هر آنچه که باید درباره مادرید بدانید

هر آنچه که باید درباره مادرید بدانید

درباره مادرید، باید گفت مادرید ، پایتخت ، مرکز سیاسی و بزرگترین شهر اسپانیاست. این شهر در کنار رودخانه مانزانارس در مرکز کشور ، بین ایالات مستقل و …

اطلاعات کامل درباره مادرید

درباره مادرید باید گفت مادرید، پایتخت، مرکز سیاسی و بزرگترین شهر اسپانیاست. این شهر در کنار رودخانه مانزانارس در مرکز کشور، بین ایالات مستقل و خودمختار کاستیل – لئون و کاستیل – لامانچا قرار دارد. به دلیل بازده اقتصادی، سبک و شیوه استاندارد زندگی و میزان خرید و فروشی، این شهر مرکز اصلی و عمده مالی شبه جزیره ایبریا است. ادارات مرکزی و اصلی اکثر شرکت‌های مهم اسپانیا و ادارات مرکزی رودخانه مانزانارستان و دفاتر بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا نیز دراین شهر قرار دارند.

ایالت کوچک مادرید، منطقه‌ای در حدود هشت هزار کیلومترمربع – یعنی کمتر از دو درصد از کلی اسپانیا است – شهر مادرید، ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای مدیترانه‌ای با زمستان‌های سرد و دمایی که گاهی به زیر صفر می‌رسد، از ویژگی‌های شهر مادرید است. در طول سالی، اغلب ۲ یا ۳ بار برف می‌بارد.

تابستان‌ها گرم است و دما معمولاً حدود ۳۰ درجه سانتیگراد (در تیرماه) است و گاهی به ۴۰ درجه هم می‌رسد. به دلیل ارتفاع و آب و هوای خشک، در این شهر هم مثل بیشتر شهر‌های ایران، تفاوت دمای شب و روز، زیاد است. زمستان و تابستان، خشکترین فصول سالند و بارندگی، اغلب در بهار و پاییز اتفاق می‌افتد. متوسط بارندگی سالانه مادرید، ۴۳۶ میلیمتر است.

اطلاعات کامل درباره مادرید | یوروپ تورز

تراکم جمعیت مادرید

جمعیت مادرید، طبق آمار سال ۲۰۰۵، در حدود ۵/۹۵۲/۱۵۳ نفر است. ۸۵ درصد جمعیت ساکنان این شهر، اسپانیایی و بقیه، مهاجران آمریکای لاتین، اروپا، آسیا، شمال آفریقا و آفریقای غربی هستند.

تراکم جمعیت مادرید | یوروپ تورز

دانشگاه‌ های مادرید

دانشگاه کامپلوتنس (Complutense) با بیش از صدهزار دانشجو، بزرگترین و معتبرترین دانشگاه اسپانیا و با بیش از هفتصد سال قدمت، یکی از قدیمیترین دانشگاه‌های اروپاست. یکی دیگر از دانشگاه‌های مهم مادرید، آتونوما (Autonoma) است که تقریباً بهترین دانشگاه در زمینه فعالیت‌های پژوهشی است. این دانشگاه، در کنار دانشگاه کامپلوتنسی واقع است و فیزیکدان معروف، نیکولاسی کابررا (Nicolas Cabrera) آن را اداره می‌کرد. دانشگاه پلی تکنیک و آلکالا هنارس که در سال ۱۴۹۹ تأسیس شده است، از دیگر دانشکاه‌های مهم این شهر هستند.

دانشگاه‌ های مادرید | یوروپ تورز

جشنواره‌ های مادرید

جشنواره‌های محلی مادرید، عبارتنداز:

 • ۲۵ اردیبهشت (۱۵ می‌) سان لیزیدرولابرادور
 • ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) سان آنتونیو فلوریدا
 • ۲۵ تیر تا ۳ مرداد (۲۵-۱۶ ژوئیه) ویرجین کارمن
 • ۲۴-۲۵ مرداد (۱۶-۱۵ آگوست)  ویرجن پالوما
 • ۱۶ مرداد (۷ آگوست) سان کایتانو
 • ۱۹ مرداد (۱۰ آگوست) سان لورنز
 • ۱۸ آبان (۹ نوامبر) جشنواره هایویرجن آلمودنا

اکستر ملی اسپانیا اغلب جمعه، شنبه و یکشنبه‌ها در مادرید برنامه دارد.

کلوپ‌های شبانه مادرید، معروف‌اند. جوانان مادرید در تعطیلات آخر هفته، تمام طول شب به رقص و پایکوبی می‌پردازند.

جشنواره‌ های مادرید | یوروپ تورز

ورزش در مادرید

میزبان بزرگترین مسابقه گاوبازی در لاس ونتاس است که شروع دور جدید آن به سال ۱۹۳۱ برمی گردد. مسابقات گاوبازی در اسفند (مارس) آغاز می‌شود و در مهر (اکتبر) به پایان می‌رسد. در طول جشنواره سان ایزیدرو مسابقه گاوبازی از اواسط اسفند (مارس) شروع و تا اواسط خرداد (ژوئن)، ادامه دارد. در بقیه فصل، هر یکشنبه مراسم گاوبازی در مجموعه لاس ونتاس برگزار می‌شود.

تیم رئال مادرید و اتلتیکومادرید، دو تیم مشهور فوتبال اسپانیا هستند. طبق رای یوفا رئال مادرید با ۹ بار قهرمانی در مسابقات باشگاه‌های اروپا، موفق‌ترین تیم باشگاهی قرن بیستم است. شهر مادرید، در سال ۱۹۸۲ میزبان فینال مسابقات جام جهانی فوتبال بود که در آن، ایتالیا با پیروزی بر آلمان، قهرمان شد. مادرید از معدود شهر‌های دنیاست که ۲ استادیوم ۵ ستاره دارد: ویسنت کالدرون و سانتیاگو برنابو

تیم بسکتبال معروف این شهر، رئال مادرید بالون ستو جزء مجموعه تیم‌های رئال مادرید است.

درباره مادرید و ورزش مینوان گفت این شهر، از سال ۱۹۳۵، میزبان مسابقات دوچرخه سواری ولتا اسپانیا بوده که یکی از سه مسابقه مهم دوچرخه سواری جهان است.

ورزش در مادرید | یوروپ تورز

حمل و نقل مادرید

باراخاس فرودگاه بین‌المللی مادرید است. این فرودگاه مرکز خطوط هوایی اسپانیا و دروازه اصلی شبه جزیره ایبریا به سوی اروپا و دیگر نقاط جهان است. طبق گزارش انجمن فرودگاه‌های بین‌المللی در سال ۲۰۰۶، حدود ۴۵/۵ میلیون مسافر از این فرودگاه سفر کرده‌اند و بدین سان، سیزدهمین فرودگاه پر تردد دنیا و پنجمین فرودگاه پرتردد اروپا بوده است. ترمینال جدید شماره ۴ فرودگاه مادرید با مجموع ۶۷۰. ۰۰۰ متر مساحت، بزرگترین ترمینال هوایی در اروپاست. مسیر هوایی مادرید – بارسلون با ۹۷۱ پرواز در هفته، پرترددترین مسیر پروازی جهان است.

اکثر خطوط راه آهن اسپانیا از مادرید می‌گذرند و آن را به شهر‌های مختلف اسپانیا و اروپا متصل می‌کنند. متروی شهر مادرید با ۲۸۰ کیلومتر طول، پس از متروی لندن، پرهزینه‌ترین و سریعترین شبکه خطوط مترو در اروپاست.

حمل و نقل مادرید | یوروپ تورز

دیدنی‌ های مادرید

درباره مادرید و دیدنی‌های مادرید گفتنی بسیار است. آثار تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد؛ از جمله: کاخ سلظنتی، خانه اپرا، پارک بوین رتیر و ۱۶۳۱، ساختمان کتابخانه ملی (قرن ۱۹)، موزه باستان‌شناسی  موزه پرادو (که یکی از بهترین مجموعه‌های هنری دنیاست)، موزہ تیسن – برنمیسزا و موزه ملی مرکزی هنر رنا سوفیا (که موزه هنر مدرن است)

کاخ سلطنتی شهر مادرید

در خیابان بایلن، در ناحیه غربی مرکز شهر مادرید (شرق رودخانه مانزانارس) قرار دارد و‌ایستگاه مترو اپرا به آن نزدیک است. این قصر سلطنتی، محل سکونت رسمی پادشاه کشور اسپانیا است؛ ولی معمولاً در آن زندگی نمی‌کند. بازدید از این مکان، معمولاً برای عموم، آزاد است؛ البته به جز مواقعی که استفاده کاری از آن می‌شود. ساخت بنای اصلی این قصر به قرن دهم (یعنی زمان حکومت مسلمانان در اسپانیا) برمی گردد.

در سمت پایین و چپ این قصر، باغ‌های زیبای کمپو دل مورو (Campo del MOro) واقع است. دلیل نام‌گذاری این باغ به این نام، چادرزدن مسلمانان شمال آفریقا مور (Moor) در سال ۱۱۰۹ به فرمانده‌ی علی ابن یوسف برای تسخیر مجدد مادرید بوده است. درسمت شرقی قصر، خانه‌ی اپرا قرار دارد. این مرکز در ۱۹ اکتبر ۱۸۵۰، رسما اغاز به کار کرد و یکی از معروفترین اپراخانه‌های دنیا به حساب می‌آید. دستور ساخت این مکان را ملکه ایزابل دوم داده بود. در این اپراخانه، یک موزه نیز وجود دارد. خط ۲ مترو مادرید با نام اپرا مخصوص این مکان است.

کاخ سلطنتی شهر مادرید | یوروپ تورز

پارک بوین رتیرو شهر مادرید

با وسعت صد و چهل هکتار، ا پارک‌های بزرگ و معروف شهر مادرید است که به بنای یادبود پوئرتا د آلکال (Puerta de Alcala) بسیار نزدیک است و از موزه پرادو نیز فاصله زیادی ندارد. این پارک در سال ۱۶۲۳ و در زمان حکومت فیلیپ چهارم ساخته شده است. داخلی پارک، یک دریاچه مصنوعی بزرگ نیز وجود دارد.

پارک بوین رتیرو شهر مادرید | یوروپ تورز

موزه پرادو شهر مادرید

یکی از زیباترین موزه‌ها و گالری‌های هنری دنیاست که مجموعه‌ای از هنر اروپا را از قرن دوازدهم تا اوایل قرن نوزدهم در خود، جای داده. بیش از ۵۰۰۰ نقاشی، ۲۰۰۰ تصویر چاپی  ۱۰۰۰ عدد سکه و مدال تعداد زیادی مجسمه و تقریباً ۲۰۰۰ شی زینتی در این موزه وجود دارد.

موزه پرادو شهر مادرید | یوروپ تورز

موزه رنا سوفیا شهر مادرید

یکی دیگر از موزه‌های معروف شهر مادرید، موزه هنر قرن بیستم رنا سوفیا (Reina Sofia) نام دارد که از دهم سپتامبر ۱۹۹۲ آغاز به کار کرده است. این موزه نزدیک قطار آتوچا (Ato cha) و‌ایستگاه متروست. مجموعه آثاری از دو هنرمند معروف اسپانیایی قرن بیستم، پابلو پیکاسو و سالوادور دالی در این موزه گرد‌آوری شده است. در کنار آثار این دو هنرمند، کار‌هایی از دیگر هنرمندان، از جمله جان گریس، خولیو گونزالس و آنتونی تاپیس و… نیز در آن هست.

موزه رنا سوفیا شهر مادرید | یوروپ تورز

میدان پلازا مایور شهر مادرید

یکی دیگر از اماکن دیدنی شهر مادرید، میدان پلازا مایور است به شکل مستطیلی و با ابعاد ۱۲۹ در ۹۴ که دور تا دوران، ساختمانی سه طبقه با ۲۳۷ تراسی مشرف به آن وجود دارد. مجموعاً نه راه گذر در میدان وجود دارد.

لیست دیدنی‌های مشهور مادرید:

 • کاخ سلطنتی
 • پارک بوین رتیرو
 • موزه پرادو
 • موزه رنا سوفیا
 • میدان پلازا مایور
میدان پلازا مایور شهر مادرید | یوروپ تورز

سوالات متداول درباره مادرید

شهر مادرید در کجا قرار دارد؟

این شهر در کنار رودخانه مانزانارس در مرکز کشور، بین ایالات مستقل و خودمختار کاستیل – لئون و کاستیل – لامانچا قرار دارد.

جمعیت مردم شهر اسپانیا چقدر است؟

جمعیت مادرید، طبق آمار سال ۲۰۰۵، در حدود ۵/۹۵۲/۱۵۳ نفر است. ۸۵ درصد جمعیت ساکنان این شهر، اسپانیایی و بقیه، مهاجران آمریکای لاتین، اروپا، آسیا، شمال آفریقا و آفریقای غربی هستند.

یکی از بهترین تیم های ورزشی شهر مادرید چه تیمی است؟

تیم رئال مادرید و اتلتیکومادرید، دو تیم مشهور فوتبال اسپانیا هستند. طبق رای یوفا رئال مادرید با ۹ بار قهرمانی در مسابقات باشگاه‌های اروپا، موفق‌ترین تیم باشگاهی قرن بیستم است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!