هر آنچه که باید درباره بارسلونا بدانید

هر آنچه که باید درباره بارسلونا بدانید

درباره بارسلونا، گفتنی بسیار است. این شهر مرکز و شهر معروف منطقه کاتالونیا (Catalonia) و دومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید است. این شهر ..

درباره بارسلونا گفتنی بسیار است. این شهر مرکز و شهر معروف منطقه کاتالونیا (Catalonia) و دومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید است. این شهر، مرکز اصلی و مهم اقتصاد اسپانیا است و یکی از بندر‌های مهم و اصلی مدیترانه‌ای اروپا و فرودگاه آن، دومین فرودگاه پرتردد اسپانیا است.

هر آنچه که باید درباره بارسلونا بدانید | یوروپ تورز

مختصری درباره بارسلونا

این شهر در طول تاریخ، چندین بار محاصره شده است. امروزه بارسلونا مرکز فرهنگی مهم و به خاطر غنای میراث فرهنگیش، مقصد اصلی توریست اسپانیاست و به خصوصی به دلیل اثار معمارانی از لوئیس دومنچی، جمله انتونیوگودی که سایت‌های میراث فرهنگی دنیا را برای یونسکو برنامه‌ریزی کردند، معروف است.

درباره بارسلونا می‌توان گفت که در ساحل شمال شرقی شبه جزیره ایبریا قرار دارد که مشرف به دریای مدیترانه است. روی جلگه‌ای با عرض تقریبی ۵ کیلومتر که بین رشته کوه‌های کولسرولا و در جنوب غربی رودخانه لبرگات و بسوس در شمالی این جلگه ۱۷۰ کیلومتر مربع، وسعت دارد که حدود ۱۰۱ کیلومتر مربع آن به شهر اختصاص دارد.

در ۱۶۰ کیلومتری شمال آن، رشته کوه‌های پیرنه ومرز فرانسه واقع است. کولسرولا، بخشی از رشته کوه‌های ساحلی است که شهر را از شمال غربی جدا می‌کند. این شهر یکی از گزینه‌های مناسب برای تور اروپا می‌باشد.

بلندترین قله‌اش، قله تیبی دابو است با ارتفاع ۵۱۲ متر که منظره زیبایی برای شهر به وجود آورده. بارسلونا پر از تپه‌های کوچکی است که اکثر آن‌ها جزء شهر و محل زندگی شده‌اند؛ مثلاً تپه کارمل و روویرا؛ تپه مونجوییس هم در جنوب شرقی بارسلوناست که به بندرگاه مشرف است و بالای آن، قلعه و دژ مونجوییس واقع است. این قلعه در قرون ۱۷ و ۱۸ برای محافظت شهر ساخته شده است. امروز، این قلعه تبدیل به موزه شده و محلی برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی است.

بارسلونا از شمالی به سانتاکولوما دو گرامنت و سنن ادریادوبسوسی لاسپیتالت دو لبرگات، از شرق به دریای مدیترانه و از غرب به سانت کوگات دل والز محدود می‌شود. آب و هوای بارسلونا مدیترانه‌ای است؛ یعنی تابستان‌های خشک و گرم و زمستان‌های معتدل و مرطوب دارد.

دی و بهمن، سردترین ماه‌ها هستند با میانگین دمای ۱۰ درجه سانتیگراد. بارش برف، بسیار کم است. مرداد و تیر هم گرمترین ماه‌ها هستند با میانگین دمای ۳۰ درجه سانتیگراد. بیشترین دمای ثبت شده در این شهر، ۳۸/۶ درجه سانتیگراد بوده است.

مختصری درباره بارسلونا | یوروپ تورز

جمعیت بارسلونا

درباره بارسلونا و جمعیت این شهر می‌توان گفت که بر اساس آمار سال ۲۰۰۶، جمعیت شهر بارسلونا 1.637.075 نفر و اگر شهر را با حومه‌اش در نظر بگیریم، 4.559.481 نفر است. ۶۲ درصد ساکنان این شهر، در منطقه خود مختار کاتولونیا و ۲۴ درصد در نواحی دیگر اسپانیا به دنیا امده‌اند؛ ۱۴ درصد هم اهل کشور‌های دیگرند که عمدتاً از اکوادور، پرو، مراکش، کلمبیا، آرژانتین، ایتالیا، پاکستان و چین هستند.

مرکز دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا دانشگاه بارسلون است در شهر بارسلونا. دانشگاه جدیدتر پمپوفا برا و دانشگاه خصوصی رومن لال نیز در این شهر واقعند. تعداد زیادی دانشگاه و مدارس عالی دیگر نیز در بارسلون و شهر‌های اطراف آن وجود دارد.

جمعیت بارسلونا | یوروپ تورز

صنعت بارسلونا

بارسلونا از قدیم، موقعیت تجاری استواری داشته است؛ این شهر، جزء نخستین شهر‌های اروپا بود که آغاز به صنعتی شدن کرد؛ این فرایند، از اواخر قرن ۱۸ و با صنعت نساجی آغاز شد و اوج آن، اواسط قرن ۱۹ بوده که در ان، بارسلونا مرکز اصلی و مهم تولید الیاف بافتنی و دستگاه‌های نساجی بود. از آن به بعد، کارخانه‌های صنعتی، نقش مهمی در تاریخ این شهر به عهده گرفتند. نساجی هنوز هم در بارسلونا اهمیت خود را حفظ کرده و در نتیجه بارسلونا به یکی از مراکز اصلی مد تبدیل شده است.

امروزه علاوه بر نساجی، بارسلونا در زمینه صنایع شیمیایی، چاپ، داروسازی، صنایع الکترونیکی و تولید انواع موتور نیز فعالی است و در بخش خدمات نیز در زمینه حمل و نقل، انتشارات، کامپیوتر، تدارکات، ارتباطات و مخابرات اهمیت دارد و انواع نمایشگاه‌های تجاری در آن برپا می‌شود. بزرگترین کارگاه کشتی‌سازی دنیا به نام آتارازاناس نیز در بندر قدیمی بارسلون قرار دارد. هزینه زندگی در بارسلونا زیاد است و از این نظر در اسپانیا بعد از مادرید و در رده‌بندی شهر‌های پر هزینه جهان، در جایگاه سی و یکم واقع است.

صنعت بارسلونا | یوروپ تورز

حمل و نقل بارسلونا

فرودگاه بین‌المللی بارسلونا در شهر الی پرادو در سه کیلومتری بارسلوناست. این فرودگاه با جابجایی حدود سی میلیون مسافر در سال ۲۰۰۶، بزرگترین فرودگاه سواحل مدیترانه، دومین فرودگاه اسپانیا و نهمین فرودگاه اروپاست. در فرودگاه بارسلون، سالن‌های جدیدی در حال احداث است و با بهره‌برداری از آن‌ها در سال ۲۰۰۸، ظرفیت فرودگاه، بیشتر خواهد شد.

بندر بارسلونا با ۲۰۰۰ سال قدمت، اهمیت تجاری زیادی دارد و مقامات بندری بارسلونا آن را اداره می‌کنند. این بندر بهمراه بندر جنووای ایتالیا و مارسی فرانسه مهمترین بنادر مدیترانه‌ای هستند؛ هم به خاطر کشتی‌های تفریحی و هم به خاطر کشتی‌های باری آن‌ها.

حمل و نقل بارسلونا | یوروپ تورز
 • بندر بارسلونا به سه ناحیه تقسیم می‌شود:
  • بندر قدیمی
  • بخش تجاری
  • بخش پشتیبانی و سازمان دهی

حمل و نقل عمومی این شهر، شبکه‌ای است شامل مترو، اتوبوس، دو شبکه جداگانه تراموا و تاکسی. در سال ۲۰۰۷، شورای شهر بارسلونا برای حمل و نقل عمومی، استفاده از دوچرخه تصویب کردند. در محل‌های مختلف شهر پارکینگ‌های مخصوصی دوچرخه هست که دارندگان کارت مخصوص عضویت می‌توانند از دوچرخه‌های آن استفاده کنند و پس از ان به نزدیکترین پارکینگ، برگردانند.

 • بارسلونا دو بزرگراه اصلی دارد:
  • روندا دو دالت که مخصوص مسیر سمت کوه‌ها است.
  • روندا دو لیتورد که خاصی مسیر ساحلی است.
  • جاذبه‌های گردشگری بارسلونا

در بارسلونا ۶۸ پارک وجود دارد که شامل ۱۲ پارک تاریخی، ۴۵ پارک عمومی عادی، ۶ پارک جنگلی و ۵ پارک گیاه‌شناسی است. پارک‌ها ۱۰ درصد شهر را تشکیل می‌دهند. پارک مونتجوییس با ۲۰۳ هکتار
مساحت، بزرگترین آنهاست و در کوهی به همان اسم قرار دارد.

بارسلونا ۷ ساحلی دارد که در مجموع ۴/۵ کیلومتر از کل خطوط ساحلی است. سواحل سن سباستا و بارسلونا تا ۱۱۰۰ متر طولی دارند و از بزرگترین، قدیمیترین و پر رفت و آمدترین سواحل بارسلونا هستند. بندر المپیک، این دو ساحل را از سواحلی دیگر شهر‌ها جدا می‌کند: نووا ایکاریا، ماربالا، نووا ماربلا، لوانت و بوگاتل، سواحل غرب بندر المپیک هستند.

در بارسلونا سالن‌های متعددی برای اجرای موسیقی و تئاتر وجود دارد؛ از جمله:

گران تئاتر دل لیسئو  که مهمترین و بزرگترین سالن اپرا در اسپانیاست که در خیابان رامبلا قرار دارد و در سال ۱۸۴۷ ساخته شده است.

 • تئاتر ملی کاتولونیا
 • تئاتر لیور
 • پالو د لا موزیک کاتالانا

بارسلونا مرکز برگزاری جشنواره موسیقی سونار است که هر سالی در خرداد (ژوئن) برگزار می‌شود؛ بزرگترین ارکستر سمفونیک اسپانیا (OBC) در کاتالونیای بارسلونا برنامه اجرا می‌کند. در بارسلونا موزه‌های زیادی وجود دارد که دوره‌های تاریخی متفاوتی را پوشش می‌دهند.

موزه ملی هنر کاتالونیا مجموعه‌ای از اثار هنری مربوط به دوره رومانسی (تمدن رومیان) دارد؛ موزه هنر معاصر بارسلونا مرکز ارایه آثار هنری اسپانیا و هنر کاتالان قبل از ۱۹۴۵ است؛ موزه فانداسیو خوآن میرو، موزه پیکاسو و موزه انتونیو تاپیسی مجموعه مهمی از اثار هنرمندان مختلف را در خود دارند.

چند موزه دیگر هم وجود دارند که مربوط به باستان‌شناسی و تاریخند:

موزه تاریخ شهر، موزه تاریخ کاتالونیا، موزه‌ی باستان‌شناسی کاتالونیا و کازمو کایکسا که موزه علوم است و در سال ۲۰۰۶، جایزه موزه سال اروپا را به خود اختصاص داده است. بخش قدیمی شهر بارسلونا باری گوتیک نام دارد. زمان ساخت اکثر ساختمان‌های این قسمت از شهر به دوران قرون وسطی و بعضی هم به زمان رومی‌ها برمی گردد.

معماری مدرن کاتالانی – که معروف به هنر جدید است – بین سال‌های ۱۸۸۵ و ۱۹۵۰ رایج بود و یادگار‌های مهمی در بارسلونا به جا گذارده است. اکثر این ساختمان‌ها جزء میراث فرهنگی دنیا به حساب می‌ایند. معروفترین و برجسته‌ترین آثار به آنتونی گودی تعلق دارند که در جای جای شهر می‌توان آثار او را مشاهده کرد.

بهترین اثر او کلیسای عظیم و جالب توجه، ولی ناتمام ساگرادا‌فامیلیا در حال ساخت است. این کلیسا در سال ۲۰۲۶ تکمیل خواهد شد. شهر بارسلونا در سال ۱۹۹۹ به خاطر معماری‌اش برنده جایزه مدال طلای زیبا رویال اولین باری بود که برنده این مدال، یک معمار نبود؛ بلکه شهر بارسلونا این جایزه را برده بود.

دیدنی های بارسلونا

کلیسا ساگرادا فمیلیا بارسلونا

آنتونی گودی کار این کلیسا را از سال ۱۸۸۲ شروع کرده است. برج‌های این کلیسا بسیار باریکند؛ پله‌های آن تنها برای یک نفر جا دارند و پل‌های بین برج نیز باریک و تنگند. موزه جالبی در طبقه پایین کلیسا وجود دارد و آثار با ارزشی در آن وجود دارد. در سال ۲۰۰۴، تقریباً ۲/۲۶ میلیون نفر از این مکان بازدید کرده‌اند. این کلیسا برای گردشگران، جزء مکان‌های معروف و جالب توجه است.

کلیسا ساگرادا فمیلیا بارسلونا | یوروپ تورز

پارک گوئل بارسلونا

درباره بارسلونا و دیدنی‌های بارسلونا می‌توان به پارک گوئل که در شمال شرقی منطقه گراسیای بارسلونا قرار دارد؛ اشاره کرد. این پارک بر روی تپه‌ای با نام ال کارمن واقع است که مشرف به شهر بوده و می‌توان بالای آن، دریای مدیترانه را دید. این پارک را بین سال‌های ۱۹۰۰ تا۱۹۱۴ و بر اساسی طرح آنتونی گودی ساخته‌اند و جزء آثار ثبت شده میراث فرهنگی دنیاست. در این پارک، هیچ نشانی از خیابان‌ها، ماشین‌ها و سروصدای آن‌ها نخواهید دید. برخی از آثار معماری گودی را نیز می‌توان در این پارک دید. وسعت این پارک، حدود ۱۷ تا ۱۸ هکتار است.

پارک گوئل بارسلونا | یوروپ تورز

کازامیلا بارسلونا

آنتونی گودی آن را طراحی کرده و بین سال‌های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷ ساخته شده؛ جزء میراث فرهنگی دنیا به حساب می‌آید. کمی آن طرفتر از کازامیلا، بنای دو لا دیز کوردیا است که در منطقه ایگزمپلی قرار دارد. چهار بنای جدید هم از طراحان متفاوت در آن منطقه هست؛ آثار گودی هم جزء آنهاست.

کازامیلا بارسلونا | یوروپ تورز

پالا گوئل بارسلونا

یکی دیگر از کار‌های آنتونی گودی است که پیشتر، یک خانه مجلل و اعیانی بوده است. این اثر نیز میراث فرهنگی یونسکو است. قدیمیترین بخش شهر، مناطق اطراف کلیسای جامع است که در سال ۱۲۹۸ ساخته شده. خیابان‌های این منطقه، باریکند و به میدان‌های کوچکی متصل می‌شوند.

پالا گوئل بارسلونا | یوروپ تورز

تالار موسیقی کاتالان بارسلونا

سالن کنسرتی است که بین سال‌های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۸ ساخته شده است. لوییس مونتانر آن را طراحی کرده است و در سال ۱۹۹۷ به میراث فرهنگی یونسکو تبدیل شد. بیش از نیم میلیون نفر در سالی، در این سالن، از برنامه‌های مختلف موسیقی استفاده می‌کنند.

تالار موسیقی کاتالان بارسلونا | یوروپ تورز

قلعه مونتجوییس بارسلونا

روی تپه‌ای به همین نام قرار دارد. از اواخر قرن ۱۹ به زندان تبدیل شده است. بعد از ۵ دقیقه پیاده روی به استادیوم المپیک و برج رادیویی عجیب آن می‌رسید. بعد از ۲۰ دقیقه هم، مناظر رو به دریا در روستای پوبلی اسپانیول می‌رسید. در این روستا مجموعه‌ای عجیب از ۱۱۶ بنای بازسازی شده از شهر‌های مختلف اسپانیا وجود دارد.

در شرق شهر قدیمی، پارکی به نام سوتادلا قرار دارد درآن باغ وحشی کوچک، چند موزه، بنا و مجسمه مهم مربوط به دورهٔ جدید وجود دارد. موزه خوآن میرو را جوزف لویس سرت طراحی کرده و از سال ۱۹۷۵ شروع به کار کرده است.

قلعه مونتجوییس بارسلونا | یوروپ تورز

خیابان لارامبلا بارسلونا

یکی از معروفترین خیابان‌های کشور اسپانیا است که از شهر قدیمی به سمت پایین بندرگاه امتداد دارد. در دو طرف این خیابان، مغازه‌ها، رستوران‌ها، هتلی‌ها، خانه اپرا، گل فروشی، عطرفروشی و… دیده می‌شوند. افرادی هم با لباس‌ها و وسایل عجیب و غریب، مردم را سرگرم می‌کنند. این خیابان، سه‌ایستگاه مترو دارد. بخش بالایی خیابان، کانالتاس نام دارد و چشمه‌ای معروف در آن هست که معتقدند خاصیت جادویی دارد. می‌گویند هرکس از آب این چشمه بنوشد، دوباره به این شهر بر خواهد گشت.
جشن‌های مربوط به پیروزی‌های تیم بارسلون در این خیابان برگزار می‌شود. در انتهای آن، قرار دارد بنای تاریخی کلمبوس قرار دارد.

خیابان لارامبلا بارسلونا | یوروپ تورز

ورزش در بارسلونا

ورزش در بارسلونا قدمت زیادی دارد. این شهر در سال ۱۹۹۲ میزبان المپیک تابستانی و در سال ۱۹۸۲ میزبان فوتبال جام جهانی بوده است؛ دوبار میزان مسابقات بسکتبال اروپایی یورو بسکت و یک بار هم میزبان رقابت‌های جهانی ایکس فینا بوده است. باشگاه اف. سی بارسلون یکی از بزرگترین باشگاه‌های اروپا است و دو بار برنده لیگ قهرمانی اروپا شده است. تیم فوتبال این باشگاه، طرفداران زیادی در جهان دارد. این باشگاه، تیم‌هایی در لیگ بسکتبال اسپانیا (ACB)، وینتر اف. سی. بی. (Winterthur FCB)، تیمی در لیگ هندبال (ASOBAL) و تیمی در لیگ هاکی دارد.

موزه این باشگاه از نظر میزان بازدیدکنندگان دومین موزهٔ ایالت کاتالانیاست. شهر بارسلونا نیز مانند مادرید، دو استادیوم فوتبال پنج ستاره دارد: استادیوم المپیک لوییسی که برای المپیک ۱۹۹۲ ساخته شده و نیوکمپ (ورزشگاه اختصاصی تیم فوتبال اف. سی. بارسلون) که با ظرفیت ۹۸/۷۷۲ نفر، در میان استادیوم‌های اروپا، بیشترین گنجایش تماشاچی را دارد. هر سال، چند مسابقه مهم در رشته دو ومی‌دانی در بارسلونا انجام می‌شود.

کرسا دل کورت، کرسا دو لا مرسو هر سال کریسمس، مسابقات شنا نیز در کنار ساحل برگزار می‌شود. سری مسابقات بین‌المللی تنیس ۵۰ ساله‌ها هر سال در باشگاه بارسلونا برگزار می‌شود. در این سال‌ها، ورزشی اسکیت نیز در بارسلونا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک  اسپانیا هم هر سال در نزدیکی بارسلون برگزار می‌شود.

ورزش در بارسلونا | یوروپ تورز

سوالات متداول درباره بارسلونا

شهر بارسلونا در کجا قرار دارد؟

درباره بارسلونا می‌توان گفت که در ساحل شمال شرقی شبه جزیره ایبریا قرار دارد که مشرف به دریای مدیترانه است.

جمعیت مردمان شهر بارسلونا چقدر است؟

درباره بارسلونا و جمعیت این شهر می‌توان گفت که بر اساس آمار سال ۲۰۰۶، جمعیت شهر بارسلونا 1.637.075 نفر و اگر شهر را با حومه‌اش در نظر بگیریم، 4.559.481 نفر است.

صنعت تجاری شهر بارسلونا چگونه است؟

امروزه علاوه بر نساجی، بارسلونا در زمینه صنایع شیمیایی، چاپ، داروسازی، صنایع الکترونیکی و تولید انواع موتور نیز فعالی است و در بخش خدمات نیز در زمینه حمل و نقل، انتشارات، کامپیوتر، تدارکات، ارتباطات و مخابرات اهمیت دارد و انواع نمایشگاه‌های تجاری در آن برپا می‌شود.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!