درباره بارسلونا

درباره بارسلونا

درباره بارسلونا گفتنی بسیار است. این شهر مرکز و شهر معروف منطقه کاتالونیا (Catalonia) و دومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید است. این شهر ، مرکز اصلی و مهم اقتصاد اسپانیا است و یکی از بندرهای مهم و اصلی مدیترانه ای اروپا و فرودگاه آن ، دومین فرودگاه پرتردد اسپانیا است.

مختصری درباره بارسلونا

این شهر در طول تاریخ، چندین بار محاصره شده است. امروزه بارسلونا مرکز فرهنگی مهم و به خاطر غنای میراث فرهنگیش ، مقصد اصلی توریست اسپانیاست و به خصوصی به دلیل اثار معمارانی از لوئيس دومنچی، جمله انتونيوگودی که سایت های میراث فرهنگی دنیا را برای یونسکو برنامه ریزی کردند، معروف است.
درباره بارسلونا می توان گفت که در ساحل شمال شرقی شبه جزیره ایبریا قرار دارد که مشرف به دریای مدیترانه است. روی جلگه ای با عرض تقریبی ۵ کیلومتر که بین رشته کوه های کولسرولا و در جنوب غربی رودخانه لبرگات و بسوس در شمالی این جلگه ۱۷۰ کیلومتر مربع، وسعت دارد که حدود ۱۰۱ کیلومتر مربع آن به شهر اختصاص دارد. در ۱۶۰ کیلومتری شمال آن، رشته کوه های پیرنه ومرز فرانسه واقع است. کولسرولا، بخشی از رشته کوه های ساحلی است که شهر را از شمال غربی جدا می کند. این شهر یکی از گزینه های مناسب برای تور اروپا می باشد.

بلندترین قله اش، قله تیبی دابو است با ارتفاع ۵۱۲ متر که منظره زیبایی برای شهر به وجود آورده. بارسلونا پر از تپه های کوچکی است که اکثر آنها جزو شهر و محل زندگی شده اند؛ مثلا تپه کارمل و روویرا ؛ تپه مونجوییس هم در جنوب شرقی بارسلوناست که به بندرگاه مشرف است و بالای آن، قلعه و دژ مونجوییس واقع است. این قلعه در قرون ۱۷ و ۱۸ برای محافظت شهر ساخته شده است. امروز، این قلعه تبدیل به موزه شده و محلی برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی است.

مختصری درباره بارسلونا - درباره بارسلونا
مختصری درباره بارسلونا – درباره بارسلونا


بارسلونا از شمالی به سانتاکولوما دو گرامنت و سنن ادریادوبسوسی لاسپیتالت دو لبرگات، از شرق به دریای مدیترانه و از غرب به سانت کوگات دل والز محدود می شود. آب و هوای بارسلونا مدیترانه ای است؛ یعنی تابستان های خشک و گرم و زمستان های معتدل و مرطوب دارد. دی و بهمن، سردترین ماه ها هستند با میانگین دمای ۱۰ درجه سانتیگراد.
بارش برف، بسیار کم است. مرداد و تیر هم گرمترین ماه ها هستند با میانگین دمای ۳۰ درجه سانتیگراد.
بیشترین دمای ثبت شده در این شهر، ۳۸/۶ درجه سانتیگراد بوده است.

جمعیت بارسلونا

درباره بارسلونا و جمعیت این شهر می توان گفت که بر اساس آمار سال ۲۰۰۶، جمعیت شهر بارسلونا ۱۶۳۷.۰۷۵ نفر و اگر شهر را با حومه اش در نظر بگیریم، ۴.۴۸۱.۵۵۹ نفر است. ۶۲ درصد ساکنان این شهر، در منطقه خود مختار کاتولونیا و ۲۴ درصد در نواحی دیگر اسپانیا به دنیا امده اند؛ ۱۴ درصد هم اهل کشورهای دیگرند که عمدتاً از اکوادور، پرو، مراکش، کلمبیا، آرژانتین، ایتالیا، پاکستان و چین هستند. مرکز دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا دانشگاه بارسلون است در شهر بارسلونا. دانشگاه جدیدتر پمپوفا برا و دانشگاه خصوصی رومن لال نیز در این شهر واقعند. تعداد زیادی دانشگاه و مدارس عالی دیگر نیز در بارسلون و شهرهای اطراف آن وجود دارد.

صنعت بارسلونا

بارسلونا از قدیم، موقعیت تجاری استواری داشته است؛ این شهر، جزو نخستین شهرهای اروپا بود که آغاز به صنعتی شدن کرد؛ این فرایند، از اواخر قرن ۱۸ و با صنعت نساجی آغاز شد و اوج آن، اواسط قرن ۱۹ بوده که در ان، بارسلونا مرکز اصلی و مهم تولید الیاف بافتنی و دستگاه های نساجی بود. از آن به بعد، کارخانه های صنعتی، نقش مهمی در تاریخ این شهر به عهده گرفتند. نساجی هنوز هم در بارسلونا اهمیت خود را حفظ کرده و در نتیجه بارسلونا به یکی از مراکز اصلی مد تبدیل شده است.
امروزه علاوه بر نساجی، بارسلونا در زمینه صنایع شیمیایی، چاپ، داروسازی، صنایع الکترونیکی و تولید انواع موتور نیز فعالی است و در بخش خدمات نیز در زمینه حمل و نقل، انتشارات، کامپیوتر، تدارکات، ارتباطات و مخابرات اهمیت دارد و انواع نمایشگاه های تجاری در آن برپا می شود. بزرگترین کارگاه کشتی سازی دنیا به نام آتارازاناس نیز در بندر قدیمی بارسلون قرار دارد. هزینه زندگی در بارسلونا زیاد است و از این نظر در اسپانیا بعد از مادرید و در رده بندی شهرهای پر هزینه جهان، در جایگاه سی و یکم واقع است.

صنعت بارسلونا - درباره بارسلونا
صنعت بارسلونا – درباره بارسلونا

حمل و نقل بارسلونا

فرودگاه بین المللی بارسلونا در شهر الی پرادو در سه کیلومتری بارسلوناست. این فرودگاه با جابجایی حدود سی میلیون مسافر در سال ۲۰۰۶، بزرگترین فرودگاه سواحل مدیترانه، دومین فرودگاه اسپانیا و نهمین فرودگاه اروپاست. در فرودگاه بارسلون، سالن های جدیدی در حال احداث است و با بهره برداری از آنها در سال ۲۰۰۸، ظرفیت فرودگاه، بیشتر خواهد شد. بندر بارسلونا با ۲۰۰۰ سال قدمت، اهمیت تجاری زیادی دارد و مقامات بندری بارسلونا آن را اداره می کنند. این بندر بهمراه بندر جنووای ایتالیا و مارسی فرانسه مهمترین بنادر مدیترانه ای هستند؛ هم به خاطر کشتی های تفریحی و هم به خاطر کشتی های باری آنها.

بندر بارسلونا به سه ناحیه تقسیم می شود:

  • بندر قدیمی
  • بخش تجاری
  • بخش پشتیبانی و سازمان دهی

حمل و نقل عمومی این شهر، شبکه ای است شامل مترو، اتوبوس، دو شبکه جداگانه تراموا و تاکسي. در سال ۲۰۰۷، شورای شهر بارسلونا برای حمل و نقل عمومی، استفاده از دوچرخه تصویب کردند. در محل های مختلف شهر پارکینگ های مخصوصی دوچرخه هست که دارندگان کارت مخصوص عضویت می توانند از دوچرخه های آن استفاده کنند و پس از ان به نزدیکترین پارکینگ، برگردانند.

بارسلونا دو بزرگراه اصلی دارد:

  • روندا دو دالت که مخصوص مسیر سمت کوه ها است.
  • روندا دو لیتورد که خاصی مسیر ساحلی است.
حمل و نقل بارسلونا - درباره بارسلونا
حمل و نقل بارسلونا – درباره بارسلونا

جاذبه های گردشگری بارسلونا

در بارسلونا ۶۸ پارک وجود دارد که شامل ۱۲ پارک تاریخی، ۴۵ پارک عمومی عادی، ۶ پارک جنگلی و ۵ پارک گیاه شناسی است. پارک ها ۱۰ درصد شهر را تشکیل می دهند. پارک مونتجوییس با ۲۰۳ هکتار
مساحت، بزرگترین آنهاست و در کوهی به همان اسم قرار دارد.

بارسلونا ۷ ساحلی دارد که در مجموع ۴/۵ کیلومتر از کل خطوط ساحلی است. سواحل سن سباستا و بارسلونا تا ۱۱۰۰ متر طولی دارند و از
بزرگترین، قدیمیترین و پر رفت و آمدترین سواحل بارسلونا هستند. بندر المپیک، این دو ساحل را از سواحلی دیگر شهرها جدا می کند : نووا ایکاریا، ماربالا، نووا ماربلا، لوانت و بوگاتل، سواحل غرب بندر المپیک هستند.

در بارسلونا سالن های متعددی برای اجرای موسیقی و تئاتر وجود دارد؛ از جمله :

  • گران تئاتر دل لیسئو  که مهمترین و بزرگترین سالن اپرا در اسپانیاست که در خیابان رامبلا قرار دارد و در سال ۱۸۴۷ ساخته شده است.
  • تئاتر ملی کاتولونیا
  • تئاتر لیور
  • پالو د لا موزیک کاتالانا

بارسلونا مرکز برگزاری جشنواره موسیقی سونار است که هر سالی در خرداد (ژوئن) برگزار می شود؛ بزرگترین ارکستر سمفونیک اسپانیا (OBC) در کاتالونیای بارسلونا برنامه اجرا می کند. در بارسلونا موزه های زیادی وجود دارد که دوره های تاریخی متفاوتی را پوشش می دهند.
موزه ملی هنر کاتالونیا مجموعه ای از اثار هنری مربوط به دوره رومانسی (تمدن رومیان) دارد؛ موزه هنر معاصر بارسلونا مرکز ارایه آثار هنری اسپانیا و هنر کاتالان قبل از ۱۹۴۵ است؛ موزه فانداسیو خوآن میرو، موزه پیکاسو و موزه انتونیو تاپیسی مجموعه مهمی از اثار هنرمندان مختلف را در خود دارند.

جاذبه های گردشگری بارسلونا - درباره بارسلونا
جاذبه های گردشگری بارسلونا – درباره بارسلونا

چند موزه دیگر هم وجود دارند که مربوط به باستان شناسی و تاریخند:

موزه تاریخ شهر، موزه تاریخ کاتالونیا،موزه ی باستان شناسی کاتالونیا و کازمو کایکسا که موزه علوم است و در سال ۲۰۰۶، جایزه موزه سال اروپا را به خود اختصاص داده است. بخش قدیمی شهر بارسلونا
باری گوتیک نام دارد. زمان ساخت اکثر ساختمان های این قسمت از شهر به دوران قرون وسطی و بعضی هم به زمان رومی ها برمی گردد. معماری مدرن کاتالانی – که معروف به هنر جدید است – بین سال های ۱۸۸۵ و ۱۹۵۰ رایج بود و یادگارهای مهمی در بارسلونا به جا گذارده است. اکثر این ساختمان ها جزو میراث فرهنگی دنیا به حساب می ایند. معروفترین و برجسته ترین آثار به آنتونی گودی تعلق دارند که در جای جای شهر می توان آثار او را مشاهده کرد.

بهترین اثر او کلیسای عظیم و جالب توجه، ولی ناتمام ساگرادا فامیلیا در حال ساخت است. این کلیسا در سال ۲۰۲۶ تکمیل خواهد شد. شهر بارسلونا در سال ۱۹۹۹ به خاطر معماری اش برنده جایزه مدال طلای زیبا رویال اولین باری بود که برنده این مدال، یک معمار نبود؛ بلکه شهر بارسلونا این جایزه را برده بود.

جاذبه های گردشگری بارسلونا - درباره بارسلونا
جاذبه های گردشگری بارسلونا – درباره بارسلونا

بارسلونا و اشنایی با برخی دیدنی ها

کلیسا ساگرادا فمیلیا

آنتونی گودی کار این کلیسا را از سال ۱۸۸۲ شروع کرده است. برج های این کلیسا بسیار باریکند؛ پله های آن تنها برای یک نفر جا دارند و پل های بین برج نیز باریک و تنگند. موزه جالبی در طبقه پایین کلیسا وجود دارد و آثار با ارزشی در آن وجود دارد. در سال ۲۰۰۴، تقریباً ۲/۲۶ میلیون نفر از این مکان بازدید کرده اند. این کلیسا برای گردشگران، جزو مکان های معروف و جالب توجه است.

پارک گوئل

درباره بارسلونا و دیدنی های این شهر می توان به پارک گوئل که در شمال شرقی منطقه گراسیای بارسلونا قرار دارد; اشاره کرد. این پارک بر روی تپه ای با نام ال کارمن واقع است که مشرف به شهر بوده و می توان بالای آن، دریای مديترانه را دید. این پارک را بین سال های ۱۹۰۰ تا۱۹۱۴ و بر اساسی طرح آنتونی گودی ساخته اند و جزو آثار ثبت شده میراث فرهنگی دنیاست. در این پارک، هیچ نشانی از خیابان ها، ماشین ها و سروصدای آنها نخواهید دید. برخی از آثار معماری گودی را نیز می توان در این پارک دید. وسعت این پارک، حدود ۱۷ تا ۱۸ هکتار است.

کازامیلا

آنتونی گودی آن را طراحی کرده و بین سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷ ساخته شده؛ جزو میراث فرهنگی دنیا به حساب می آید. کمی آن طرفتر از کازامیلا، بنای دو لا دیز کوردیا است که در منطقه ایگزمپلی قرار دارد. چهار بنای جدید هم از طراحان متفاوت در آن منطقه هست؛ آثار گودی هم جزو آنهاست.

کازامیلا - دیدنی های بارسلونا
کازامیلا – دیدنی های بارسلونا

پالا گوئل

یکی دیگر از کارهای آنتونی گودی است که پیشتر، یک خانه مجلل و اعیانی بوده است. این اثر نیز میراث فرهنگی يونسکو است. قدیمیترین بخش شهر، مناطق اطراف کلیسای جامع است که در سال ۱۲۹۸ ساخته شده. خیابانهای این منطقه، باریکند و به میدان های کوچکی متصل می شوند.

تالار موسیقی کاتالان

سالن کنسرتی است که بین سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۸ ساخته شده است. لوییس مونتانر آن را طراحی کرده است و در سال ۱۹۹۷ به میراث فرهنگی یونسکو تبدیل شد. بیش از نیم میلیون نفر در سالی، در این سالن، از برنامه های مختلف موسیقی استفاده می کنند.

قلعه مونتجوییس

روی تپه ای به همین نام قرار دارد. از اواخر قرن ۱۹ به زندان تبدیل شده است. بعد از ۵ دقیقه پیاده روی به استادیوم المپیک و برج رادیویی عجیب آن می رسید. بعد از ۲۰ دقیقه هم، مناظر رو به دریا در روستای پوبلی اسپانیول می رسید. در این روستا مجموعه ای عجیب از ۱۱۶ بنای بازسازی شده از شهرهای مختلف اسپانیا وجود دارد.

در شرق شهر قدیمی، پارکی به نام سوتادلا قرار دارد درآن باغ وحشی کوچک، چند موزه، بنا و مجسمه مهم مربوط به دورهٔ جدید وجود دارد. موزه خوآن میرو را جوزف لویس سرت طراحی کرده و از سال ۱۹۷۵ شروع به کار کرده است.

خیابان لارامبلا

یکی از معروفترین خیابان های اسپانیاست که از شهر قدیمی به سمت پایین بندرگاه امتداد دارد. در دو طرف این خیابان، مغازه ها، رستوران ها، هتلی ها، خانه اپرا، گل فروشی، عطرفروشی و … دیده می شوند. افرادی هم با لباس ها و وسایل عجیب و غریب، مردم را سرگرم می کنند. این خیابان، سه ایستگاه مترو دارد. بخش بالایی خیابان، کانالتاس نام دارد و چشمه ای معروف در آن هست که معتقدند خاصیت جادویی دارد. میگویند هرکس از آب این چشمه بنوشد، دوباره به این شهر بر خواهد گشت.
جشن های مربوط به پیروزی های تیم بارسلون در این خیابان برگزار می شود. در انتهای آن، قرار دارد بنای تاریخی کلمبوس قرار دارد.

خیابان لارامبلا - دیدنی های بارسلونا
خیابان لارامبلا – دیدنی های بارسلونا

ورزش در بارسلونا

ورزش در بارسلونا قدمت زیادی دارد. این شهر در سال ۱۹۹۲ میزبان المپیک تابستانی و در سال ۱۹۸۲ میزبان فوتبال جام جهانی بوده است؛ دوبار میزان مسابقات بسکتبال اروپایی یورو بسکت و یک بار هم میزبان رقابت های جهانی ایکس فینا بوده است. باشگاه اف.سی بارسلون یکی از بزرگترین باشگاه های اروپا است و دو بار برنده لیگ قهرمانی اروپا شده است. تیم فوتبال این باشگاه، طرفداران زیادی در جهان دارد. این باشگاه، تیمهایی در لیگ بسکتبال اسپانیا (ACB)، وینتر اف.سی.بی. (Winterthur FCB)، تیمی در لیگ هندبال (ASOBAL) و تیمی در لیگ هاکی دارد.

موزه این باشگاه از نظر میزان بازدیدکنندگان دومین موزهٔ ایالت کاتالانیاست. شهر بارسلونا نیز مانند مادرید، دو استادیوم فوتبال پنج ستاره دارد: استادیوم المپیک لوییسی که برای المپیک ۱۹۹۲ ساخته شده و نیوکمپ (ورزشگاه اختصاصی تیم فوتبال اف. سی. بارسلون) که با ظرفیت ۹۸/۷۷۲ نفر، در میان استادیوم های اروپا، بیشترین گنجایش تماشاچی را دارد. هر سال، چند مسابقه مهم در رشته دو ومیدانی در بارسلونا
انجام می شود: کرسا دل کورت، کرسا دو لا مرسو
هر سال کریسمس، مسابقات شنا نیز در کنار ساحل برگزار می شود. سری مسابقات بین المللی تنیس ۵۰ ساله ها هر سال در باشگاه بارسلونا برگزار می شود. در این سال ها، ورزشی اسکیت نیز در بارسلونا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک  اسپانیا هم هر سال در نزدیکی بارسلون برگزار می شود.

ورزش بارسلونا - درباره بارسلونا
ورزش بارسلونا – درباره بارسلونا

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!