شهر قدیمی لیوبلیانا در اسلوونی | پایتختی کوچک اما دیدنی

شهر قدیمی لیوبلیانا در اسلوونی | پایتختی کوچک اما دیدنی

شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی، پایتخت کشور اسلوونی بوده و شهر چندان بزرگی نیست؛ اما قدم به قدم آن دیدنی است. به گونه‌ای که لازم نیست برای بازدید مکان‌های دیدنی …

شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی پایتخت کشور اسلوونی بوده و شهر چندان بزرگی نیست؛ اما قدم به قدم آن دیدنی است. به گونه‌ای که لازم نیست برای بازدید مکان‌های دیدنی آن، از جایی به جای دیگر رفت. این شهر قدیمی زیبا در قسمت سمت راست ساحل رودخانه لیوبلیانیکا قرار دارد که توسط قله‌های کوه‌ های آلپ (The Alps) احاطه شده است.

شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی | پایتخت کوچک اما دیدنی | یوروپ تورز

می‌توان گفت شهر لیوبلیانا (city of ljubljana) مسحور‌کننده بوده و تجربه شهری از نوع پایتخت اروپایی عجیب و غریبی را ارائه می‌دهد. این تجربه منحصر به فرد را در شهرهای توریستی و بزرگ‌تر نمی‌توانید کسب کنید. در این مقاله با تاریخچه افسانه‌ای و مکان‌های دیدنی اصلی این شهر قدیمی کوچک آشنا می‌شوید.

تاریخچه افسانه‌ ای از شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی

شهر قدیمی لیوبلیانا دارای تاریخچه افسانه‌ای است. افسانه‌ها روایت می‌کنند که این شهر قدیمی توسط قهرمانان اساطیری یونانی، یعنی جیسون و همراهانش (آرگونات ها)، تأسیس شد. آن‌ها پشم طلایی را از پادشاه آیتس ربودند و سپس در سراسر رودخانه‌های دانوب، لیوبلیانیکا، ساوا و همچنین دریای سیاه فرار کردند. نهایتا در کنار رودخانه لیوبلیانیکا آرام گرفتند و این شهر قدیمی را تأسیس کردند. شهر به قدری قدمت دارد که تاریخچه آن به افسانه‌های اساطیری گره خورده است.

تاریخچه افسانه‌ ای از شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی | یوروپ تورز

آشنایی با مکان‌ های دیدنی اصلی شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی

شهر قدیمی لیوبلیانا مانند بسیاری از شهرهای اروپایی دیگر، یک شهر تاریخی محسوب می‌شود. این پایتخت کوچک و جذاب، یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری کشور اسلوونی بوده که هر ساله بیش از یک میلیون بازدیدکننده را در خود می‌بیند. در این بخش با برخی از مکان‌های دیدنی اصلی این شهر کوچک ولی پر جنب و جوش آشنا می‌شوید:

میدان پرشرن

میدان‌های اصلی اغلب شهرهای اروپایی توسط مجسمه یک قهرمان جنگی که سوار بر اسب بوده، تزیین شده است. این در حالی است که در میدان اصلی شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی مجسمه‌ای از شاعر ملی کشور اسلوونی یعنی «فرانس پرشرن» (France Prešeren) وجود دارد. این مجسمه یادآوری می‌کند که اسلوونی برای شناساندن هویت خود، به دستاوردهای علمی و سوادآموزی بیشتر از جنگ اهمیت می‌دهد. مجسمه فرشته‌ای برهنه در کنار مجسمه پرشرن، چهره رومی به میدان شهر داده و موجب شده کشیش‌ها برای نادیده گرفتن این فرشته برهنه از کلیسایی در آن نزدیکی، درختان بلندی بکارند.

میدان پرشرن | یوروپ تورز

قلعه زیبای لیوبلیانا

قلعه لیوبلیانا یکی از اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین جاذبه‌های شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی محسوب می‌شود. تاریخچه این بنا به قرن سیزدهم باز می‌گردد. این قلعه بر فراز شهر قرار دارد و از بالای آن، همه جای شهر قابل مشاهده است. از شهر قدیمی تا رسیدن به این قله زیبا حدود 20 دقیقه پیاده روی دلپذیر در دل جنگل خواهید داشت. اگر به این کار مایل نیستید، می‌توانید با سوار شدن به فونیکولار به مقصد برسید.

موزه‌ ها و گالری های این شهر قدیمی

شهر قدیمی لیوبلیانا که شهری فرهنگی محسوب می‌شود دارای فرصت‌های زیادی جهت آشنایی با تاریخ غنی آن وجود دارد. موزه‌ها و گالری‌های هنری در این شهر قدیمی برای دوستداران فرهنگ آماده است.

گالری ملی: این گالری، اصلی‌ترین گالری هنری در اسلوونی محسوب شده که هنرهای قرون وسطایی تا قرن بیستم اسلوونی را به نمایش می‌گذارد.

موزه ملی اسلوونی: این موزه قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موزه اسلوونی بوده که مملو از آثار قدیمی چون قدیمی‌ترین ساز موسیقی جهان با قدمت 55000 ساله است.

دیگر موزه‌های این شهر قدیمی عبارت از موزه تاریخ معاصر، موزه قوم نگاری، موزه هنرهای مدرن و مرکز بین‌المللی هنرهای گرافیک است.

فواره معروف روبا

فواره معروف روبا یکی دیگر از مکان‌های دیدنی شهر قدیمی لیوبلیانا بوده که توسط معمار مشهور، فرانچسکو روبا ساخته شده است. طراحی این فواره با الگوبرداری از فواره‌های رومی انجام گرفته است. جالب است بدانید در حال حاضر ماکت این فواره در میدان شهر قرار دارد، مجسمه اصلی فواره در گالری ملی اسلوونی نگهداری می‌شود.

فواره معروف روبا | یوروپ تورز

دیگر مکان‌ های دیدنی این شهر قدیمی

از دیگر مکان‌های دیدنی شهر قدیمی می‌توان به کلیسای جامع، کتابخانه ملی، خانه عجیب و غریب وورنیک، عمارت‌ها با معماری آرت نو، پل‌های قدیمی و رودخانه‌های زیبا اشاره کرد.


سوالات متداول شهر قدیمی لیوبلیانا

تعداد بازدید کنندگان از شهر قدیمی لیوبلیانا حدودا چند نفر در سال است؟

این پایتخت کوچک و جذاب، یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری کشور اسلوونی بوده که هر ساله بیش از یک میلیون بازدیدکننده را در خود می‌بیند.

شهر قدیمی لیوبلیانا کجای کشور اسلوونی است؟

شهر قدیمی لیوبلیانا اسلوونی پایتخت کشور اسلوونی بوده و شهر چندان بزرگی نیست؛

از چه مکان‌هایی در شهر قدیمی لیوبلیانا می توان بازدید کرد؟

از مکان‌های دیدنی شهر قدیمی می‌توان به کلیسای جامع، کتابخانه ملی، خانه عجیب و غریب وورنیک، عمارت‌ها با معماری آرت نو، پل‌های قدیمی و رودخانه‌های زیبا اشاره کرد.

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!