با قلعه جزیره تراکای در لیتوانی بیشتر آشنا شویم

با قلعه جزیره تراکای در لیتوانی بیشتر آشنا شویم

قلعه جزیره تراکای لیتوانی، به زبان لیتوانیایی Trakų salos pilis گفته می‌شود که در قرن 14 میلادی و در سه مرحله و براساس سبک معماری گوتیک و معماری رومی وار …

قلعه جزیره تراکای به زبان لیتوانیایی Trakų salos pilis گفته می‌شود که در قرن 14 میلادی و در سه مرحله و براساس سبک معماری گوتیک و معماری رومی وار ساخته شده است. این قلعه مرکز دوک نشین بزرگ لیتوانی بوده و قلعه‌ای تاریخی و با شکوه واقع در جزیره تراکای می‌باشد. در این مقاله بیشتر با قلعه جزیره تراکای لیتوانی آشنا می‌شویم.

با قلعه جزیره تراکای در لیتوانی بیشتر آشنا شویم | یوروپ تورز

قلعه جزیره تراکای کجاست؟

قلعه تراکای (Trakai Island Castle) تنها قلعه تاریخی است که در اروپای شرقی و در شبه جزیرهٔ تراکای بین بخش جنوبی دریاچه‌های گالو و لوکا قرار دارد. این قلعه از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری جذاب و پربازدید در کشور لیتوانی است و برای توریست‌های علاقه‌مند به اماکن تاریخی و رمز آلود یک جاذبه گردشگری هیجان انگیز می‌باشد.

تاریخچه قلعه جزیره تراکای

این قلعه در قرن 14 میلادی و بین سال‌های 1350 تا 1377 میلادی توسط دوک‌های لیتوانی ساخته شد؛ در واقع دستور ساخت این بنای تاریخی توسط دوک و قانون گذار لیتوانی (Kestutis) در قرون وسطی صادر گردید. عملیات ساخت قلعه جزیره تراکای سال‌های بعد توسط پسر این شخص ادامه یافت و این قلعه به عنوان اقامتگاه سلطنتی در آن زمان استفاده می‌شد. همچنین شهر تراکای پایتخت کشور لیتوانی به شمار می‌رفت و قلعه از لحاظ استراتژیکی از اهمیت بالایی برخوردار بود.

بعد از اینکه پایتخت لیتوانی از قلعه تراکای به ویلنیوس تغییر پیدا کرد مقداری از اهمیت سیاسی این قلعه کاسته شد؛ ولی همچنان تا مدتی طولانی قلعه جزیره تراکای اقامتگاهی برای نجیب زادگان دوک نشین بزرگ لیتوانی شناخته می‌شد.

در قرن 16 میلادی و در زمان جنگ این قلعه به زندان نجیب زادگان تبدیل گردید و قسمت زیادی از آن در قرن هفدهم میلادی تخریب شد؛ در نهایت قسمت‌هایی از قلعه که از جنگ و آسیب سالم مانده بود توسط پارک ملی تراکای تحت حفاظت قرار گرفت.

سبک معماری قلعه جزیره تراکای

از لحاظ سبک ساخت، طراحی قلعه جزیره تراکای با سبک معماری گوتیک انجام شده است که شامل یک قصر، یک سیاه چاله و اقامتگاه می‌باشد. این ساختار توسط معماران قرون وسطایی طراحی گردید و سازه‌ها با دیوارهای بلند و محکم دفاعی محاصره شده‌اند و در طرف دیگر آن‌ها آب رودخانه گالو جریان دارد.

جاهای دیدنی در قلعه جزیره تراکای لیتوانی

در این قلعه جاهای دیدنی بسیار جذابی مثل کانال 12 کیلومتری پیوند دهندهٔ دو دریاچه گالو و لوکا، پل چوبی منتهی به قلعه با طول 300 متر، تالارها و گالری‌های بسیار زیبا وجود دارد که می‌تواند برای توریست‌ها و مسافران بسیار لذت بخش باشد.

در داخل قلعه جزیره تراکای موزه‌ای در دوره حکومت شوروی ساخته شده که نمایش دهنده قدرت و شکوه قرون وسطی است. در موزه تاریخ تراکای مجموعه‌ای از سکه ‌های قدیمی و چند مجسمه از انسان ‌های قرون وسطایی، اشیاء و گنجینه‌های تاریخی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده‌ است.

از دیگر جاذبه‌های این قلعه وجود تفریحات آبی و رستوران‌های دریاچه‌ای است که گردشگران بسیاری برای استفاده از این تفریحات به قلعه جزیره تراکای لیتوانی سفر می‌کنند. این قلعه توسط دریاچه‌ای احاطه شده که امکان انواع تفریحات آبی مثل قایقرانی و تورهای تفریحی با استفاده از کشتی وجود دارد. همچنین در شهر تراکای رستوران‌های بسیاری تاسیس شده که فضایی دنج و راحت را برای پذیرایی از توریست‌ها فراهم کرده است. در این رستوران‌ها برای مشتریان انواع خوراک‌های خوشمزه تاتاری طبخ می‌شود.

در قلعه جزیره تراکای مراسم‌های ویژه‌ای مثل کنسرت‌های موسیقی و نبرد شوالیه‌ها برگزار می‌شود که با استقبال زیاد مسافران و ساکنان محلی این شهر مواجه شده است. همچنین برگزاری مراسم‌های تاریخی می‌تواند تاثیر بسزایی در جلب توجه گردشگران از نقاط مختلف دنیا داشته باشد.

جمع بندی

قلعه جزیره تراکای (Trakai Island Castle) در دریاچه گالو و شهر تراکای و در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر ویلنیوس واقع شده است. قدمت این قلعه به قرن 14 میلادی بر می‌گردد و تنها قلعه ساخته شده در آب‌های اروپای شرقی می‌باشد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر به لیتوانی را پیدا کردید، بازدید از قلعه جزیره تراکای لیتوانی را از دست ندهید.


سوالات متداول قلعه جزیره تراکای لیتوانی

قلعه جزیره تراکای لیتوانی در کجا واقع شده است؟

قلعه تراکای تنها قلعه تاریخی است که در اروپای شرقی و در شبه جزیرهٔ تراکای بین بخش جنوبی دریاچه‌های گالو و لوکا قرار دارد.

قلعه جزیره تراکای لیتوانی چه سالی و به دستور چه کسی ساخته شده است؟

این قلعه در قرن 14 میلادی و بین سال‌های 1350 تا 1377 میلادی توسط دوک‌های لیتوانی ساخته شد؛ در واقع دستور ساخت این بنای تاریخی توسط دوک و قانون گذار لیتوانی (Kestutis) در قرون وسطی صادر گردید.

از جاذبه های قلعه جزیره تراکای لیتوانی به چه مواردی می‌توان اشاره کرد؟

از دیگر جاذبه‌های این قلعه وجود تفریحات آبی و رستوران‌های دریاچه‌ای است که گردشگران بسیاری برای استفاده از این تفریحات به قلعه جزیره تراکای لیتوانی سفر می‌کنند. این قلعه توسط دریاچه‌ای احاطه شده که امکان انواع تفریحات آبی مثل قایقرانی و تورهای تفریحی با استفاده از کشتی وجود دارد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!