غار های اسکوک جان اسلوونی | بهترین زمان بازدید – وسایل مورد نیاز – تصاویر

غار های اسکوک جان اسلوونی | بهترین زمان بازدید – وسایل مورد نیاز – تصاویر

غار های اسکوک جان، در اسلوونی یکی از پدیده‌های طبیعی منحصر به فرد بوده که توسط رودخانه رِکا ایجاد شده است. این رودخانه زیر فلات سرچشمه گرفته و حدود …

درباره غار های اسکوک جان اسلوونی بیشتر بدانیم

غار های اسکوک جان اسلوونی (Skocjan Caves) یکی از پدیده‌های طبیعی منحصر به فرد بوده که توسط رودخانه رِکا (Reka) ایجاد شده است. این رودخانه زیر فلات سرچشمه گرفته و حدود 55 کیلومتر بر روی سطح جریان دارد.

رودخانه پس از این که به سطح سنگ آهکی موسوم به کارست می‌رسد، علاوه بر این که بستر رودخانه خود را از طریق فرسایش عمیق می‌کند، با خوردگی نیز به حل سنگ آهک در خود می‌پردازد.

غارهای اسکوک جان اسلوونی | بهترین زمان بازدید - وسایل مورد نیاز - تصاویر | یوروپ تورز

غار های اسکوک جان اسلوونی و ثبت در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو

غارهای اسکوک جان اسلوونی به دلیل اهمیت استثنایی که دارند، در سال 1986 در فهرست میراث جهانی فرهنگی و طبیعی یونسکو قرار گرفتند. به همین جهت، محافل علمی بین‌المللی زیادی به اهمیت این غارها به عنوان یکی از گنجینه‌های طبیعی سیاره زمین اذعان داشته‌اند. اهمیت غارهای اسکوک جان به دلیل موقعیت آن‌ها است.

آن‌ها به عنوان یک سینک عمل کرده و بخشی از سفره آب کارست هستند. غارها، یک میراث منحصر به فرد بوده که شامل جوامع غنی آب زیر زمینی نیز می‌شوند.

گشت و گذار در اتاقک‌ های غار های اسکوک جان اسلوونی

گشت و گذار در اتاقک‌های زیرزمینی دیدنی و عظیم غارهای اسکوک جان اسلوونی که دارای طول 6 کیلومتری بوده، برای دوستداران طبیعت و غار گردان بسیار لذت بخش خواهد بود. به 6 کیلومتر غار گردی فکر کنید، بسیار طولانی و البته هیجان انگیز خواهد بود.

سیستم این غار به گونه‌ای است که توسط رودخانه رِکا، ایجاد شده و سپس وارد دره‌ای در زیر روستای اسکوک جان می‌شود و نهایتا وارد دریاچه‌ای شده که با سقف به غار تبدیل می‌شود که در انتهای غار با گودالی ناپدید می‌گردد.

پس از یک پیاده روی در جنگلی سر سبز و زیبا، به غار خواهید رسید؛ البته بسیاری از ماه‌های سال این جنگل، بارانی است. وارد غار که می‌شوید، با یک غار تقریبا خشک روبرو خواهید شد که سکوت در آن حکمفرما است.

تکه‌های سنگ و صخره که تنها سقف دارند. در حالیکه با خود فکر می‌کنید، نکند تا آخر غار همین شکلی باشد! سکوت شکسته می‌شود و صدای بلند آبشار به گوش می‌رسد. به خصوص اگر در فصول بارندگی به داخل غار بروید، با یک آبشار خشن و البته زیبا روبرو خواهید شد. آبشاری بلند با هوایی مه آلود، فضا را کمی رمزآلود خواهد کرد.

با توجه به مه و همچنین آب روان، مسیر هیجان انگیزتر خواهد شد. محیط کاملا طبیعی ولی غیر واقعی به نظر خواهد رسید. هر چه جلوتر بروید، با مناظر زیبای مه آلود بیشتری پیوند خواهید خورد؛ البته اگر در ماه آخر تابستان به این غارها بروید، از فضای غار با مه کمتر می‌توانید دیدن کنید. از جای جای غار می‌توانید عکس به یادگار بگیرید.

پس از عبور از پلی که شما را از حجوم سیل آسای آب در امان نگه خواهد داشت، به پله‌های خروجی خواهید رسید. پس از بالا رفتن از آن‌ها و رسیدن به جنگل روشن، با خود فکر می‌کنید آیا مناظر داخل غار واقعی بودند یا دستگاه بخار داخل غار تعبیه شده بود؟!

وسایل مورد نیاز برای رفتن به غار های اسکوک جان اسلوونی

برای رسیدن به غارهای اسکوک جان اسلوونی و همچنین غار گردی، پیاده روی زیادی پیش روی خواهید داشت، به همین دلیل بهتر است از کفش راحتی مانند کتانی و همچنین شلوار و لباس راحت استفاده کنید. افرادی که سرمایی هستند نیز برای رفتن به غار یک لباس گرم مانند سویی شرت همراه داشته باشند. داخل یک کوله کوچک که دست و پاگیر نیز نباشد، بطری آب و یک بسته بیسکویت یا یک ساندویچ سرد کوچک به همراه داشته باشید.

بهترین زمان بازدید از غار های اسکوک جان اسلوونی

برای رسیدن به غارهای اسکوک جان اسلوونی لازم است یک پیاده روی حدودا نیم ساعت در جنگل داشته باشید. از طرفی این جنگل زیبا در بیشتر ماه‌های سال بارانی است، به همین دلیل بهترین زمان برای این که باران شدید را تجربه نکنید، ماه‌های جولای، آگوست و سپتامبر است. بهتر است بگوییم بهترین فصل بازدید از این غارها به فصل تابستان برمی گردد.

بهترین زمان بازدید از غار های اسکوک جان اسلوونی | یوروپ تورز

سوالات متداول غار های اسکوک جان اسلوونی

برای رفتن به غار های اسکوک جان اسلوونی چه وسایلی باید همراهمان داشته باشیم؟

برای رسیدن به این غار ها پیاده روی زیادی پیش روی خواهید داشت، به همین دلیل بهتر است از کفش راحتی مانند کتانی و همچنین شلوار و لباس راحت استفاده کنید. افرادی که سرمایی هستند نیز برای رفتن به غار یک لباس گرم مانند سویی شرت همراه داشته باشند. داخل یک کوله کوچک که دست و پاگیر نیز نباشد، بطری آب و یک بسته بیسکویت یا یک ساندویچ سرد کوچک به همراه داشته باشید.

ویژگی های این غار ها چیست؟

سیستم این غار به گونه‌ای است که توسط رودخانه رِکا، ایجاد شده و سپس وارد دره‌ای در زیر روستای اسکوک جان می‌شود و نهایتا وارد دریاچه‌ای شده که با سقف به غار تبدیل می‌شود که در انتهای غار با گودالی ناپدید می‌گردد.

چه زمانی برای بازدید از غار های اسکوک جان اسلوونی مناسب است؟

بهترین زمان برای این که باران شدید را تجربه نکنید، ماه‌های جولای، آگوست و سپتامبر است. بهتر است بگوییم بهترین فصل بازدید از این غارها به فصل تابستان برمی گردد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!