مترو پاریس | معرفی – تصاویر – تاریخچه

مترو پاریس | معرفی – تصاویر – تاریخچه

آشنایی با مترو پاریس

در فرانسه و پایتخت آن، یکی از بهترین وسایل حمل‌ونقل عمومی شهری مترو پاریس است. طراحی مجموعه متروها در برخی از کشورها به‌گونه‌ای هست که شهرت جهانی دارد. مترو پاریس نمونه‌ای از گسترده ­ترین متروهای جهان است که با سبک هنری در معماری خود توانسته شهرت جهانی به دست بیاورد.

مترو پولتین نامی است که به مترو پاریس داده اند، این مترو با داشتن 303 ایستگاه به یکی از بزرگ‌ترین سیستم حمل‌ونقل جهان تبدیل‌شده است. روزانه حدود 5/4 میلیون نفر با این مترو جابجا می­ شوند.

انتخاب مترو پاریس برای استفاده گردشگران از حمل‌ و نقل عمومی پاریس یکی از راحت‌ترین سیستم ­های حمل‌ و نقل عمومی این کشور به‌حساب می­ آید. به دلیل اینکه ایستگاه‌های مترو پاریس بافاصله‌های کم نسبت به هم قرار گرفتند، برای مدیریت بهینه از زمان گردشگران در بازدید بیشتر از مناطق دیدنی این شهر توریستی مناسب هست.

 از نظر سنی، مترو پاریس رتبه چهارم در بین متروهای پیشگام اروپا و کشور فرانسه را به خود اختصاص داده است. رتبه‌های اول تا سوم سیستم مترو، به ترتیب متعلق به مترو لندن، گلاسکو و بوداپست می­ باشد.

مترو پاریس
مترو پاریس

معماری مترو پاریس

معماری مترو پاریس به‌گونه‌ای توجه همگان را به خود جلب نموده که بعد از بنای برج ایفل، شهرت جهانی به خود گرفته است. طراحی متفاوت بعضی از ایستگاه‌های مترو پاریس به‌گونه‌ای دارای جذابیت است که حس بازدید از مکانی تاریخی را در مسافران خود ایجاد می‌کند.

برای نمونه، دیوارهای ایستگاه لوور از جنس مرمر است که با آثار هنری کپی شده، تزیین‌شده اند. در این ایستگاه هم چنین محفظه‌های شیشه‌ای تعبیه شده است که انواعی از مجسمه‌ها را به نمایش می گذارد. در ایستگاه وارن، نسخه کپی شده مجسمه “مرد متفکر” ساخته شده و طراحی دیوارها و سقف سکوی ایستگاه اره متیه از داستان علمی – تخیلی ژول‌ورن الهام گرفته است. طراحی این آثار هنری زیبا از جنس مس پرچ شده است.تمامی گردشگران تور اروپا و تور پاریس با استفاده از مترو پاریس در این شهر گشت و گذار می کنند و این پیشنهاد تمامی راهنمایان تورهاست.

معماری مترو پاریس
معماری مترو پاریس

طرح های برگزیده معماری مترو در پاریس

68 ایستگاه‌ خط جدید مترو پاریس در مسابقه‌ای به رقابت پرداختند. طرح برگزیده این مسابقه، طرح ایستگاه مترو “Pont de Bondy” به مرحله اجرا رسید. این طرح توسط گروه معماری BIG ارائه گردیده است.

ایده خلاقانه این طرح در قابلیت دیدن آسمان شهر پاریس این ایستگاه است. عبور نور طبیعی از مواد بکار گرفته‌شده در سقف این ایستگاه، نورپردازی طبیعی را برای طراحی داخلی این بنا فراهم نموده است.

ایده دیگر این طرح، تعبیه سیستم دوار پایین‌رونده منجر به اتصال دو مسیر به ایستگاه مترو پاریس گردیده که یکی از این محورها از روی رودخانه می ­گذرد و به جذابیت بیشتر فضاسازی شهر انجامیده است.

طراحی داخلی فضای عمومی ایستگاه سنت دنیس مترو پاریس توسط شرکت توکیویی کنگوکوما به‌گونه‌ای انجام شده است که کاربردهای گوناگون تفریحی، خدماتی، تجاری و فرهنگی دارد. این طرح، فضاهایی برای مرکز تجاری بزرگ و نیز خرده ­فروشی، کتابخانه و سایر امکانات را در نظر گرفته است. این پروژه بلندپروازانه با هدف ارتباط بین مناطق شهری دور افتاده پاریس به خطوط اصلی مترو پاریس، طرح ­ریزی شد.

این طرح با دیدگاهی به مدیریت در انرژی و کنترل انرژی سرمایشی و گرمایشی فضای داخلی ایستگاه، به استفاده از قالب ­های استیل ریل راه­ آهن در ساختار داخلی و شیشه­ های شفاف در ساختار خارجی به کار گرفته شد.

این طرح توانست در مسابقه بین ­المللی طراحی ایستگاه جدید مترو فرانسه موفق شود. همه ساله گردشگران زیادی با استفاده از مترو پاریس در این شهر جابجا می شوند ، تور لیدر های تور اروپا و تور پاریس نحوه استفاده راحت از مسیرهای این مترو را به شما آموزش خواهند داد تا بتوانید به راحتی با استفاده از آن در این شهر جابجا شوید.

طرح های برگزیده معماری مترو در پاریس
طرح های برگزیده معماری مترو در پاریس

نقش مترو پاریس در تبلیغات اقتصادی

طراحی مترو پاریس تنها به بخش­ های داخلی معطوف نشده است، استفاده اقتصادی از بخش­ های بیرونی این بنای پرکاربرد در قالب کادرهایی با کاشی‌های رنگی به‌منظور تبلیغات اقتصادی و پوسترهای تبلیغاتی در نظر گرفته‌شده است.

نمونه‌ای دیگر از تبلیغات اقتصادی مترو پاریس، برند لویی ویتون هست که نام عمیق ­ترین ایستگاه این مترو به عمق 40 متر را در یکی از مدل‌های کیفش به‌کاربرده است.

هنر نوازندگی در مترو پاریس

در سفر با مترو پاریس حضور نوازندگان نیمه‌حرفه‌ای با گیتار و سایر آلات موسیقی در ایستگاه­ های بزرگ مترو پاریس به چشم می­ خورد. این نوازندگان نیمه‌حرفه‌ای، مجوز فعالیت اجرای موسیقی در ایستگاه ­های مترو را از انجمن نوازندگان خیابانی دریافت کرده اند.

هنر نوازندگی در مترو پاریس
هنر نوازندگی در مترو پاریس

“آدم باشید” شعاری است که اخیراً در تبلیغات مترو به چشم می­ خورد. طراحی این شعار، از رفتارهای ناهنجار اجتماعی در استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی نشأت گرفته است. علاوه بر طراحی این شعار، پوسترهایی باهدف تغییر رفتار اجتماعی طراحی گردید. نمونه‌ای از این طراحی به تصویر کشیدن فردی در حال پریدن از روی گیت ورودی ایستگاه مترو پاریس است که شبیه به قورباغه است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!