کلیسای سنت پیتر زوریخ | معماری – تاریخچه – تصاویر

کلیسای سنت پیتر زوریخ | معماری – تاریخچه – تصاویر

کلیسای سنت پیتر زوریخ، که برای ساخت آن از معماری رمانسک و باروک استفاده شده، قدیمی‌ترین کلیسا در این شهر است. این کلیسا که یک برج ساعت معروف دارد در قاره …

کلیسای سنت پیتر زوریخ که برای ساخت آن از معماری رمانسک و باروک استفاده شده، قدیمی‌ترین کلیسا در این شهر است. این کلیسا که یک برج ساعت معروف دارد، در قاره اروپا به خاطر بزرگ‌ترین صفحه ساعت خود شهرت دارد.

کلیسای سنت پیتر زوریخ | معماری - تاریخچه - تصاویر | یوروپ تورز

کلیسای سنت پیتر زوریخ کجاست؟

کلیسای سنت پیتر زوریخ که یکی از چهار کلیسای مشهور این شهر است و روی تپه بسیار کوچکی در جنوب شهر زوریخ قرار گرفته است. این کلیسا که در نزدیکی رودخانه لیمات است در قرن هشتم میلادی ساخته شده است.

علاوه بر معماری زیبای این کلیسا، ساعت بسیار بزرگ آن که دارای قطری به اندازه ۸.۷ متر است، توانسته توجه گردشگران را به خود جلب نماید. در زمان‌های گذشته در مکانی که این کلیسا ساخته شده، یک کلیسای رومی وجود داشته است. اما پس از ترک رومی‌ها، معبد قدیمی آن‌ها نیز متروکه شده و در سال‌های بعد یک کلیسا در این قسمت ساخته شده است.

معماری کلیسای سنت پیتر زوریخ

جالب است بدانید که کلیسای سنت پیتر زوریخ چند ارگان اداره می‌شود و بخش‌های مختلف آن تحت مالکیت سازمان‌های گوناگونی هستند. به‌عنوان‌مثال برج ساعت معروف این کلیسا تحت مالکیت شهرداری و شبستان آن تحت مالکیت کلیسای اصلاحات کشور سوئیس است.

در حال حاضر بسیاری از رویدادهای مهم مانند غسل تعمید، مراسم عروسی و … در این کلیسا برگزار می‌شود و جزو جاذبه‌های دیدنی زوریخ محسوب می‌شود. برای ساخت این کلیسا از دو سبک معماری رمانسک و باروک استفاده شده است.

نمای بیرونی کلیسا طراحی چندان چشمگیری ندارد، اما داخل کلیسا به زیبایی طراحی و حکاکی شده است. در داخل کلیسا، نقاشی‌های دیواری بسیاری درباره زندگی مریم مقدس و افرادی که برای کشور خود جان‌فشانی کرده‌اند، دیده می‌شود. قدمت بسیاری از دیوارنگاره‌های این کلیسا به قرون‌وسطی بازمی‌گردد. پنجره‌های کلیسا نیز دارای شیشه‌های رنگی هستند و با استفاده از طراحی شاگال ساخته شده‌اند. برج ساعت معروف این کلیسا که شهرت جهانی دارد، عقربه‌هایی به طول ۴ متر دارد. این کلیسا دارای چهار ناقوس است که وزن بزرگ‌ترین آن‌ها ۶۰۰۰ کیلوگرم است.

معماری کلیسای سنت پیتر زوریخ | یوروپ تورز

تاریخچه کلیسای سنت پیتر زوریخ

برای صحبت درباره تاریخچه این کلیسا باید به قرن هشتم و نهم میلادی برگردیم. همان‌طور که در ابتدای بحث اشاره کردیم، در جای این کلیسا یک معبد رومی قرار داشته، اما پس از گذشته چند سال از رفتن رومی‌ها، یک کلیسای مسیحی در آن منطقه ساخته شده که در سال ۱۷۰۶ مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته و به کلیسای پروتستان در شهر زوریخ تبدیل شده است. در حال حاضر نیز این کلیسا به همان صورتی که مشاهده می‌نمایید، باقی مانده است.

بر اساس داستان‌ها و شواهد تاریخی، همیشه یک نگهبان در قسمت برج کلیسا زندگی می‌کرده، البته این ماجرا به سال ۱۹۱۱ برمی‌گردد.

وظیفه اصلی این نگهبان مشاهده شهر و اعلام آتش سوزی احتمالی بوده است. یعنی درصورتی‌که خطری را مشاهده می‌کرد یا شاهد آتش سوزی در نقطه‌ای از شهر بود، ناقوس کلیسا را به صدا درمی‌آورد و پرچمی را درست روبروی مسیر قسمتی که آتش گرفته آویزان می‌کرد تا مردم بتوانند برای کمک به آنجا بروند. گفته می‌شود همین دقت و توجه باعث شده تا شهر زوریخ مانند سایر شهرهای اروپایی دچار آتش سوزی نشود.

دلیل اهمیت کلیسای سنت پیتر زوریخ

علاوه بر اینکه کلیسای سنت پیتر زوریخ (St. Peter) قدمت تاریخی دارد به خاطر اینکه افراد معروفی چون کشیش یوهان کاسپر لاواتر فیلسوف معروف و اولین شهردار زوریخ، رودلف برون در این کلیسا دفن شده‌اند، اهمیت زیادی دارد.

بهترین زمان بازدید از کلیسای سنت پیتر زوریخ

بهترین زمان برای بازدید از کلیسای سنت پیتر زوریخ، فصل بهار و تابستان است که آب و هوای شهر زوریخ رو به گرمی می‌رود. ساعت بازدید از این کلیسا نیز همه روزه از ساعت ۷ صبح الی ۱۹ عصر است.

اما اگر بخواهید از گنبد اصلی آن دیدن کنید، می‌توانید از ساعت ۸ تا ۱۷:۳۰ به کلیسای سنت پیتر بروید. گردشگران می‌توانند به‌صورت رایگان از تمام قسمت‌ها به‌جز گنبد اصلی دیدن کنند. توجه داشته باشید که برای بازدید از این کلیسا باید حتماً لباس مناسب به تن داشته باشید و وضعیت ظاهری شما مناسب باشد.

بهترین زمان بازدید از کلیسای سنت پیتر زوریخ | یوروپ تورز

کلام پایانی

یکی از کلیساهای زیبای شهر زوریخ، کلیسای سنت پیتر است که در این نوشتار درباره تاریخچه، معماری و بهترین زمان بازدید از آن صحبت کردیم. این کلیسا از قسمت‌های مختلفی چون شبستان مادر نو و برج ساعت تشکیل شده است که دارای معماری به سبک باروک و رمانسک هستند.


سوالات متداول کلیسای سنت پیتر زوریخ

بهترین زمان بازدید از کلیسای سنت پیتر زوریخ چه زمانی است؟

بهترین زمان برای بازدید از کلیسای سنت پیتر زوریخ، فصل بهار و تابستان است که آب و هوای شهر زوریخ رو به گرمی می‌رود.

ساعات بازدید از کلیسای سنت پیتر زوریخ چگونه است؟

ساعت بازدید از این کلیسا نیز همه روزه از ساعت ۷ صبح الی ۱۹ عصر است. اما اگر بخواهید از گنبد اصلی آن دیدن کنید، می‌توانید از ساعت ۸ تا ۱۷:۳۰ به کلیسای سنت پیتر بروید.

ویژگی های ظاهری کلیسای سنت پیتر زوریخ چیست؟

نمای بیرونی کلیسا طراحی چندان چشمگیری ندارد، اما داخل کلیسا به زیبایی طراحی و حکاکی شده است. در داخل کلیسا، نقاشی‌های دیواری بسیاری درباره زندگی مریم مقدس و افرادی که برای کشور خود جان‌فشانی کرده‌اند، دیده می‌شود. قدمت بسیاری از دیوارنگاره‌های این کلیسا به قرون‌وسطی بازمی‌گردد. پنجره‌های کلیسا نیز دارای شیشه‌های رنگی هستند و با استفاده از طراحی شاگال ساخته شده‌اند.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!