیابید که از سمت غرب با کشور آلمان و از جنوب با کشور فرانسه هم مرز است و تنها از طریق راه آبی دریا با بریتانیا همسایه می باشد. در اصل بخش عمده این کشور در ناحیه ای که از سه رودخانه بزرگ در اروپا یعنی راین، موز و اسخلده که به دریا می رسیدند تشکیل شده است که نام دلتای راین-موز-اسخلده را به خود اختصاص داده است. پایتخت کشور هلند شهر آمستردام می باشد. همانطور که گفته شد بیشتر مساحت این کشور پایین تر از سطح دریا یا با ارتفاع کمتر از یک متر از سطح دریا واقع شده است اما در بخش جنوب شرقی این کشور می توان تپه های بلندی را یافت که البته ارتفاع بلندترین تپه های این ناحیه چیزی در حدود 300 متر است. به طور کلی مساحت کشور هلند 41528 کیلومتر مربع می باشد. حدود 17 درصد از بخش اروپایی پادشاهی هلند دارای دریا و دریاچه بوده است که به دلایل مختلفی که در ادامه بیان خواهد شد خشک شده اند و برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

کشور هلند

چرا سطح اراضی هلند پایین تر از دریا است؟

همانطور که گفته شد کشور هلند با نام سرزمین پست شناخته می شود و به واسطه ارتفاع آن از سطح دریا است که چنین نامی را به آن اختصاص داده اند. اما این مناطق پست و کم ارتفاع توسط خود مردم ایجاد شده است. حفاری های پی در پی برای استخراج زغال سنگ و خشک کردن دریا برای سد سازی در جلو و مسیر دریا از عواملی بوده است که باعث شده است ارتفاع این مناطق از سطح دریا پایین تر باشد. اما از قرن شانزدهم  با ایجاد خاکریزها و کانال های حساب شده و دقیق از این مناطق حفاظت شده است.

کشور هلند

کشور هلند و آب و هوا

آب و هوا همواره نه تنها یکی از معیارهای اصلی برای محل زندگی است، بلکه تاثیری روانی نیز دارد. کشور هلند به دلیل مجاورت با دریا دارای آب و هوایی مرطوب اما مطبوع می باشد که البته در مجاورت دریا بیشتر این رطوبت حس می شود. تابستان های این کشور معتدل و زمستان های سرد دارد به طوری که میانگین دمایی در زمستان بین 2-6 درجه و در تابستان بین 17 تا 20 درجه می باشد. یکی از ویژگی های آب و هوای هلند غیر قابل پیش بینی بودن آن است و بارش باران را می توان در هر زمان از سال و در مناطق مختلف شاهد و این بارش باران باعث شده است که طبیعتی زیبا را رقم بزند و از آلودگی هوا به دور باشد.

گذشته وجود باران در این کشور در مناطق پست این سرزمین شاهد وزش بادهایی خواهید بود که بعضا برای گردشگران خوشایند نمی باشد. یک از ویژگی های آب و هوایی کشور هلند به واسطه عرض جغرافیایی که در آن قرار دارد، میزان ساعت تابش خورشید می باشد که به طور میانگین در حدود 8 ساعت در ماه دسامبر و 17 ساعت در ماه ژوئن شاهد آن خواهید بود.

کشور هلند

حکومت کشور هلند

حکومت در کشور هلند از نوع پادشاهی و البته از نوع مشروطه می باشد که به این معنی است که ملکه یا پادشاه در سیاست این کشور نقش چندانی ندارد و بیشتر بر عهده مجلس قانون گذار می باشد که از دو حزب بزرگ تشکیل شده اند و هر حزبی که بیشترین کرسی را در انتخابات تصاحب کند، می تواند نخست وزیر را که بالاترین مقام سیاسی اجرایی این کشور می باشد را انتخاب کند. نکته جالب توجه در مورد نمایندگان مجلس هلند باید گفت تعداد اعظم آن ها را مهاجران ترک تبار و مراکشی تبار تشکیل می دهند! کشور هلند جز اتحادیه اروپا و همچنین عضو پیمان نظامی ناتو می باشد.

کشور هلند

هلند سرزمین شهرهای مهم

کشور هلند از جمله کشورهای اروپایی است که شهرهای مهم بسیاری را در خود جای داده است و هر کدام از این شهرها فعالیت خاص و موقعیت ویژه ای دارند که در دنیا شناخته شده است.از جمله شهرهای مهم در هلند، می توان به آمستردام، لاهه، روتردام و … اشاره داشت که در ادامه بیشتر با این شهرها آشنا خواهیم شد.

کشور هلند

پایتخت کشور هلند

پایتخت کشور هلند و بزرگترین شهر آن می باشد که در استان هلند شمالی واقع شده است که از نظر گردشگری از شهرهای محبوب اروپا نیز محسوب می شود. این شهر در ابتدا روستایی بود که عمده فعالیت آن ماهیگیری بود اما در زمان شکوفایی هلند در قرن 17 روند رو به رشدی را تا به امروز داشته است. پایتخت بودن این شهر باعث نشده است که این شهر مانند برخی از پایتخت ها شلوغ باشد، زیرا برای ثبات در تراکم جمعیت برخی از مراکز مهم مانند وزارتخانه ها و … در شهرهای دیگر هلند قرار دارند. هر ساله این شهر به واسطه بافت زیبای قدیمی خود که به نوعی،  خود موزه ای می باشد چیزی بیش از 10 میلیون گردشگر را از سراسر دنیا جذب کرده است. از جاذبه های تفریحی این شهر می توان به قایق سواری در کانال داخلی این شهر اشاره کرد می توان بافت قدیمی شهر را در طول این مسیر نیز نظاره گر بود.

کشور هلند

روتردام دروازه اروپا

روتردام را به عنوان بزرگترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان می شناسند. این شهر در هلند جنوبی واقع شده است و عمده جمعیت این منطقه را افراد خارجی تبار تشکیل می دهند. به شهر روتردام لقب دروازه اروپا را داده اند زیرا راه آهن ها، جاده ها و راه های هوایی و آبی از این ناحیه که دلتای سه رودخانه راین-موز- اسخلده می باشد حجم گسترده را رفت و آمد و ترانزیت تشکیل می دهند. این شهر در جنگ جهانی دوم آسیب های بسیاری دیده بود و بازسازی بافت شهر باعث به وجود آمدن تنوع در این شهر شده است، به گونه ای که آسمان خراش های بسیاری را می توان در این شهر دید که در دیگر شهرها کمتر وجود دارد.

کشور هلند

لاهه، پایتخت حقوقی جهان

شاید بتوان معروف ترین شهر کشور هلند را لاهه نامید که کمتر کسی است که نام آن را نشنیده باشد. این شهر در غرب کشور هلند واقع شده است و به عنوان پایتخت اداری هلند شناخته می شود زیرا دولت، مجلس، دیوان عالی کشور و بیشتر وزارتخانه های هلند در این شهر واقع شده است. شهر لاهه مرکز استان هلند جنوبی است. این شهر یکی از مقرهای سازمان ملل متحد می باشد و همچنین به دلیل وجود دادگاه بین الملل، دادگاه جنایی بین الملل و چیزی بیش از 200 سازمان بین المللی که در آن وجود دارد، به عنوان پایتخت حقوقی جهان نیز شناخته می شود. لاهه سومین شهر پرجمعیت هلند می باشد.

کشور هلند

هلند سرزمین لاله ها و آسیاب های بادی

بعد از اینکه با کشور هلند و موقعیت جغرافیایی و سیاسی این کشور آشنا شدیم بهتر است به معرفی زیبایی این کشور بپردازیم و ببینیم چرا هلند همواره یکی از مقاصد گردشگری می باشد. اگر از فردی در مورد هلند بپرسید به احتمال زیاد از گل های این کشور صحبت خواهد کرد زیرا هلند از جمله کشورها یا بهتر بگوییم از معدود کشورهایی است که در زمینه تجارت گل فعالیت دارد و سالانه جشنواره ها و نمایشگاه های بین المللی گل در این کشور برگزار می شود و بخشی از اقتصاد این کشور را تجارت گل پوشش می دهد؛ به طوری که رتبه اول در جهان را در زمینه صادرات گل دارد.

کشور هلند

همانطور که گفته شد در مناطق پست کشور هلند که بخش قابل توجهی از این کشور را تشکیل می دهد، بادها در حال وزیدن هستند و از این رو در این مناطق آسیاب های بادی که یادگار گذشتگان است دیده می شود و امروزه نیز از این اتفاق طبیعی برای تامین انرژی نیز استفاده می کنند.

آشنایی با مردم هلند

مردم هلند به واسطه اخلاق خاصی که دارند که البته پسندیده است بسیار شناخته شده هستند. آنها بسیار مردمی خوشرو هستند و مهمترین نکته ای که همواره در نظر دارند برابری افراد با یکدیگر است. مردم هلند در ابتدا شاید چندان خونگرم به نظر نرسند اما زمانی که با آنها معاشرت داشته باشید و یا حتی به زبان هلندی نیز صحبت کنید، خواهید دید بسیار مهمان نواز می باشند و حتی حس شوخ طبعی بالایی دارند. یکی از ویژگی های رفتاری و اخلاقی که در مورد مردم هلند بسیار به چشم می خورد صراحت کلام ایشان است و با طرف مقابل خود بدون پرده و با صراحت صحبت می کنند و اهل تعارف نیستند، که البته هیچ گونه گستاخی و بی ادبی در رفتار آنها مشاهده نخواهید کرد.

کشور هلند

از ویژگی های دیگر مردم هلند می توان به این مورد اشاره داشت که هیچگاه در مورد شما قضاوت نخواهند کرد مخصوصا زمانی که شما در مورد خود صحبت می کنید نقاط قوت شما را می بینند و از دید نقاط قوت شما به شما نگاه می کنند و از این رو می توان گفت بودن در بین مردم هلند باعث می شود که شما خود را بیشتر بشناسید و کمالات انسانی را دریافت کنید. از عادت ها و نحوه زندگی مردم هلند می توان به این نکته اشاره داشت که کمتر خانه ای را خواهید دید که پنجره های آن با پرده پوشیده شده باشد و اکثر آن ها بدون پرده هستند و با گل و عروسک پنجره های خود را پوشش می دهند. مردم هلند به راحتی تغییر را می پذیرند مخصوصا در مورد محیط زندگی آنها. در هلند تغییرات در سطح شهر به آرامی رخ می دهد و ممکن است این فرآیند چند سال طول بکشد اما این باعث شکایت افراد نمی شود زیرا می دانند به زودی انجام می پذیرد و رها نمی شود. 

دوچرخه سواری در کشور هلند

هلند کشور خاصی است و نمادهای بسیاری دارد که توسط آنها به دنیا معرفی می شوند. علاوه بر شهرهای مهم و تجارت گل، کشور هلند به کشور دوچرخه سوارها معروف می باشد. به طوری که حمل و نقل در این کشور بیشتر توسط دوچرخه صورت می گیرد و هر فردی دوچرخه شخصی دارد، حتی برخی از سرویس های مدارس به نوعی ماشین های دوچرخه مانند هستند که شاگردان نیز باید رکاب بزنند تا به مقصد برسند. در این کشور برخلاف کشورهای دیگر که آمار تصادف خودروها بالاست، تصادف با دوچرخه بیشتر از خودروها می باشد. اما با این وجود شما شاهد هیچگونه ترافیکی در این شهر نخواهید بود، و حتی برای سفر به شهرهای اطراف، دوچرخه سواری و استفاده از دوچرخه انتخاب اول افراد می باشد. بسیاری از افرادی که به منظور تحصیل یا مهاجرت به این کشور می آیند، خرید دوچرخه را در اولویت کاری خود قرار می دهند.

کشور هلند

اهمیت قایق در کشور هلند

کشور هلند به خاطر استفاده از دوچرخه دارای آب و هوای بسیار پاک می باشد، یکی دیگر از جنبه های زندگی در هلند، زندگی بر روی قایق می باشد. برخی از افراد تمام طول روز بر روی قایق ها هستند و زندگی روزمره خود را می گذرانند. حتی روستایی به نام گیتورن وجود دارد که به ونیز هلند مشهور است و رفت و آمد در این روستا با استفاده از قایق ها انجام می شود.بسیاری از افراد جشن ها و مهمانی های خود را نیز بر روی قایق برگزار می کنند. از این رو قایق و قایق سواری نیز از دیگر وسایلی است که در کشور هلند طرفدار بسیاری دارد.

کشور هلند

کشور هلند دارای بالاترین میزان رفاه برای کودکان

همه ما می دانیم که کودکان آینده ساز سرزمین و دنیای آینده هستند و اگر به خوبی و در صلح و آرامش بزرگ شوند، بزرگسالی آنها به بهترین شیوه ادامه می یابد و شاهد رشد و کمال انسانیت خواهیم بود. شخصیت همه افراد در کودکی شکل می گیرد، و دولت و فرهنگ کشور هلند این قضیه را به خوبی درک کرده است و برای بزرگ کردن کودکان هم دولت و هم خانواده های ایشان برنامه ی ویژه ای دارند که می توان گفت منحصر به فرد است. کودکان از همان ابتدا با قوانین اجتماعی آشنا می شوند و برای اشتباهی که انجام داده باشند مورد تنبیه جسمی و روانی قرار نمی گیرند. کودکان در هلند بدون هیچگونه مانعی در مکان هایی که برای بازی آنها تعبیه شده است به بازی می پردازند و از شادی آنها در هر مکانی جلوگیری به عمل نمی آید و در جشن ها بچه ها به راحتی به شادی و دویدن مشغول هستند. در هلند کودکی را عبوس و ناراحت نخواهید دید و اگر از نظر مکانی محدودیتی برای آنها باشد با تصویر سازی آن را برابری خود برطرف می کنند. در سال 2013 کشور هلند از نظر بالا بودن میزان رفاه برای کودکان در جهان رتبه نخست را دریافت کرد.

کشور هلند

هلند کشوری در آستانه زندان های خالی

یکی از ویژگی های جالب مربوط به کشور هلند خالی بودن بیشتر زندان های این کشور است که بعضا به موزه و یا هتل تغییر کاربری داده اند. اما چه طور یک کشور ممکن است بدون زندان باشد. گذشته از فرهنگ سازی که در دوران طلایی و توسعه در کشور هلند انجام شده است و از کودکی به کودکان درست زندگی کردن را آموزش می دهند، در دهه های اخیر برخی از جرایم در این کشور تعریف خود را از دست داده اند و به نحوی دیگر با آنها برخورد می شود. بنابراین این جرایم دیگر جرم محسوب نمی شوند که بخواهند مجرمی داشته باشند. برای مثال خرید و فروش برخی از مواد مخدر در این کشور آزاد شده است و حتی در کافه های شهر آمستردام به راحتی مواد مخدری مانند حشیش مصرف می شود و گردشگران بسیاری برای مصرف این مواد به این شهر می آیند. از طرفی کاهش طول مدت زندان در این کشور خود باعث خلوتی زندان ها در این کشور شده است.

کشور هلند

هلند سرزمینی برای شروعی دوباره

هلند از جمله کشورهای اروپایی است که به دلیل قوانین و موقعیت هایی که دارد، یکی از کشورهای مهاجر پذیر محسوب می شود. یکی از ویژگی های خاص این کشور این است که هر زمان که با کمبود نیرو مواجه شود، به راحتی اعلان بین المللی می دهد و از هرجایی در دنیا شما درخواست دهید بررسی می شود. یکی از سیاست های هلند جذب افراد متخصص و کارآفرین می باشد و شرایط خاصی را برای افرادی که به این کشور برای سرمایه گذاری و شروع استارت آپ مهاجرت می کنند در نظر گرفته است و کمک هایی از سوی دولت برای رشد آنها می شود. افرادی که در زمینه کشاورزی، معماری، الکترونیک و … فعالیت دارند از شانس های بیشتر برخوردار می باشند.

کشور هلند

تحصیل در کشور هلند

هلند امروزه به بهشت دانشجویان، مخصوصا دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. وجود محیطی پر انرژی برای تحصیل، برخورداری از امکانات اسکان و … از جمله مزیت های تحصیل در هلند محسوب می شود. یکی از عمده دلایل دانشجویان برای تحصیل در هلند، وجود دانشگاه هایی معروف و شناخته شده در دنیا می باشد که امکانات بسیاری را به دانشجویان خود برای پیگیری پروژه های خود می دهند. وجود امنیت تحصیلی، روانی در محیطی کاملا علمی از دیگر دلایل افراد برای تحصیل در دانشگاه های هلند می باشد.اتحادیه اروپا بر این اساس بودجه قابل توجهی را به این کشور برای توسعه هر چه بیشتر علوم دانشگاهی و رشد آن داده است.

کشور هلند

از جمله دانشگاه های شناخته شده در کشور هلند می توان به دانشگاه فنی و مهندسی دلفت و دانشگاه آیندهوون اشاره داشت که خواستگاه بسیاری از تلاش ها برای پیشرفت دنیا حال حاضر می باشند. گذشته از این موارد همجواری با کشورهای پیشرفته اروپایی ماننند آلمان و فرانسه باعث شده است که هلند به راحتی با این کشورها تبادل اطلاعاتی داشته باشند و کنفرانس های بسیاری را در زمینه های مختلف برگزار کنند. 

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!