پارکو آککودوتی رم | معرفی – تصاویر – تاریخچه

پارکو آککودوتی رم | معرفی – تصاویر – تاریخچه

پارکو آککودوتی، فضاهای سبز و طبیعت بکر از جمله مکان‌های مورد علاقه برای گردشگران و مسافران مناطق مختلف در هر کجای دنیا است. یکی از بزرگ‌ترین و …

فضاهای سبز و طبیعت بکر از جمله مکان‌های مورد علاقه برای گردشگران و مسافران مناطق مختلف در هر کجای دنیا است. یکی از بزرگ‌ترین و شاید زیباترین این مناطق پارکو آککودوتی رم است.

برای گردشگران این کشور بازدید و گردش در این منطقه را توصیه می‌کنیم. برای آشنایی بیشتر با این مکان با ما همراه باشید.

پارکو آککودوتی رم | یوروپ تورز

تاریخ پارکو آککودوتی رم

این منطقه یکی از بزرگ‌ترین مناطق در شهر رم کشور ایتالیا است  که از سال‌های 1965 برای ایجاد فضای سبز در نظر گرفته شده بود. اما در این منطقه زاغه‌های بسیاری وجود داشت که به صورت دهکده‌های کوچک برای سکونت  روستاییان کم درآمد این شهر درآمده بود.

زمانی طولانی لازم بود تا بتوان این منطقه را از این زاغه‌ها و مالکان آن آزاد نمود. در آن زمان در منطقه پارکو آککودوتی رم  قناتی  به نام فلیس وجود داشت که بیشتر روستاها در اطراف آن شکل گرفته بودند و روستائیان زیادی در این منطقه ساکن بودند. برای همین سلب مالکیت زمین‌های این منطقه تا اوایل دهه 70 به طول انجامید.

در سال‌های 1986 به خاطر برخی گمانه زنی‌ها احتمال آن می‌رفت که در این منطقه ساختمان‌سازی انجام شود و زیبایی منطقه به شکل بسیار شدیدی در خطر افتاد. در این زمان اهالی پارکو آککودوتی رم  تصمیم به ایجاد کمیته‌ای برای حفاظت از پارک قنات‌ها و شهر رم قدیم  گرفتند. این امر در سال 1988 انجام پذیرفت و در این منطقه پارکو آککودوتی رم بنا نهاده شد.

نمای داخلی پارک

پارکو آککودوتی رم (Parco degli Acquedotti) یک منطقه بسیار زیبا و بکر برای گردش و لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه است. پوشش گیاهی این پارک که به پارک قنات‌ها شهرت دارد بسیار متنوع است اما بیشتر آن را درختان سر به فلک کشیده کاج تشکیل می‌دهد. حوضچه‌های زیادی از قنات فلیس در این منطقه سرچشمه گرفته و زندگی را در پارکو اککودوتی رم به جریان می‌اندازد. همچنین وجود آبشارهای فراوان در این منطقه به آن زیبایی غیر قابل  توصیفی هدیه نموده است. یک منطقه بسیار هموار در پارکو اککودوتی رم این منطقه را به محلی مناسب برای ساخت زمین ورزش تبدیل نموده است.

مکان های دیدنی پارکو آککودوتی رم

در این قسمت از شهر رم آثار باستانی فراوانی وجود دارد که علاقمندان این علم را از سراسر دنیا هر ساله به این منطقه می‌کشاند. همچنین در این منطقه کلیسای سن پولیپارپو نیز وجود دارد. وجود قنات‌های فراوان در این منطقه پارکو آککودوتی رم آن را به پارک قنات‌های شهر رم مشهور نموده است.

قنات کلودیو و قنات آنیونووس توسط کالیگولا در سال 38 بنا نهاده شده‌اند. تداخل قوس‌های این قنات‌ها به آن زیبایی شگفت انگیزی بخشیده است.  در سال‌های 1585 تا 1590 به دستور پاپ بخشی از قنات مارچیو تخریب شد تا قنات فلیس جایگزین آن شود. از قنات مارچیو آثار بسیار اندکی تا به حال باقی مانده است.

همچنین در این منطقه خانه باستانی کانتون در امتداد راه  آهن رم- سفانو وجود دارد که قدمت این بنا به قرن 13 میلادی باز می‌گردد. در این منطقه همچنین برج‌هایی از قرون وسطی در تقاطع قنات‌های کلودیو و مارسیو هنوز پا بر جا باقی مانده است. بخشی از سنگفرش‌های آن دوره نیز در  پارکو آککودوتی رم هنوز به چشم می‌خورد.

مساحت پارک قنات های رم

پارکو آککودوتی رم مساحتی بالغ بر 240 هکتار دارد که شامل زمین‌های ورزشی و محل‌های بسیار وسیع برای پیاده رویی است. در این پارک می‌توانید علاوه بر ورزش و تفریح از آثار تاریخی و بناهای مشهور قرون وسطی در این منطقه نیز دیدن نمایید. در این پارک حدود 11 قنات بزرگ وجود داشته است که 6  قنات از این تعداد هنوز باقی مانده است. این قنات‌ها توسط رومیان در این منطقه ساخته شده بودند.  تنها یکی از این قنات‌ها به دوران رنسانس تعلق دارد. در پارکو آککودوتی رم همچنین مقبره‌هایی از دوران گذشته و خندق‌های قدیمی بسیاری وجود دارد

اسامی قنات های پارکو آککودوتی رم

از قنات هایی  که در این پارک  ساخته شده اند  می‌توان به این موارد اشاره نمود: آنیووتوس، آکوامارسیا، تپولا، یولیا، فلیس، آکواکلودیا، آنیو نووس.

از این تعداد قنات بقایای قنات کلودیو هنوز قابل مشاهده است و از بقیه آثار کمی باقی مانده است. همچنین در این مکان یک مقبره یا معبد با مجسمه‌ای از یک کبوتر کوچک وجود دارد که به آن تقدس خاصی می‌بخشد. وجود هتل‌های با آب‌های گرم  این مکان را به مکانی ایده آل برای گردشگران منطقه بدل نموده است.

آرامگاه صد قدم

در میان قنات کلودیو و راه آهن رم – کاسیو آرامگاه صد قدم وجود دارد. نام این آرامگاه از تعداد قدم‌های منتهی شده به محفل خاکسپاری گرفته شده است.  وجود طاقچه‌های زیبا و ساکوفاژی از جنس مرمر و همچنین درب شیبدار به این فضا زیبایی خاصی بخشیده است.

امکانات پارک قنات ها در رم

در پارکو آککودوتی رم می‌توانید با خیال راحت از وای  فای رایگان پارک استفاده نموده و هنگام پیاده رویی در این فضای دلنشین از طبیعت زیبای منطقه در کنار تکنولوژی پیشرفته لذت ببرید. همچنین در این پارک هتل‌های مجهز با امکانات بسیار پیشرفته منتظر گردشگران داخلی و خارجی منطقه است که یک روز عالی را در کنار اعضای خانواده و یا دوستان خود در فضای طبیعی و زیبا آن سپری و از امکانات هتل برای استراحت و رفع خستگی خود استفاده نمایند.

این هتل ها  تنها 750 متر با ایستگاه مترو این منطقه فاصله دارد. در نزدیکی پارکو آککودوتی رم یعنی تقریبا حدود 3 کیلومتری آن زمین گلف  قرار گرفته است و از این جهت بسیار مطلوب علاقمندان این ورزش پر جاذبه است.

همچنین پارکو آککودوتی رم برای تورهای مدرسه‌ای و تورهای گردشی به این منطقه امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته است. از جمله این خدمات می‌توان به همراهی لیدر محلی اشاره نمود. برای افرادی که در تردد مشکل دارند و یا بالای 65 سال سن دارند از صندلی چرخدار و یا صندلی‌های برقی  استفاده می‌شود.

امکانات پارک قنات ها در رم | یوروپ تورز

دسترسی به پارک قنات ها

اگرچه فاصله پارکو آککودوتی رم با این شهر چیزی حدود 8 کیلومتر است و زمان زیادی برای رسیدن به آن تلف نمی‌شود. اما برای رسیدن به این منطقه در نزدیکی شهر وسایل نقلیه مختلفی در دسترس افراد قرار دارد. ایستگاه مترو تنها با فاصله 3 کیلومتر از محل ورودی این پارک واقع شده است و وجود چند ایستگاه اتوبوس نیز باعث سهولت دسترسی افراد به این منطقه شده است.

اما برای کسانی که با خودرو شخصی به دیدن این منطقه می‌روند نیز امکانات ویژه‌ای تدارک دیده شده است. وجود پارکینگ مناسب از جمله امکانات برای راحتی بازدیدکنندگان آن است. همچنین برای افرادی که علاقمند به دوچرخه سواری هستند نیز ایستگاه‌های کرایه دوچرخه در این مکان تدارک دیده شده است.

بازدید از این پارک برای چه افرادی مناسب است

در یک روز تعطیل همراه شدن با اعضای خانواده و یا دوستان می‌تواند یک تفریح مفرح و جذاب برای علاقمندان این منطقه باشد. همه افراد می‌توانند به سادگی در پارکو آککودوتی رم از امکانات داخل آن استفاده و از طبیعت آن لذت ببرند. تمام ورودی‌های پارک قابل دسترسی برای تمام افراد است و هیچ گونه هزینه‌ای بابت ورود به این منطقه از گردشگران آن اخذ نمی‌شود.

زمان بازدید از پارکو آککودوتی

برای اینکه از طبیعت منطقه استفاده نمایید می‌توانید یک روز کامل را در آن سپری کنید. اما برای بازدید از بناها و آثار تاریخی در پارکو آککودوتی تنها چیزی حدود یک تا دو ساعت کافی است. به شما توصیه می‌کنیم که در تور شهر رم حتما از این منطقه و آثار تاریخی آن و همچنین طبیعت زیبای آن دیدن نمایید. به دلیل وجود محل‌های برای پیاده روی حتما از کفش مناسب این ورزش استفاده نمایید. داشتن یک بطری آب و دوربین عکاسی به ثبت لحظات خوش شما در این پارک کمک زیادی می‌نماید. فراموش نکنید که در بعضی از قسمت‌ها زمین شیبدار و راه رفتن بر روی آن با کمی سختی همراه است

محل های ورود به پارکو آککودوتی

اگر علاقمند به گردش در فضای خارجی پارکو آککودوتی رم باشید. به شما مژده می‌دهیم که این کار نیز امکان‌پذیر است. فضای خارجی پارک قنات‌ها از کنار دیوارهای اطراف رم آغاز می‌شود که از میان تاکستان‌ها این منطقه عبور می‌کند. گذر از این قسمت از منطقه در فصل برداشت انگور خود یک لذت فراموش نشدنی خواهد بود.

فراموش نکنید که وارد مزارع و تاکستان‌های انگور منطقه نشوید. این مزارع با نرده حفاظ کشی شده و محفوظ است. توصیه می‌کنیم که از این منطقه در شب نیز به علت وجود حیوانات عبور نکنید. این پارک تمام روزهای هفته پذیرای گردشگران از سراسر دنیا به این منطقه است و شما می‌توانید به سادگی از تمام ورودی‌های پارک وارد آن شوید.

روز های کاری بازدید از آثار تاریخی

همان گونه که اشاره شد در این منطقه آثار تاریخی فراوانی وجود دارد که باعث جذب هزاران گردشگر هر ساله به این منطقه می‌شود. روزهای کاری پارکو آککودوتی رم و ساعات بازدید از پارک  به این شرح است.

موزه دیوارها: همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت 9 صبح تا 14.

کارخانه کاغذ لاتین: هر روز از ساعت 9.30 دقیقه تا 16.30 دقیقه. اما  این ساعت در روزهای تابستان تا ساعت 18.30 دقیقه افزایش می
یابد.

آرامگاه پریسیلا: این آرامگاه در فصل بهار برای عموم بازدیدکنندگان باز است. اما دسترسی به مقبره داخل آن فقط در بعضی از مواقع خاص قابل انجام است. در این منطقه وجود چندین آرامگاه تا ساعتی شما را مسحور خود خواهد نمود.

کلیسای این منطقه نیز در زمان اوج سفرهای گردشگری به این منطقه هر روز بر روی عموم باز است. این زمان از ساعت 9 صبح آغاز و تا غروب آفتاب ادامه دارد. فراموش نکنید که روزهای دوشنبه این مکان تعطیل است. در این پارک موزه‌های متعددی نیز وجود دارد که امکانات ویژه‌ای برای افراد نابینا و یا معلولان جسمی حرکتی ارائه می‌نماید. متون صوتی و یا متون بریل از جمله این امکانات است.

باید ها و نباید ها در پارکو آککودوتی رم

پارکو آککودوتی یک منطقه حفاظت شده در شهر رم است که گردشگران و بازدیدکنندگان در آن می‌توانند از بسیاری امور در این پارک لذت ببرند. از اموری که در این پارک می‌توان انجام داد عبارتند از:

طبیعت گردی و لذت بردن از مناظر طبیعی، پیاده روی و یا دوچرخه سواری، تماشای پرندگان زیبا در این منطقه، استفاده از انواع امکانات تفریحی و ورزشی، شرکت در دوره‌های آموزشی و تحقیقات علمی. اما در پارکو آککودوتی رم نمی‌توان به انجام بعضی امور مبادرت نمود. مانند:

ساختمان‌سازی و یا باز نمودن جاده‌های جدید، ایجاد معادن، شکار و ماهیگیری، صید و آزار حیوانات، قطع درختان، روشن نمودن آتش، ریختن زباله، نصب سیستم تبلیغاتی، اجرای مسابقات ورزشی.

بیش از 80 درصد از پارکو آککودوتی رم  به بخش خصوصی تعلق دارد و حدود 2 درصد از آن نیز به بخش نظامی تعلق دارد. البته دولت این کشور در صدد عمومی نمودن بخش‌های دیگر این پارک است. فراموش نکنید برای بازدید از این پارک به صورت گروهی و تورهای گردشی لازم است که از قبل رزرو انجام شود. زیرا بعضی از مکان‌های گردشی در این منطقه در روزهای خاص به تورهای گروهی خدمات ارائه می‌نمایند.

باید ها و نباید ها در پارکو آککودوتی رم | یوروپ تورز

سوالات متداول پارکو آککودوتی

پارکو آککودوتی چگونه منطقه ای میباشد؟

پارکو آککودوتی رم یک منطقه بسیار زیبا و بکر برای گردش و لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه است. پوشش گیاهی این پارک که به پارک قنات‌ها شهرت دارد بسیار متنوع است اما بیشتر آن را درختان سر به فلک کشیده کاج تشکیل می‌دهد.

ویژگی های این پارک چیست؟

پارکو آککودوتی رم مساحتی بالغ بر 240 هکتار دارد که شامل زمین‌های ورزشی و محل‌های بسیار وسیع برای پیاده رویی است. در این پارک می‌توانید علاوه بر ورزش و تفریح از آثار تاریخی و بناهای مشهور قرون وسطی در این منطقه نیز دیدن نمایید. در این پارک حدود 11 قنات بزرگ وجود داشته است که 6  قنات از این تعداد هنوز باقی مانده است.

بازدید از این پارک زیبا، برای چه افرادی مناسب میباشد؟

در یک روز تعطیل همراه شدن با اعضای خانواده و یا دوستان می‌تواند یک تفریح مفرح و جذاب برای علاقمندان این منطقه باشد. همه افراد می‌توانند به سادگی در پارکو آککودوتی رم از امکانات داخل آن استفاده و از طبیعت آن لذت ببرند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!