شهر قدیمی کراکوف | آشنایی – آب و هوا – دیدنی ها

شهر قدیمی کراکوف | آشنایی – آب و هوا – دیدنی ها

شهر قدیمی کراکوف، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای لهستان، شهر کراکوف در جنوب این کشور است که تا سال 1609 میلادی پایتخت لهستان بود.

شهر قدیمی کراکوف، یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شهرهای لهستان، شهر کراکوف در جنوب این کشور است که تا سال 1609 میلادی پایتخت لهستان بود. این شهر بعد از شهر ورشو دومین شهر بزرگ کشور لهستان به شمار می‌رود که به عنوان مهم‌ترین شهر فرهنگی در اروپای مرکزی شناخته می‌شود. به دلیل زیبایی محصربفرد این شهر به آن فلورانس لهستان می‌گویند این شهر در طول جنگ جهانی دوم از خطر و آسیب محفوظ ماند. کراکوف در سال 1978 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و در حال حاضر با داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان یکی از مقاصد گردشگری دنیا شناخته می‌شود.

شهر قدیمی کراکوف | یوروپ تورز

اطلاعات کلی شهر کراکوف لهستان

مردمان شهر کراکوف به زبان رسمی یعنی زبان لهستانی صحبت می‌کنند و واحد پول این شهر زلوتی لهستانی است که هر 10 زلوتی معادل 3 دلار آمریکا می‌باشد. این شهر با تهران دو ساعت و نیم اختلاف ساعت دارد یعنی دو نیم ساعت از زمان محلی تهران عقب‌تر است. از طریق فرودگاه کراکوف در این شهر امکان سفر به سایر کشورها یا ورود به لهستان وجود دارد.

اطلاعات کلی شهر کراکوف لهستان | یوروپ تورز

موقعیت جغرافیایی شهر کراکوف

از لحاظ جغرافیایی شهر کراکوف در کنار رودخانه ویسلا و در قسمت جنوب کشور لهستان واقع شده است. طبق آمار سال 2017 میلادی حدود ۷۶۶ هزار نفر جمعیت شهر کراکوف را تشکیل می‌دهند و همچنین این شهر دارای 326 کیلومتر مربع مساحت است.

موقعیت جغرافیایی شهر کراکوف | یوروپ تورز

آب و هوای شهر قدیمی کراکوف

با توجه به وضعیت جغرافیایی شهر کراکوف، به طور کلی در طول سال هوای خنک و تقریبا سردی بر آن حاکم است. زمستان‌های این شهر سرد بوده و تابستان‌هایی با آب و هوای گرم دارد. بهترین زمان سفر به کراکوف و بازدید از دیدنی‌های آن ماهای مرداد و شهریور در فصل تابستان است. در این ایام به دلیل ازدحام توریست‌ها هزینه‌های سفر افزایش می‌یابد. برای اینکه سفر کم هزینه‌تری داشته باشید بهتر است در ماه‌های اردیبهشت و تیر از شهر کراکوف بازدید کنید؛ زیرا از شلوغی مسافران در این ماها کاسته می‌شود و همچنین شهر پر از شکوفه‌های بهاری و بسیار جذاب است.

آب و هوای شهر قدیمی کراکوف | یوروپ تورز

دیدنی‌ های شهر کراکوف

شهر قدیمی کراکوف لهستان یک شهر توریستی است؛ زیرا تعداد زیادی امکان دیدنی و جاذبه‌های گردشگری دارد.

  1. کاخ سلطنتی ووئل (Wawel): این کاخ دارای مجموعه‌ای از ساختمان‌های بزرگ است که بر تپه‌ای نزدیک رود ووئل قرار دارند. معروف‌ترین این ساختمان‌ها کلیسای جامع و قلعه سلطنتی است؛ داخل ساختمان کلیسا یک موزه قرار دارد که از سال 2019 به صورت موقتی بسته شد.
  2. قصر سلطنتی سنت مری (Sr. Mary’s Basilica): این قصر با ساختار آجری و دو برج بزرگ درمیدان تجاری اصلی شهر کراکوف واقع شده است. دیوارهای داخلی قصرسنت مری به رنگ‌های قرمز تیره، طلایی و سورمه‌‌ای هستند که روی آن‌ها ستاره‌های چشمک زنی وجود دارد.
  3. محراب گوتیکِ آلتار ویت استوس (Gothic Altar of Veit Stoss): از دیگر دیدنی‌های کراکوف محراب گوتیک است که از آثار تاریخی قرن پانزدهم میلادی به شمار می‌رود. بازدید از این محراب هر روز ساعت 11 و 50 دقیقه صبح امکان‌پذیر است.
  4. خیابان کانونیکسا (Kanonicza Street): این خیابان از دروازه‌ی سنت فلورین به سمت ووئل امتداد یافته و یک جاده سلطنتی است که تا سال 1596 میلادی مسیر عبور پادشاهان پیروز در جنگ و برگزاری مراسم مذهبی بود.
  5. محوطه‌ی کالج مایوس (Collegium Maius courtyard): این کالج قدیمی‌ترین ساختمان دانشگاه یاگیلونیای شهر کراکوف است که قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی می‌رسد.
  6. قبرستان راکوویکی (Rakowicki Cemetery): در این قبرستان افراد مشهوری دفن شده‌اند که در کنار قبر‌شان می‌توان مجسمه‌ها و سردیس‌های فرسوده آن‌ها را مشاهده کرد. در قبرستان راکوویکی قبر نقاش معروف لهستانی جان ماتجکو، ویسواوا شیمبورسکا شاعر معروف و والدین پاپ جان پاول دوم نیز وجود دارد.

جمع بندی

بافت قدیمی شهر کراکوف لهستان زیبایی بی‌نظیری به این شهر داده است؛ کاخ‌ها و کلیساهای قدیمی با شکوه به جا مانده از قرن چهارده میلادی از جاذبه‌های تاریخی شهر کراکوف هستند که چشم هر بیننده‌ای را به سوی خود جذب می‌کنند. کلیسای جامع گوتیک از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهر است که در آن پادشاهان لهستانی دفن شده‌اند.


سوالات متداول شهر قدیمی کراکوف

زبان رسمی مردمان شهر کراکوف لهستان و واحد پولی این کشور چیست؟

مردمان شهر کراکوف به زبان رسمی یعنی زبان لهستانی صحبت می‌کنند و واحد پول این شهر زلوتی لهستانی است.

جمعیت شهر کراکوف لهستان و مساحت این شهر چقدر است؟

طبق آمار سال 2017 میلادی حدود ۷۶۶ هزار نفر جمعیت شهر کراکوف را تشکیل می‌دهند و همچنین این شهر دارای 326 کیلومتر مربع مساحت است.

به طور کلی آب و هوای شهر کراکوف لهستان چگونه است؟

با توجه به وضعیت جغرافیایی شهر کراکوف، به طور کلی در طول سال هوای خنک و تقریبا سردی بر آن حاکم است.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!