فروم تراژان رم |‌ معرفی – تصاویر -تاریخچه

فروم تراژان رم |‌ معرفی – تصاویر -تاریخچه

فروم تراژان رم، از عظیم‌ترین بنا‌های تاریخی پایتخت ایتالیا می‌باشد که دارای طولی به بزرگی 300 متر و عرضی معادل 185 متر می‌باشد. این بنای عظیم از …

فروم تراژان رم، از عظیم‌ترین بنا‌های تاریخی پایتخت ایتالیا می‌باشد که دارای طولی به بزرگی 300 متر و عرضی معادل 185 متر می‌باشد. این بنای عظیم از طراحی‌های منحصر به فرد معمار مشهور آن زمان به نان آپولودور دمشقی به حساب می‌آید.

فروم تراژان رم |‌ معرفی - تصاویر -تاریخچه | یوروپ تورز

عظیم ترین فروم رم باستان

فروم‌ها در رم باستان (Trajan Forum)، معنا و مفهوم خاصی دارند. در واقع از فروم‌ها به عنوان مکان‌هایی برای تجمع مردمان شهر بهره می‌گرفته‌اند که هر کدام از آن‌ها را می‌توان از منحصر به فرد‌ترین بنا‌های تاریخی رومی دانست. از بزرگ‌ترین فروم‌هایی که در ایتالیا به چشم می‌خورد، می‌توان به فروم تراژان رم اشاره کرد. فرم تراژان یا تراجان، آخرین بنای ساخته شده با عنوان فروم در رم باستان می‌باشد که در حال حاضر برخی از قسمت‌های آن به دلیل شرایط اقلیمی و جنگ‌های تاریخی، از بین رفته است.

همان طور که از نام این فروم مشخص است، به فرمان تراژان، یکی از امپراتور‌های قدرتمند و نام‌آور رمی ساخته شد که از باشکوه‌ترین و شگفت انگیز‌ترین بنای‌های آن زمان بود. معماری منحصر به فرد رمی که در بخش‌های کتابخانه، معبد، بازار و … به چشم می‌خورد، شاهکار آپولودور، معمار مشهور دمشقی می‌باشد که توانست مجموعه‌ای بی‌نظیر را در آن زمان خلق کرد.

فروم تراژان رم

فروم، لغتی به زبان لاتین می‌باشد که معادل فارسی آن را می‌توان تالار‌ها و مجمع‌های عمومی دانست. در واقع فروم در رم باستان، مکانی بزرگ برای تجمع مردمان شهر بود تا بتوانند از فرمان‌های جدید پادشاهان اطلاع یابند. تاکنون فروم‌ها یا میدان‌های تجمع متعددی در شهر رم ایتالیا کشف شده که خاص‌ترین و زیبا‌ترین آن را می‌توان فروم تراژان رم دانست. فروم تاریخی تراژان رم، از عظیم‌ترین بنای گردشگری رم می‌باشد که توسط امپراتوری تراژان ساخته شد. جالب است بدانید که این فروم، آخرین فروم در ایتالیا می‌باشد و در حال حاضر بزرگ‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید.

فروم تراژان ایتالیا، که با عنوان فروم تراجان نیز شناخته می‌شود، قدمتی چند صد ساله دارد و امروزه ساختار آن کاملا دستخوش تغییر شده است. به گونه‌ای که از آن بنای عظیم ساخته شده در سال ۱۰۶ میلادی، امروزه تنها ویرانه‌ای برای جذب گردشگران باقی مانده است. اما با این حال، این بنا شکوه و عظمت معماری رم را کاملا به تصویر می‌کشد و همچنان نیز از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری رم به حساب می‌آید.

تاریخچه فروم تراجان

عظمت بنای فروم تراژان رم موجب شد تا ساخت کامل آن حدود ۷ سال طول بکشد. دستور ساخت این بنای عظیم در سال ۱۰۶ میلادی توسط امپراتوری تراژان داده شد و سرانجام در سال ۱۱۳ میلادی، ساخت آن به پایان رسید. معمار این بنای امپراتوری باشکوه کسی جز آپولودور دمشقی نیست. آپولودور دمشقی از معماران به نام مشهور آن زمان بود و آثار معماری او، از مورد علاقه‌ترین بنای امپراتور تراژان به حساب می‌آمد. آپولودور دمشقی نیز طراحی این بنای را به گونه‌ای به سرانجام رساند که امروزه نیز زیبایی و شکوه آن مثال زدنی است.

تاریخچه فروم تراجان | یوروپ تورز

جالب است بدانید که احداث این بنای تاریخی، هزینه‌ای گزاف را به همراه آورد. زیرا که برای تحقق بخشیدن به طراحی منحصر به فرد آپولودور دمشقی، لازم بود تا یک تپه با مساحت 40 متر را به زمینی صاف تبدیل کنند. البته برخی از نواحی اطراف این تپه که شامل برخی از امکان مهم اپراتوری بود نیز به منظور ساخت این فروم عظیم، تخریب گردید.

بخش های مختلف فروم تراژان رم

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که فروم تراژان شهر رم را به یکی از بزرگ‌ترین فروم‌های تاریخی تبدیل کرده است، قسمت‌های مختلف آن می‌باشد. در واقع این فروم در برگیرنده دو کتابخانه تاریخی بزرگ، بازار، یک معبد با طراحی منحصر به فرد و باسیلیکا می‌باشد. در ورودی این بنا، شاهد حیاطی با متراژ بالا خواهید بود دو طرف آن، ایوان‌هایی با ستون‌های سر به فلک کشیده که به مجسمه‌های رومی مزین شده‌اند را مشاهده خواهید کرد. در قسمت پشتی ایوان‌ها نیز، مکان‌هایی با صندلی‌های بزرگ برای گفت و گو مردمان طراحی شده است که اصطلاحا از آن‌ها به عنوان گفتارگاه نام برده می‌شود.

اما آنچه در این حیاط باشکوه، موجب جلب توجه می‌شود، مجسمه عظیم الجثه یک سواره نظام می‌باشد که دقیقا در مرکزیت حیاط قرار گرفته است. از باشکوه‌ترین قسمت‌های فروم تراژان را می‌توان باسیلیکا اولپیای آن دانست. باسیلیکای این مجموعه، در زمان امپراتور تراژان، به عنوان مرکز فعالیت‌های مهم سلطنتی شناخته می‌شد.

کتابخانه و بازار تراژان ایتالیا

قسمت‌های دیگر فروم تراژان رم به کتابخانه‌ها و بازار این مجموعه اختصاص می‌یابد. در قسمت پشتی باسیلیکا، دو کتابخانه عظیم بنا شده‌اند که در یکی از آن‌ها، آثار رمی و در دیگری آثاری به زبان لاتین نگهداری می‌شد. در حیاط بین این دو کتابخانه، ستونی بزرگ و باشکوه قرار دارد که با نام ستون تراژان شناخته می‌شود و پس از پیروزی تراژان بر داس‌ها به منظور گرامیداشت این واقعه، احداث شد. بازار فروم، از دیگر قسمت‌های منحصر به فرد این بنای تاریخی به حساب می‌آید که شامل یک مجتمع تجاری 6 طبقه می‌باشد. این مجتمع 6 طبقه در زمان امپراتور تراژان، مرکز بازرگانان بود و یک مرکز خرید برای مردمان به حساب می‌آمد.

معبد فروم تراژان در رم

یکی دیگر از اهداف امپراتور تراژان، برای گستردگی فروم تراژان رم، احداث یک معبد بود که پس از مرگ او، پروژه احداث معبد نیز به تعویق افتاد. اما سرانجام امپراتور هادریان در سال ۱۲۱ میلادی، معبد نیمه ساخته این فروم را تکمیل کرد و آن را به امپراتور تراژان و پلوتینا، همسر او، هدیه نمود.

معبد فروم تراژان در رم | یوروپ تورز

سوالات متداول فروم تراژان رم

فروم تراژان رم چه معنا و مفهومی دارند؟

فروم‌ها در رم باستان (Trajan Forum)، معنا و مفهوم خاصی دارند. در واقع از فروم‌ها به عنوان مکان‌هایی برای تجمع مردمان شهر بهره می‌گرفته‌اند که هر کدام از آن‌ها را می‌توان از منحصر به فرد‌ترین بنا‌های تاریخی رومی دانست.

معنی فارسی فروم تراژان رم چیست؟

فروم، لغتی به زبان لاتین می‌باشد که معادل فارسی آن را می‌توان تالار‌ها و مجمع‌های عمومی دانست. در واقع فروم در رم باستان، مکانی بزرگ برای تجمع مردمان شهر بود تا بتوانند از فرمان‌های جدید پادشاهان اطلاع یابند.

این بنا به دستور چه کسی ساخته شد و مراحل ساخت آن چند سال طول کشید؟

عظمت بنای فروم تراژان رم موجب شد تا ساخت کامل آن حدود ۷ سال طول بکشد. دستور ساخت این بنای عظیم در سال ۱۰۶ میلادی توسط امپراتوری تراژان داده شد و سرانجام در سال ۱۱۳ میلادی، ساخت آن به پایان رسید.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!