فرانکفورتر دم | معرفی – تصاویر – تاریخچه

فرانکفورتر دم | معرفی – تصاویر – تاریخچه

مجموعه فرانکفورتر دم، یک بنای سنگی تاریخی است که در شهر فرانکفورت (Frankfurt am Main ) و در قسمتی از این شهر قرار دارد که به آن منطقه رومربرگ گفته می‌شود.

آیا در مورد شهر فرانکفورت و جاذبه‌های آن اطلاعاتی دارید؟ شهر فرانکفورت چهارمین شهر بزرگ آلمان و سرشار از جاذبه‌های تاریخی است. مجموعه فرانکفورتر دم یکی از صد‌ها بنای تاریخی در شهر فرانکفورت است ولی قدیمی‌ترین و زیباترین بنای تاریخی این شهر محسوب می‌شود.

در ادامه این بحث به بررسی این بنا چه از لحاظ تاریخی و چه از لحاظ استفاده‌های امروزی می‌پردازیم.

فرانکفورتر دم کجاست؟

مجموعه فرانکفورتر دم  ( (dommuseum frankfur یک بنای سنگی تاریخی است که در شهر فرانکفورت (Frankfurt am Main ) و در قسمتی از این شهر قرار دارد که به آن منطقه رومربرگ گفته می‌شود. این بنای تاریخی بزرگترین بنای تاریخی شهر فرانکفورت آلمان است.

این بنا یک کلیسای گوتیک کاتولیک رومی ( Roman Catholic Gothic ) است که در واقع ساختار بنا و نما نیز به سبک گوتیک رومی است که این سبک از بنا‌سازی در قرون وسطی در کشورهای اروپایی محبوبیت چشمگیری یافت. این بنای مذهبی یکی از صدها بنایی است که به این سبک در آلمان ساخته شده است. این کلیسا مختص سنت بارتولومیو در قرن نوزدهم ساخته شد.

جالب است بدانید که این بنا علاوه بر اینکه خواستگاه بسیاری از فعالیت‌های مذهبی و علمای دینی بود به عنوان دانشگاه و محل کسب علم مانند ادبیات و زبان نیز در آن زمان به کار می‌رفت. این بنا نوعی بنایی نمادین از کلیسا بود و هرگز به عنوان کلیسای جامع ( یا بهتر است بگوییم کلیسای واقعی) به کار نرفته است. این کلیسای رومی تنها جنبه امپریالیستی داشته و مختص جامعه امپراطوری بوده است. یکی از سه بنای این محل مربوط به سنت بارتولومیو که در سده ی‌هجدهم با آتش سوزی عظیمی تقریبا از بین رفت و تنها نمایی سوخته از بنا به جا ماند. بعدها این کلیسا به سبک فعلی خود بازسازی شد.

در طول جنگ جهانی دوم سنت بارتولومیو با بمباران نیروهای هوایی متفقین آسیب جدی دید. نیمی از بنا در آتش سوخت و نیمی دیگر از آن تخریب شد. بعد‌ها این قسمت از بنا در دهه 50 بازسازی شد. پس از حفاری‌ها و کارشناسی دقیق باستان‌شناسان اروپایی نتیجه‌ای که حاصل شد بسیار جالب بود. بنای فرانکفورتر دم در ظاهر متعلق به قرن نوزدهم است ولی بخش و قسمت‌هایی در داخل بنا وجود دارد که به قرن هفتم باز می‌گردد.

این بنا با تاریخ شهر فرانکفورت پیوند خورده است و رابطه تنگاتنگی بین این کلیسا و شهر وجود دارد که جدایی ناپذیر است. کلیسای اصلی این بنا مربوط به سنت بارتولومیو است بنای زیبای تاریخی فرانکفورت جنگ‌ها، روزها و شب‌های بسیاری را دیده است ولی به همان زیبایی و اقتدار روزهای اولیه پابرجا مانده است که البته این پابرجایی مرهون تلاش‌ها و زحمات کسانی است که بناهای تاریخی را گرامی شمرده و در تلاش‌اند تاریخ خود را در قالب بنا حفظ کنند.

فرانکفورتر دم

افرادی که مربوط به این بنا می شوند چه کسانی هستند؟

افرادی  که در نگهداری یا ساختن این بنا شرکت داشته‌اند بیشمار بوده‌اند ولی افرادی بوده‌اند که بدون تلاش بی‌وقفه آنها بنای فرانکفورتر دم وجود نداشت. از میان این افراد می‌توان به کنراد سوم اشاره کرد که یکی از ماموران حفظ، نگهداری و رسیدگی به بنا بود و مسئولیت رسیدگی به مسائل داخلی بنا نیز با او بود.

کنراد سوم در شهر بامبرگ زاده شده و نخستین امپراتور از سلسله آلمانی اشتافر بود. آنچه که در ابتدا باعث گیرایی بنا می‌شود طراحی خاص فرانکفورتر دم است. سنگ‌ها چنان به زیبایی بر روی هم چیده شده‌اند که در ابتدا باعث می‌شود به این فکر کنیم که این طراحی و این بنا تنها کار یک خدا می‌تواند باشد.

طراحی این بنا نتیجه تلاش شبانه روزی  خدای طراحی بوده و که نام او مادرن گرتنر است. گرتنر یکی از طراحانان نامی در زمینه معماری در زمان خود بوده است که بنای فرانکفورتر دم یکی از شاهکارهای او در شناسنامه کاری‌اش محسوب می‌شود.

دیگر هنرمندی که در ساخت بنای فرانکفورتر دم دست داشت هانس آبل بود که در زمینه جایگذاری و رنگ آمیزی شیشه‌های کلیسا فعالیت داشت. همانطور که می‌دانید طراحی شیشه‌های کلیسا بسیار حائز اهمیت است و علاوه بر اینکه باید نمود مسائل مذهبی و دینی باشد می‌بایستی نور کافی را در محل نشانه گذاری شده بیندازد.

فرانکفورتر دم

ساختار بنای فرانکفورتر دم

بنای کلی مجموعه فرانکفورتر دم از سه ساختمان اصلی تشکیل شده است که هر قسمت ورودی مخصوص به خود را دارد  و در عین حال از داخل هر سه بنا به هم مرتبط است. این مجموعه یک ورودی اصلی و سه ورودی فرعی دارد. با داخل شدن از ورودی اصلی می‌توانید انتخاب کنید که به کدام قسمت از مجموعه فرانکفورتر دم می‌خواهید مراجعه کنید ولی ورودی‌های فرعی تنها به یکی از سه قسمت اصلی بنا باز می‌شوند. این سه قسمت کلیسای سنت بارتولومیو، کلیسای لئونارد، کلیسای سنت لیب فرون نام دارند که کلیسای اصلی سنت بارتولومیو است.

هر یک از کلیساها در برهه‌های مختلفی تخریب و یا دچار آتش سوزی شده‌اند ولی بعد‌ها به همان شکل اولیه بازسازی شده‌اند. وقتی که به بنا نزدیک می‌شوید در قسمت بالایی ورودی اصلی سازه‌ای  سنگی وجود دارد که از تمامی قسمت‌های فرانکفورت دم بلندتر بوده و طول آن به حدود 94 متر می‌رسد. این سازه سنگی حکم تاج مجموعه فرانکفورتر دم را دارد.

فرانکفورتر دم

استفاده از این بنا در زمان قدیم

در آن زمان از ساختمان فرانکفورتر دم به عنوان محلی برای انواع انتخابات حکومتی و تاجگذاری‌ها استفاده می‌شده است. در یک جمع بندی کلی می‌توان گفت که فرانکفورتر دم تنها یک کلیسای سمبلیک از وحدت ملی بوده و نوعی بنا برای برگزاری مراسم حکومتی بوده است.

امپراتوران امپراتوری روم مقدس در دانشکده این بنا به تحصیل می‌پرداختند. آنها علاوه بر کسب و یادگیری علوم مختلف به یادگیری علوم دینی و مراسم مذهبی نیز می‌پرداختند. در آخر امپراتوران در همین بنا به تاجگذاری می‌رسیدند. در این بنا جهت تاجگذاری محوطه‌ای مخصوص ساخته شده که شامل جایگاه، حوضچه و محوطه‌ای محراب مانند است.

فرانکفورتر دم

استفاده از این بنا در زمان حال

اشیایی که در این بنا و در موزه‌های این بنا نگهداری می‌شوند اغلب اشیایی هستند که توسط روحانیون، اشراف و هنرمندان به این مجموعه جهت نگهداری اهدا شده‌اند. این اشیا شامل اقلام و اشیای متفاوتی می‌شود که برخی از آنها ارزش مادی و برخی ارزش معنوی و برخی دیگر ارزش هنری دارد مانند تجهیزات طلا و نقره برای مراسم مذهبی، جلیقه‌هایی برای اعیاد مختلف سال‌های مذهبی، کتاب‌ها، نقاشی‌ها و مجسمه‌ها. برخی از لوازم دیگری که در این بنا نگهداری می‌شوند که به مراسم تاجگذاری مربوط هستند.

برجسته‌ترین قسمت موزه قسمتی از موزه است که مقالات دو کودک را به نمایش می‌گذارد. این مقالات دفن شده در سده 19 هنگام مرمت مزار دو کودک یافت شد. این مقالات چند صد سال قدمت دارند. این بنا مدفن بسیاری از شخصیت‌های مهم تاریخی نیز هست.

امروزه از این بنا جهت فعالیت‌های مذهبی و یا حتی آموزشی استفاده‌ای نمی‌شود و صرفا حالتی نمادین و موزه مانند دارد. این بنا موزه اشیا تاریخی بسیاری از جمله اشیای مربوط به هنر مقدس است. این بنا نمایشگاه‌های بسیاری را شامل می‌شود مانند نمایشگاه دائمی، نمایشگاه‌های موقت. بخشی از این بنا وجود دارد که تنها به آثار و مسائل ادبی اختصاص داده شده است.

نمایشگاه های دائمی فرانکفورتر دم

از سری نمایشگاه‌های دائمی که در این محل برگزار می‌شود مربوط به نمایش مدفن‌ها و مزارهای مشاهیر مذهبی و علمی است. هم اکنون این مدفن‌ها در شرایطی خاص نگهداری می‌شوند و بازدید از آنها برای عموم آزاد است. اغلب این مدفن متعلق به شخصیت‌های مذهبی است که نام هر یک از آنها با خطی خاص بر روی آنها نوشته شده است. با وجود حفاری‌ها و مکاشفات فراوان سعی شده است طراحی کلی مدفن‌ها و قبرها حفظ شود.

فرانکفورتر دم

نمایشگاه های موقت فرانکفورتر دم

در این بنا موقعیت‌هایی برای برگزاری نمایشگاه داده می‌شود که مختص هنرمندان منحصر به فرد یا موضوعات مهم تاریخی است. برای مثال در تاریخی که کلیسا دچار آتش سوزی شد مراسمی نمادین جهت یادبود برگزار می‌شود که نمایشگاه‌هایی که در این حین برگزار می‌شوند مربوط به این واقعه تاریخی است.

فرانکفورتر دم

قسمت ادبیات فرانکفورتر دم

علاوه بر قسمت‌هایی که مدفن‌ها یا اشیای تاریخی را به نمایش می‌گذارند قسمتی در فرانکفورت دم وجود دارد که مربوط به نمایش آثار هنری و ادبیات است. مانند گلدان‌های ظریف، نقاشی‌ها و دست نوشته‌هایی که به ثبت شعرها یا رمان‌ها مربوط می‌شود.

فرانکفورتر دم

مسیر دسترسی به فرانکفورتر دم

مجموعه فرانکفورتر دم درست در شهر فرانکفورت آلمان و در قسمت رومربرگ قرار دارد. برای مشاهده دقیق محل قرار‌گیری بنا می‌توانید به گوگل مپ مراجعه کرده و آدرس دقیق بنا را وارد کنید :

domplatz 1، 60311 Frankfurt am Main، Germany

با وارد کردن این عبارت در قسمت مربوطه می‌توانید این بنا را توسط ماهواره از قسمت بالا مشاهده کنید.

زمان بازدید از فرانکفورتر دم

زمان بازدید از این بنا تنها چندین ساعت است. البته مدت بازدید از این بنا در روزهای مختلف هفته متغیر است و در روزهای دوشنبه تعطیل است.

دیدنی های فرانکفورت

شهر فرانکفورت یکی از دیدنی‌ترین شهرهای کشور آلمان است. این شهر مهد بسیاری از امپراتوران آلمانی بوده است و قدمت تاریخی چند صد ساله دارد. شهر فرانکفورت اغلب به دلیل جاذبه‌های تاریخی معروف است و تمامی بناها از قدیم تا به الان به خوبی نگهداری شده‌اند.

از دیدنی‌های فرانکفورت می‌توان به شهر کوچک و زیبای رومربرگ اشاره کرد که قدمت بناهای آن به قرون 14 و 15 میلادی بر می‌گردد. برج اصلی فرانکفورت از دیگر مکان‌هایی است که منظره‌ای دیدنی از نمای کلی شهر را به شما هدیه می‌دهد. ساختمان جالبی که شاید نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند خانه گوته است. گوته یکی از نویسندگان سرشناس است که خانه او امروزه به نوعی موزه تبدیل شده و برخی از اشیای گوته در آن نگهداری می‌شود.

شهر فرانکفورت غنی از موزه‌های تاریخی است که از مهمترین آنها موزه زوفر است. یکی دیگر از موزه‌ها، موزه معماری آلمان است که مجموعه‌ای از آثار معماران مطرح در آن نگهداری می‌شود. معروف‌ترین و قدیمی‌ترین بنا در شهر فرانکفورت مربوط به مجموعه فرانکفورتر دم است که به باغ تاریخی معروف است. در ادامه این مقاله سعی شده است به معرفی این بنا بیشتر پرداخته شود.

فرانکفورتر دم | معرفی - تصاویر - تاریخچه - فرانکفورت | آلمان

سوالات متداول فرانکفورتر دم

فرانکفورتر دم چیست؟

این بنا یک کلیسای گوتیک کاتولیک رومی ( Roman Catholic Gothic ) است که در واقع ساختار بنا و نما نیز به سبک گوتیک رومی است که این سبک از بنا‌سازی در قرون وسطی در کشورهای اروپایی محبوبیت چشمگیری یافت.

یکی از افرادی که در ساخت این بنا نقش داشت چه کسی بود؟

افرادی  که در نگهداری یا ساختن این بنا شرکت داشته‌اند بیشمار بوده‌اند ولی افرادی بوده‌اند که بدون تلاش بی‌وقفه آنها بنای فرانکفورتر دم وجود نداشت. از میان این افراد می‌توان به کنراد سوم اشاره کرد که یکی از ماموران حفظ، نگهداری و رسیدگی به بنا بود و مسئولیت رسیدگی به مسائل داخلی بنا نیز با او بود.

آدرس دقیق این بنا چیست؟

domplatz 1، 60311 Frankfurt am Main، Germany

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!