رم باستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه – پادشاهان

رم باستان | معرفی – تصاویر – تاریخچه – پادشاهان

رم باستان، تمدن قدرتمند و مهمی داشت که نزدیک به ۱۰۰۰ سال بر بخش اعظم اروپا حاکم بود. فرهنگ رم باستان در زمان حکومت آن در سراسر اروپا رواج داشت.

رم باستان تمدن قدرتمند و مهمی داشت که نزدیک به ۱۰۰۰ سال بر بخش اعظم اروپا حاکم بود. فرهنگ رم باستان در زمان حکومت آن در سراسر اروپا رواج داشت. در نتیجه، فرهنگ رم باستان هنوز بر جهان غرب تأثیر دارد. اساس بیشتر فرهنگ غربی از رم باستان به ویژه در مناطقی مانند دولت، مهندسی، معماری، زبان و ادبیات ناشی می‌شود.

رم باستان | یوروپ تورز

تاریخ اولیه روم

تاریخ اولیه روم تا حدودی پر از رمز و راز است. بسیاری از سوابق تاریخی رم هنگام نابودی بربر‌ها در سال ۳۹۰ قبل از میلاد نابود شدند. مورخان و باستان‌شناسان تکه‌های معمایی را در کنار هم قرار داده‌اند تا تصویری از نحوه تأسیس روم را به ما ارائه دهند. در زمان شکل‌گیری اولیه رم، ایتالیا توسط اقوام مختلف مستقر شد.

این شامل اقوام لاتین (اولین کسانی که در روم باستان مستقر شدند)، یونانیان (که در سواحل ایتالیا مستقر شدند)، سابین‌ها و اتروسک‌ها بودند. اتروسک‌ها قومی قدرتمند بودند که در نزدیکی رم باستان زندگی می‌کردند. آن‌ها احتمالاً تأثیر قابل توجهی در فرهنگ و شکل‌گیری اولیه رم داشتند. برخی از پادشاهان روم اتروسک بودند.

تاریخ اولیه روم | یوروپ تورز

بنیانگذاری رم باستان

چندین داستان مختلف وجود دارد که می‌گوید چگونه شهر رم باستان ( ancient Rome ) تأسیس شد. برخی از آن‌ها تاریخی‌تر هستند، در حالی که برخی دیگر داستان‌ها اساطیری هستند که توسط شاعران و نویسندگان گفته شده است.

تاریخی: احتمالاً نخستین بار در حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد رم مستقر شد. اولین شهرک در Palatine Hill ساخته شد زیرا به راحتی از آن دفاع می‌شد. با گذشت زمان، شش تپه دیگر اطراف پالاتین نیز مستقر شدند. با افزایش شهرک، به یک شهر تبدیل شد. یک منطقه عمومی بین تپه‌های پالاتین و کاپیتولین ساخته شد که به انجمن روم معروف شد.

اسطوره‌ای: اساطیر رومی می‌گوید که شهر رم باستان در سال ۷۵۳ قبل از میلاد توسط دوقلو‌ها رومولوس و رموس تأسیس شد. در هنگام ساخت شهرک در Palatine Hill، روموس، ورموس را به قتل رساند و اولین پادشاه روم شد.

بنیانگذاری رم باستان | یوروپ تورز

نام روم باستان از کجا آمده است؟

اساطیر و تاریخ رومی بیان می‌کند که این نام از بنیانگذار آن رومولوس گرفته شده است. نظریه‌های دیگری نیز وجود دارد که مورخان و باستان‌شناسان مطرح کرده‌اند که در آن نام رم در کجا نامگذاری شده است. این ممکن است از کلمه Etruscan برای رودخانه Tiber، “شایعه” گرفته شده باشد.

پادشاهان روم

قبل از تشکیل جمهوری روم، روم توسط پادشاهان اداره می‌شد. تاریخ روم از هفت پادشاه می‌گوید که از ۷۵۳ قبل از میلاد با رومولوس شروع می‌شود. هر پادشاهی برای زندگی توسط مردم انتخاب می‌شد. شاه بسیار قدرتمند بود و به عنوان رهبر دولت و مذهب رومی عمل می‌کرد. در زمان پادشاه گروهی ۳۰۰ نفری به نام سنا حضور داشتند. سناتور‌ها در زمان پادشاهی روم قدرت واقعی کمی داشتند.

آن‌ها بیشتر به عنوان مشاور پادشاه خدمت می‌کردند و به او در اداره دولت کمک می‌کردند. آخرین پادشاه روم باستان، تا روکین افتخار بود. تارکین پادشاهی بی‌رحمانه و خشن بود. سرانجام مردم روم و سنا شورش کردند و طارقین را از این شهر بیرون کردند. آن‌ها در ۵۰۹ سال قبل از میلاد دولت جدید بدون شاهی به نام جمهوری روم تشکیل دادند. این شکلی از دولت بود که به مردم امکان می‌داد تا مسئولان را انتخاب کنند.

این دولت پیچیده بود با قانون اساسی، قوانین مفصل و مقامات منتخب مانند سناتور‌ها. بسیاری از‌ایده‌ها و ساختار‌های این دولت پایه و اساس دموکراسی‌های مدرن شد. تحت جمهوری روم، دولت روم توسط دو رهبر منتخب به نام كنسول اداره می‌شد.

پادشاهان روم | یوروپ تورز

کنسول‌ها فقط یک سال خدمت می‌کردند و توسط سنا مشاوره می‌شد. در طول جمهوری بود که روم باستان گسترش یافت و به یکی از تمدن‌های بزرگ تاریخ جهان تبدیل شد. رم باستان ابتدا به عنوان جمهوری به قدرت رسید. این بدان معناست که رهبران رم باستان، مانند سناتور‌ها، مقاماتی انتخاب می‌کردند که مدت زمان معینی را خدمت می‌کردند، نه پادشاهانی که در دوران رهبری متولد شدند و برای زندگی حکمرانی می‌کردند.

آن‌ها دارای یک دولت پیچیده با قوانین مکتوب، قانون اساسی و توازن قدرت بودند. این مفاهیم در تشکیل دولت‌های دموکراتیک آینده، مانند ایالات متحده، بسیار مهم شدند. این جمهوری صد‌ها سال از حدود ۵۰۹ قبل از میلاد تا ۴۵ قبل از میلاد صد‌ها سال فرمانروایی رم خواهد کرد.

امپراتوری روم

در ۴۵ سال قبل از میلاد ژولیوس سزار جمهوری روم باستان را به دست گرفت و خود را عالی‌ترین دیکتاتور کرد. این پایان جمهوری بود. چند سال بعد، در ۲۷ سال قبل از میلاد، سزار آگوستوس اولین امپراتور روم شد و این شروع امپراتوری روم بود. بخش اعظم دولت سطح پایین همان است، اما اکنون امپراتور قدرت عالی داشت.

با رشد امپراتوری روم، مدیریت از شهر رم سخت‌تر و دشوارتر شد. سرانجام رهبران روم باستان تصمیم گرفتند كه روم را به دو امپراتوری تقسیم كنند. یکی امپراتوری روم غربی بود و از شهر رم حکمرانی می‌شد. دیگری امپراتوری روم شرقی بود و از قسطنطنیه (استانبول امروز در ترکیه) منتفی شد. امپراتوری روم شرقی به عنوان بیزانس یا امپراتوری بیزانس شناخته می‌شود.

امپراتوری روم | یوروپ تورز

سقوط رم

روم بیش از ۱۰۰۰ سال بر بیشتر مناطق مدیترانه در اروپا حاکم بود. با این حال، کار درونی امپراتوری روم از حدود ۲۰۰ میلادی شروع به نزول کرد. در سال ۴۰۰ میلادی روم تحت فشار امپراتوری غول پیکر خود دست و پنجه نرم کرد. شهر رم سرانجام در سال ۴۷۶ نزول کرد. روم در قرن ۲ میلادی در حدود سال ۱۱۷ میلادی به دست امپراتور بزرگ رومی Trajan به اوج قدرت خود رسید.

تقریباً تمام خط ساحلی در امتداد دریای مدیترانه بخشی از امپراتوری روم بود. این شامل اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، بریتانیا جنوبی، ترکیه، اسرائیل، مصر و شمال آفریقا بود. سقوط رم در یک روز اتفاق نیفتاد، این اتفاق برای مدت طولانی رخ داد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا امپراتوری شروع به ناکامی کرد. در اینجا برخی از دلایل سقوط امپراتوری روم آورده شده است:

سقوط رم | یوروپ تورز
  • سیاستمداران و حاکمان روم بیشتر و بیشتر فاسد شدند.
  • جنگ‌های داخلی و جنگ داخلی در امپراتوری.
  • حمله قبایل بربری در خارج از امپراتوری مانند ویزیگوت‌ها، هون‌ها، فرانک‌ها و وندال‌ها.
  • ارتش روم دیگر یک نیروی غالب نبود.
  • امپراتوری بسیار بزرگ شد، اداره کردن آن دشوار بود.

حقایق جالب در مورد روم باستان

شهر رم امروز پایتخت ایتالیا است. در همان مکان به عنوان شهر روم باستان قرار دارد. اگر قصد بازدید از رم را داشتید، می‌توانستید بسیاری از بنا‌های اولیه باستانی مانند کولوسئوم و مجمع روم را مشاهده کنید.

سیرک ماکسیموس، یک استادیوم بزرگ که برای مسابقات ارابه ساخته شده است، می‌تواند در حدود 150.000 نفر را در خود جای دهد.

سقوط روم غربی از آغاز “عصر‌های تاریک” در اروپا به حساب می‌آید.

بالاترین مقام در جمهوری روم، کنسول بود. در همان زمان دو کنسول وجود داشت که باید مطمئن شوند یکی از آن‌ها خیلی قدرتمند نمی‌شود.

زبان مادری رومی‌ها لاتین بود، اما آن‌ها اغلب به زبان یونانی نیز صحبت می‌کردند.

وقتی جولیوس سزار قدرت را به دست گرفت، وی خود را دیکتاتور برای زندگی نامید. با این حال، این دوام نیاورد، زیرا او یک سال بعد ترور شد.

شهر روم پایتخت تمدن روم باستان بود. در نزدیکی ساحل غربی مرکزی ایتالیا واقع شده بود. امروز، رم پایتخت کشور ایتالیا است. این شهر کوچک شد اما با بزرگ شدن امپراتوری بزرگ شد. در یک زمان بیش از ۱ میلیون نفر در دوران باستان در این شهر زندگی می‌کردند. این شهر بیش از ۱۰۰۰ سال در مرکز قدرت جهان بوده است.

شاعر ویرگیل به داستان بنیانگذاری دیگری در مورد روم گفت كه در آن قهرمان تروا، آنه سال‌ها پیش از رومولوس و رموس، رم را تأسیس كرد.

بعداً پالاتین هیل محل بسیاری از ثروتمندترین و مشهورترین رومیان مانند آگوستوس، مارک آنتونی و سیسرو شد. این تپه در حدود ۲۳۰ فوت بالاتر از سطح شهر قرار دارد و منظره و هوای تازه‌ای را فراهم می‌کند.

هنگامی که رم برای اولین بار تأسیس شد، فقط ۱۰۰ سناتور حضور داشتند. بعداً بیشتر شد و تعداد آن‌ها با تأسیس جمهوری به ۳۰۰ نفر رسید.

بخش اعظم آنچه از اوایل شهر قدیمی رم می‌دانیم توسط مورخان رومی مانند لیوی و وارو به دست ما می‌رسد.

حقایق جالب در مورد روم باستان | یوروپ تورز

انجمن در رم باستان

در مرکز شهر و زندگی عمومی روم ، انجمن بود. این محوطه مستطیل شکل بود که توسط ساختمانهای عمومی مانند معابد خدایان و باسیلها که در آن تجارت و سایر کارکردهای عمومی می توانست واقع شود احاطه شده است. بسیاری از رویدادهای مهم شهر در این بخش از جمله انتخابات، سخنرانی های عمومی ، محاکمات و روند پیروزی برگزار شد. بسیاری از ساختمانهای مهم در داخل یا اطراف این انجمن بودند.برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

Regia: مکانی که در آن پادشاهان اصلی روم در آن زندگی می کردند. بعداً این دفتر برای رئیس كاهنس روم ، پونتی فکس ماکسیموس شد.

کمیته: محل اصلی جلسه برای مجمع و مرکز سیاست و فعالیت قضایی در رم است.

معبد سزار: معبد اصلی که ژولیوس سزار پس از مرگ وی مورد تجلیل قرار گرفت.

معبد زحل: معبد خدای کشاورزی.

Tabularium:دفتر ثبت اصلی رم باستان.

رستا: سکویی که در آن مردم سخنرانی می کنند.

سنا کوریا: محلی که سنا در آن دیدار کرد.

قوس سپتیمیوس Severus: یک قوس پیروزمند غول پیکر

انجمن در رم باستان | یوروپ تورز

مرکز رم باستان دارای بسیاری از بنا‌های معروف و مهم دیگر مانند معبد مشتری، کولوسئوم، سیرک ماکسیموس، پانتئون و تئاتر پمپی بود. در سال‌های بعد این انجمن چنان پر جمعیت و ساختمان‌ها شلوغ شدند که بسیاری از کارکرد‌های مهم مجبور به انتقال به مناطق دیگر شهر بودند.

بسیاری از ساختمان‌های اصلی دولت و خانه‌های ثروتمندان از سنگ، بتون و سنگ مرمر ساخته شده بودند. با این حال، خانه‌های فقرا از چوب ساخته می‌شدند. این خانه‌ها خطر آتش سوزی قابل توجهی ایجاد کرده‌اند و رم باستان در طول تاریخ خود آتش سوزی وحشتناک بسیاری داشته است.

آب در رم باستان

با استفاده از چندین قنات آب به داخل شهر رم باستان آورده شد. برخی از افراد ثروتمند در خانه‌های خود آب جاری داشتند و بقیه مردم آب خود را از چشمه‌هایی که در اطراف شهر قرار گرفته بودند دریافت کردند. همچنین بسیاری از حمام‌های عمومی وجود داشتند که برای حمام کردن و معاشرت استفاده می‌شدند.

آب در رم باستان | یوروپ تورز

ساخت رم باستان بر روی هفت تپه

شهر روم باستان در هفت تپه ساخته شده است که نام آن‌ها به شرح زیر است:Aventine Hill، Caelian Hill، Capitoline Hill، Esquiline Hill، Palatine Hill، Quirinal Hill، Viminal Hill

ساخت رم باستان بر روی هفت تپه | یوروپ تورز

سوالات متداول رم باستان

نامگذاری شهر روم، به چه شکلی بوده است؟

اساطیر و تاریخ رومی بیان می‌کند که این نام از بنیانگذار آن رومولوس گرفته شده است. نظریه‌های دیگری نیز وجود دارد که مورخان و باستان‌شناسان مطرح کرده‌اند که در آن نام رم در کجا نامگذاری شده است. این ممکن است از کلمه Etruscan برای رودخانه Tiber، “شایعه” گرفته شده باشد.

پادشاهان رم باستان چگونه انتخاب میشدند؟

تاریخ روم از هفت پادشاه می‌گوید که از ۷۵۳ قبل از میلاد با رومولوس شروع می‌شود. هر پادشاهی برای زندگی توسط مردم انتخاب می‌شد. شاه بسیار قدرتمند بود و به عنوان رهبر دولت و مذهب رومی عمل می‌کرد.

اولین امپراطور رم چه کسی بود؟

در ۲۷ سال قبل از میلاد، سزار آگوستوس اولین امپراتور روم شد و این شروع امپراتوری روم بود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!