بندر آمستردام | چهارمین بندر شلوغ و پرتردد در قاره اروپا

بندر آمستردام | چهارمین بندر شلوغ و پرتردد در قاره اروپا

بندر آمستردام، نام چهارمین بندر شلوغ و پرتردد در قاره اروپا است. این بندر که در کشور هلند در استان هلند شمالی قرارگرفته، در نزدیکی دریای شمال قرار دارد و …

بندر آمستردام نام چهارمین بندر شلوغ و پرتردد در قاره اروپا است. این بندر که در کشور هلند در استان هلند شمالی قرارگرفته، در نزدیکی دریای شمال قرار دارد و می‌توان گفت که ‌به این دریا چسبیده است.

بندر آمستردام | چهارمین بندر شلوغ و پرتردد در قاره اروپا | یوروپ تورز

تاریخچه و موقعیت جغرافیایی بندر آمستردام

این بندر برای بار اول در قرن سیزدهم میلادی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در آن زمان به عنوان اصلی‌ترین بندر در شرکت هلند شرقی، متعلق به کشور هلند بود. این بندر در قرن هفدهم میلادی به عنوان دومین بندر بزرگ کشور شناخته می‌شد که بالغ‌بر ۹۷.۴ میلیون تن بار در آنجا حمل می‌شد.

البته فعالیت‌های ابتدایی این بندر در قرن سیزدهم انجام می‌شد. در آن زمان که گفته می‌شود دوران طلایی هلند بود، بندر آمستردام که متعلق به کمپانی هند شرقی بود، در زمینه ارسال و دریافت محموله‌های فله فعالیت می‌کرد. این بندر از لحاظ توانایی در جابجایی بار نقش مهمی در قاره اروپا دارد.

بندر آمستردام در کنار خلیج سابق و در نزدیکی دریای شمال قرارگرفته است. ساخت این بندر به قرن سیزدهم میلادی باز می‌گردد. این بندر با بندر‌های دیگری مانند تیانجین در کشور چین، بندر کیپ تاون در آفریقای جنوبی، منطقه آزاد خلیج گوانگ یانگ در کره جنوبی و … ارتباط دارد. این بندر در حال حاضر ۹۹۵ هکتار زمین دارد و دارای ۶۲۰ هکتار آبراه است. چندین بندرگاه مختلف در این بندر قرار دارند که از مناطق غربی به مناطق شرقی مرتبط می‌شوند. از جمله این بندرها می‌توان به غرب هاربر، آمریکا هاربر، بندر نفت، منطقه بندر شرقی، بندر آفریقا، مرکوری هاربر، منطقه شرقی تجارت، کوین هاربر و … اشاره نمود.

کاربرد بندر آمستردام

بندر آمستردام بندری چند منظور است که علاوه بر ارتباط با بندر‌های مختلف محل رد و بدل و جابجایی کالاهای زیادی است. در این بندر کالاهایی مانند زغال سنگ، کاکائو، لوبیا، روغن، کاغذ و … رد و بدل می‌شود. این بندر دارای سه ترمینال گوناگون برای جابجایی اقلام مختلف است که به این سه ترمینال انبساط، انرژی و ظروف گفته می‌شود. یکی از ترمینال‌های این بندر مخصوص به جابجایی خودرو است که مساحتی حدود ۳۵۰ هزار مترمربع دارد.

کاربرد بندر آمستردام | یوروپ تورز

ترمینال دریایی بندر آمستردام(Port of Amsterdam) هم برای جابجا کردن محموله‌هایی مانند ظرف و ظروف و محموله‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مساحت این بندر هم ۲۱۰ متر در ۱۰.۵ متر عمق است. ترمینال کانتینر بندر آمستردام نیز طولی برابر ۶۲۰ هزار متر مربع دارد.

یکی از ترمینال‌ها که خدمات لجستیک را به عهده دارد، ترمینال VCK است. این بندر نیز ۱۷۵ هزار مترمربع مساحت دارد. نکته جالبی که باید درباره این بندر لجستیک بدانید این است که در حال حاضر پروژه‌ای با همکاری اداره بنادر هلند در این بندر آغاز شده که می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ بندر آمستردام را به بهترین بندر در قاره اروپا تبدیل نماید.

بندر آمستردام بندر کروز

یکی از نکات جالبی که درباره این بندر وجود دارد این است که حدود ۱۵۰۰ کشتی کروز در این بندر وجود دارند و باعث شده‌اند تا بندر آمستردام به سومین بندر بزرگ در اروپا معروف شود. کشتی‌های کروز در این بندر سالیانه بیش از ۷۰۰ هزار نفر را جابجا می‌کنند. ۲ ترمینال مخصوص برای کشتی‌های کروز در بندر آمستردام وجود دارد. یکی از آن‌ها در مرکز شهر آمستردام واقع شده و ترمینال دیگر در IJ Muiden (آی جی مویدن) قرارگرفته است.

ویژگی‌های این بندر باعث شد تا در سال ۲۰۱۵ جایزه بین‌المللی بهترین بندر‌های کروز را دریافت کند. یکی از کشتی‌های کروز منحصر به فردی که در آب‌های این بندر به طرف آمریکا رفت و آمد دارند، در دنیا شهرت دارد. این کشتی که نام آن Koningsdag (کونیگزداگ) است، ۳۸ متر عرض و ۳۳۳.۳ متر هم طول دارد. تصور کنید قصد سفر به هلند و شهر رؤیایی آمستردام را دارید، اگر سوار بر این کشتی کروز در سواحل دریای شمال پهلو بگیرید، خاطر‌هایی بسیار زیبا از مسافرت به اروپا را برای خود و افراد خانواده به یادگار خواهید گذاشت.

بندر آمستردام بندر کروز | یوروپ تورز

کلام پایانی

بندر زیبای آمستردام که در کشور هلند به عنوان دومین بندر بزرگ شناخته می‌شود، ازنظر سیاسی و اقتصادی اهمیت زیادی دارد. در این بلاگ با بررسی تاریخچه و کاربردهای آن در خدمت شما بودیم.


سوالات متداول بندر آمستردام

جایگاه بندر آمستردام در اروپا چگونه است؟

بندر آمستردام نام چهارمین بندر شلوغ و پرتردد در قاره اروپا است.

بندر آمستردام در چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟

بندر آمستردام برای بار اول در قرن سیزدهم میلادی مورد بهره‌برداری قرار گرفت

بندر آمستردام در کجای کشور هلند قرار دارد؟

این بندر که در کشور هلند در استان هلند شمالی قرارگرفته، در نزدیکی دریای شمال قرار دارد و می‌توان گفت که ‌به این دریا چسبیده است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!