با خوشمزه ترین غذاهای یونان آشنا شوید

با خوشمزه ترین غذاهای یونان آشنا شوید

شاید یکی از بزرگترین جذابیت های هر سفر بخش مربوط به آشپزی و غذاهای آن کشور باشد. کشور یونان یکی از گردشگر پذیرترین کشورها در دنیا است. در این مقاله با چند نوع از غذاهای یونان بیشتر آشنا خواهیم شد. در صورتی که شما هم علاقمند به بخش خوشمزه شکم در سفر هستید با ما همراه باشید.

آشنایی با غذاهای یونان

یکی از تفریحات سالم البته خوشمزه هر سفر بخش گردش در رستوران ها و چشیدن طعم ناب غذاهای کشورهای مختلف است. اگر چه افراد همیشه به این نکته توجه دارند که مکان های تاریخی و یا گردشی هر کشور کجاست. اما فراموش نکنید که باید توان گشت و گذار در این مکان ها نیز وجود داشته باشد و این توان را غذاها تامین می نمایند.

در بعضی از مواقع نیز افراد برای آشنایی با آداب و رسوم کشورها به آن سفر می کنند. که البته در چشیدن طعم غذا و استفاده از هنر آشپزی در طبخ غذاها می توان با بعضی از این آداب و رسوم به شیوه ای نو آشنا شد. در این مقاله با تنوع غذاهای یونان و نحوه پخت و سرو بعضی از صدها نوع غذای یونانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

غذاهای یونان

کوفته یونانی: غذاهای یونان

شاید با شنیدن نام کوفته بیشتر ایرانیان به یاد کشور ایران و کوفته تبریزی بیفتند. اما پخت کوفته هنری است که فقط بعضی از افراد در آن تبحر دارند. در طبخ غذاهای یونان گوشت از جایگاه ویژه ای برخوردار است. و کوفته یونانی که با گوشت تهیه می شود و به عنوان پیش غذا با سس گوجه فرنگی سرو می شود. دارای یک جایگاه مهم است.

اما اگر در کشور یونان متوجه شدید که یونانی ها این غذا را با برنج میل می کنند. اصلا تعجب نکنید. سرو این غذا همراه با برنج به آن طعمی ناب و جلوه ای ویژه می دهد.

غذاهای یونان یا یک غذای ایرانی

دلمه نیز از جمله غذاهای کشور یونان است که با یک نام ایرانی و با تقریبا همان شیوه طبخ و سرو می شود. اما فراموش نکنید که طعم و مزه این غذا با دلمه ایرانی تفاوت چشمگیری دارد. داخل برگ های دلمه را با انواع سبزی ها و گوشت یا مرغ پر می نمایند و از آن به عنوان یک پیش غذا همراه با نوشیدنی استفاده می شود.

غذاهای یونان

باز هم یک نام ایرانی

کباب یک نام ایرانی و یک غذای ویژه ی ایرانی است که اگر به سبک ایرانی نیز پخته شود نمی توان در هیچ کجای دنیا این طعم را تجربه نمود. یکی از غذاهای یونان کباب است که با نام کباب سوولاکی در این کشور شناخته می شود. این غذا یک غذای محبوب در میان یونانیان است و تقریبا در همه جا اعم از رستوران  یا اغذیه فروشی های سیار کنار خیابان طبخ و سرو می شود. گوشت طعم دار شده با انواع ادویه بر روی آتش ذغال برشته می شود. این غذا با ماست و خیار و نعناع طعم تازه ای برای شما خواهد داشت. اما باز هم اختیار با شما است که با نان پیتا، برنج و یا سالاد آن را میل کنید.

جیرو یکی از غذاهای یونانی

شاید با شنیدن نام جیرو به یاد یک پرنده و یا یک حیوان کوچک و ملوس بیفتید. اما جیرو یک از غذاهای کشور یونان است که تقریبا شباهتی عجیب با کباب ترکی ایرانی دارد. برای پخت این غذا از گوشت مرغ، گاو و یا بره استفاده می شود. این گوشت بر روی سیخ های بزرگ کباب شده و بعد به اندازه بریده و با انواع پیاز و سس و نان پیتا سرو می نمایند. اگر همراه این غذا یک نوشیدنی خنک نیز بنوشید هرگز طعم آن را از یاد نخواید برد.

خوردن این غذا برای بچه کمی سخت است. از فروشنده بخواهید که آن را به صورت ساندویچ در نان پیتا برای  کودک شما سرو نماید.

غذاهای یونان

ساگاناکی: ازغذاهای یونان

اگر اهل چشیدن و خوردن غذاهای فست فودی باشید شاید این یکی از غذاهای یونان دل شما را ببرد. ساگاناکی یک نوع تنقلات است که با پنیر تهیه می شود. پنیر به شکل های مختلفی برید و و در روغن سرخ می شود. اما طعم و مزه آن چیزی فراتر از یک فست فود است. به شما توصیه می کنیم که حتما در سفر به کشور یونان از چشیدن طعم خاص غذاهای یونان  لذت ببرید.

غذاهای یونان

رویتوکفتدس یکی از غذاهای یونان

شاید اگر این غذا در یکی از غذا خورهای کشور یونان ببینید فکر کنید که فلافل آبادان است. که البته اشتباه هم نکرده اید. مواد تشکیل دهنده این غذا از غذاهای یونان همانند فلافل ایرانی است. نخود که پخته شده و با انواع ادویه مخلوط و به این شکل سرخ می شود. خوردن غذاهای یونان  به این سبک و سیاق شاید باعث شود که شما زیاد دلتنگ کشور خود نشوید.

موساکا: از غذاهای یونان

باز هم یک غذا که بی شباهت به غذای ایرانی نیست. موساکا همان لازانیا است که البته در طبخ آن از پاستا استفاده نمی شود. بادمجان رکن اصلی در این یکی از غذاهای یونان است. بادمجان سرخ شده همراه با گوشت و گوجه و پیاز، سیب زمینی و سس بشامل و البته مقدار زیادی پنیر پیتزا مواد تشکیل دهنده این غذا را شامل می شود. لایه ها در این غذا با همان چیدمان لازانیا انجام می شود.

غذاهای یونان

یکی دیگر از غذاهای یونان، تزاتزیکی

این غذای یونان با ماست پخته می وشد. خیار و سیر و گوشت از دیگر مواد این غذا است. به شما توصیه می کنیم که حتما طعم این غذا را بچشید. خوردن آن با نان پیتا و یا بدون آن حسابی شما را سر حال می آورد.

کولوکیتانتوی: از غذاهای یونان

اگر شما علاقمند به خوردن غذای یونانی با طعم سبزیجات هستید. این غذای یونانی یک ایده آل است. داخل گل های کدو را با انواع مواد دلخواه پر کرده و در خمیر مخصوصی می خوابانند. سپس آن را سرخ کرده و حسابی می گذارند ترد شود.  بهتر است که طعم این غذا را در جزیره لزوس بچشید. در این جزیره غذاهای یونان با روشی بسیار ویژه طبخ و سرو می شود.

غذاهای یونان

فسولدا: از غذاهای یونان

در همه کشورها سوپ دارای طرفداران ویژه و مخصوصی است. خوردن سوپ با طعم های مختلف در میان گردشگران همیشه محبوبیت دارد. یکی از غذاهای یونان که البته بسیار هم پر طرفدار است  سوپ لوبیای سفید است. مزه آن با قیافه ی نه چندان اشتها آور آن کاملا متفاوت است. پس نگذارید که چهره آن شما را از خوردن باز دارد. چشیدن طعم ناب غذای ملی یونان را به شما در سفر به کشور یونان توصیه می کنیم.

یمیستا یا دلمه فلفل: از غذاهای یونان

اگر عاشق خوردن انواع دلمه باشید غذاهای کشور یونان برای شما هر روز شگفتی آفرین است. شما می توانید هر روز در هر رستوران این کشور انواع دلمه را با طرح ها و رنگ های متفاوت و همچنین مزه های متفاوت بچشید. یمیستا نیز یک نوع دلمه فلفل است که مانند دلمه فلفل دلمه ای ایرانی طبخ می شود. البته مزه آن نیز بی شباهت به این غذای ایرانی نیست. غذاهای یونان مانع از دلتنگی شما برای ایران می شود.

اسپاناکوپیتا: از غذاهای یونان

با تلفظ نام این غذای یونانی نیز شما می توانید حدس بزنید که در طبخ آن از اسفناج استفاده شده است. این یکی از غذاهای یونان همان پای اسفناج است که در پخت آن از پنیر و خمیر فیلو استفاده شده است. البته توصیه می کنیم که کسانی که غذای داغ دوست ندارند از خوردن آن صرف نظر کنند. زیرا مزه این غذا فقط در صورتی که کاملا داغ سرو شود خود را نشان خواهد داد.

غذاهای یونان

یکی از غذاهای یونان با نام هورتا ورستا

این غذا یک غذای بسیار ساده و در عین حال بسیار خوشمزه است. سبزیجاتی که آب پز شده و با روغن زیتون و سرکه، آبلیمو، نمک و فلفل مزه دار می شود.  نکته مهم در طبخ این یکی از غذاهای یونان در آن است که سبزیجات را به میل خود انتخاب می نمایید. و در خوردن انواع سبزی هیچ اجباری نیست.

فسولاکیالاترا: از غذاهای یونان

سبزیجات سهم عمده ای در انواع غذاهای یونان دارند. در میان این سبزیجات البته لوبیای سبز دارای جایگاه و منزلت ویژه ای است. این سبزی را در کنار پیاز، هویج و سیب زمینی همراه با روغن زیتون برای شما در انواع رستوران ها طبخ و سرو می نمایند. البته شاید از نظر شما اگر این غذا به عنوان سالاد با یک غذای گوشتی خورده شود مزه ای بهتری خواهد داشت.

یک نمونه کوچک از غذاهای یونان

یک فینگر فود یونانی که اشتهای شما را برای خوردن غذاهای دیگر باز می نماید. این غذا که به نام تیروپیتی ها مشهور است از خمیر فیلو و پنیر تشکیل شده است. اگر با یک فنجان چای یونای نیز سرو شود طعم فراموش نشدنی را برای شما به یادگار خواهد داشت. برای این که طعم آن را  در غذاهای یونان به درستی مزه کنید بهتر است در کافه های آتن به دنبال این غذا باشید.

غذاهای یونان

گالا تا بورکو: از غذاهای یونان

این غذا یا شاید بهتر است بگوییم شیرینی نوعی پای است که البته  فقط با خوردن آن می توانید طعم واقعی آن را حس کنید. این پای با کاسترد و خمیر فیلو تهیه شده و بسیار مقوی است. اگرچه خوردن یک عدد از آن شما را سیر نمی کند و دوست دارید باز هم از آن بچشید. اما مواظب اضافه وزن خود نیز باشید. برای چشیدن و خوردن یک گالاتابورکوی اصیل یونانی بهتر است که سراغ نانوایی های این کشور بروید. در این نانوایی ها بهترین و اصیل ترین نوع این پای برای شما سرو می شود.

ملوماکارونا: از غذاهای یونان

یک نوع کلوچه عسلی که با گردو تهیه می شود. طعم این شیرینی را نیز بهتر است در نانوایی ها و کافه های یونان بچشید. به شما توصیه می کنیم غذاهای یونانی را به صورت داغ میل کنید. در این صورت طعم آنها را به درستی درک خواهید نمود.

غذاهای یونان

تیروپیتس یک غذای یونان

یک فینگر فود عالی با طعم و مزه عالی. اگر علاقمند به چشیدن غذاهای یونان هستید حتما این فینگر فود را نیز تجربه نمایید. خمیر فیلوو پنیرهای یونانی مواد تشکیل دهنده این غذا را شامل می شوند.

اگر هم به عنوان یک غذا به آن نگاه نمی کنید. بهتر است در یک عصر زیبا همراه با یک فنجان چای طعم ناب آن را تجربه کنید.

نان یونانی کولوری

شاید این نان را در کشور ترکیه نیز دیده و طعم آن را چشیده باشید. در هر مغازه و مکانی می توانید این نان را ببینید. اما چشیدن کی بود مانند دیدن.

کباب

گوشتی بلند و کشیده که به صورت همبرگر فشرده شده است. شاید شکل ظاهری آن در بعضی از مکان ها شما را به یاد سوسیس بیاندازد. اما خوردن و چشیدن طعم آن کاملا بامزه سوسیس تفاوت خواهد داشت.

تیروکروکتس: از غذاهای یونان

این یکی از غذای یونان است که با پنیر به طور خوشمزه ای پخته می شود. پنیرهایی که به شکل گلوله های توپی بزرگ در آمده و در روغن داغ سرخ می شود. هنگامی که در دهان گذاشته می شوند آب شده و طعمی تازه به آن می بخشد.

غذاهای یونان

اسفوگاتا: از غذاهای یونان

این نیز یک نوع پنیر سرخ شده است. اما ترکیب پنیر در این مواد کمی کمتر از تیروکرکتس است. و فقط مقدار کمی پنیر برای طعم دادن به آن استفاده می شود.

فتا مه ملی یکی از غذاها یونانی

این یکی از غذاهای یونان است که به صورت دسر نیز سرو می شود. فتا در کیک پز پخته شده و با عسل شیرین و سرو می شود. طعم این غذا بیشتر شور و شیرین است. برای همین علاقمندان خاص خود را دارد. 

املت یونانی

در طبخ این غذای یونای از اسفناج همراه با آویشن و تخم مرغ استفاده شده است. البته برای این که طعم واقعی این غذای یونانی را بچشید لازم است که در کشور یونان این کار را انجام دهید. ادویه های به کار رفته در این کشور با ایران تفاوت چشمگیری دارد.

کانتا یفی: از غذاهای یونان

از غذاهای یونان که در ایران نیز به شدت مورد پسند است  این غذا می باشد. البته بیشتر افراد از این غذا به عنوان دسر استفاده می نمایند. پاستری که به شکل رول شده و در مغز این رول انواع آجیل به صورت مخلوط قرار گرفته است. سپس برای طعم دادن این پاستری را درون شربت فرو می برند. به علت وجود آجیل در این دسر بسیار مقوی و سیر کننده است.

غذاهای یونان

پاستیتسیو: از غذاهای یونان

این غذای با پاستا و گوشت چرخ کرده مانند لازانیا پخته می شود. اما مزه آن در کشور یونان به علت استفاده از ادویه های مخصوص به صورت دیگری است. در کنار این غذا از سالاد  سبز و سرکه و روغن زیتون بهره ببرید.

تارا ما سالاتا: از غذاهای یونان

اگر طرفدار غذاهای یونان هستید اما علاقه دارید که غذای تند میل کنید. این پیشنهاد ویژه ی ما به شما است. در طبخ این غذا از ماهی،؛ سیب زمینی، نان و آب لیمو  و همچنین رکن اصلی غذاهای یونان یعنی روغن زیتون استفاده شده است. رنگ این غذا به علت استفاده زیاد فلفل بیشتر خاکستری است. اما برای تحریک ذائقه مشتری به آن رنگ صورتی اضافه می شود.

غذاهای یونان

کوتو سوپا: از غذاهای یونان

یک سوپ دیگر از غذاهای یونان که ذائقه شما را برای خوردن غذاهای دیگر باز می نماید. در پخت این سوپ از مرغ، سبزیجات ، برنج، تخم مرغ و آب لیمو استفاده شده است. اما نکته مهم در طبخ این سوپ روش پخت مرغ و زمان اضافه نمودن مواد دیگر است. در هنگام سفر به یونان با تور ارزان یونان خوردن این غذا را فرموش نکنید.

در این مقاله سعی شده است که تعدادی از غذاهای یونان را به شما خوانندگان عزیز معرفی نماییم. شاید در نشان دادن عکس غذاهای یونان در هنگام معرفی کمی اشتباه شده باشد. قبلا از همگی خوانندگان این مطلب عذرخواهی می نماییم.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!