موزه ملی باستان شناسی آتن | بزرگ ترین موزه یونان

موزه ملی باستان شناسی آتن | بزرگ ترین موزه یونان

موزه ملی باستان شناسی آتن، بزرگ‌ترین موزه یونان بوده و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان محسوب می‌شود. در ابتدا قرار بود تمام کاوش‌های قرن نوزدهم، از آتیکا تا …

موزه ملی باستان شناسی آتن یونان، بزرگ‌ترین موزه یونان بوده و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان محسوب می‌شود. در ابتدا قرار بود تمام کاوش‌های قرن نوزدهم، از آتیکا تا دیگر نقاط کشور را در خود جای دهد، به تدریج و با توجه به اشیایی که در خود جای داد، به یک موزه ملی باستان‌شناسی مرکزی تبدیل شد و با یافته‌هایی از تمام نقاط جهان غنی شد. این مجموعه‌های غنی، بیش از 11000 نمایشگاه را برمی شمارد و چشم اندازی از فرهنگ یونان باستان از دوران ماقبل تاریخ تا اواخر دوران باستان را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

موزه ملی باستان شناسی آتن | بزرگ ترین موزه یونان |
 یوروپ تورز

تاریخچه مختصری از موزه ملی باستان‌ شناسی آتن یونان

موز ملی باستان‌شناسی آتن در سال 1829 میلادی تأسیس شد. اولین موزه‌ای بود که پس از مبارزات انقلابی و پس از رهایی از استثمار عثمانی در ایالت یونان تأسیس شد. مقر اصلی این موزه باستانی در آگیتا، اولین پایتخت یونان قرار داشت، با انتقال پایتخت به آتن در سال 1834 میلادی، مقر این موزه نیز به پایتخت جدید منتقل شد. در سال 1889 بود که موزه، دروازه‌های خود را به روی عموم باز کرد و نمایشگاه‌های دائمی خود را ارائه داد. در آن زمان این نمایشگاه‌های دائمی محدود به مجموعه آثار باستانی ماقبل تاریخ و مجموعه مجسمه‌ها می‌شد.

در نیمه اول قرن بیستم، موزه با آثار باستانی بسیاری از حفاری در مناطق مختلف یونان به دست آمده بود، غنی شد. این غنی شدن تا به امروز و با آثار مختلف دیگر که در ادامه مقاله می‌آید، ادامه یافت. این موزه مانند بسیاری از بناهای دیگر آتن، در برابر جنگ، زلزله و مانند این‌ها مقاومت کرد. هر چند مقداری آسیب دید ولی به بازسازی و تعمیر آن پرداخته شد و توانستند از آثار موجود در آن، حفاظت کنند. از دهه 1980 تا به امروز، موزه ملی باستان شناسی آتن، نمایشگاه‌های دوره‌ای موضوعی را با موضوعات مختلف و جالب برگزار می‌کند.

تاریخچه مختصری از موزه ملی باستان‌ شناسی آتن یونان |
 یوروپ تورز

بازدید از موزه ملی باستان‌ شناسی آتن

موزه ملی باستان شناسی آتن (National Archaeological Museum) دارای مجموعه‌های زیادی است که بازدید از آن‌ها هر بیننده و دوستدار هنری را به وجد می‌آورد. در ادامه این قسمت به برخی از مجموعه‌های اصلی این موزه محبوب جهانی اشاره خواهیم کرد.

آثار باستانی پیش از تاریخ

مجموعه ماقبل تاریخی که در موزه ملی باستان شناسی آتن نگهداری می‌شوند از آثار هنری منحصر به فردی تشکیل شده‌اند. این آثار منحصر به فرد، نماینده تمدن‌های بزرگی هستند که از هزاره هفتم تا حدود 1050 سال قبل از سیلاد در دریای اژه شکوفا شده‌اند. این مجموعه شامل آثار دوره نوسنگی و عصر برنز از سرزمین اصلی یونان، جزایر دریای اژه و تروا هستند. مهم‌ترین نمایشگاه‌های این مجموعه شامل مجسمه‌های مرمرین سیلیکادیک، لوح‌های خطی، گنجینه‌های مقبره‌های سلطنتی و نقاشی دیواره‌ها هستند.

مجسمه ها

مجموعه مجسمه‌ها با نمایشگاه‌های غنی و منحصر به فرد خود، سیر تحول مجسمه‌سازی یونان باستان از 700 سال قبل از میلاد تا قرن پنجم پس از میلاد را در بر می‌گیرد. آثار باستانی موجود در موزه ملی باستان شناسی آتن یونان، تحول تدریجی در این بخش از مجموعه را مرهون حفاری‌های انجمن باستان‌شناسی و یا انتقال آثار از موزه‌های دیگر به این موزه است. امروزه 16000 مجسمه در این موزه نگهداری می‌شوند.

مجموعه فلزکاری موزه

مجموعه برنز موزه ملی باستان شناسی آتن یونان، یکی از غنی‌ترین مجموع آثار اصیل برنز در جهان را تشکیل می‌دهد. اکثر آن‌ها در حفاری‌های عمده سیستماتیک انجام شده و در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم کشف شدند. مصنوعات فلزی شامل مجسمه‌های زن و مرد در نمایش‌های مختلف، موجودات اساطیری، حیوانان و ابزار پزشکی است. علاوه بر این‌ها، گلدان‌ها و ظروف از هر نوع، سلاح‌ها و یافته‌های به دست آمده از کشتی غرق شده آنتی کیترا در معرض دید عموم قرار دارند.

گلدان‌ها و هنرهای جزئی

مجموعه گلدان‌ها و هنرهای جزئی در اواخر قرن نوزدهم تشکیل شدند. امروزه تقریبا 6000 شی‌ء در این مجموعه از موزه ملی باستان‌شناسی قرار دارد. هسته اولیه این مجموعه که در اتاق‌های 49 تا 56 نگهداری می‌شوند شامل 2500 نمایشگاه بوده که تکامل بی‌وقفه سفال و نقاشی یونانی را از قرن 4 تا 11 قبل از میلاد را به نمایش می‌گذارد.

آثار باستانی مصر

مجموعه مصری موزه ملی باستان‌شناسی آتن به دلیل غنا، کمیابی و کیفیت آثار باستانی، جایگاه برجسته و ویژه‌ای در سراسر جهان دارد. هسته اصلی این مجموعه شامل کمک‌های قابل توجه دو مهاجر یونانی از مصر است که آثار خریداری شده خود را در اختیار موزه قرار دادند. این مجموعه با کمک‌های انجمن باستان‌شناسی یونان و همچنین دولت مصر روز به روز غنی‌تر شد.

آثار باستانی قبرس

مجموعه آثار باستانی قبرس در موزه ملی باستان‌شناسی آتن به تدریج از قرن نوزدهم به بعد با آثار خریداری شده توسط انجمن باستان‌شناسی و کمک‌های اهدایی توسط مجموعه دارای شکل گرفت. غنی‌سازی آن نیز در اوایل قرن بیستم با اکتساب‌ها و کمک‌های مالی و همچنین از طریق برنامه تبادل رسمی آثار باستانی ادامه یافت. امروزه، مجموعه آثار باستانی قبرس در این موزه ملی آتن، شامل حدود 850 اثر است که تمام دوره‌های تاریخ و هنر قبرس را نشان می‌دهد.


سوالات متداول موزه ملی باستان شناسی آتن

نام بزرگ ترین موزه یونان چیست؟

موزه ملی باستان‌شناسی آتن یونان، بزرگ‌ترین موزه یونان بوده و یکی از مهم‌ترین موزه‌های جهان محسوب می‌شود.

موز ملی باستان‌شناسی آتن چه سالی تاسیس شد؟

موز ملی باستان‌شناسی آتن در سال 1829 میلادی تأسیس شد. اولین موزه‌ای بود که پس از مبارزات انقلابی و پس از رهایی از استثمار عثمانی در ایالت یونان تأسیس شد.

این موزه در کجا قرار دارد؟

مقر اصلی این موزه باستانی در آگیتا، اولین پایتخت یونان قرار داشت، با انتقال پایتخت به آتن در سال 1834 میلادی، مقر این موزه نیز به پایتخت جدید منتقل شد.

موز ملی باستان‌شناسی آتن چه نمایشگاه هایی را برگزار میکند؟

از دهه 1980 تا به امروز، موزه ملی باستان‌شناسی، نمایشگاه‌های دوره‌ای موضوعی را با موضوعات مختلف و جالب برگزار می‌کند.

این موزه از چه مجموعه هایی نگهداری میکند؟

آثار باستانی پیش از تاریخ، مجسمه ها، مجموعه فلزکاری موزه، گلدان‌ها و هنرهای جزئی، آثار باستانی مصر، آثار باستانی قبرس

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!