بلوار شانزلیزه پاریس، زیباترین خیابان جهان

بلوار شانزلیزه پاریس، زیباترین خیابان جهان

شانزلیزه پاریس: افراد بسیاری در سراسر دنیا شیفته کشور فرانسه و جاذبه های باشکوه آن هستند. از سری جاذبه های باشکوه فرانسه بلوار شانزلیزه است که در شهر پاریس قرار دارد و جالب است بدانید زیباترین خیابان جهان بلوار شانزلیزه است.

این بلوار سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است که جهت بازدید از جاذبه های تاریخی، فروشگاه ها، مغازه ها و سالن های تئاتر موجود در این خیابان روانه فرانسه شده اند. برای سفر به دنیایی خیال انگیز خیابان شانزلیزه در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

بلوار شانزلیزه کجاست؟

معروف ترین خیابان جهان در کشور زیبای فرانسه و در شهر پاریس قرار دارد. نام این خیابان شانزلیزه (Champs-Elysées) است که محل سکونت کاخ نشینان بوده و منطقه ای اعیان نشین است. این خیابان در منطقه 8 پاریس قرار دارد و از سری خیابان های اصلی محسوب می شود که در شهر قرار دارد. این بلوار برای فرانسوی ها نیز حائز اهمیت است چرا که خود آنها نام این بلوار را زیباترین خیابان دنیا نامیده اند. این خیابان شکوهمند همراه همیشگی مردم پاریس در طول تاریخ بوده و سختی های بسیاری برای آنچه که امروز هست را پشت سر گذاشته است.

بلوار شانزلیزه پاریس

معنی کلمه شانزلیزه چیست؟

کلمه شانزلیزه معنای جالبی دارد که شاید معنی آن را نمیدانستید. کلمه  “شانز” به معنی دشت سرسبز و کلمه “الیزه” نامی فرانسوی که در تلفیق با هم به معنای دشت الیزه است. اما برای فرانسوی ها این خیابان یادآور خاطراتی دیگر است و وقایع تاریخی بسیاری را برای آنان تداعی می کند. این نام فرانسوی برای خود فرانسوی ها به معنای کشتزارهای مردگان و یا بهشت برای قهرمانان مرده در اساطیر یونانی است. این خیابان برای فرانسوی ها جنبه تاریخی دارد و در حالت کلی یادآور تاریخ خونین کشور فرانسه است.

مشخصات متریک و موقعیت مکانی بلوار شانزلیزه

شاید برای برخی ها مشخصات متریک بلوار شانزلیزه از بابت طول و عرض جالب باشد. طول این بلوار حدودا 1900 متر و عرض آن دقیقا 70 متر است. این خیابان رویایی در قسمت غربی پاریس واقع شده است و از میدان کنکورد آغاز و در میدان شارل دوگل خاتمه می یابد. در ابتدای غربی این بلوار طاق پیروزی واقع شده است که مانند تاج بلوار شانزلیزه است. در دو طرف این خیابان 4 ردیف درختان بلند شاه بلوط قرار داده شده که زیبایی خیابان را چندین برابر می کند. این درختان هم قد بوده و به صورت یک شکل هرس می شوند.

بلوار شانزلیزه پاریس

رونق گیری بلوار شانزلیزه در طول تاریخ فرانسه

رونق گیری و معروفیت بلوار شانزلیزه در طول دوره زمانی طولانی اتفاق افتاده است. از آنجایی که این خیابان از خیابان های اصلی پاریس محسوب می شود، وقایع و رویدادهای تاریخی بسیاری را به خود دیده است. می توان گفت که این خیابان محور تاریخی پاریس است که در جای جای آن خونریزی ها و دوئل های بسیاری رخ داده است. پس از انقلاب فرانسه، 2 مجسمه سوار بر اسب که توسط نیکولا و گیوم ساخته شد، از کاخ سلطنتی سابق در مارلی آورده شدند و در ابتدای بلوار قرار گرفتند. بعدها لوی فیلیپ معمار درباری خود را برای طراحی مجدد میدان کنکورد و باغ های شانزلیزه پس از آنکه این خیابان به مالکیت شهر درآمد، گماشت.

این معمار باغ های ایرانی را سالم نگه داشت و تغییراتی در سایر قسمت های پارک های تفریحی ایجاد کرد برای مثال در اطراف پارک چندین فواره زینتی طراحی کرد که هنوز همان جا قرار دارند. در سالی از سال ها امپراطور ناپلئون سوم پارک ابتدای بلوار شانزلیزه را به عنوان محل برگزاری اولین نمایشگاه بین‌المللی که قرار بود در پاریس برگزار شود, انتخاب کرد. تاج این خیابان که به طاق نصرت و یا طاق پیروزی است برای بزرگداشت پیروزی‌های ناپلئون بناپارت ساخته شده است. درخت های این خیابان نیز تنها یک بار تعویض شده اند. ردیف‌های درختان نارون که در سلامت ضعیف بودند با ردیف درختان شاه‌ بلوط جایگزین شدند. در سال ۱۸۶۰، فروشگاه‌ ها و خرده فروشی های بسیاری در این خیابان به هم پیوستند که بعدها تبدیل به انجمن بازرگانی خیابان شانزلیزه شد. این کمیته از قدیمی ترین کمیته های دائمی پاریس محسوب می شود. بلوار شانزلیزه پاریس تمامی این وقایع را پشت سر گذاشته است تا امروز آنچه باشد که هست. زیباترین خیابان جهان!

امروزه نیز قلب تجاری شهر پاریس در خیابان شانزلیزه قرار دارد که به اقتصاد پاریس رونق چشمگیری می بخشد.

بلوار شانزلیزه پاریس

دلیل معروفیت خیابان شانزلیزه چیست؟

خیابان شانزلیزه علاوه بر زیبایی بی حد و حصر خود، به دلیل وجود درختان و بوستان های متعدد به داشتن تئاتر, کافه ها, و فروشگاه های لوکس نیز معروف است. دو مورد از جاذبه های تاریخی خیابان شانزلیزه که از آثار تاریخی معروف پاریس نیز محسوب می شوند، کاخ الیزه و موزه لوور پاریس است که از سری دلایلی است که به معروفیت خیابان می افزاید. رژه سالانه روز باستیل و مراسم جشن عید نو نیز در همین خیابان برگزار می شود. شهر فرانسه به برگزاری مسابقات دوچرخه سواری توردوفرانس بسیار معروف است. هر ساله نقطه پایان این مسابقات بلوار شانزلیزه است. بلوار شانزلیزه به داشتن پاساژها و فروشگاه هایی که اجناسی با قیمت بالا عرضه می کنند نیز مشهور است. تمامی برندهای معروف دنیا مانند زارا و همچنین آدیداس در این خیابان شعبه ای اعیانی برپا کرده اند. 

بلوار شانزلیزه پاریس

کاخ الیزه فرانسه

از معروف ترین جاذبه های پاریس می توان به کاخ الیزه اشاره کرد. در حال حاضر این کاخ محل اقامت رئیس جمهور است. جلسات رسمی هیئت وزرای کشور فرانسه نیز در این مکان تاریخی برگزار می شود. قدمت این بنا به سده 17 برمی گردد و دقیقا در سال 1718 ساخته شده است. معماری و طراحی این بنای زیبا توسط آرماند-کلود مویه که آرشیتکت فرانسوی معروف زمان خود بود، صورت گرفته است. سبک این بنا به سبک کلاسیک بوده و در آن زمان به منظور محلی برای اقامت کنت دِورو ساخته شد. این کاخ بین صاحبان ثروتمند بسیاری خریداری شد و محل اقامت و زندگی شاهزادگان و پرنسس های بسیاری بوده است. اما پس از انقلاب کبیر فرانسه و در دوران بناپارت این کاخ محلی برای اهداف و حل و فصل مسائل حکومتی انتخاب شد و لقب کاخ ریاست جمهوری به خود گرفت. هم اکنون نیز این کاخ به همین منظور مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجایی که این کاخ در بلوار شانزلیزه و محله اعیان نشین قرار دارد، محل اقامت سفرای خارجی بسیاری در اطراف این کاخ قرار دارد. شراب‌ خانه سنتی واقع در دل کاخ الیزه نیز شهرت بسیاری دارد.

بلوار شانزلیزه پاریس

موزه لوور پاریس

موزه لوور پاریس بزرگ ترین موزه هنر جهان در زیباترین خیابان جهان قرار دارد. برای برپایی این موزه هنری از بنای تاریخی کاخ لوور استفاده شده است که قبلا اوایل برای اهداف دیگری مانند اهداف اقامتی مورد استفاده قرار می گرفته است. برای افراد بسیاری کلید واژه پاریس، موزه لوور را تداعی می کند چرا که از شاخصه های اصلی پاریس و در حالت کلی کشور فرانسه محسوب می شود. این موزه در سال های 2017 و 2018 میلادی پر بازدید ترین موزه جهان شد که حدود 38000 اثر هنری در این موزه به نمایش عموم گذاشته است.

تابلوی مونالیزا که شاخص ترین اثر لئوناردو داوینچی و معروف ترین تابلوی هنری است در این موزه قرار داده شده است. در این موزه علاوه بر تابلوهای هنری انواع لوح ها، ظروف گلی و سفالی، تندیس ها و دست نوشته های بسیاری در معرض نمایش قرار داده شده اند. در موزه لوور پاریس برخی آثار هنری اسلامی نیز قرار داده شده است. اکثر آثار هنری بازدید عمومی دارند.

بلوار شانزلیزه پاریس

سالن های تئاتر و سینما

بلوار شانزلیزه پاریس به داشتن سالن‌ های تئاتر لوکس و لاکچری و شکوهمند معروف است. شهر پاریس شهر هنر و شعر و معشوق های شکست خورده است. تعجبی ندارد اگر در صنعت سینما و تئاتر چنین پیشرفت چشمگیری داشته باشد. از معروف ترین سالن های سینمای بلوار شانزلیزه سینما بالزاک است که معروف ترین سینما در کل فرانسه است. این سینمای لاکچری، طراحی منحصر به فرد و خاصی دارد که این طراحی منحصر به فرد باعث ایجاد فضایی خاص برای تماشای فیلم و لذت از آن می شود به نحوی که بیشتر افراد تازه وارد محو تماشای ساختار و طراحی سالن سینما می شوند تا اینکه به تماشای فیلم توجه کنند. از سالن های تئاتر معروف این خیابان می توان به تئاتر شانزلیزه اشاره که به سبک سینما بالزاک طراحی شده است. سبک طراحی هر دوی این سالن ها به سبک آرت دکو است. امروزه این محل برای برگزاری تئاتر نبوده و محلی لاکچری برای گذراندن عصرهای پاریس به شمار می آید. دلیل بدنامی این مجموعه به دلیل اجرای ننگین آهنگساز روسی ایگور استراوینسکی است.

بلوار شانزلیزه پاریس

فستیوال ها و جشن ها

از مهمترین فستیوال هایی که در بلوار شانزلیزه برگزار می شود برگزاری جشن باستیل است. در شرکت در این جشن می توان شاهد بزرگترین رژه ارتش فرانسه بود که این رژه مستقیما توسط شخص رئیس جمهور بررسی می شود. این جشن به مناسبت روز ملی فرانسه بوده و جهت گرامیداشت جنبش سخت مردم فرانسه است که به انقلاب کبیر فرانسه انجامید. آخرین مرحله تور دوچرخه سواری توردوفرانس فرانسه نیز در شانزلیزه به پایان می رسد که مراسم اهدای جوایز نیز متعاقبا در همین خیابان برگزار می شود. بلوار شانزلیزه امروزه نیز محل اجتماعات گروهی بزرگ مانند گذشته است. برای مثال مردم بسیاری هنگام عید سال نو و یا زمانی که تیم ملی فوتبال فرانسه در مسابقات جام جهانی فوتبال بازی می‌ کند نیز در این خیابان گرد هم می آیند. شانزلیزه برخی اوقات محل برگزاری تظاهرات و اعتراضات سیاسی بزرگ نیز بوده ‌است. 

بلوار شانزلیزه پاریس

شکم گردی در خیابان شانزلیزه

پس از چندی گشت و گذار در فرانسه و فراغت یافتن از بازدید از فروشگاه و مغازه های شانزلیزه می توانید در بهترین سالن های چای و رستوران های پاریس خستگی در کنید و به سرو بهترین چای با کیک در زیباترین خیابان جهان بپردازید. از آنجایی که خیابان شانزلیزه محلی اعیانی است، تمامی هزینه های مربوط به خرید حتی خرید یک فنجان چای نیز در برابر مبلغ بالایی ارائه می شود. از معروف ترین رستوران های بلوار شانزلیزه می توان به Restaurant Le Sens Unique  ، Pierre Gagnaire ، Le Pichet de Paris ، Le Boudoir ، Laurent و … اشاره کرد که همه آنها از بهترین رستوران های شهر از بابت سرویس دهی و کیفیت غذا محسوب می شوند. از سری کافه های معروف این بلوار نیز می توان به Café La Belle Ferronnière ، Ladurée ، Maison Pradier و Café di Roma اشاره کرد. اگر بودجه کافی برای خرید غذا و یا چای از این اماکن را ندارید، می توانید از مکان هایی که با قیمتی پایین تر خدمات مربوط به خورد و خوراک را ارائه می دهند، خوراکی های مورد نیاز خود را تهیه کنید.

بلوار شانزلیزه پاریس

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!