چگونه روادید سوئیس را دریافت نمائیم؟

چگونه روادید سوئیس را دریافت نمائیم؟

نحوه دریافت روادید سوئیس

اگر تصمیم دارید به سفر کاری، تجاری، تفریحی و تحصیلی به کشور سوئیس بروید، قبل از هر چیزی باید بدانید که اخذ روادید سوئیس اولین کاری است که باید انجام دهید. به‌ طور کلی ما ایرانی‌ها برای سفرهای خارجی بخصوص سفر به کشورهای اروپایی و کشورهای عضو اتحادیه شنگن نیاز به کسب اجازه و تائید صلاحیت از سوی نمایندگان و مقامات کشور مورد نظر داریم.

چگونه روادید سوئیس را دریافت نمائیم؟ | یوروپ تورز

از آنجایی‌ که کشور سوئیس هم یکی از کشورهای فوق‌العاده در بخش اروپای غربی و عضو پیمان شنگن می‌باشد،برای ورود به آن نیاز به اخذ روادید سوئیس و روادید شینگن وجود دارد. توجه کنید که روادید با گذرنامه متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با این مفاهیم در این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم درباره ی‌کشور سوئیس و جاذبه‌های آن، انواع ویزای سوئیس یا روادید سوئیس و نحوه اخذ و مدارک مورد نیاز برای اخذ روادید سوئیس صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیار شما دوستداران سفر به این کشور رؤیایی با تور سوئیس و یا تور اروپا قرار دهیم. 

سفر به سوئیس

سوئیس کشوری زیبا، ثروتمند و مهاجرپذیر واقع در غرب و مرکز اروپا است. این کشور با مساحتی حدود ۴۱٫۲۸۵ کیلومترمربع دارای جمعیتی بالغ بر ۷٬۵۹۱٬۴۰۰ میلیون نفر می‌باشد. کشور آلمان همسایه ی‌شمالی سوئیس است و دیگر همسایگان مرزی سوئیس، اتریش و لیختن‌اشتاین از شرق، فرانسه از غرب و ایتالیا از جنوب آن می‌باشند. این کشور تنها کشوری است که هم‌زمان چهار زبان رسمی دارد، زبان‌های آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانیش که البته این زبان‌ها متأثر از کشورهای همسایه ی‌آن است که بیشترین مهاجران سوئیس را تشکیل می‌دهند. همچنین همه ساله گردشگران بسیاری با استفاده از تور سوئیس و تور اروپا به این کشور سفر می‌کنند.

سوئیس از بیست‌ و شش ایالت یا کانتون تشکیل‌شده و نوع حکومت آن کنفدراسیون و فدرالی است. شهر برن پایتخت سوئیس است و دیگر شهرهای مهم آن ژنو، زوریخ، لوکزنه، بازل، بلینزون، کوئر، جنوا، لوزانو و سنت گالن می‌باشند. حتماً نام ژنو و زوریخ را در میادین مختلف و مجامع جهانی شنیده‌اید. این دو شهر از قطب‌های اقتصادی جهانی به شمار می‌روند و مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی می‌باشند.

جالب است بدانید از سال 1815 تا به الآن در کشور سوئیس جنگی نشده و این کشور در بیشتر مناسبات اعلام بی‌طرفی کرده است.

آب‌ و هوای سوئیس

آب‌ و هوای سوئیس معتدل و کوهستانی است و بیشتر مواقع سال هوا سرد و بارانی است. سوئیس دارای جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و مناطق دیدنی و گردشگری زیادی است که مورد استقبال بی‌نظیر گردشگران از سراسر جهان قرار می‌گیرد.

ویزا یا روادید چیست؟

ویزا یا روادید، برگه یا مهر تأییدی است که ضمیمه ی‌گذرنامه یا همان پاسپورت می‌شود و به معنای تائید شما برای ورود به کشور خارجی یا اروپایی است. در واقع نمایندگان کشوری که قصد ورود به آن را دارید در سفارت خانه یا کنسولگری آن کشور پس از بررسی فرم درخواست و بررسی مدارک و شرایط شما در صورت تائید صلاحیت به شما اجازه ی‌ورود به آن کشور را صادر کرده یا در صورت عدم صلاحیت، درخواست شما را رد می‌کنند.

توجه داشته باشید که ویزا یا روادید را با پاسپورت یا گذرنامه یکی ندانید. پاسپورت یا گذرنامه به‌ نوعی شناسنامه ی‌مسافران برای سفر به هر کشور خارجی است و به‌ وسیله ی‌آن مشخص می‌گردد که شما شهروند یا تبعه ی‌کشور خاصی هستید؛ ولی ویزا یا روادید برگه ایست که ضمیمه ی‌گذرنامه ی‌شما می‌شود و به معنای این است که به شما اجازه ی‌ورود به کشوری که قصد سفر به آن را دارید، داده شده و صلاحیت شما از طرف آن‌ها تائید شده است. از طرف دیگر باید توجه شود که ویزاها تاریخ اعتبار دارند و پس از پایان تاریخ آن دیگر معتبر نیست و باید مجدد برای اخذ ویزا برای کشور مورد نظرتان اقدام نمایید.

معرفی انواع روادید سوئیس

از آنجایی‌ که کشور سوئیس عضو هم‌پیمانان قرارداد شنگن می‌باشد، روادید سوئیس بر اساس اهداف سفر به چند دسته ی‌تجاری، کاری، توریستی، تحصیلی و … تقسیم می‌گردند که هر یک از آن‌ها در دسته‌های مختلف ویزای شنگن قرار می‌گیرند، که عبارت‌اند از روادید سوئیس نوع C که برای روادید توریستی و گردشگری، دیدار دوستان و آشنایان و برای اهداف کاری کوتاه مدت می‌باشد. نوع دیگر ویزای شنگن سوئیس گروه D می‌باشد که برای اقامت طولانی‌تر افراد یا برای اهداف تجاری صادر می‌گردد. نوع سوم روادید سوئیس نوع A می‌باشد که ویزای ترانزیت نام دارد و در فرودگاه صادر می‌شود.

چگونگی اخذ روادید سوئیس

برای اخذ روادید سوئیس از طریق آژانس‌ها اقدام کنید، می‌توانید برای رزرو وقت سفارت سوئیس نیز از طریق همین آژانس‌ها اقدام کنید. در وقت سفارت تعیین‌شده باید در سفارت‌خانه ی‌سوئیس واقع در تهران حضور داشته باشید و مدارک لازم برای روادید سوئیس همراه با ترجمه ی‌آن‌ها را هم به همراه داشته باشید. در وقت سفارت سوئیس با شما مصاحبه می‌کنند تا هدف سفرتان را دریابند و مدارکتان به‌ طور کامل بررسی می‌شود و بعد از حدود یک تا یک و نیم ماه بعد، جواب تائید یا رد صلاحیت شما داده می‌شود.

چگونگی اخذ روادید سوئیس | یوروپ تورز

شرایط اخذ روادید سوئیس

دریافت ویزای سوئیس یا همان روادید شنگن از سفارت سوئیس شرایطی دارد که در زیر به صورت تیتروار به آن‌ها اشاره می‌شود.

 • سکونت در خاک ایران
 • ضمانت برگشت و مدرک معتبر تائید بازگشت
 • مشخص کردن اهداف سفر و مدت زمان سفر
 • تعیین مکان اقامت در سوئیس
 • حضور در سفارت سوئیس در تهران در وقت سفارت تعیین‌شده
 • انگشت‌نگاری و مصاحبه و تحویل فرم درخواست روادید سوئیس و مدارک موردنیاز به مسئولان سفارت سوئیس
 • داشتن پاسپورت یا گذرنامه با اعتبار حداقل سه ماهه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ روادید سوئیس

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات کلی در مورد ورود به کشور سوئیس و بخش عمومی دستورالعمل روادید و کنترل مرزی به وب‌سایت اداره ی‌مهاجرت مراجعه کنید. به‌ طور کلی مدارک مورد نیاز جهت اخذ روادید سوئیس عبارت‌اند از:

 • اصل گذرنامه و کپی آن با اعتبار بالای سه ماه از تاریخ درخواست روادید سوئیس
 • تحویل فرم پر شده درخواست روادید سوئیسکه از سایت سفارت دریافت کرده‌اید.
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • دو قطعه عکس رنگی شش در چهار با پس‌زمینه ی‌سفید
 • کپی و مهر و امضای ویزای شنگن که قبلاً از کشور دیگری دریافت کرده‌اید.
 • نامه ی‌بانک و گردش شش‌ ماهه آخر حساب بانکی برای تائید تمکن مالی
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و برای کارمندان و کارگران اشتغال به کار که در آن سمت، حقوق و مرخصی ذکر شده باشد.
 • صاحبان کسب‌ و کار، پروانه ی‌ثبت شرکت و کسب‌ و کار خود را ارائه دهند.
 • برای بازنشستگان هم ارائه ی‌گواهی بازنشستگی ضروری است.
 • در صورت داشتن زمین یا خانه، ارائه ی‌سند مالکیت الزامی است.
 • ارائه ی‌بیمه مسافرتی
 • ارائه ی‌بلیط هواپیما و کارت رزرو هتل که در آن تاریخ ورود و خروجتان مشخص باشد.

توجه نمایید که کلیه ی‌مدارک ارائه‌شده باید یا به انگلیسی یا آلمانی یا فرانسه یا ایتالیایی باشند. در صورتی‌ که مدرکی به زبان دیگری صادر شده باشد، باید ترجمه ی‌رسمی آن به یکی از زبان‌های فوق‌الذکر به همراه اصل مدرک ارائه شود.

بهترین زمان اقدام برای روادید سوئیس

همان‌طور که در بخش‌های قبل از آب‌ و هوای کشور سوئیس گفتیم، این کشور معتدل و کوهستانی است و بهترین زمان سفر به این کشور کوهستانی، فصل بهار و تابستان است. البته این فصل‌ها جزء فصل‌های پر تقاضای گردشگری نیز می‌باشند. بنابراین هزینه ی‌سفر و تهیه ی‌بلیط اندکی بالاتر از دیگر فصل‌های سال خواهد بود. بنابراین اگر قصد سفر در این فصل‌های پر تقاضا را دارید، بهتر است از دو یا سه ماه قبل از زمان سفرتان برای اخذ روادید سوئیس و گرفتن وقت سفارت سوئیس اقدام نمایید.

قیمت روادید سوئیس

قیمت روادید سوئیس بر اساس مواردی چون هدف سفرتان و نوع روادیدی که به آن تعلق می‌گیرد، تاریخ و مدت‌زمان سفر و طول دوره اقامتتان متفاوت خواهد بود. البته بسیاری از آژانس‌های معتبر مسافربری یا اکثر تورهای مسافرتی کار اخذ روادید انواع کشورها و از جمله روادید سوئیس را بر عهده می‌گیرند و هزینه ی‌آن‌ها هم بر اساس تقاضا متغیر خواهد بود. 

نکات قابل توجه جهت اخذ روادید سوئیس

همان‌طور که توضیح دادیم برای دریافت روادید سوئیس هر چه زودتر اقدام کنید، بهتر است. چرا که پروسه ی‌زمان‌بری می‌باشد. به عواملی مانند سوء سابقه، ارائه ی‌مدارک نامعتبر یا جعلی، نداشتن مدارکی جهت اقامت یا اسکان در سوئیس و بیمه‌نامه نامعتبر، که منجر به رد شدن صلاحیت شما یا همان ریجکت شدن اخذ روادید می‌گردد، توجه کنید.

قبل از اخذ روادید سوئیس باید بدانید که سوئیس کشوری گران و پرهزینه است. اگر کاملاً آمادگی و تمکن مالی دارید می‌توانید خود را برای سفری لوکس و تجربه‌ای بی‌نظیر آماده کرده و برای اخذ روادید سوئیس و گرفتن وقت سفارت سوئیس اقدام کنید.

نکات قابل توجه جهت اخذ روادید سوئیس | یوروپ تورز

سوالات متداول روادید سوئیس

ویزا یا روادید سوئیس چیست؟

ویزا یا روادید، برگه یا مهر تأییدی است که ضمیمه ی‌گذرنامه یا همان پاسپورت می‌شود و به معنای تائید شما برای ورود به کشور خارجی یا اروپایی است.

قبل از اخذ روادید سوئیس به چه نکته مهمی باید توجه داشته باشیم؟

قبل از اخذ روادید سوئیس باید بدانید که سوئیس کشوری گران و پرهزینه است. اگر کاملاً آمادگی و تمکن مالی دارید می‌توانید خود را برای سفری لوکس و تجربه‌ای بی‌نظیر آماده کرده و برای اخذ روادید سوئیس و گرفتن وقت سفارت سوئیس اقدام کنید.

روادید سوئیس چند نوع دارد؟

از آنجایی‌ که کشور سوئیس عضو هم‌پیمانان قرارداد شنگن می‌باشد، روادید سوئیس بر اساس اهداف سفر به چند دسته ی‌تجاری، کاری، توریستی، تحصیلی و … تقسیم می‌گردند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!