چگونه روادید لیتوانی را دریافت نمائیم؟

چگونه روادید لیتوانی را دریافت نمائیم؟

روادید لیتوانی، افزایش تعداد سفرهای خارجی در سال‌های اخیر چشمگیر بوده و مسافران اغلب مقاصد سفر خود را به فراخور نیازشان انتخاب کرده و برای اخذ مجوزهای …

راهنمای کامل اخذ روادید لیتوانی

افزایش تعداد سفرهای خارجی در سال‌های اخیر چشمگیر بوده و مسافران اغلب مقاصد سفر خود را به فراخور نیازشان انتخاب کرده و برای اخذ مجوزهای لازم اقدام می‌کنند. در این بین تقاضا برای دریافت روادید لیتوانی نیز در سال‌های اخیر افزایش یافته است. کشور لیتوانی یکی از کشورهایی است که هر ساله مسافران فراوانی را با تور لیتوانی و یا تور اروپا به سوی خود جلب می‌کند. مسافران و متقاضیان دریافت روادید لیتوانی لازم است اطلاعاتی درباره ی‌تاریخ و فرهنگ لیتوانی و چگونگی و مراحل دریافت روادید لیتوانی کسب کنند که در ادامه به این موارد اشاره می‌شود.

چگونه روادید لیتوانی را دریافت نمائیم؟ | یوروپ تورز

آشنایی با کشور لیتوانی

کشور لیتوانی Lituvos Respublika در شمال شرق قارۀ اروپا واقع شده است. لیتوانی که بزرگ‌ترین کشور حوزه‌ی‌ بالتیک محسوب می‌شود، از شمال با کشور لتونی، از شرق و جنوب شرقی با بلاروس، از جنوب با لهستان، از جنوب غربی با روسیه و از مغرب با دریای بالتیک همسایه است. کشور لیتوانی جمعتی در حدود 2/3 میلیون نفر دارد. کشور لیتوانی به ده استان تقسیم شده است که هر استان شصت شهرستان دارد.

از شهرهای مهم این کشور می‌توان به پایتخت آن شهر ویلنیوس، کاواناس، بندر کلاپیدا و شهر فستیوالی پلانگاه اشاره کرد. مردم لیتوانی به زبان لیتوانیایی تکلم می‌کنند که از گروه زبان‌های هند و اروپایی شاخه بالتیک محسوب می‌شود. دین مردم لیتوانی مسیحیت است و بیشتر جمعیت این کشور از کلیسای کاتولیک رم تبعیت می‌کنند.

پس از فروپاشی شوروی در سال 1990 لیتوانی نخستین کشوری لقب گرفت که اعلام استقلال کرد و در سال 1994 به عضویت اتحادیه اروپا پذیرفته شد و در سال 2013 ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت. لیتوانی همچنین در سال 2004 به عضویت ناتو درآمد و در سال 2007 به کشورهای عضو پیمان شینگن پیوست و در سال 2009 به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد، به همین دلیل هرساله گردشگران بسیاری از سرتاسر دنیا با رزرو تور لیتوانی و یا تور اروپا به این کشور سفر می‌کنند.

شرایط فرهنگی و اقتصادی کشور لیتوانی

کشور لیتوانی از کشورهای سنتی اروپا محسوب می‌شود که اغلب مردم آن فرهنگ سنتی خود را حفظ کرده‌اند و هنوز هم در لیتوانی می‌توان ورزش‌ها و رقص‌های محلی و سنتی مردمان این کشور را مشاهده کرد. کریستیان دون لایتیس، نویسنده معروف لیتوانی در سده ی‌هفده میلادی است. این نویسنده در کتابی به نام سال فرهنگ و نحوه زندگی مردم روستایی لیتوانی در آن سده به رشته نگارش درآورده است و این کتاب از مهم‌ترین مکتوبات کشور لیتوانی به شمار می‌رود.

از دیگر ادیبان کشور لیتوانی می‌توان به یوزاس توماس وایژگانتاس، آنتاناس ویهنولیس، برنارد برازدژیونیس اشاره کرد. موسیقی نیز در کشور لیتوانی جایگاه ویژه‌ای دارد و موسیقی سنتی این کشور ریشه در دوران پیش از میلاد مسیح دارد. از موزه‌های مهم لیتوانی می‌توان به موزه هنر این کشور اشاره کرد که در سال 1933 ساخته شده و بزرگ‌ترین موزه ی‌این کشور است. از دیگر موزه‌های مهم لیتوانی می‌توان موزه کهربای پالانگا را نام برد.

لیتوانی دو رهگذر حمل و نقل بین‌المللی، سه فرودگاه بین‌المللی، راه آهن متصل به اروپا و بالاترین ظرفیت بندر آزاد در دریای بالتیک را داراست.

مراحل اخذ روادید لیتوانی

ویزا یا روادید مدرکی است که از طرف نمایندگی قانونی کشور مقصد مانند سفارت خانه یا کنسولگری برای فرد متقاضی ورود به کشور دیگر صادر می‌شود و مهم‌ترین قسمت یک سفر خارجی محسوب می‌شود. شرایط صدور روادید بسته به قوانین داخلی کشورها و سطح روابط بین‌المللی کشورهای مبدأ و مقصد متفاوت است.

بعضی از کشورها به دلیل داشتن روابط نزدیک دیپلماسی، اجازه ی‌ورود بدون روادید را برای شهروندان کشور هم پیمان فراهم می‌کنند و گاهی برای ورود به چند کشور مشترک المنافع اخذ ویزای لیتوانی واحد نیاز است. مانند کشورهای عضو اتحادیه اروپا. مدارکی که برای اخذ روادید مورد نیاز است، با توجه به قوانین سفارت خانه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد؛ اما از جمله مدارک مشترک می‌توان به گذرنامه معتبر، تکمیل تقاضا نامه، عکس، مدارک شغلی، بلیط رفت و برگشت، بیمه مسافرتی و غیره اشاره کرد.

انواع مختلف روادید لیتوانی

نوع ویزای صادر شده بر اساس نوع سفر و هدف سفر متفاوت است. انواع روادید را می‌توان به این صورت تقسیم بندی کرد:

ویزاهای کوتاه مدت که شامل موارد زیر می‌شود:

  • ویزای توریستی
  • ویزای اختصاصی
  • ویزای درمانی
  • ویزای بازرگانی
  • ویزای کار در تعطیلات یا تبادل فرهنگی
  • ویزای زیارتی
  • ویزاهای بلند مدت که موارد زیر را شامل می‌شود:
  • ویزای تحصیلی
  • ویزای کار موقت
  • ویزای اقامت
انواع مختلف روادید لیتوانی | یوروپ تورز

ویزاهای مهاجرتی که ویژه ی‌افرادی است که قصد مهاجرت همیشگی از کشور خود را دارند یا با شهروند کشور مقصد ازدواج کرده‌اند.

ویزاهای رسمی یا دیپلماتیک که برای شخصیت‌های سیاسی و دیپلمات‌های یک کشور که به مقاصد سیاسی رسمی به کشور مقصد مسافرت می‌کنند صادر می‌شود.

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن مختص آن دسته از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که اجازه رفت و آمد آزاد و بدون نیاز به اخذ روادید شهروندان هر کدام از این کشورها به دیگر کشورهای عضو این پیمان را صادر می‌کند. معاهده ی‌شنگن در سال 1985 منعقد شد و 26 کشور اروپایی عضو این معاهده هستند. روادید لیتوانی هم شامل این معاهده است و بسته به نوع روادید برای دارندگان روادید لیتوانی اجازه ی‌ورود به منطقه شنگن صادر می‌شود.

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن چهار نوع دارد که عبارت است از:

نوع A که ویزای ترانزیت است و مسافر اجازه ی‌خروج از فرودگاه را ندارد و در کشورهای عضو شنگن تنها اجازه ی‌خروج از هواپیما و عوض کردن هواپیما به مقصد یکی از کشورهای خارج از شنگن را دارد.

ویزای شنگن نوع B که بر طبق آن مسافر اجازه ی‌خروج از فرودگاه و سفر زمینی به منطقه ی‌خارج از شنگن را دارد.

ویزای شنگن نوع C که نوعی ویزای کوتاه مدت است و اغلب برای مقاصد توریستی صادر می‌شود. برای اغلب شهروندان ایرانی که قصد سفر به منطقه ی‌شنگن را دارند؛ از جمله متقاضیان روادید لیتوانی این نوع از روادید صادر می‌شود.

 ویزای نوع D که ویزای بلند مدت است و معمولاً برای تاجران و بازرگانان که در طول سال بارها نیاز به ورود به منطقه‌ی‌ شنگن را دارند، صادر می‌شود.

مراحل دریافت روادید لیتوانی

روادید لیتوانی انواع مختلفی دارد. با توجه به اینکه لیتوانی از جمله کشورهای عضو پیمان شنگن محسوب می‌شود، روادید لیتوانی هم از نوع شنگن است. دارندگان ویزای لیتوانی می‌توانند با توجه به نوع ویزای خود در کشور لیتوانی یا سایر اعضای شنگن تردد کنند. انواع مختلف روادید لیتوانی عبارت است از: روادید لیتوانی به منظور سفر توریستی، اخذ ویزای لیتوانی جهت امور تجاری، اخذ روادید لیتوانی به منظور دیدار آشنایان، روادید لیتوانی به منظور تحصیل، دریافت روادید لیتوانی برای شرکت در کنفرانس‌ها یا امور هنری و ورزشی.

اقدام برای دریافت روادید لیتوانی همانند ویزای سایر کشورها نیاز به ارائه ی‌مدارکی دارد از قبیل: بلیط رفت و برگشت، بیمه ی‌پرواز، مدارک شناسایی رسمی همراه با ترجمه و تأیید قوه قضاییه و وزارت امور خارجه، پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد، دو قطعه عکس شش در چهار جدید، گواهی اشتغال به کار همراه با ترجمه و تأییدیه رسمی از وزارت امور خارجه و قوه قضاییه، گواهی موجودی حساب بانکی به زبان انگلیسی، تأییدیه رزرو و پرداخت هزینه ی‌هتل با تأیید آژانس مسافرتی، تأییدیه آژانس مسافرتی و ارائه ی‌دعوتنامه در صورت وجود.

ویزای ملی لیتوانی

متقاضیان دریافت روادید لیتوانی علاوه بر ویزای شنگن، می‌توانند برای دریافت ویزای ملی لیتوانی هم اقدام کنند که این نوع روادید مزایای ویزای شنگن را ندارد. معمولاً آن دسته از متقاضیان دریافت روادید لیتوانی اقدام به دریافت این نوع روادید می‌کنند که قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور را دارند. ویزای ملی لیتوانی حداکثر یک سال اعتبار داشته و مسافر برای تمدید روادید باید مجدداً درخواست خود را به مقامات ذی ربط کشور لیتوانی اعلام کند.

شرایط و ضوابط لازم برای دریافت روادید لیتوانی

برای اقدام به دریافت روادید لیتوانی توجه به این نکته ضروری است که کشور لیتوانی در ایران سفارتخانه یا کنسولگری ندارد؛ بنابراین متقاضیان دریافت روادید لیتوانی می‌بایست به نزدیک‌ترین کشور مجاور (اغلب مسافران کشور ترکیه را انتخاب می‌کنند) اقدام به تنظیم قرار ملاقات با کنسولگری لیتوانی نمایند. درخواست ملاقات برای گرفتن روادید لیتوانی باید بین 1 تا 3 ماه پیش از سفر باشد. در مرحله ی‌بعد متقاضیان دریافت روادید لیتوانی موظف هستند که دو نسخه از فرم درخواست ویزای ملی لیتوانی یا ویزای شنگن را تکمیل کنند.

متقاضیان دریافت روادید لیتوانی باید به تاریخ انقضای پاسپورت، لزوم صدور پاسپورت در ده سال گذشته و تعداد صفحات خالی آن توجه داشته باشند و در صورت نیاز برای تعویض آن به موقع اقدام کنند. پرینت‌های حساب بانکی مسافران خواهان دریافت روادید لیتوانی باید متعلق به مدت زمانی کمتر از سه ماه گذشته باشد که متضمن توان و تمکن مالی متقاضی دریافت روادید لیتوانی در طول سفر است. همچنین پرداخت مبلغی به سفارت برای دریافت روادید لیتوانی ضروری است. زمانی که برای دریافت روادید لیتوانی صرف می‌شود، به نسبت نوع روادید متفاوت است و معمولاً از دو هفته تا دو ماه طول می‌کشد.

هزینه‌ ی روادید لیتوانی

هزینه دریافت روادید لیتوانی که می‌بایست به سفارت یا کنسولگری لیتوانی پرداخت شود، برای افراد بزرگسال مبلغی در حدود 90 دلار و برای کودکان 60 دلار است. در صورتی که متقاضیان روادید لیتوانی از پرداخت این مبلغ خودداری کنند، امکان گرفتن وقت سفارت لیتوانی و اخذ روادید لیتوانی را از دست می‌دهند.

هزینه‌ ی روادید لیتوانی | یوروپ تورز

سوالات متداول روادید لیتوانی

روادید لیتوانی چیست؟

ویزا یا روادید مدرکی است که از طرف نمایندگی قانونی کشور مقصد مانند سفارت خانه یا کنسولگری برای فرد متقاضی ورود به کشور دیگر صادر می‌شود و مهم‌ترین قسمت یک سفر خارجی محسوب می‌شود.

مدارک موردنیاز روادید لیتوانی چیست؟

بلیط رفت و برگشت، بیمه ی‌پرواز، مدارک شناسایی رسمی همراه با ترجمه و تأیید قوه قضاییه و وزارت امور خارجه، پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد، دو قطعه عکس شش در چهار جدید، گواهی اشتغال به کار همراه با ترجمه و تأییدیه رسمی از وزارت امور خارجه و قوه قضاییه، گواهی موجودی حساب بانکی به زبان انگلیسی، تأییدیه رزرو و پرداخت هزینه ی‌هتل با تأیید آژانس مسافرتی، تأییدیه آژانس مسافرتی و ارائه ی‌دعوتنامه در صورت وجود.

هزینه روادید لیتوانیف چقدر میباشد؟

هزینه دریافت روادید لیتوانی که می‌بایست به سفارت یا کنسولگری لیتوانی پرداخت شود، برای افراد بزرگسال مبلغی در حدود 90 دلار و برای کودکان 60 دلار است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!