کلیسای نوتردام شارتر | تاریخچه – معماری – تصاویر

کلیسای نوتردام شارتر | تاریخچه – معماری – تصاویر

کلیسای نوتردام شارتر، بزرگ‌ترین کلیسای کشور فرانسه است که به سبک معماری گوتیک ساخته شده است. این کلیسا در جنوب غربی شهر پاریس قرار دارد. کلیسای جامع شارتر که …

کلیسای نوتردام شارتر بزرگ‌ترین کلیسای کشور فرانسه است که به سبک معماری گوتیک ساخته شده است. این کلیسا در جنوب غربی شهر پاریس قرار دارد. کلیسای جامع شارتر که یک کلیسای کاتولیک محسوب می‌شود، ساختمانی بسیار زیبا و منحصربه‌فرد دارد.

ساخت این کلیسا از سال ۱۳۹۴ میلادی آغاز شد و تا سال ۱۲۵۰ به طول انجامید. اما در قرن چهاردهم توانست به عنوان پنجمین کلیسای جامع در فرانسه مورد استفاده قرار بگیرد. کلیسای نوتردام شارتر علاوه بر مذهبیان مسیحی، مورد احترام رومی‌ها نیز می‌باشد. اگر علاقه‌مند هستید با بخش‌های مختلف این کلیسا آشنا شوید با ما همراه باشید.

کلیسای نوتردام شارتر | تاریخچه - معماری - تصاویر | یوروپ تورز

کلیسای نوتردام شارتر (Our Lady of Chartres Cathedral) در شهر شارتر واقع شده و با جنوب غرب شهر پاریس ۸۰ کیلومتر فاصله دارد. شارتر یکی از شهرهای کوچک فرانسه است که نزدیک به ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد. این کلیسا نزدیک رود ایور ساخته شده و اطراف آن را دشت‌های حاصلخیز این شهر پوشانده است.

تاریخچه کلیسای نوتردام شارتر بسیار اسرارآمیز است. در گذشته تصور می‌شد که محل ساخت کلیسای امروزی شارتر یک منبع انرژی ماورایی است. حتی بسیاری از افراد که در زمان‌های معینی از سال از این منطقه عبور می‌کردند، شاهد انرژی بالای این منطقه بوده‌اند. به همین خاطر کاهنان بریتانیایی سلتیک، تصمیم گرفتند در این محل مکتبی دایر کنند و برای آموزش دروئیدی‌ها از آن استفاده کنند.

پس از گذشت چند سال یک پیشگو به دروئیدها اطلاع داد که قرار است دوشیزه باکره‌ای، فرزندی به دنیا بیاورد. بر اساس خبر این پیشگو، طرحی از یک باکره که نوزادی را در آغوش گرفته بود روی چوب درخت گلابی حکاکی شد و لقب باکره زمین را به آن دادند.

تاریخچه کلیسای نوتردام شارتر | یوروپ تورز

سپس در قرن سوم میلادی که مسیحیان به این منطقه آمدند، تصمیم گرفتند به علت سیاه شدن تصویر باکره به آن لقب باکره سیاه را بدهند و کلیسایی در این محل بسازند که تا مدت‌ها با نام کلیسای بانوی ما شناخته می‌شد. قبل از کلیسای امروزی که شاهد آن هستید، 5 کلیسای دیگر نیز در همین محل ساخته شده بودند که در سال‌های متمادی بر اثر آتش سوزی از بین رفتند. اما آخرین کلیسا که امروزه با نام کلیسای جامع شارتر شناخته می‌شود، هنوز پابرجا است و قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد.

کلیسای نوتردام شارتر یک نمونه واقعی از معماری سبک گوتیک است. این کلیسا که دارای ۱۳۰ متر طول و ۱۶.۵ متر عرض است، دارای یک پلان به شکل صلیب می‌باشد. طراحی این کلیسا به قدری زیبا و شگفت انگیز است که باید یک معمار حرفه‌ای باشید تا از طراحی آن سر در بیاورید.

بخش‌های مختلف این کلیسا شامل پنجره رز بازوی شمالی، بخش کر کلیسا، پشتبندهای کلیسا نمای داخلی و مناره‌های آن می‌شوند. علاوه بر مجسمه‌های متعدد چوبی که داخل کلیسا قرار دارند در محوطه کلیسا نیز تعداد زیادی مجسمه وجود دارند که هر یک تصویر متفاوتی از مراسم مذهبی را به نمایش می‌کشند.

معماری کلیسای نوتردام شارتر | یوروپ تورز

در نمای جنوبی این کلیسا یک مجسمه فرشته قرار گرفته که ساعت آفتابی را در دست دارد. مناره‌های متفاوت این کلیسا که به سبک هرمی طراحی شده‌اند، ۱۰۵ متر ارتفاع دارند. یک پنجره بزرگ دایره‌ای با ابعاد ۱۰۰۰۰ متر مربع در بخش جلویی این کلیسا خودنمایی می‌کند که پوشیده از شیشه‌های رنگی با طرح‌های منحصربه‌فرد و متنوع است. ۱۵۰ قطعه از شیشه‌های رنگی این پنجره هنوز هم همان شیشه‌های رنگی اصلی هستند که در ابتدای ساخت این کلیسا مورد استفاده قرار گرفتند.

بخش ورودی کلیسای نوتردام شارتر بسیار حیرت انگیز است. زیرا در اطراف راهروها و ورودی‌های این کلیسا، پرتال‌هایی قرار گرفته‌اند که پوشیده از مجسمه‌های گوناگون می‌باشند. اگر بخواهیم درباره بخش‌های مختلف این کلیسا صحبت کنیم، ساعت‌های زیادی باید به ارائه جزئیات بپردازیم. اما همین که بدانید این کلیسا شاهکاری بی‌نظیر از معماران فرانسوی است که در کل اروپا شهرت دارد، برای دیدن آن کافی است.

یکی از زیباترین کلیساهای کشور فرانسه، کلیسای نوتردام شارتر است که در این نوشتار درباره معماری تاریخچه و بخش‌های مختلف آن صحبت کردیم. گردشگرانی که بخواهند از این کلیسا بازدید کنند، تمام روزهای هفته می‌توانند از ساعت ۸ صبح تا ۶:۴۵ عصر برنامه‌ریزی کنند. بازدید از این کلیسا معمولاً رایگان است و بهترین زمان برای بازدید، روزهای پنجشنبه و سه‌شنبه در ابتدای صبح است.


سبک معماری کلیسای نوتردام شارتر چیست؟

کدام ویژگی کلیسای نوتردام شارتر باعث شهرت آن شده است؟

آدرس کیسای نوتردام شارتر کجاست؟

گردشگران چه ساعاتی می‌توانند از این کلیسا بازدید کنند؟

مطالعه مطالب زیر نیز می توانید برای شما مفید باشد

نظرت چی بود؟

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!