اطلاعاتی جامع درباره سیرکوس ماکسیموس

اطلاعاتی جامع درباره سیرکوس ماکسیموس

سیرکوس ماکسیموس، یکی از این آثار است  که بسیار شگفت انگیز است  و در سفر به ایتالیا بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

ایتالیا که از کشورهای کهن در دنیا است آثار ثبت شده زیادی در میراث جهانی یونسکو دارد و بدین ترتیب گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. سیرکوس ماکسیموس یکی از این آثار است که بسیار شگفت انگیز است و در سفر به ایتالیا بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. شاهکارهای هنری و معماری که در کشور ایتالیا خواهید دید مربوط به دوران پرشکوه امپراتوری روم بوده است که برای علاقه مندان به تاریخ بسیار مناسب است.

در این مقاله به بررسی اطلاعاتی درباره سیرکوس ماکسیموس خواهیم پرداخت تا با معماری و ساخت این بنا و کاربردی که داشته آشنا شوید و از تاریخ پر فراز و نشیبش آگاه شوید.

اطلاعاتی جامع درباره سیرکوس ماکسیموس | یوروپ تورز

سیرکوس ماکسیموس

روم که پایتخت کشور ایتالیا است مرکزی برای فرماندهی امپراطوران روم باستان بوده است و آن را به عنوان مرکز مسیحیت می‌شناسند. مردم روم باستان به مسابقات ارابه رانی بسیار علاقه داشتند و به احتمال زیاد اصلی‌ترین تفریح آنان بوده است چون بنایی به نام سیرکوس ماکسیموس (Circus Maximus) که برای صد و پنجاه هزار نفر ظرفیت دارد برای برگزاری این مسابقات ساخته شده بود. تاریخ پرشکوهی که امپراتوری روم داشته است موجب محبوب شدن جاذبه‌های گردشگری در کشور ایتالیا شده است و هر ساله عده زیادی به این کشور سفر می‌کنند.

سیرکوس ماکسیموس در زبان ایتالیایی معنی بزرگ‌ترین سیرک را می‌دهد و در اصل نیز یک ورزشگاه بزرگ است. محل ساخت سیرکوس ماکسیموس نزدیک تپه پالاسیوم و فروم رومی است و در دوران باستان آن را به عنوان اولین و بزرگ‌ترین استادیوم می‌دانند. سالانه هزاران گردشگر به ایتالیا آمده و از این آثار دیدن می‌کنند زیرا بنایی بسیار با شکوه و دیدنی است که در سفر به ایتالیا نباید آن را از دست داد.

مشخصات سیرکوس ماکسیموس

سیرکوس ماکسیموس طولی به اندازه ششصد و بیست و یک متر دارد و عرض آن نیز صد وهجده متر می‌باشد. البته باید توجه داشت که این بنا تنها برای برگزاری مسابقات نیست بلکه جشن‌های مذهبی روم باستان و مراسم نظامی نیز در آن برگزار می‌شذ زیرا ظرفیت زیادی برای تماشاچی دارد و بسیار بزرگ است. این مسابقه سرگرم‌کننده یعنی ارابه رانی برای هزاران سال در این سیرک برگزار می‌شد و ظرفیت بسیار زیادی داشت.

این سازه همچنان عظمت خود را حفظ کرده است و طرفداران آن بسیار زیاد است. مهم بودن این مکان سبب شده است هنل‌ها و اقامتگاه‌هایی که به آن نزدیک هستند از امتیاز برخوردار باشند. در سفر به ایتالیا برای بازدید از سیرک ماکسیموس برای اقامت‌تان نباید نگران باشید چون هتل‌ها و مراکز اقامتی متنوعی با قیمت‌های متفاوت وجود دارند که پذیرای شما خواهند بود. بازدید از سیرک ماکسیموس سفرتان را با تجربه‌های جدید رو به می‌کند و موجب می‌شود سفری لذت بخش را تجربه کنید.

سیرکوس ماکسیموس در عصر حاضر

سیرکوس ماکسیموس که در قرن 6 میلادی ساخته شده است امروزه محلی برای برگزاری کنسرت‌ها و رویدادهای بزرگ است. این ورزشگاه باستانی که گاهی محلی برای نبرد گلادیاتورها بود از فضاهای مهم شهر محسوب می‌شود و در پایین تپه‌هایی به نام پالاتین و و آونتین واقع شده است، در واقع این بنا تپه پالاتینه را از تپه آونتین جدا می‌می کند.

درست است که این محل زمانی جایگاه مسابقات بزرگ ارابه رانی بوده اما امروزه این بنا به پارکی عمومی که چمنی و طولانی است تبدیل شده است و در قسمت انتهایی‌اش یک نیم دایره را خواهید دید. برنامه‌های فرهنگی و هنری زیادی در این محل برگزار می‌شود که زمانی بزرگ‌ترین استادیوم در روم باستان و آخرین آن نیز بوده است.

پارک عمومی که در آن دایر شده است محل تجمع گردشگران زیادی از سراسر جهان است که به تاریخ و هنر علاقه دارند. گردشگران با آمدن به این سازه در چمنزارهای آن که زمانی محل عبور ارابه‌ها بوده و در آن مشغول مسابقه بودند، قدم می‌زنند و تاریخ گذشتگان را از نزدیک مشاهده می‌کنند.

دلیل ساخت سیرکوس ماکسیموس از جانب رومی ها

رومی‌های به ورزش علاقه زیادی داشتند و به جنگ‌های خونین گلادیاتور و ورزش‌هایی با خشونت کمتر چون مسابقات خطرناک ارابه رانی تمایل داشتند. این مسابقات بیشتر با برده‌ها یا زندانیان شروع می‌شد و این فرصت را داشتند که با مهارت، شانس و یا حیله‌گری برنده مسابقه شوند و بدین ترتیب مقدار فراوانی پول به دست آورند و آزاد شوند.

گاهی نیز نتیجه مسایقه مرگ و یا فلج شدن بود، اما با این حال اغلب مردم به این مسابقات تمایل داشتند گرچه امروزه گیاهان و چمن‌ها محل مسابقه ارابه رانی را پوشانده‌اند ولی باز هم مسیر مسابقه قابل دیدن است. با رفتن به این  سیرک فریاد بزرگ تماشاچیان در رویدادهای ورزشی قابل تصور است که هیجان انگیز خواهد بود.

تاریخچه سیرک ماکسیموس

سیرکوس ماکسیموس که در روم باستان بزرگ‌ترین استادیوم بوده است و هزاران سال در آن مسابقات ارابه رانی برگزار می‌شده، مربوط به قرن ششم قبل از میلاد است. پریسکوس پنجمین پادشاه روم در آن زمان محل ارابه رانی را بین تپه‌های پالاتین و آونتین ساخت. در سال سیصد و بیست و نه پیش از میلاد بود که اولین دروازه‌های دائمی این استادیوم ساخته شد. دروازه‌ها در سال صد و هفتاد و چهار پیش از میلاد بازسازی شدند.

اسپینا دیواری است که در بخش مرکزی استادیوم وجود دارد که در سال 174 روی آن به تعداد 7 تخم مرغ چوبی که بزرگ هستند قرار داده شد. علت گذاشتن این تخم مرغ‌ها شمارش تعداد دورها بود تا بعد از این که یک دور را تمام کردند یک تخم مرغ را بردارند. این تخم مرغ‌ها در سال سی و سه قبل از میلاد برداشته شدند و جای آن‌ها 7 دلفین برنزی قرار داده شد که جلوه بهتری نیز داشت.

تاریخچه سیرک ماکسیموس | یوروپ تورز

بازسازی های سیرک ماکسیموس

بازسازی این بنای بزرگ به دلیل آتش سوزی‌هایی بود که در آن رخ می‌داد. تعداد آتش سوزی‌ها به سه مورد می‌رسد که ذکر خواهیم کرد. اولین آتش سوزی در سال سی و یک قبل از میلاد بود که در این بنا رخ داد و ساختار چوبی استادیوم خراب شد. آگوستوس امپراتور آن زمان دستور داد که استادیوم بازسازی شود و بر روی تپه پالاتین جایگاهی ویژه برای امپراتوری ساخته شود.

در این جایگاه امپراتور اقامت می‌کرد و به استادیوم اشراف داشت. ابلیسک مصری بزرگی نیز در آن زمان در وسط زمین مسابقه نصب شد که امروزه آن را در میدان پوپولو قرار داده‌اند.

آتش سوزی دوم در سال شصت و چهار میلادی رخ داد که شروع آن از مغازه‌های چوبی بود که در اطراف مسیر ارابه رانی وجود داشتند و در نهایت بیشتر شهر رم در زمان امپراتور نرون در این واقعه سوخت. بازسازی دیگر در سال صد و سه میلادی صورت گرفت که دلیل آن سومین آتش سوزی در استادیوم بود.

امپراتور تروجان دستور این بازسازی را داد  زیرا که در اوج قدرتش بود و عظمت و شکوهش را در این استادیوم جدید نشان می‌داد. بازسازی استادیوم با سنگ صورت گرفت و در سه طبقه ساخته شد. از سنگ مرمر برای جایگاه تماشاچیان استفاده شد. طول استادیوم جدید بیشتر از ششصد متر بود و عرضی به اندازه صد و پنجاه متر داشت. گنجایش این استادیوم از کولوسئوم 5 برابر بیشتر بود که بسیار بزرگ است.

رویداد های سیرک ماکسیموس

در سیرکوس ماکسیموس کمتر شاهد مراسم اعدام و یا مبارزات مربوط به گلادیاتورها بودیم و بیشتر در آن مسابقات ارابه رانی برگزار می‌شد که بین ارابه‌های چهار اسبه برگزار می‌شد و مردم علاقه زیادی به آن داشتند. در واقع مردم علاقه شدیدی به مسابقات ارابه رانی داشتند و به آن تعصب نیز داشتند.

4 تیم ارابه رانی سفید، قرمز، سبز و آبی وجود داشت که رومی‌ها طرفدار پروپا قرص یکی از آنها بودند و گاهی اقدام به شرط بندی روی برد تیم مورد علاقه‌شان می‌کردند. حتی تماشاچیان نیز گاهی با هم درگیری‌های سختی داشتند و در مواردی هواداران در بین نزاع‌ها کشته می‌شدند زیرا به شدت روی تیم خود تعصب داشتند.

آخرین رویداد در سیرکوس ماکسیموس

در سال پانصد و چهل و نه میلادی در سیرکوس ماکسیموس آخرین مسابقه برگزار شد که می‌توان گفت از اولین مسابقه آن هزار سال فاصله داشت. سنگ‌هایی که در این استادیوم وجود داشت در قرون وسطی غارت گردید و از آن‌ها برای ساخت ساختمان‌های دیگر و بناهای رنسانسی استفاده شد. امروزه تنها قادر به مشاهده طرحی از این استادیوم هستیم  که در یک چمنزار قابل مشاهده است و ما را به یاد شکوه و عظمت مسابقات آن می‌اندازد. اولین شاه رم رومولوس نام داشت که مسابقات ارابه رانی را در این محل برگزار می‌کرد.

بازدید از سیرک ماکسیموس در تور ایتالیا

در تور ایتالیا در کنار این بنای تاریخی می‌توانید قدم بزنید و آثار باستانی زیادی را مشاهده کنید که نشان از وجود هنرمندان خوش ذوق در گذشته است. هنوز هم بقایایی از این گنجینه ارزشمند یعنی سیرکوس ماکسیموس دیده می‌شود و موجب جذب گردشگران می‌گردد.

مردم روم باستان از این بنای باشکوه به عنوان یک ورزشگاه بزرگ استفاده می‌کردند. ابن بنا پیشرفت‌های زیادی در چند قرن داشت و توانست در مسابقات ارابه رانی جایگاه ویژه‌ای کسب کند. در سفر به ایتالیا بازدید از این مکان را از دست ندهید و از جاذبه‌های تماشایی آن دیدن کنید و با گشت و گذار در آن به مشاهده آثار بر جای مانده از گذشتگان بپردازید. با این گشت و گذار قادر به شناسایی بهتر بناهای باستانی خواهید بود و از تاریخ لذت خواهید برد.

مراسم آرمیلوستریوم در سیرک ماکسیموس

مراسم آرمیلوستریوم در سیرکوس ماکسیموس برگزار می‌شود. در این آیین روم باستان مارس خدای جنگ را گرامی می‌دارند که هر ساله در نوزده اکتبر برگزار می‌شود. جنگ افزارهای سربازان در این روز پاکیزه می‌شود و تا فصل زمستان کنار گذاشته می‌شد. ارتش با تجمع در سیرکوس ماکسیموس مورد بازبینی قرار می‌گرفت و حلقه‌های گل نیز از گردشگران آویزان می‌شد. ترامپت بخشی از فرآیند پاکیزه‌سازی در این مراسم است. در این مراسم رومی‌ها همراه سربازان و با جنگ افزارهای‌شان در تپه‌ای به نام اوینتین گرد هم می‌آمدند و مراسم را با حیواناتی که قربانی می‌کردند ادامه می‌دادند.

در این مراسم سالی که همان کشیش‌های رقصنده مارس هستند ممکن بود که شرکت کنند. در ماه مارس جشنواره‌هایی که مربوط به خدایگان مارس بود برگزار می‌شد و با این مراسم آغاز و پایان فصل لشکرکشی را گرامی می‌داشتند. ارمیلوستریوم منطقه‌ای بزرگ روی تپه اوینتین است که مراسم در آن برگزار می‌شد.

مراسم آرمیلوستریوم در سیرک ماکسیموس | یوروپ تورز

سوالات متداول سیرکوس ماکسیموس

سیرکوس ماکسیموس برای چه چیزی ساخته شده بود؟

مردم روم باستان به مسابقات ارابه رانی بسیار علاقه داشتند و به احتمال زیاد اصلی‌ترین تفریح آنان بوده است چون بنایی به نام سیرکوس ماکسیموس که برای صد و پنجاه هزار نفر ظرفیت دارد برای برگزاری این مسابقات ساخته شده بود.

ویژگی های این مکان چیست؟

سیرکوس ماکسیموس طولی به اندازه ششصد و بیست و یک متر دارد و عرض آن نیز صد وهجده متر می‌باشد. البته باید توجه داشت که این بنا تنها برای برگزاری مسابقات نیست بلکه جشن‌های مذهبی روم باستان و مراسم نظامی نیز در آن برگزار می‌شذ زیرا ظرفیت زیادی برای تماشاچی دارد و بسیار بزرگ است.

آخرین رویداد در این مکان، در چه مانی برگزار شد؟

در سال پانصد و چهل و نه میلادی در سیرکوس ماکسیموس آخرین مسابقه برگزار شد که می‌توان گفت از اولین مسابقه آن هزار سال فاصله داشت.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!