محله گوتیک بارسلونا

محله گوتیک بارسلونا

یکی از مدرن ترین شهرهای کشور اسپانیا، بارسلونا محسوب می شود که از محله های جالب و مشهور بسیاری تشکیل شده است. محله گوتیک بارسلونا یکی از معروف ترین محله های اسپانیا به شمار می آید که به عنوان منطقه فرهنگی – تاریخی شناخته می شود و جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده است.

اگر به مناطق و محله های تاریخی علاقه دارید، بدون شک در سفر به کشور اسپانیا و شهر بارسلونا، بازدید از محله قدیمی گوتیک یکی از بهترین گزینه های گردشگری محسوب می شود که می توان از نزدیک با فرهنگ، تاریخ و قدمت این محله آشنا شد.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با محله گوتیک بارسلونا بیشتر آشنا کنیم؛ بنابراین توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با محله گوتیک بارسلونا؛ قلب تپنده شهر

منطقه فرهنگی تاریخی گوتیک یکی از معروف ترین محله های اسپانیا محسوب می شود که لقب قلب تپنده شهر بارسلون را به خود اختصاص داده است و با نام « محله باری گوتیک» نیز شناخته می شود.

در این منطقه تاریخی، جاذبه های دیدنی و گردشگری بسیاری از جمله ساختمان های تاریخی، موزه های متنوع و … وجود دارد که بدون شک بازدید از آن سفری خاطره انگیز و به یادماندنی را برای شما رقم خواهد زد؛ بنابراین اگر به کشور اسپانیا سفر کرده اید و به محله های تاریخی با جاذبه های دیدنی علاقه دارید، توصیه می کنیم سری به محله گوتیک بارسلونا بزنید.

محله گوتیک بارسلونا

تاریخچه شهر بارسلون اسپانیا

شهر بارسلون از منطقه باری گوتیک امروزی شکل گرفته است که از غرب به خیابان لارامبلا و از شرق به ویا لیِتانا محدود می شود. این منطقه ابتدا در سال 133 قبل از میلاد توسط رومی ها بر روی تپه « مونس تابر» با نام « بارسینو» بنا شده است. خیلی سریع دیواری با ارتفاع 18 متر و ضخامت 8 متر در منطقه کشیده شد و 78 برج دفاعی در محله احداث گردید. دیوار محله بر اساس استانداردهای روز به طول 1270 متر بنا شد و از سازه های عظیم آن دوران به شمار می رفت.

خیابان های اصلی آن زمان همچنان به عنوان خیابان این منطقه وجود دارند و بزرگترین حفاری های رومی که بیرون از شهر رم انجام شده است، در شهر بارسلونا قرار گرفته اند. اغلب یادمان ها و بناهای تاریخی این منطقه به قرن 14 و 15 میلادی تعلق دارد که مقارن با گوتیک کاتالونیا و سال های شکوفایی نیروی دریایی بارسلون می باشند. با همه این تفاسیر با سفر به این منطقه تاریخی، می توانید سایر مناظر محافظت شده شهر را ببینید.     

محله گوتیک بارسلونا

تاریخچه باری گوتیک شهر بارسلون

شهر بارسلونا از سال 133 قبل از میلاد تا سال 410 میلادی مقارن با تسخیر ویزیگوت ها تخت سلطه رومیان بوده است و محل زندگی رومی ها در شمال پلازا سن ژائومه (Plaça Sant Jaume) در نزدیکی معبد آگوستوس بنا شد و در قرن دوم میلادی چیزی در حدود 3500 تا 5000 نفر جمعیت داشت.

در قرن سوم میلادی اولین مسیحی ها به این شهر وارد شدند. مورها در سال 714 میلادی این شهر را بدون جنگ و خونریزی به تصرف خود درآوردند و اولین کلیسای جامع مسیحی به مسجدی تبدیل شد. مورها کمتر از 100 سال در این شهر حکومت داشتند و از این رو شواهد تاریخی بسیاری از آن دوران وجود ندارد.

در قرن 12 بارسلون به عنوان یکی از قدرت های مدیترانه شناخته می شود و با آغاز قرن 19، با رونق صنعت کاشی سازی اقتصاد این شهر رونق یافت. لازم به ذکر است که دیوارهای شهر در بین سال های 1854 تا 1856 تخریب شدند و محوطه اطراف بندر بارسلون به منظور بازی های تابستانی المپیک 1992 میلادی بازسازی و ترمیم شدند. در حال حاضر محله گوتیک بارسلونا به عنوان یکی از مناطق تاریخی شهر شناخته می شود و از سال 1992 میلادی هیچ گونه بازسازی در آن رخ نداده است.

محله گوتیک بارسلونا

شکل ظاهری محله گوتیک بارسلونا امروزی

همانطور که اشاره شد، محله گوتیک بارسلونا یکی از معروف ترین مناطق تاریخی- باستانی شهر به شمار می آید که کوچه های تنگ و باریک با پیچ و خم زیاد، شکل ظاهری این محله را در حال حاضر تشکیل داده اند.

این محله در طول تاریخ چندین و چند بار مورد بازسازی قرار گرفته است که آخرین بار آن به سال 1992 میلادی به منظور آماده سازی برای بازی های المپیک مربوط می شود. کلیسای جامع در مرکز محله گوتیک واقع شده است و ساختمان های تاریخی و میدان های آفتابی در اطراف این کلیسا قرار گرفته اند.

منطقه گوتیک شهر بارسلونا تاریخی برابر با قرون وسطی دارد و بسیاری از موزه های معروف در این محله قرار گرفته اند. در این منطقه مسیر ماشین رو بسیاری کمی مشاهده می شود و افرادی که به گوتیک می روند، می توانند دیدنی های تاریخی را به صورت پیاده مشاهده کنند. در محله گوتیک بوتیک های کوچکی برای خرید وجود دارد و کافه ها و رستوران های بسیاری به سرو نوشیدنی ها و غذاهای بومی کاتالونیا مشغول هستند و مسافران و گردشگران، می توانند از آن ها لذت ببرند.

محله گوتیک بارسلونا

اِل کال؛محله یهودی نشین گوتیک

محله یهودی نشین گوتیک با نام اِل کال  (El Call)شناخته می شود که از گوشه شمال غربی پلازا سن ژائومه شروع می شود و یهودیان شهر در این ناحیه سکونت دارند. ال کال در واقع یعنی خیابان کوچک یا کوچه که ریشه در کوچه های پر پیچ تنگ و باریک قرون وسطایی دارد.

در قرن 13 میلادی حدود 4000 یهودی در این منطقه زندگی می کردند که اغلب آن ها به عنوان دانشمند، پزشک، تاجر، محقق و … برای حکومت اشرافی بارسلون کار می کردند و از این رو نقش مهمی در اقتصاد جامعه و ارتباطات تجاری با خاورمیانه و آفریقای شمالی داشتند.

اما در نهایت این ارتباطات تجاری ارزشمند و خدمات در سال 1424 میلادی به دلیل شکنجه یهودیان از بارسلون خارج شد و پادشاه اجازه نداد تا هیچ پرستشگاه یهودی از کلیسای کوچک مسیحی بارسلون بزرگتر شود. از سال 2002 میلادی قدیمی ترین کنیسه اسپانیا که لقب قدیمی ترین نمونه اروپایی را به خود اختصاص داد، در مرکز محله ال کال برای بازدید عموم مردم بازگشایی شد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر  گالریهای و مغازه های عتیقه فروشی بسیاری در محله یهودی ها وجود دارد که بدون شک بازدید از آثار آن ها خاطره انگیز و به یاد ماندنی خواهد بود.  

محله گوتیک بارسلونا

دیدنی های محله گوتیک بارسلونا

محله گوتیک بارسلونا یکی از معروف ترین مناطق کشور اسپانیا به شمار می آید که قدمت طولانی آن سبب شده است تا یادمان های تاریخی – فرهنگی بسیاری در کنار ساختمان های تاریخی و موزه های دینی در این محله وجود داشته باشند. از مناطق دیدنی و گردشگری محله گوتیک بارسلون، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تفرجگاه بی نظیر لارامبلا بارسلون
 • گورستان رومیان (متعلق به قرن اول تا سوم میلادی)
 • پلازا سن ژائومه
 • کلیسای جامع
 • کلیسای سانتا ماریا دل مار
 • موزه هنرهای معاصر بارسلونا
 • موزه ایده‌ها و اختراعات
 • موزه مجسمه‌های مومی
 • مرکز خرید مارماگنام
 • پلاسا ریال
 • موزه کشتی‌رانی
 • موزه اقیانوس‌ شناسی
 • و …

بنابراین منطقه گوتیک یکی از جذاب ترین مناطق کشور به منظور گردش و بازدید از آثار تاریخی به شمار می آید که بدون شک سفر به محله گوتیک بارسلونا تجربیات و خاطرات به یادماندنی را برایتان رقم خواهد زد.

محله گوتیک بارسلونا

کلیسای جامع شهر بارسلون اسپانیا؛ قدیس حامی شهر

یکی از زیباترین و معروف ترین کلیساهای گوتیک شهر بارسلون، کلیسای جامع محسوب می شود که به آن کلیسای ساگرادا فامیلیا نیز گفته می شود و در محله گوتیک بارسلونا قرار دارد. به این کلیسای جامع شهر، صلیب مقدس یا قدیس ائولالیا هم می گویند و به نوعی مکان جلوس اسقف اعظم این شهر محسوب می شده است.

پروژه ساخت کلیسای جامع از قرن 13 آغاز و بخش اعظمی از آن در قرن 14 انجام شد و تا قرن 15 ادامه داشت. نمای خارجی این کلیسا چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند و هنگام ورود به این کلیسا، بدون تردید محو زیبای داخلی آن خواهید شد.

لازم به ذکر است که المان های طاهری زیبا و گوتیک این کلیسا در قرن نوزدهم و بیستم افزوده شده است. اگر به شهر بارسلون سفر کرده اید، توصیه می کنیم هنگام بازدید از کلیسای جامع، از بخش پرستشگاه و باغ ها که حدود 13 غار در آن وجود دارد نیز دیدن کنید.

لازم به ذکر است که در معماری کلیسای جامع محله گوتیک بارسلونا،  طاقی های نوک تیزی در داخل و اطراف کلیسا قرار گرفته اند که زیبایی ظاهری آن را چندین برابر کرده اند.

محله گوتیک بارسلونا

رستوران ها و کافی شاپ های اطراف محله گوتیک

یکی از مهمترین مسائل برای مسافران و گردشگران در هنگام سفر به شهرهای مختلف، وجود مکان های ایده آل با غذاهای متنوع و لذیذ می باشد تا بتوانند از خدمات آن ها بهره ببرند. در اطراف محله گوتیک بارسلونا، رستوران ها و کافی شاپ های متعددی وجود دارد که به سرو انواع نوشیدنی ها و غذاهای کاتالونیایی مشغول هستند. از نزدیکترین رستوران ها و کافه های مجله گوتیک، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  رستوران La Taverna del Suculent
 • رستوران Bacaro
 • رستوران Carmelitas
 • رستوران El Mercader de L’Eixample
 • کافی شاپ Emma
 • رستوران Can Kenji
 • و …
محله گوتیک بارسلونا

هتل های اطراف محله گوتیک بارسلونا

اگر در سفرتان به کشور اسپانیا، قصد دارید تا از محله گوتیک بارسلونا دیدن کنید، برای بازدید از تمام جاذبه های دیدنی و گردشگری اطراف این منطقه به چند روز زمان نیاز خواهید داشت و در این صورت باید مکان مناسب و ایده آلی را برای استراحت و اقامت انتخاب کنید. در ادامه برخی از نزدیکترین هتل های محله گوتیک بارسلونا را معرفی می کنیم تا در سفرتان به این منطقه، بتوانید به راحتی یک مورد را به منظور اقامت انتخاب کنید:

 • هتل Garbi Millenni
 • هتل Chic & Basic Ramblas
 • هتل  Miramar
 • هتل  W Barcelona
 • هتل Medinaceli
 • هتل Catalonia Gran Vía
 • هتل Oasis
 • هتل Aneto
 • هتل Oriente Atiram
 • هتل Pullman Barcelona Skipper
 • هتل Regencia Colon
 • و …
محله گوتیک بارسلونا

جمع بندی

اگر قصد سفر به کشور اسپانیا را دارید، توصیه می کنیم به محله گوتیک بارسلونا سری بزنید و از این منطقه تاریخی – فرهنگی با کوچه های تنگ و پر پیچ و خم بازدید کنید.

این منطقه به عنوان قلب تپنده شهر بارسلون  از قدمتی حدود  ۲۰۰۰ سال قبل برخوردار می باشد و جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیاری از جمله ساختمان های تاریخی، موزه ها و … در اطراف آن واقع شده اند و برای افرادی که به جاذبه های تاریخی و باستانی علاقه دارند، گزینه مناسبی به شمار می آید. همچنین در اطراف این محله مراکز خرید، رستوران ها و هتل های متعددی وجود دارند که گردشگران از این لحاظ با مشکلی مواجه نخواهند شد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!