درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید

آرامگاه اسکار وایلد از مشهورترین مزارها در قبرستان پرلاشز پاریس می باشد. آثار برجای مانده از انواع ژرلب بر آرامگاه اسکار وایلد دلیل شهرت این بنا شده است.

آرامگاه اسکار وایلد یکی از مشهورترین مزارهایی است که در قبرستان پرلاشز شهر پاریس در کشور فرانسه قرار دارد. اگر چه این محل تنها سنگ قبر یک شاعر و نویسنده مشهور ایرلندی است اما اثار به جای مانده از رژ لب های خانم هایی که بر روی این سنگ قبر بوسه هایی زده اند می تواند محبوبیت زیاد اسکار وایلد را در بین دیگر آرامگاه های قبرستان پرلاشز نشان دهد. آرامگاه اسکار وایلد بر خلاف دیگر سنگ قبرها با حضور مجسمه ای نمادین از یک فرشته در حال پرواز  به تمام بازدید کنندگان تصورات خیال انگیز و افسانه ای این شاعر و نویسنده را  نشان خواهد داد بی آنکه شرحی از آثار آسکار وایلد به میان آید.

آرامگاه اسکار وایلد در پاریس

در گورستان پرلاشز شهر پاریس پنج قبر مشهور وجود دارد که یکی از آنها به اسکار وایلد نویسنده معروف ایرلندی تعلق دارد. قبر اسکار وایلد از جمله جاهای مشهوری است که شهروندان پاریس و خصوصاگردشگران و مسافران خارجی بسیار تمایل دارند از آن دیدن کرده و حتی سنگ قبر را ببوسند. زمانی که به آرامگاه اسکار وایلد می روید از رژ لب های نقش بسته شده بر روی سنگ قبر اسکار وایلد خواهید فهمید که بازدید کنندگان آرامگاه اسکار وایلد چه ارادتی به این شخص دارند. البته انجام این کار اصلا نمی تواند کار درستی باشد زیرا با گذشت زمان اثر رژ لب ها بر روی سنگ قبر باعث صدمه دیدن آن شده است و به گفته خود اسکار وایلد گاهی یک بوسه خواهد توانست همه زندگی یک فرد را نابود کند.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

سنگ قبر اسکار وایلد بدون شناخت این نویسنده معروف خود اثری هنری از دست تراش یک هنرمند خوش ذوق است که حدود ده ماه طول کشیده که مجسمه این آرامگاه را جیکوب اپستین طراحی و ساخته است. در حقیقت جیکوب اپستین سعی کرده در طراحی این سنگ قبر ردپایی از منظومه کوچک ابولهول اثر با ارزش اسکار وایلد وجود دارد که شباهت زیادی به مجسمه های مصری را از خود نشان می دهد. سنگ قبر مزار اسکار وایلد در ابتدا در کشور ایرلند رونمایی شد زیرا تمام هزینه های طراحی، ساخت و همچنین حمل آن را یک حامی ناشناس ایرلندی پرداخت کرده است، گفته شده که در هنگام ساخت این مقبره عده ای از مخالفان اسکار وایلد به ساخت این سنگ قبر اعتراض کردند به همین دلیل این سنگ یادبود به شهر پاریس منتقل شد.

زندگینامه اسکار وایلد

اسکار فینگل ا. فلاهرتی ویلز وایلد با نام هنری و مشهور اسکار وایلد یکی از بزرگترین شاعران، نمایش نامه نویسان و همچنین داستان نویس و مولف داستان های مختصر ایرلندی می باشد که وی همجنس گرا بوده و عضو فرامانسونری است. این نویسنده برجسته در سال ۱۸۵۴ میلای در شهر دوبلین کشور ایرلند به دنیا آمد. پدر او سر ویلیام از جمله  مردهای فرهنگ دوست دوبلین بود که در ایرلند به حرفه چشم پزشکی فعالیت داشت. پدر اسکار وایلد پس از مدتی کار و تلاش به چشم پزشک اختصاصی ملکه نائل شد. مادر اسکار وایلد جین نام داشت که با نام هنری اسپرانزا از جمله شاعران سرشناس و مترجمان آثار مشهوری چون الکساندر دوما و همچنین آلفنوس دو  لامارتین بود. اسکار وایلد دوران کودکی خود را در دهکده ای به نام اینسکیلن در شمال ایرلند با گذراندن  تحصیلات ابتدایی سپری کرد و پس از مدتی به آموزش در کالج های ترینیتی، آکسفورد و همچنین مگدالن پرداخت. اسکار وایلد در سال ۱۸۸۴ میلادی خانمی به نام کنستانس لوید را به همسری خود قبول کرد و در سال های ۱۸۸۵_۱۸۸۶ اسکار وایلد و همسرش دو فرزند پسر را در آغوش گرفتند. زیباترین نوشته های اسکار وایلد داستان شاهزاده خوشبخت و همینطور دیگر قصه ها می باشد که وایلد برای دو پسرش نوشته است.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

معروف ترین قبر در قبرستان پرلاشز

قبرستان پرلاشز یکی از مشهورترین گورستان های شهر پاریس است که در بین قبرهای بسیاری که در آنجا وجود دارد آرامگاه اسکار وایلد به دلیل وجود بوسه های فراوانی که برروی سنگ قبر وی دیده می شود جزو معروف ترین قبر در قبرستان پرلاشز به شمار می آید. اسکار وایلد شاعر و نویسنده مشهور ایرلندی در سال ۱۹۰۰ میلادی در عین گمنامی به دلیل بیماری مننژیت مزمن و عفونت گوش در شهر پاریس فوت کرد. امروزه خوانندگان آثار وی به وجود چنین شخصی در جهان پی برده و از خواندن نوشته های آن لذت می برند، ولی کمتر کسی او را در زمان حیات وی می شناخت در واقع مردم در دهه ۱۸۸۰ یکی از آثار اسکار وایلد را با نام تصویر دوریان گری را کتابی پر از عقیده های شیطانی می دانستند. این نویسنده در جایی نقل کرده: کتاب ها نمی توانند محتویاتی خوب یا بد داشته باشند بلکه کتاب یا خوب است یا بد و حد وسطی ندارد.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

نماد آرامگاه اسکار وایلد

اسکار وایلد که تا به امروز در قبرستان پرلاشز پاریس آرمیده است بر روی سنگ قبرش نماد یک فرشته ای در حال پرواز که دو بال بزرگ را بر دوش دارد به عنوان مجسمه ای از اسکار وایلد از جنس سنگ ساخته شده است. در حقیقت منظور از قرار دادن این مجسمه بر روی آرامگاه اسکار وایلد این است که به بازدید کنندگان بگویند اسکار وایلد مردی بلند پرواز و بلند مرتبه بوده که ایده هایی آسمانی و نوشته هایی بسیار ارزشمند داشته است. شاید نگاه به این مجسمه برای هر بازدید کننده ای معنا و مفهوم خاصی داشته باشد اما اوج گرفتن یک فرد برای پرواز بیشتر از هر موضوع دیگری می تواند ارزش بالای آن را در بین دیگر مردمان نشان دهد. اگر چه اسکار وایلد سال ها بر اثر دردناکترین مرگ های دنیا یعنی بیماری مننژیت رنج کشید اما در بستر بیماری به دوستش جیمز مک نیل ویلسر که نقاش کتاب مشهور تصویر دوریان گری بود همیشه می گفت: تنها آرزو دارم مردم حرف هایم را بفهمند و ویلسر پاسخ می داد آنها در آینده خواهند فهمید مطمئن باش خواهند فهمید.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

پر بازدیدترین سنگ قبر در پاریس

اسکار وایلد به واسطه اثرهای شاهکارش مانند اهمیت ارنست بودن و همچنین بادبزن خانم وینتر مییر در بین دیگر نویسندگان ایرلندی به شهرت جهانی رسید. این شاعر و نویسنده برجسته در نوشتن داستان های افسانه ای و همینطور داستان های خیالی که زاده ذهن او بود بسیار تبحر داشت و شاید هم حالت پرواز در ساخت مجسمه آرامگاه اسکار وایلد برگرفته از این ویژگی اسکار وایلد باشد. اگر چه آثار اسکار وایلد تا مدت های زیاد  حتی سال ها پس از مرگش ناشناخته بودند اما امروزه این نویسنده به عنوان یکی از محبوب ترین نویسندگان جهان شناخته شده و آرامگاه اسکار وایلد پربازدیدترین سنگ قبر در پاریس معرفی شده است.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

قبر کنونی اسکار وایلد

اسکار وایلد پس از فوتش ابتدا در قبرستان دیگری در شهر پاریس مدفون شد، ولی در ابتدای قرن بیستم به دلایلی نامعلوم به گورستان پرلاشز یعنی آرامگاه فعلی وی منتقل شد. سنگ قبر اسکار وایلد با افتخارات تمام از بهترین سنگ گرانیت نقره ای رنگ آراسته شده است این سنگ قبر سال ها بوسه گاه معشوقین این شاعر مشهور بود اما متاسفانه به دلیل چهره زشتی که عکس لب ها و رنگ رژ لب ها و همچنین آثار مخربی که ماده رژ لب ها بر روی سنگ قبر اسکار وایلد گذاشته بود با تمهیدات صورت گرفته آرامگاه اسکار وایلد در حال حاضر در محفظه ای شیشه ای قرار گرفته است. وایلد مشهور که اکنون در میان سنگ هایی از بوسه های بازدید کنندگان و در زیر مجسمه ای هنری به شکل فرشته آرام گرفته است قطعه شعری از  آثارش را بر روی سنگ قبرش در معرض دید همگان قرار داده است که بازدید کنندگان با قرار گرفتن در نزدیکی آرامگاه اسکار وایلد می توانند این شعر را به راحتی بخوانند.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

شعر نوشته شده بر روی سنگ قبر اسکار وایلد

سنگ قبر اسکار وایلد به رنگ طوسی روشن قطعه شهری از اسکار وایلد را در سینه خود نگهداری می کند که گفته شده: و آنهایی که اسکار وایلد را نمی شناختند بر مزار وی گریه می کنند اما افسوس که این ظرف جسمانی مدت های طولانی است که در هم شکسته شده و تنها برای سوگوارانش اسکار وایلد مردی رانده و ترد شده می باشد و این سوگواری برای راندگان و ترد کنندگان او همیشه باقی خواهد ماند.

بزرگداشت روز تولد اسکار وایلد

اسکار وایلد اگر چه دارای آثار با ارزش و مشهوری چون شاهزاده خوشبخت، گربه سفید، پسر ستاره، بلبل و گل سرخ و همچنین دوست فداکار، غول خودخواه، ماهی گیر و روحش و بسیاری کتاب های زیبای دیگری می باشد اما هیچ گاه خود اسکار وایلد برای مردم شناخته شده نبود. همیشه از نقل قول های او استفاده کرده اما در یک روز از او تکریم نکردند. اما در این روزها بسیاری از مردم سعی کرده روز تولد این نویسنده محبوب  به آرامگاه اسکار وایلد رفته و بوسه ای را بر قبره این بزرگ مرد تاریخ بزند. امروزه محبوبیت و مشهوریت اسکار وایلد به اندازه ای است که  اگر وی زنده بود از اهدای پرافتخارترین جایزه نوبل ادبیات به کتاب باب دیلن اثر اسکار وایلد شگفت زده می شد و چقدر خوشحال میشد که مردم او را فهمیده اند آن هم چه فهمیدنی.  مطمئنا اسکار وایلد هنوز هم جزو شایسته ترین جوایز نوبل به شمار می آید.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

بازسازی آرامگاه اسکار وایلد

دولت ایرلند به منظور ماندگاری هر چه بیشتر آرامگاه اسکار وایلد در شهر پاریس با همکاری یک ارگان ایرلندی از  قبرستان پرلاشز شهر پاریس درخواست ترمیم و بازسازی آرامگاه اسکار وایلد را کرد. زیرا این آرامگاه به دلیل عشق و علاقه ای که بازدید کنندگان قبرستان پرلاشز پاریس به او دارند مورد تخریب و فرسودگی قرار گرفته است. جالب است بدانید روپرت اورت یکی از بازیگران انگلیسی در یکی از مراسمات حضور در آرامگاه اسکار وایلد گفته است که اسکار وایلد بسیار عاشق فرانسه بود و برای وایلد فرانسه مادر همه خلاقیت های جهان در قرن نوزدهم بود. اسکار احتمالا خشنود شود که برای همیشه در فرانسه دفن شده است هر چند که در اواخر عمرش حضور در فرانسه برایش دردناک ترین روزها بود؛ زیرا اسکار وایلد توسط دادگاه بریتانیا به همجنس گرایی متهم شده و به مدت سه سال به فرانسه تبعید شد و در همین سه سال آخر عمر در پاریس درگذشت.

درباره آرامگاه اسکار وایلد چه می دانید - پاریس | فرانسه

زمان بازدید از قبر اسکار وایلد

آرامگاه اسکار وایلد به دلیل قرار گرفتن در یکی از قبرستان های عمومی شهر پاریس به نام پرلاشز در هر ساعتی از روز امکان بازدید را بدون هیچ هزینه ورودی برای همگان فراهم آورده است. این قبرستان در تمام روزها برای بازدید عموم آزاد است. تنها نکته ای که وجود دارد این گورستان در شهر پاریس  محل دفن افراد بسیار مشهوری می باشد که لازم است با شناخت قبلی و آگاهی داشتن از آثار ارزشمند آنها و دانستن سرگذشت کوتاهی از زندگی این افراد  بر روی مزار آنها بروید

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!